Polska otworzy granice z innymi państwami UE 13 czerwca

Granica polsko-czeska Chałupki-Bohumin (źródło: Flickr/viandistoo/CC BY 2.0)

Granica polsko-czeska Chałupki-Bohumin (źródło: Flickr/viandistoo/CC BY 2.0)

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 13 czerwca Polska otworzy granice z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Szef polskiego rządu stwierdził, że ma to związek z malejącą w Europie liczbą zakażeń koronawirusem.

 

Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji rządu podczas wizyty w Łochowie w województwie mazowieckim. „Od soboty, 13 czerwca granice Polski z państwami UE zostaną otwarte” – zapewnił.

Dodał, że Polska musi jak najszybciej potrzebujemy „przywrócić kontakty handlowe z UE.” Co prawda swobody przepływu towarów i kapitału zostały w czasie pandemii utrzymane, ale znaczące ograniczenie ruchu osobowego uniemożliwiło funkcjonowanie wielu biznesów.

Loty międzynarodowe powrócą 16 czerwca

Szef polskiego rządu powiedział także, że w przyszłym tygodniu zostaną przywrócone międzynarodowe połączenia lotnicze. „Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy, na przygotowanie siatki połączeń” – oznajmił Morawiecki.

Podkreślił też, że rząd „jest już w kontakcie z LOT-em, aby odpowiednio zaplanował sobie świadczenie usług.” Polski przewoźnik już uruchomił pierwsze połączenia krajowe, przede wszystkim między Warszawą a innymi krajowymi lotniskami.

Premier zastrzegł jednak, że walka z koronawirusem się w Polsce nie zakończyła. „Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób” – ocenił. Przypomniał, że wciąż wiele zachorowań przybywa w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Polska zawiadomiła już KE

Do 12 czerwca obowiązuje w Polsce rozporządzenie zamykające granice przed cudzoziemcami, którzy nie mieszkają w naszym kraju na stałe, nie pracują tu lub nie mają najbliższej rodziny. Każda wjeżdżająca osoba musi się też poddać 14-dniowej kwarantannie.

Polski rząd podjął decyzję, ponieważ musiał jeszcze przed upływem obecnie obowiązującego rozporządzenia poinformować Komisję Europejską o swoich dalszych planach. KE apelowała, aby państwa członkowskie zaczęły likwidować kontrole graniczne w okolicy 15 czerwca, a całkowicie je zniosły do końca miesiąca.

Odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne, a w tym graniczne rzecznik KE Adalbert Jahnz potwierdził już, że Bruksela otrzymała z Warszawy oficjalną notyfikację. Informację w tej sprawie przekazał do komisarz ds. wewnętrznych Ylvi Johansson wiceszef spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

To zaskoczenie, bo jeszcze w piątek na posiedzeniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych Polska była jednym z zaledwie kilku krajów członkowskich, który nie zadeklarowały żadnej decyzji w tej sprawie.

Słowacja otwiera granice dla 16 kolejnych państw, ale nie dla Polski

Codzienny briefing z europejskich stolic – 10 czerwca.

Słowacja i Czechy na razie nie wpuszczają Polaków

Polska nie została też na razie objęta znoszenie, restrykcji granicznych przez Słowację, która wczoraj (9 czerwca) otworzyła swoje granice przed obywatelami 19 państw członkowskich. Również w obecnie znanych planach dot. granic w Niemczech i Czechach nie wymienia się Polski, choć wiele wskazuje na to, że Berlin jednak Polskę do swojego rozporządzenia wpisze.

Granice 15 czerwca ma otworzyć także Litwa. Jak zapewnił premier Mateusz Morawiecki, intensywne rozmowy na temat włączenia do tych działań Polski trwają. Na razie na Litwę mogą wjechać tylko ci Polacy, którzy tam pracują bądź uczą się, ale muszą to potwierdzić odpowiednimi dokumentami.

Być może dzisiejsza decyzja polskich władz sprawi, że sąsiadujące z nami kraje unijne jednak otworzą granice także przez obywatelami Polski. 15 czerwca swoje granice mają także otworzyć m.in. Portugalia, Grecja i Belgia. Hiszpania ogłosiła, że zrobi to natomiast 22 czerwca.

Już teraz granice otwarte pozostawiają Słowenia (zrobiono to jeszcze w maju) i Włochy (otwarto je na początku czerwca), a także Szwecja, która swoich granic nie zamknęła w ogóle.

Koronawirus rozprzestrzeniał się w Chinach już w sierpniu?

Naukowcy z wydziału medycznego amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda podejrzewają, że koronawirus SARS-CoV-2 mógł się rozprzestrzeniać w Chinach już w sierpniu ubiegłego roku.

Co z granicami zewnętrznymi UE?

KE rekomenduje, aby zewnętrzne granice UE (w przypadku Polski to granice z Białorusią, Ukrainą oraz rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim) otwierać od 1 lipca. Poinformował o tym Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell.

„W tym tygodniu KE ma przyjąć swoją ocenę restrykcji dotyczących podróżowania oraz przedstawi podejście stopniowego i częściowego znoszenia tych restrykcji od 1 lipca” – powiedział.

Z jego wypowiedzi wynika, że nie od razu granice mają być otwarte dla wszystkich krajów pozaunijnych. Bruksela chce, żeby otwieranie odbywało się w skoordynowany sposób w oparciu o określone kryteria.

Obecnie granice zewnętrzne UE są zamknięte do 15 czerwca, ale zdecydowana większość państw członkowskich opowiada się w tej chwili za przedłużeniem tego zamknięcia.