Polska ma nowego sojusznika w UE? „Nie poprzemy sankcji wobec Polski” / STOLICE

Według premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa reforma sądownictwa to "wewnętrzna sprawa Polski". /The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Według premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa reforma sądownictwa to "wewnętrzna sprawa Polski". /The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy. [© EPA-EFE/TOMS KALNINS]

Rząd w Warszawie ma nowego sojusznika w sporze z Komisją Europejską? Białoruś zamknie granicę z Polską i Litwą? Przed czym Joe Biden ostrzega Wielką Brytanię? Do Rumunii dotarły pierwsze Patrioty. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WILNO

Warto rozmawiać. Premier Litwy Saulius Skvernelis oznajmił w czwartek (17 września), że popiera Polskę w jej sporze z Komisją Europejską, dotyczącym reformy wymiaru sprawiedliwości. Zapewnił, że jego kraj nie poprze ewentualnych sankcji wobec Polski.

„Popieram Polskę. Opowiadam się za dialogiem, w którym Komisja Europejska słyszałaby argumenty Polski, a Polska – argumenty Komisji, i by rozwiązanie zostało znalezione poprzez dialog”, powiedział Skvernelis podczas konferencji prasowej. W Wilnie w czwartek odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe, którym przewodniczyli premierzy obu krajów.

Szef litewskiego rządu zaznaczył, że w Unii Europejskiej nie da się rozwiązać problemów „pod dyktando lub przymusem” i że Litwa nie poprze ewentualnych sankcji wobec Polski. „Nigdy nie poprzemy (sankcji) i nie zgodzimy się na to”, zapewnił polityk.

Według premiera Litwy reforma sądownictwa to „wewnętrzna sprawa Polski”, a wiele krajów „przeprowadziło reformy w tych obszarach, które odziedziczyła po reżimie sowieckim”.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Polska i Litwa wzywają Wielką Brytanię do nałożenia sankcji na władze Białorusi

Unia Europejska wciąż nie wprowadziła własnych sankcji.

MIŃSK

Co prezydent miał na myśli? „Zamykamy granice z Litwą i Polską, wzmacniamy granicę z Ukrainą”, powiedział w czwartek (17 września) prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Wcześniej zarzucił m.in Polsce udział w akcjach wymierzonych przeciw Białorusi.

„Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską”, powiedział w czwartek Łukaszenka. „Konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą”, dodał.

„Nie wiemy, z czym oni jeszcze wyskoczą. Zostało zaledwie kilka chwytów, by rozpocząć gorącą wojnę”, oświadczył lider Białorusi, występując podczas Forum Kobiet w Mińsku. „Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian”, poinformował po godz. 20:00 w czwartek polski resort spraw zagranicznych

(EURACTIV.pl)

Łukaszenka u Putina w Soczi. Rosja udzieli Białorusi 1,5 mld dolarów kredytu

Aleksander Łukaszenka zapewniał, że kontroluje sytuację w swoim kraju, Władimir Putin obiecał 1,5 mld dolarów kredytu i zapewniał, że nie zainterweniuje wojskowo na Białorusi.

Polska ofensywa zagraniczna. „”Chcemy pokazać plan pomocy gospodarczej dla Białorusi na Radzie Europejskiej za tydzień”, zapowiedział przed południem w czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Wilnie po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych.

W planie gospodarczym dla Białorusi znajdzie się m.in. otwarcie UE na białoruskich przedsiębiorców i powołanie funduszu stabilizacyjnego być może z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

(EURACTIV.pl)

Polska przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi?

Premier Morawiecki zapowiedział wczoraj, że na najbliższym szczycie UE przedstawi w imieniu V4 wniosek ws. przygotowania unijnego planu wsparcia dla Białorusi na wzór powojennego Planu Marshalla USA dla Europy.

BUKARESZT

Głosy diaspory. Liberałowie z Sojuszu USR-PLUS zwrócili się do rządu i prezydenta Klausa Iohannisa o zwiększenie wysiłków w celu zapewnienia właściwego przeprowadzenia głosowania w krajach o dużej liczbie obywateli Rumunii. W Rumunii na początku grudnia odbędą się wybory parlamentarne, a ponad 4 mln jej obywateli żyje poza jej granicami.

Do tej pory chęć udziału w głosowaniu korespondencyjnym zadeklarowało zaledwie kilka tysięcy osób. To spory problem, ponieważ – jak przekonują politycy USR-PLUS – z powodu pandemii w wielu krajach otwarcie lokali wyborczych może być utrudnione.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Patrioty w Rumunii. Rumuńska armia otrzymała pierwszą część zamówionego w USA systemu rakietowego ziemia-powietrze Patriot, poinformował w czwartek premier Ludovic Orban. Podkreśla się, że nowe uzbrojenie ma wzmocnić obronę tego kraju i oddalać zagrożenie ze strony Rosji.

Produkowane przez amerykański koncern Raytheon pociski będą elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej, składającego się także z nowo zakupionych myśliwców F-16.

(EURACTIV.pl)

Rumunia: Przedwyborcze metro? Bukareszt z kolejną linią podziemnej kolejki

Inwestycja w 85 proc. finansowana jest ze środków unijnych.

LONDYN | DUBLIN

Kandydat Demokratów ostrzega. Joe Biden ostrzegł brytyjski rząd, że los umowy handlowej USA z Wielką Brytanią będzie zależeć od poszanowania porozumienia wielkopiątkowego ws. pokoju w Irlandii Płn. Według kandydata na prezydenta USA polityka Londynu zagraża porozumieniu.

„Nie możemy pozwolić na to, by porozumienie wielkopiątkowe, które przyniosło pokój Irlandii Północnej, padło ofiarą brexitu”, napisał w środę wieczorem w mediach społecznościowych kandydat Demokratów, z pochodzenia Irlandczyk, w listopadowych wyborach prezydenckich. „Jakakolwiek umowa handlowa między USA i Zjednoczonym Królestwem będzie zależeć od poszanowania Porozumienia i zapobieżenia powrotu twardej granicy”, dodał.

Komentatorzy twierdzą, że procedowana przez brytyjski parlament ustawa, mająca na celu zapobieżenie powstaniu faktycznej granicy celnej między Irlandią Północną i resztą Zjednoczonego Królestwa, może jednak doprowadzić do powstania takiej granicy między Irlandią i Irlandią Północną i w konsekwencji do naruszenia umowy pokojowej z 1998 r.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Wielka Brytania zawarła pierwszą po brexicie umowę handlową

Zawarła ją jednak nie z Unią Europejską, a z Japonią. Wielka Brytania musi bowiem zawrzeć nowe porozumienia ze wszystkimi krajami, z którym prowadziła dotąd wolny handel na zasadach unijnych.

BERLIN

Przeprosiny dla homoseksualnych żołnierzy. Niemiecka minister obrony i liderka CDU Annegret Kramp-Karrenbauer wystosowała w czwartek (17 września) formalne przeprosiny wobec osób homoseksualnych, które służyły w Bundeswehrze.

Z raportu niemieckiego MON wynika, że w Bundeswehrze miało miejsce wiele przypadków dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej. Politycy różnych partii domagają się odszkodowań dla poszkodowanych.

Po raz pierwszy socjologowie Bundeswehry zajęli się tematem dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej w niemieckiej armii. Centrum historii wojskowej i nauk społecznych Bundeswehry obszernie udokumentowało temat na podstawie wielu konkretnych przypadków, rozmów ze świadkami i innych źródeł”, poinformowała, cytowana przez Deutsche Welle, pełnomocniczka Bundestagu ds. obronności Eva Hoegl. Więcej szczegółów poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Homoseksualni żołnierze dyskryminowani w armii? Politycy domagają się odszkodowań

Z raportu niemieckiego MON wynika, że w Bundeswehrze miało miejsce wiele przypadków dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej.

PARYŻ

Więcej lokalnych restrykcji? W 53 departamentach przekroczony został próg alarmowy 50 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców, a pod uważną obserwacją jest kilka dużych aglomeracji, w tym Paryż. „W Lille, Tuluzie, Rennes, Dijon i Paryżu współczynnik zakażeń jest wysoki, rzędu 3-4-krotności wskaźnika alarmowego”, ale „krytyczne progi nie zostały jeszcze przekroczone”, wyjaśnił w czwartek minister zdrowia Olivier Veran.

Ostatniej doby we Francji potwierdzono 10 593 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-VoV-2. To najwyższy wskaźnik od początku wybuchu pandemii.

(Anne Damiani, EURACTIV.FR)

Francja: Mer Bordeaux rezygnuje z choinki i wywołuje ogólnokrajowy spór

Po tym jak mer Bordeaux na południowym-zachodzie Francji zapowiedział, że przed miejskim ratuszem nie stanie w tym roku tradycyjna bożonarodzeniowa choinka, nad Sekwaną wybuchła polityczna burza.

WIEDEŃ

Nowe restrykcje nad Dunajem. W związku ze wzrostem liczby nowych infekcji koronawirusem od poniedziałku (21 września) w Austrii w prywatnych zgromadzeniach w ogólnodostępnych budynkach będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 10 osób, oświadczył w czwartek kanclerz Sebastian Kurz.

Rząd nie przewiduje natomiast zaostrzenia restrykcji dotyczących zorganizowanych imprez kulturalnych oraz sportowych. Pozostaje tam w mocy limit 1,5 tys. ludzi w budynkach i 3 tys. ludzi na wolnym powietrzu. Nowe ograniczenia to między innymi nakaz noszenia masek ochronnych na targowiskach.

W ciągu ostatniej doby do czwartku rano zarejestrowano w Austrii kolejnych 780 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Biorąc pod uwagę liczbę ludności, częstotliwość nowych infekcji jest tam trzykrotnie wyższa niż w Niemczech.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Nadeszła już druga fala koronawirusa?

W piątek (11 września) austriacki rząd ogłosił zaostrzenie od poniedziałku (14 września) zasady noszenia masek ochronnych i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach.

RZYM

Piemont idzie własną drogą. Prezydent regionu Piemont nakazał rodzicom codzienne wpisywanie zaświadczeń o wysokości temperatury dziecka. Jeżeli dziecko przyjdzie na zajęcia bez zaświadczenia, temperaturę zmierzą mu w szkole. Chociaż rząd zażądał zawieszenia decyzji, regionalny sąd administracyjny w Piemoncie odrzucił jego wniosek.

„Przykro mi, że rząd zdecydował się sprzeciwić naszym decyzjom, zamiast traktować nas jako wzór do naśladowania”, powiedział prezydent Piemontu Alberto Cirio. „Decyzja o pomiarze temperatury przed wejściem do szkoły ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa naszym obywatelom, wprowadzenie kolejnego poziomu kontroli, aby zapewnić ochronę zdrowia dzieci, personelu i osób starszych”, dodał.

Rząd Giuseppe Conte postanowił, że każdego ranka rodzice muszą zmierzyć dzieciom temperaturę. Jeżeli przekracza 37,5 st. C, dziecko nie powinno wychodzić z domu. Zdaniem niektórych ekspertów granica powinno być niższa – 37 st. C, a temperatura powinna być mierzona przy wchodzeniu do szkoły, nie w domu.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Dziś startuje nowy rok szkolny. Jakie będą obowiązywać zasady?

Uczniowie wrócą po sześciu miesiącach przerwy do szkół.

ATENY

Medikan atakuje. Na Morzu Śródziemnym uformował się medikan (śródziemnomorski huragan) o nazwie Ianos. Może przynieść w Grecji ulewny deszcz, a w efekcie osuwiska ziemi. W wielu regionach obowiązują czerwone alarmy pogodowe.

Ianos ma najpierw uderzyć w zachodnie Wyspy Jońskie, a następnie dotrzeć do południowej części półwyspu Peloponez, a nawet do Aten. W Grecji w ciągu sześciu godzin może spaść 30-40 litrów wody na metr kwadratowy. Ponadto może dojść do zagrażających życiu powodzi błyskawicznych.

Prognozy pogody przewidują, że siła wiatru może osiągnąć siłę huraganu 1 kategorii, a to oznacza przekroczenie granicy 200 km/h. Niektórzy greccy naukowcy uważają, że z powodu zmian klimatycznych będzie częściej dochodzić do występowania medikanów.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

PRAGA

Niepokojące statystyki. W liczących dziesięć milionów mieszkańców Czechach testy potwierdziły w środę zakażenie u 2139 osób. To zdecydowanie najwyższy wynik od początku pandemii.

To o blisko pół tysiąca więcej niż dzień wcześniej. Najwięcej zakażeń koronawirusem służby sanitarne notują w Pradze i przyległych powiatach. W samej stolicy liczba zakażonych przekroczyła 155 na 100 tysięcy mieszkańców.

Chociaż u większości zakażonych choroba ma lekki przebieg, albo przebiega bezobjawowo, to rośnie też liczba hospitalizacji. Obecnie w czeskich szpitalach w związku z koronawirusem przebywa blisko 500 osób, blisko 100 w stanie ciężkim.

Biorąc pod uwagę średnią siedmiodniową dobową liczbę nowych zachorowań, to aktualnie w Czechach wynosi ona 133 na milion mieszkańców. Dla porównania, dla całej Europy to 57,5, w Polsce – nieco ponad 14.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Koronawirus: W niedzielę Czechy z rekordem zakażeń

Od pięciu dni w Czechach liczba nowych zakażeń przekracza 1 tys.

BRATYSŁAWA

Wyciekły osobiste dane pacjentów. Słowacka firma informatyczna Nethemba poinformowała o wykryciu luki w „koronawirusowej” aplikacji. Luka umożliwiła nieograniczony dostęp do danych osobowych około 130 tys. pacjentów, którzy zostali przebadani na obecność koronawirusa.

Wśród danych znalazły się unikalne identyfikatory, daty urodzenia, dane kontaktowe i wyniki testów. Problem został zgłoszony do rządowej agencji ds. cyberbezpieczeństwa 13 września i  zgodnie z zapewnieniami firmy został już rozwiązany.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Całkowite wznowienie ruchu lotniczego. "Latanie nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa"

Władze Słowacji przekonują, że zakaz lotów nie miał większego wpływu na dynamikę rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa.

BELGRAD

Ewidencjonowanie przyjazdów. Od dziś (18 września) obywatele Serbii powracający z krajów wysokiego ryzyka będą musieli elektronicznie zgłosić się do krajowego systemu opieki zdrowotnej, co oznacza, że ​​muszą wypełnić elektroniczny raport zdrowotny, ogłosił epidemiolog dr Predrag Kon. Jeśli zaczną mieć objawy, powinni skontaktować się z ośrodkami wyznaczonymi do opieki nad pacjentami z koronawirusem SARS-CoV-2.

„Jedyne, co obywatel musi zrobić, to zgłosić się za pośrednictwem portalu. Powinni podać swoje dane osobowe, a to wygeneruje raport, który mówi, gdzie i kiedy dana osoba wjechała do kraju. Jeśli pojawią się u nich objawy, takie jak gorączka, utrata węchu i smaku, problemy z oddychaniem, powinni natychmiast skontaktować się ze służbami medycznymi”, podkreślił Kon.

Ci, którzy nie zastosują się do nowych wytycznych, a następnie zakażą innych, zwłaszcza gdyby miało to doprowadzić do tragicznych konsekwencji – np. powtórzenia przypadku pacjentki 31 – będą podlegać karom za zagrożenie zdrowia publicznego.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)