Polska i Litwa chcą dyskusji o nowych sankcjach dla Białorusi. W Czechach prezydent ogranicza informację publiczną / STOLICE

Polska, Litwa, Białoruś, Łukaszenka, pandemia, COVID19,wakacje2021, turystyka

Kancelaria Prezydenta Czech poinformowała o nieudzielaniu informacji niektórym mediom. Polskie władze uznały porwanie pasażerskiego samolotu przez reżim Alaksandra Łukaszenki za akt państwowego terroryzmu. / Foto via [EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN ]

Polska i Litwa chcą dyskusji o nowych sankcjach dla Białorusi. Polskie władze uznały porwanie pasażerskiego samolotu przez reżim Alaksandra Łukaszenki za akt państwowego terroryzmu. Kancelaria Prezydenta Czech poinformowała o nieudzielaniu informacji niektórym mediom. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

MIŃSK

Terroryzm państwowy. Polskie władze uznały porwanie pasażerskiego samolotu przez reżim Alaksandra Łukaszenki za akt państwowego terroryzmu. MSZ wezwało w trybie natychmiastowym chargé d’affaires ambasady Białorusi.

„Wydarzenia na Białorusi związane z wymuszeniem lądowania samolotu pasażerskiego są kolejnym przykładem naruszania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego. Społeczność międzynarodowa nie może pozostawać obojętna. Konieczne jest zdecydowane działanie wobec władz białoruskich” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

„Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny” – stwierdził z kolei szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. „Żądamy od władz Białorusi natychmiastowego zwolnienia Ramana Pratasiewicza, a także przetrzymywanych bezprawnie Andżeliki BorysAndrzeja Poczobuta oraz innych polskich i białoruskich działaczy” — oświadczył z kolei w niedzielnej rozmowie z PAP.

Zdaniem premiera „wyraźnie widać, że reżim Alaksandra Łukaszenki posuwa się coraz dalej”. Morawiecki przypomniał, że w zeszłym tygodniu „doszło do brutalnej rozprawy z dziennikarzami niezależnego portalu tut.by”, a „cały czas w podobny sposób nękany jest Biełsat”. Wspomniał też o tym, że również w zeszłym tygodniu w białoruskim więzieniu w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł inny przeciwnik reżimu, Witold Aszurak.

Morawiecki przekazał na Twitterze, że zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela o rozszerzenie agendy dzisiejszego szczytu RE o punkt „dotyczący natychmiastowych sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki”.

Z podobnym apelem wystąpił prezydent LitwySkaisgiryte przekazała, że dziś w Brukseli Gitanas Nausėda będzie domagał się natychmiastowej reakcji na działania Białorusi, by zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów.

Podczas rozpoczynającego się dziś (24 maja) wieczorem dwudniowego nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej przywódcy mają rozmawiać o stosunkach UE z Rosją i Wielką Brytanią, a także o sytuacji na Bliskim Wschodzie, walce z pandemią COVID-19 i sprawach związanych ze zmianą klimatu. Szczegóły poniżej

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Białoruś. Porwanie samolotu Ryanaira, żeby aresztować opozycjonistę

Polskie władze uznały porwanie samolotu Ryanair przez reżim Łukaszenki za akt państwowego terroryzmu.

PRAGA

Działanie przeciwko mediom. Kancelaria Prezydenta Czech poinformowała o nieudzielaniu informacji niektórym mediom. Przeciwko decyzji protestują niektóre krajowe redakcje oraz  organizacje dziennikarskie. Uznały praktykę urzędników kancelarii za dyskryminującą i łamiącą konstytucję. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Kancelaria prezydenta odmawia udzielania informacji wybranym mediom

Przeciwko decyzji protestują niektóre krajowe redakcje oraz  organizacje dziennikarskie.

SKOPJE  |  WIEDEŃ |  PRAGA |  LUBLANA

Austria, Czechy i Słowenia popierają rozpoczęcie rozmów o członkostwie Macedonii w UE. Ministrowie spraw zagranicznych Austrii, Czech i Słowenii wyrazili w sobotę (22 maja) jednogłośne poparcie dla rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej oraz Albanii z Unią Europejską, argumentując, że kwestie bilateralne, jak spór Bułgarii z Macedonią, nie powinny blokować rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie.

Austriak Alexander Schallenberg, Czech Jakub Kulhánek i Słoweniec Anze Logar przyjechali do stolicy Macedonii Północnej, Skopje, aby zaoferować swoje wsparcie w rozmowach akcesyjnych z UE. W piątek Bułgaria po raz kolejny wykluczyła możliwość cofnięcia weta ws. Macedonii w rozmowie z przedstawicielami UE.

Szef czeskiej dyplomacji powiedział, że „niesprawiedliwe” jest, aby jeden z krajów członkowskich UE uzależniał proces rozszerzenia od dwustronnego sporu. „To kluczowy czas i nie możemy pozwolić, aby [proces] utknął z takiego powodu”, podkreślił.

W piątek premier Macedonii Północnej Zoran Zaew powiedział, że unijny komisarz ds. rozszerzenia Olivér Várhelyi oraz portugalski szef dyplomacji Augusto Santos Silva, przedstawili propozycję, która stanowi „dobrą podstawę” do rozwiązania sporu z Bułgarią.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

RZYM

Tragedia w górach. Do 14 wzrosła liczba ofiar katastrofy kolejki górskiej we włoskich Alpach w Piemoncie w niedzielę. W wyniku zerwania liny runęła kolejka łącząca miejscowość turystyczną Stresa ze szczytem Mottarone.

Panoramiczna kolejka prowadząca na szczyt Mottarone została otwarta 24 kwietnia po długiej przerwie w związku z pandemią. Wcześniej, od 2014 do 2016 roku, była zamknięta z powodu prac konserwacyjnych.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: "Wznoszenie mostów to znak pokoju". Dwa lata po katastrofie Genua ma nowy most

W czasie uroczystego otwarcia nowego mostu w Genui upamiętniono ofiary katastrofy z sierpnia 2018 r.

MADRYT

Otwierają się na turystów. Od 7 czerwca do Hiszpanii bez okazywania wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 będzie mógł przybyć każdy, kto jest zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Kraj otwiera się na turystów. Od dziś na wakacje na Półwysep Iberyjski mogą przybyć m.in. mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Japonii.

(Euroefe)

Hiszpania czeka na turystów. Wjazd na wakacje możliwy dla wszystkich zaszczepionych bez testów

Osoby zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 będą mogły wjechać bez przeszkód do Hiszpanii.

 

BRATYSŁAWA

Walka polityczna. Obecna koalicja rządząca stworzyła system informatorów do likwidacji opozycji, przekonywał na wczorajszej (23 maja) konferencji prasowej były premier Robert Fico, po ujawnieniu, że był to główny temat tajnego spotkania z najwyższymi urzędnikami konstytucyjnymi w siedzibie słowackiego rządu.

W spotkaniu miało wziąć udział dziesięć osób, w tym prezydent Zuzana Caputova, dwóch ministrów, szef Policji, prokurator generalny oraz szef Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS).

Premier Słowacji Eduard Heger podkreślił, że spotkanie odbyło się z jego własnej inicjatywy, aby zapoznać się ze „szczegółami pewnych informacji wywiadowczych”. Pozostali uczestnicy nie ujawnili treści spotkania.

Jak podaje dziennik Dennik N, powodem spotkania była domniemana manipulacja w śledztwie w sprawie przypadków korupcji na najwyższych szczytach władzy, które od marca bada ministerstwo spraw wewnętrznych.

Od zeszłorocznych wyborów parlamentarnych kilku przedsiębiorców powiązanych z ugrupowaniem SMER-SD, które sprawowało władzę do lutego 2020 r. oraz polityków tego ugrupowania, ale także były szef policji, były sekretarz stanu i byli prokuratorzy specjalni, zostało aresztowanych i postawiono im zarzuty w związku z korupcją.

Kilku z nich było nominowanych w trakcie rządów SMER-SD, które sprawowało władzę przez dwanaście lat. Lider partii i były premier Robert Fico rutynowo nazywa polityków swojego ugrupowania oraz powiązanych z nim osób, którym obecnie postawiono zarzuty karne, jako „więźniów politycznych”.

Po aresztowaniu niektórzy z nich zaczęli współpracować ze śledczymi. Fico nazwał „informatorami”, którzy „wymyślają historie”, aby uniknąć więzienia. „Za tym wszystkim stoi system likwidacji opozycji”, stwierdził były słowacki premier.

Obecny szef rządu odrzucił oskarżenia Fico. „Premier Eduard Heger potępia zastraszanie funkcjonariuszy policji, prokuratorów i sędziów oraz wzywa przywódców ugrupowań politycznych do zaprzestania tych działań, przekazano w komunikacie rządu.

(Marián Koreň | EURACTIV.sk)

Słowacja: Rząd Eduarda Hegera zatwierdzony przez parlament

Nowy słowacki rząd pod wodzą Eduarda Hegera uzyskał wotum zaufania. To gabinet zrekonstruowany po kryzysie politycznym, jaki wybuchł w związku ze sprowadzeniem do kraju przez poprzedniego premiera rosyjskich szczepionek na koronawirusa.

 

Za zatwierdzeniem rządu Eduarda Hegera zagłosowało 89 ze 150 posłów …