Koronawirus: Polacy otrzymają „paszporty szczepień”. Jakie korzyści dla zaszczepionych? / STOLICE

Unia Europejska, szczepienia, Polska, koronawirus, USA, Estonia, Włochy

Wiceminister zdrowia Anna Goławska, która przypomniała, że po zaszczepieniu będą wystawiane tzw. kody QR, które będzie można otrzymać z internetowego konta pacjenta, mObywatela lub poprzez wydruk w punkcie szczepień. / Foto via [Shutterstock/Fotokon]

W Polsce zaczynają się masowe szczepienia, a zaszczepieni otrzymają „specjalne paszporty”. „To egzotyczny pomysł”, mówią politycy rządzącej koalicji w Bułgarii o wyborach korespondencyjnych. Emerytury w Rumunii wzrosną o 40 proc.? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

„Paszporty” dla zaszczepionych. W środę zaprezentowano pierwsze terminy kalendarza szczepień przeciw SARS-CoV-2. „Wchodzimy w kluczowy etap szczepień w tym tygodniu. Zaczynamy szczepienia masowe”, powiedział pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk.

W konferencji prasowej w KPRM uczestniczyła również wiceminister zdrowia Anna Goławska, która przypomniała, że po zaszczepieniu będą wystawiane tzw. kody QR, które będzie można otrzymać z internetowego konta pacjenta, mObywatela lub poprzez wydruk w punkcie szczepień.

„To będzie taki paszport osoby zaszczepionej, który będzie potwierdzał, że osoba została zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które jej przysługują”, wyjaśniła wiceminister Anna Goławska. Kod będzie wystawiany po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki.

Status osoby zaszczepionej został ujęty w Narodowym Programie Szczepień – dokumencie, który rząd przyjął w formie uchwały 15 grudnia ub. roku. Wynika z niego, że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

SZTOKHOLM

Kosztowne błędy rządu? Popularność Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej premiera Stefana Löfvena – krytykowanej za złe radzenie sobie z pandemią – spada, wynika z nowego sondażu opublikowanego w środę przez gazetę Aftonbladet i firmę badawczą Demoskop.

Według sondażu poparcie dla socjaldemokratów wyniosło 23 proc., co oznacza spadek o 2 pproc. od grudnia i ponad 7 pproc. mniej w porównaniu z marcem ubiegłego roku, tuż przed wybuchem pandemii.

Najpopularniejszą partią w Szwecji jest teraz liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna (M), którą popiera 23,2 proc. badanych. Liderem ugrupowania jest Ulf Kristersson.

W porównaniu z socjaldemokratami poparcie dla M od wiosny ubiegłego roku systematycznie rosło – łącznie o 5 pproc. – co przełożyło się na pierwsze zwycięstwo w sondażach nad socjaldemokratami od wiosny 2016 r.

Koalicjant Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej – Zieloni – jest popierany przez 5 proc. badanych, o 1,4 pproc. więcej niż w grudniu.

W Szwecji od kilku tygodni następują zmiany w sposobie podejścia do walki z pandemią koronawirusa. W listopadzie 2020 r. wprowadzono pierwsze poważne przeciwepidemiczne obostrzenia.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Szwecja od wczoraj ma prawo pandemiczne. Zmienia strategię walki z COVID-19?

Od niedzieli surowsze regulacje dotyczą siłowni i basenów, a także prywatnych zgromadzeń.

SOFIA

Bez wyborów korespondencyjnych. Bułgaria nie zezwoli na głosowanie korespondencyjne pomimo pandemii. Rządząca koalicja w Bułgarii nie zamierza dopuścić do głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „To egzotyczny pomysł”, pisze EURACTIV.bg powołując się na reakcje polityków koalicji.

 (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Nie wiadomo kiedy wybory parlamentarne. Prezydent i premier znów nie mogą się dogadać

Premier chce jeszcze w marcu, prezydent woli poczekać – bułgarscy przywódcy nie mogą się porozumieć co do terminu wyborów parlamentarnych.

BUKARESZT

Co zrobić z gorącym kartoflem? Rząd rozważa podwyżkę emerytur w czasie pandemii. Trybunał Konstytucyjny tego kraju potwierdził w środę, że ustawa podnosząca o 40 proc. emerytury jest zgodna z ustawą zasadniczą, co oznacza, że ​​prezydent Klaus Iohannis – który wcześniej krytykował partię socjalistyczną PSD za jej „populistyczne posunięcia”, może teraz odesłać tekst z powrotem do parlamentu. 

Spór sięga 2019 r., kiedy ówczesny rząd Partii Socjaldemokratycznej przegłosował ustawę emerytalną, która zawierała zapis o podwyższeniu świadczeń od września 2020 r. aż o 40 proc.

Wraz z narastającym deficytem finansów publicznych jeszcze przed pandemią, centroprawicowy rząd Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) zaproponował 14 proc. wzrost emerytur zamiast 40 proc. Rządowi PNL brakowało jednak poparcia w parlamencie, który uchyliłby rządowy dekret. Dlatego zaskarżono ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Premier Florin Citu powiedział, że Rumunii nie stać na 40 proc. podwyżkę emerytur. Premier potwierdził jednak, że koalicja uzgodniła kalendarz podwyżek emerytur, dodając, że będzie go przestrzegać. Będą jednak znacznie mniejsze niż proponowane dwa lata temu przez PSD.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia ma nowy rząd. W jego składzie jest tylko jedna kobieta

Rumunią nadal rządzić będzie proeuropejska centroprawica.

BERLIN

Kto ma największe szanse? Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet zyskał w środę znaczące poparcie w wyścigu o fotel przewodniczącego CDU. Wyniki wyborów szefa największej niemieckiej partii zostaną ogłoszone już w najbliższą sobotę.

Laschet jest jednym z trzech pretendentów do zwycięstwa i zostania jednocześnie kandydatem ugrupowania na kanclerza w zaplanowanych na jesień br. wyborów parlamentarnych. Kanclerz Angela Merkel już wcześniej poinformowała o wycofaniu się po wyborach z polityki.

W środę Lascheta poparli liderzy regionalni CDU ze wschodnich i zachodnich landów Niemiec.

Faworytem wyborów jest prawnik i milioner Friedrich Merz. W wyborach bierze także udział ekspert ds. polityki zagranicznej Norbert Roettgen.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

Niemcy ominą sankcje USA nałożone na Nord Stream 2?

Pod osłoną ochrony klimatu i środowiska Niemcy chcą ominąć sankcje USA na gazociąg Nord Stream 2.

PARYŻ

Premier się tłumaczy. Premier Jean Castex próbował w środę bronić rządowej strategii szczepień w Senacie. Politycy izby wyższej parlamentu krytykują dotychczasową strategię rządu ws. szczepień. Francja należy do państw, gdzie w Europie podano najmniej dawek szczepionki. 

Jednocześnie wobec wzrosty liczby zakaźeń koronawirusem i zagrożeniu wariantem brytyjskim SARS-CoV-2, w środę odbyła się rada ochrony zdrowia, której decyzje zostaną przedstawione na czwartkowej konferencji prasowej, w której udział weźmie premier i pięciu ministrów: zdrowia, gospodarki, edukacji, szkolnictwa wyższego i kultury.

Wśród możliwych scenariuszy nowych restrykcji wymienia się m.in. wcześniejsze rozpoczęcie godziny policyjnej z obecnej 20:00 do 18:00 w niektórych regionach lub zamknięcie niektórych szkół. We Francji raczej nie będzie nowego ścisłego lockdownu.

(Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

TALLINN

Skandal korupcyjny w Estonii. Premier podał się do dymisji. Premier Estonii podał się do dymisji w związku ze śledztwem prokuratury dotyczącym podejrzenia o korupcję wśród członków rządu. Sprawa dotyczy projektu deweloperskiego w stolicy kraju  – Tallinie.

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

Skandal korupcyjny w Estonii. Premier podał się do dymisji

Premier stwierdził, że jego dymisja jest przejawem „wysokiej kultury politycznej”.

RZYM

Kryzys rządowy. Były premier Matteo Renzi podjął decyzję o wycofaniu ministrów swojego ugrupowania Italia Viva z rządu. Tym samym przetrwanie gabinetu Giuseppe Contego stanęło pod znakiem zapytania. Pozostałe partie rządzące nie kryją irytacji postawą koalicjanta.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Włochy: Kryzys rządowy. Partia Matteo Renziego opuszcza koalicję

Pozostałe partie rządzące nie kryją irytacji postawą koalicjanta. „To błąd, za który zapłacą wszyscy”, uważa wiceszef Partii Demokratycznej Andrea Orlando.

MADRYT

Wina UE? Minister ds. konsumpcji Alberto Garzon wyraził opinię, że odpowiedzialność za gwałtowny wzrost cen prądu w Hiszpanii w trakcie trwającego od tygodnia ataku zimy i rekordowo niskich temperatur, ponosi Unia Europejska. Powodem ma być źle zaprojektowany” przez UE rynek energii.

Ceny energii wzrosły o blisko 30 proc. Ocenia się, że bezpośrednio dotknęło to aż 14 mln gospodarstw domowych.

Głównym regulatorem cen energii elektrycznej jest dziś rynek – przypomniał minister we wpisie w mediach społecznościowych. „Sektor energetyczny został zliberalizowany, a ceny energii elektrycznej są zmienne, ustalane na podstawie podaży i popytu prognozowanego z wyprzedzeniem”, dodał.

Garzon zaapelował do Krajowej Komisji Rynku i Konkurencji (CNMC), organu nadzorującego przestrzeganie prawa i uczciwych reguł gry rynkowej, by zbadała, czy nie doszło do nieprawidłowości i nadużyć ze strony koncernów energetycznych.

(EURACTIV.pl)

W 2020 r. pobito rekord importu prądu do Polski

Już niemal połowę zużycia energii elektrycznej gospodarstw domowych w Polsce pokrywamy za pomocą energii sprowadzonej od naszych sąsiadów.

LIZBONA

Powrót lockdownu. Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w środę wprowadzenie trwającego wstępnie miesiąc lockdownu w całym kraju. Zastrzegł, że placówki oświatowe pozostaną otwarte, podobnie jak najważniejsze instytucje państwowe. Nie przewidziano też ograniczeń w ruchu granicznym.

Na wieczornej konferencji prasowej w Lizbonie szef rządu zastrzegł, że wstępnie lockdown będzie obowiązywać przez około miesiąc. Zaznaczył, że pod koniec stycznia rząd zwróci się do deputowanych o zgodę na wydłużenie obowiązywania nowych restrykcji.

(Fernando Paula Brito, Lusa.pt)

Koronawirus: Portugalia wprowadza możliwość wywłaszczenia w związku z planem odbudowy gospodarki

Nowe prawo przewiduje, że wywłaszczony obywatel nie będzie mógł sprzeciwić się decyzji o pozbawieniu nieruchomości.

PRAGA

Czechy nie są zainteresowane unią bankową? Rząd premiera Andreja Babiša (ANO) zastosował się do rekomendacji ministerstwa finansów, aby na razie nie wchodzić do europejskiej unii bankowej.

Badanie przeprowadzone przez MSZ zaleca monitorowanie rozwoju unii bankowej oraz ocenę aspektów i skutków wejścia Czech do UE w ciągu trzech lat – po objęciu przez Republikę Czeską przewodnictwa w UE w 2022 r.

W analizie stwierdzono, że sektor finansowy w kraju jest bardziej stabilny niż w wielu innych państwach członkowskich UE, a przystąpienie do unii ograniczyłoby kompetencje banku narodowego (ČNB).

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Bułgaria pewnie zmierza do strefy euro. Rumunia jeszcze poczeka?

Spośród państw członkowskich UE do strefy euro należy obecnie 19 państw.

BUDAPESZT

Brytyjski szczep już na Węgrzech. U trzech pacjentów na Węgrzech wykryto obecność szczepu B1.1.7 koronawirusa, który pochodzi z Wielkiej Brytanii – poinformowała w środę naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller.

Jak podkreśliła Mueller podczas konferencji prasowej, pojawienie się tej bardziej zaraźliwej odmiany wirusa – obecnej także w państwach sąsiednich – było kwestią czasu.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Koronawirus: Węgry zrezygnują z rosyjskiej szczepionki? "Ten kraj ma niewystarczające moce produkcyjne"

W poniedziałek na Węgry dotarła pierwsza transza rosyjskich szczepionek – 6 tys. sztuk.

BRATYSŁAWA

Rząd łamie prawo? Rząd łamie prawo, nie pozwalając, aby projekt Krajowego Planu Odbudowy (KPO) został poddany ocenie oddziaływania na środowisko (OOŚ), stwierdził eurodeputowany Martin Hojsík (Renew Europe).

Zgodnie z prawem słowackim – opartym na dyrektywie UE – każdy dokument strategiczny wymaga oceny pod kątem wpływu na środowisko. Tak jest też w przypadku KPO, na którym opiera się wydatkowanie środków unijnych.

„Wzywam rząd do niezwłocznego rozpoczęcia procesu OOŚ dla Krajowego Planu Odbudowy, tak aby był on zgodny z prawem” – powiedział Hojsík.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Zmiany klimatyczne: Rok 2020 najgorętszy w historii pomiarów w Europie

2020 r. był szóstym najgorętszym rokiem z rzędu w historii pomiarów dla Europy.

BELGRAD

HRW: ograniczony postęp w ochronie praw człowieka w Serbii. Serbia osiągnęła ograniczone postępy w 2020 r., jeśli chodzi o ochronę praw człowieka, wynika z opublikowanego w środę corocznego raportu Human Rights Watch na temat stanu praw człowieka na świecie. Zarzuty HRW dotyczą głównie ochrony pracy dziennikarzy, migrantów oraz społeczności LGBTQ.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)