Operacja Sputnik V. Chorwacja i Słowacja kupią rosyjską szczepionkę jak Węgry? / STOLICE

Polska, Czechy, Węgry, pandemia, Słowacja, Chorwacja, SputnikV, Rosja, Unia Europejska, szczepionka

Chorwacki rząd przygotowuje grunt pod zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V. „Nie widzę powodu, dla którego nie moglibyśmy używać tego preparatu. Gdybyśmy mieli teraz szczepionkę Sputnik V, moglibyśmy zaszczepić wiele osób”, podkreślił słowacki premier Igor Matovič. / Foto via [Shutterstock/ LadyRhino]

Kolejne kraje Unii Europejskiej wyrażają zainteresowanie rosyjską szczepionką Sputnik V. Litwa solidarna z Ujgurami. „Super Mario” Draghi z wotum zaufania. Mówi o odbudowie gospodarczej Włoch, jak po II wojnie światowej. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

ZAGRZEB

„Operacja Sputnik V”. Chorwacki rząd przygotowuje grunt pod zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Wiadomość pojawiła się we wtorek wieczorem i została potwierdzona w rozmowie z partnerem medialnym EURACTIV.hr „Jutarnji list” przez ambasadora Rosji w Chorwacji Andreja Nesterenko oraz źródła z rządu Andreja Plenkovicia.

„Chorwacja stara się chronić interesy narodowe. Na tym etapie musimy uzyskać szczepionkę, zanim zostanie ona zatwierdzona przez EMA [Europejską Agencję Leków]. W ten sposób możemy uniknąć uzależnienia od dystrybucji w ramach unijnego systemu wspólnych zakupów. Ważne jest, aby podkreślić, że nie naruszamy żadnych przepisów UE”, twierdzi rozmówca EURACTIV.hr z chorwackiego rządu.

Zagrzeb prowadzi negocjacje z Moskwą w sprawie wysyłki co najmniej miliona dawek szczepionki Sputnik V w kolejnych tygodniach, nawet jeśli do tego czasu szczepionka nie otrzyma zielonego światła EMA.

Plan przewiduje, aby poczekać, aż UE zatwierdzi rosyjską szczepionkę, aby zaoszczędzić czas na ewentualne procedury. Zagrzeb, jak twierdzi rozmówca EURACTIV.hr, chciałby natychmiast po unijnej zgodzie rozpocząć sprowadzanie rosyjskiej szczepionki. W przypadku problemów ze strony EMA, chorwacka agencja ds. leków (HALMED) już szuka legalnych sposobów rozpoczęcia szczepień przed zatwierdzeniem przez europejską agencję.

Nesterenko nie chciał jednoznacznie potwierdzić spekulacji, ale potwierdził, że Rosja jest gotowa do wysłania dawek szczepionki, gdyby tylko nadeszło formalne zamówienie z Zagrzebia. 

„Według mojej wiedzy, możemy wysłać szczepionkę w ciągu 24 godzin. W razie potrzeby mamy nawet do dyspozycji specjalne samoloty. Ale wciąż czekamy na zezwolenie unijnej agencji i oficjalny wniosek z Zagrzebia”, dodał ambasador .

(Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

Wielka Brytania: Ochotnicy zostaną celowo zakażeni koronawirusem. "Badanie pomoże w rozwoju szczepionek"

Badania rozpoczną się w ciągu miesiąca i obejmą grupę nie większą niż 90 osób w wieku od 18 do 30 lat.

BRATYSŁAWA

Słowacja także skłania się ku Sputnikowi. Rząd rozpocznie w czwartek rozmowy na temat zakupu i stosowania rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

„Nie widzę powodu, dla którego nie moglibyśmy używać tego preparatu. Gdybyśmy mieli teraz szczepionkę Sputnik V, moglibyśmy zaszczepić wiele osób”, podkreślił słowacki premier Igor Matovič.

Polityk napisał we wtorek w internecie, że nie można rezygnować ze szczepionki, dlatego że nie ma certyfikatu Europejskiej Agencji Leków (EMA). Przeciwko sprowadzeniu szczepionki, która nie ma akceptacji EMA, wypowiedziała się prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

Pomysł popiera minister zdrowia Marek Krejčí, a także niektórzy członkowie rządowej komisji ds. pandemii. Słowacja stosuje szczepionki koncernów Pfizer/BioNtech, Moderna i AstraZeneca, które zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków i Komisję Europejską.

Jednak chociaż rosyjska szczepionka nadal nie uzyskała „zielonego światła” do stosowania w UE, wypowiedzi niektórych przedstawicieli rządu sugerują, że Słowacja może stosować preparat Sputnik V przed jego zatwierdzeniem przez UE. Nadal jednak istnieją wątpliwości co do zdolności Rosji do wyprodukowania potrzebnych ilości.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk) 

Koronawirus: Czechy interesują się rosyjską szczepionką Sputnik V / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 11 lutego.

BUDAPESZT

Nie będzie więcej umów na szczepionki z Chin i Rosji? Pięć milionów dawek chińskiej szczepionki zamówionych przez węgierski rząd powinno zostać dostarczone w czterech ratach do końca maja, powiedział na środowej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó, dodając, że rząd nie planuje podpisywać kolejnych umów z Rosją ani Chinami.

„Nie planujemy jak na razie podpisywać kolejnego kontraktu. Na razie wydaje się, że wszystkie zaplanowane dostawy – w tym przez zachodnie koncerny – wystarczą, aby wypełnić plan szczepień określony przez ministra [spraw wewnętrznych] Pintéra. Nie mogę komentować harmonogramu dostaw z Unii Europejskiej”, podkreślił Szijjártó.

Węgry podpisały umowę na dostarczenie 19,7 mln dawek szczepionki za pośrednictwem zachodnich koncernów, jednak równocześnie – z powodu powolności dostaw w ramach unijnego systemu, jak przekonuje Budapeszt – rząd zawarł umowę z Rosją na zakup szczepionek Sputnik V oraz na 2,5 mln dawek szczepionki z Chin. Pierwsza dostawa z Chin dotarła na Węgry we wtorek (16 lutego).

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

EMA dementuje: Wniosek o rejestrację rosyjskiej szczepionki Sputnik V nie został złożony w UE

Europejska Agencja Leków (EMA) przekazała, że wbrew medialnym informacjom, nie otrzymała wniosku o tzw. przyspieszoną rejestrację na terenie Unii Europejskiej rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V. Szczepionkę na razie zatwierdziły z państw członkowskich tylko Węgry.

 

Informacje o przekazaniu takiego wniosku przez …

WILNO

Parlament wzywa do zbadania prześladowań Ujgurów w Chinach. Komisje parlamentarne ds. zagranicznych i bezpieczeństwa narodowego uzgodniły w środę, że opracują rezolucję w sprawie prześladowań Ujgurów w Chinach, wzywając do wszczęcia przez ONZ śledztwa „lub innego niezależnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie zbrodni mających miejsce w prowincji Sinciang”, powiedział Dovilė Šakalienė podczas prezentacji projektu rezolucji na wspólnym posiedzeniu komisji.

Šakalien, który współprzewodniczy Międzyparlamentarnemu Sojuszowi na rzecz Chin (IPAC), zainicjował projekt rezolucji w odpowiedzi na raport BBC World News na temat tortur i przemocy seksualnej wobec Ujgurek w chińskich obozach. Więcej szczegółów poniżej. 

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt)

Gwałty i tortury. Tak Chiny traktują Ujgurów. Ludobójstwo? "To bardzo prawdopodobne"

Są podstawy, aby sądzić przywódcę Chin Xi Jinpinga pod zarzutem zbrodni przeciwko ludzkości?

PARYŻ

Głosowanie elektroniczne. Francuzi być może będą mogli mieć możliwość głosowania elektronicznego w następnych wyborach prezydenckich w 2022 r., po tym, jak rząd wprowadził poprawkę, która zakłada elektroniczne oddanie głosu w dniach poprzedzających dzień wyborczy. Podobne rozwiązania są dostępne w wielu krajach Europy i świata, m.in. w Estonii.

Projekt ustawy zostanie omówiony w czwartek w Senacie – izbie wyższej parlamentu – ale jest mało prawdopodobne, aby został przyjęty przez senatorów.

Powodem jest brak poparcia wśród polityków niemal wszystkich ugrupowań. Sąd Najwyższy (Rada Konstytucyjna) oraz Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych. wielokrotnie ostrzegały władze o ryzyku oszustw związanych z głosowaniem elektronicznym.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Zgromadzenie Narodowe przegłosowało kontrowersyjną ustawę dotyczącą radykalnego islamu

Przeciwnicy nowego prawa oskarżają rząd o próbę wprowadzenia regulacji utrwalających dyskryminację ze względu na wyznanie.

SZTOKHOLM

Szwecja chce współpracy wojskowej z Finlandią. Zaniepokojona nieprzewidywalnością Rosji Szwecja rozważa ustanowienie kompleksowej współpracy wojskowej z Finlandią, pisze Pekka Vänttinen z EURACTIV.com.

Finowie do końca roku wybiorą zwycięzcę przetargu na kilkadziesiąt myśliwców nowej generacji. W grę wchodzi nawet kilkanaście mld dolarów. O kontrakt rywalizuje szwedzki Gripen.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja chce ściślejszej współpracy wojskowej z Finlandią

Finowie do końca roku wybiorą zwycięzcę przetargu na kilkadziesiąt myśliwców nowej generacji.

RZYM

Wotum zaufania. Większością głosów Senat udzielił w środę wotum zaufania rządowi Mario Draghiego, zaprzysiężonemu cztery dni wcześniej na premiera. Gabinet polityczno-techniczny tworzą eksperci i przedstawiciele głównych ugrupowań centrolewicy i centroprawicy.

Za wotum zagłosowało 262 senatorów, przeciwko było 40. „Bez Włoch nie ma Unii, ale poza Unią nie ma też Włoch”, stwierdził w expose Mario Draghi. 

Polityk podkreślił konieczność walki za wszelką ceną z pandemią koronawirusa oraz odbudowę gospodarki. Były szef Europejskiego Banku Centralnego zapowiedział, że jego rząd będzie z wyprzedzeniem zapowiadał podejmowane kroki lub plany zmian w przepisach. Dragi podkreślił, że Włochy – podobnie jak po II wojnie światowej – czeka wielka odbudowa.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Draghi tworzy superministerstwo ds. zielonej transformacji. Przyczyną i celem unijne fundusze?

Czy powołanie nowego resortu ma na celu przekonanie Brukseli, że Włochy sprostają wymaganiom w zakresie wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy?

 

ATENY

Prezydent USA zamierza pogłębić relacje z Grecją. „Nasza współpraca powinna stać się jeszcze silniejsza i wiem, że intencją prezydenta Joego Bidena jest dalsze pogłębianie strategicznych stosunków między USA a Grecją”, powiedział ambasador USA w Grecji, Geoffrey Pyatt podczas przemówienia podczas Athens Energy Dialogues, dodając, że ostatnie projekty dotyczące infrastruktury energetycznej budowane w regionie pomimo pandemii „przerysowują energetyczną mapę Europy i pomagają zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu”.

Ambasador mówił o potrzebie dywersyfikacji energetycznej we wschodniej części Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej. Pyatt określił rurociąg TAP, budowę rurociągu IGB z Grecji i Bułgarii, nowy łącznik gazowy między Grecją a Macedonią Północną oraz pływającą jednostkę regazyfikacyjną Aleksandropolis jako kluczowe projekty infrastrukturalne.

Ambasador USA wyraził zadowolenie z decyzji o unikaniu nierzetelnych dostawców, takich jak Rosja. W środowych rozmowach między ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem a jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem „podkreślono znaczenie utrzymania otwartych kanałów komunikacji oraz otwartego i szczerego dialogu”.

(Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

WARSZAWA | PRAGA | BUDAPESZT | BRATYSŁAWA

Przywódcy V4 wzywają do szybszych dostaw szczepionek. W Krakowie w środę (17 lutego) odbył się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu.

Premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji wezwali do szybszych dostaw szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 od każdego wiarygodnego producenta, aby przyspieszyć proces szczepień. Według Andreja Babiša, Mateusza Morawieckiego, Igora Matoviča i Viktora Orbána byłaby to droga dla Europy do przezwyciężenia pandemii i rozpoczęcia jej odbudowy.

„Powinniśmy kwestię szczepionki uwolnić od polityki; nie ma wschodniej szczepionki i zachodniej szczepionki, jest dobra szczepionka i zła szczepionka; dlatego dziś upierałem się przy tym, że szczepionka ma być dobra”, powiedział premier Węgier Viktor Orban.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej: "Uwolnijmy kwestie szczepionki od polityki"

W Krakowie w środę (17 lutego) odbył się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu. Przywódcy państw V4 dyskutowali m.in. o dostawach szczepionek dla krajów Unii Europejskiej. Premier Węgier Viktor Orban zaproponował „uwolnienie kwestii szczepionki od polityki”.

 

 

Premierzy Polski, …