Spór Polski i Czech o kopalnie Turów. Niemcy nieufni wobec szczepionki AstraZeneca

Polska, Czechy, Unia Europejska, pandemia, koronawirus,Niemcy, Francja, V4, AstraZeneca

Czechy pozwą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów blisko granicy czesko-niemieckiej, twierdząc, że inwestycja szkodzi mieszkańcom czeskiej strony, potwierdził w poniedziałek szef MSZ Czech Tomáš Petříček. / Foto via [Shutterstock/Steve Morfi]

Czechy pozwą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów. Niemcy nie chcą szczepić się preparatem AstraZeneca. Koniec sporu wokół IPN. Gruzja z nowym (starym) premierem. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA

Czechy pozwą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów blisko granicy czesko-niemieckiej, twierdząc, że inwestycja szkodzi mieszkańcom czeskiej strony, potwierdził w poniedziałek szef MSZ Czech Tomáš Petříček. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy pozwą Polskę do TSUE. „Długo starałem się rozwiązać ten spór nie wchodząc na drogę sądową”

To pierwsza sprawa sądowa w unijnej historii, w której jedno państwo członkowskie pozywa inne z powodów środowiskowych.

BERLIN

Sceptycyzm wobec AstraZeneki. Politycy z całego spektrum politycznego w Niemczech wzywają do rozszerzenia stosowania szczepionki AstraZeneca – która została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) tylko dla osób poniżej 65 roku życia.

W weekend Business Insider poinformował, że w Niemczech ponad 680 tys. dawek preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu pozostawało niewykorzystanych, a wiele osób, które mają zostać zaszczepione szczepionką AstraZeneca, nie przychodzi na umówione wizyty.

Karl Lauterbach z SPD chce rozszerzyć grupy objęte szczepieniem preparatem AstraZeneki o policjantów i nauczycieli.

Premier Bawarii Markus Söder, a także lider liberalnej partii parlamentarnej FDP Marco Buschmann również opowiedzieli się za zaszczepieniem nauczycieli szczepionką AstraZeneca.

Minister edukacji kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn poinformował w poniedziałek, że land  rozpocznie szczepienia nauczycieli szczepionką AstraZeneca już w przyszłym tygodniu.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WARSZAWA

43 sekundy. Tyle czasu trwało poniedziałkowe wystąpienie szefa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka, w którym poinformował on o dymisji Tomasza Greniucha ze stanowiska we wrocławskim IPN.

„Dr Tomasz Greniuch złożył na moje ręce rezygnację. Z dniem 22 lutego br. została ona przyjęta przez mnie”, stwierdził szef IPN

W ubiegłym tygodniu IPN poinformował, że stanowisko p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu objął dr Tomasz Greniuch. Decyzja ta wzbudziła oburzenie opinii publicznej, a media przypomniały, że Greniuch w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego.

Przeciwko tej decyzji IPN zaprotestowali m.in. politycy strony rządowej, jak i opozycji, historycy, publicyści, działacze opozycji demokratycznej w okresie PRL-u, a także Ambasada Izraela w Polsce. Informacje o tej nominacji trafiły również do zagranicznych mediów.

Do tej pory nominacji Greniucha na szefa IPN we Wrocławiu bronił prezes instytutu Jarosław Szarek. Pytany w ubiegłym tygodniu, czy nie widzi niczego kontrowersyjnego w tym, że dyrektorem oddziału IPN we Wrocławiu został człowiek, który w przeszłości używał symboli nazistowskich i był liderem Obozu Narodowo-Radykalnego, Szarek przypomniał, że Greniuch „za ten czyn przeprosił i wielokrotnie, już przed laty, powiedział, że ten czyn był błędem”. Prezes IPN przywołał też wcześniejszy komunikat, w którym IPN odniósł się do zarzutów wobec Greniucha, zaznaczając, że „dotyczą jego zachowań z czasów młodości”.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Polska wycofuje karę więzienia z ustawy o IPN

Za dwa tygodnie wejdą w życie przyjęte wczoraj w ekspresowym tempie zmiany w styczniowej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Uchylają one artykuł 55a, znosząc karę więzienia za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

Tbilisi

Nowy (stary) premier. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu do dymisji podał się Giorgi Gacharia, stanowisko premiera obejmie Irakli Garibaszwili, który pełnił już tę funkcję w latach 2013-2015. Garibaszwili był w rządzie Gacharii ministrem obrony.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Gruzja ma nowego premiera. Garibaszwili powraca na stanowisko szefa rządu

W ubiegłym tygodniu w związku ze sprawą próby aresztowania opozycyjnego polityka do dymisji podał się poprzedni premier, Giorgi Gacharia, który piastował to stanowisko od 2019 r.

PARYŻ

Lockdown w Alpach nadmorskich. Władze departamentu Alpy Nadmorskie poinformowały w poniedziałek (22 lutego) o wprowadzeniu częściowego lockdownu.

Zacznie on obowiązywać począwszy od najbliższego piątku o godzinie 18, do 6 rano w poniedziałek. Wychodząc z domu, trzeba będzie pamiętać o zabraniu oświadczenia ze wskazanym na nim dopuszczalnym powodem. Natomiast wyjście na spacer będzie możliwe jedynie na godzinę w promieniu 5 km wokół domu.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Zgromadzenie Narodowe przegłosowało kontrowersyjną ustawę dotyczącą radykalnego islamu

Przeciwnicy nowego prawa oskarżają rząd o próbę wprowadzenia regulacji utrwalających dyskryminację ze względu na wyznanie.

HELSINKI

Wybory samorządowe w Finlandii mogą zostać przełożone? Ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem, politycy i urzędnicy będą musieli szybko zdecydować, czy przełożyć wyznaczone na kwiecień wybory samorządowe.

Według doniesień medialnych już na początku lutego urzędnicy resortu sprawiedliwości zaczęli przygotowywać się do opóźnienia wyborów samorządowych, które zaplanowano na 18 kwietnia.

Politycy do tej pory odrzucali możliwość przesunięcia wyborów. Według minister sprawiedliwości Anny-Mai Henriksson omówiono już propozycję głosowania zdalnego – online – i za pośrednictwem poczty, ale wykluczono je ze względu na zbyt krótki czas, jaki pozostał do głosowania.

Finlandia nie jest jedynym krajem UE w podobnej sytuacji. Na marzec zaplanowano wybory parlamentarne w Holandii.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: 2020 r. najcieplejszy w historii. Południe kraju praktycznie bez zimy

Na południu Finlandii po raz pierwszy w prawie dwóchsetletniej historii pomiarów odnotowano styczeń bez śniegu.

RZYM

Śmierć ambasadora. Włoski ambasador w Demokratycznej Republice Konga Luca Attanasio, a także towarzyszący mu karabinier oraz kierowca ze Światowego Programu Żywnościowego zginęli w ataku na konwój ONZ, do którego doszło na wschodzie kraju. Informację potwierdził resort dyplomacji Włoch. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Ambasador Włoch w Demokratycznej Republice Konga zginął w ataku na konwój ONZ

43-letni Luca Attanasio został postrzelony w brzuch. Zmarł kilka godzin później w szpitalu ONZ w Gomie. Nie jest jasne, kto stał za atakiem.

BUDAPESZT

Koń trojański czy realista? Stosunki między UE a Moskwą należy rozpatrywać „strategicznie”, czego „nie można sprowadzić do sankcji ani do sprawy Nawalnego”, powiedział węgierski szef dyplomacji Péter Szijjártó po poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Szczegóły poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Szef dyplomacji Węgier: Relacje z Rosją to nie tylko sprawa Nawalnego. "Sankcje nie są rozwiązaniem"

Szef dyplomacji Węgier podkreśla, że UE i Rosję łączy wiele strategicznych interesów.

BRATYSŁAWA

Pozostało już tylko liczyć na cud? Według Milana Krajniaka ministra pracy, spraw społecznych i rodziny – polityk reprezentuje w koalicyjnym rządzie populistyczną, prawicową partię Jesteśmy Rodziną – otwarcie kościołów mogłoby pomóc Słowakom przezwyciężyć pandemię COVID-19. Szczegóły poniżej. 

(Lucia Yar | EURACTIV.sk)

Koronawirus szaleje na Słowacji. Minister postuluje otwarcie kościołów. Przypomina wydarzenia sprzed 300 lat

Słowacja wysunęła się właśnie na czoło światowego rankingu najwyższej śmiertelności z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

PRISZTINA

Niemcy i Francja wzywają do szybkiego utworzenia rządu. „Niemcy i Francja oczekują wsparcia dla ambitnego programu reform, w tym wzmocnienia praworządności oraz walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Wraz z przedstawicielstwem UE w Prisztinie będziemy wspierać Kosowo w walce z pandemią COVID-19”, napisano we wspólnym oświadczeniu ambasad Niemiec i Francji opublikowanym przez GazetaExpress. Przedstawiciele Niemiec i Francji wezwali do szybkiego utworzenia nowego rządu i wyboru prezydenta.

„Niemcy i Francja są gotowe wesprzeć kontynuację dialogu między Kosowem a Serbią pod auspicjami UE na rzecz integracji europejskiej obu krajów”, podkreślono.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr