Pięć krajów apeluje o unijny szczyt ws. szczepionek, KE odpiera zarzuty o złą dystrybucję

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz, źródło: Facebook/Sebastian Kurz

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz, źródło: Facebook/Sebastian Kurz

Szefowie rządów Austrii, Słowenii, Czech, Łotwy i Bułgarii przesłali wspólny list do przewodniczącego Rady Europejskiej. Domagają się w nim zwołania nadzwyczajnego szczytu UE. Pojawiają się bowiem oskarżenia o nierówny podział szczepionek na koronawirusa.

 

Inicjatorem akcji jest kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który w ostatni piątek (12 marca) oświadczył, że szczepionki na koronawirusa nie są w Unii Europejskiej rozdzielane między państwami członkowskimi zgodnie z przyjętą wcześniej zasadą, czyli proporcjonalnie do liczby ludności.

Wskazał na Danię, Holandię i Maltę jako na kraje, które miały dostać w stosunku do swojej populacji więcej dawek preparatów przeciw SARS-CoV-2 niż np. Bułgaria czy Chorwacja.

Stwierdził przy tym, że niektóre państwa członkowskie zawierają dodatkowe porozumienia z koncernami farmaceutycznymi dostarczającymi do UE szczepionki w ramach systemu wspólnych unijnych zakupów, co doprowadziło do powstania – jak to ujął Kurz – „szczepionkowego bazaru”.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Czterech premierów popiera Kurza

Teraz jego wątpliwości poparli premierzy Czech, Łotwy, Słowenii i Bułgarii. Wspólnie z austriackim kanclerzem skierowali wczoraj (13 marca) do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela list z wezwaniem do jak najszybszego szczytu UE ws. szczepionek.

„W ostatnich dniach odkryliśmy, że dostawy dawek szczepionek przez firmy farmaceutyczne do poszczególnych krajów członkowskich UE nie są realizowane na równych zasadach (…), jeśli ten stan rzeczy się utrzyma, to pojawią się „ogromne dysproporcje pomiędzy krajami, co byłoby sprzeczne nie tylko z naszym porozumieniem o wspólnych zakupach, ale także z duchem europejskiej solidarności” – głosi list pięciu krajów.

Kolejne kraje UE wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

Trwają badania, czy działanie tego produktu mogło doprowadzić do śmierci 60-letniej Dunki.

KE odpiera zarzuty

Komisja Europejska odpiera zarzuty sygnatariuszy listu, wskazując, że pewne okresowe dysproporcje wynikają z konstrukcji porozumienia zawartego przez państwa członkowskie. „To kraje zdecydowały się odejść od propozycji wyłącznego kryterium uwzględniającego populację, dodając do tego elastyczne podejście” – oświadczyła Bruksela.

Jak wyjaśniła, zgodnie z nowymi ustaleniami, jeśli jakiś kraj zdecyduje się nie skorzystać z pewnej puli szczepionek, to wtedy jest ona rozdzielana między te państwa, które są zainteresowane ich zakupem. „To również państwa członkowskie mogą zmienić obowiązujące porozumienie i odejść od tej reguły” – stwierdziła KE.