Szef BioNTech opowiada się za podawaniem trzeciej dawki przeciwko COVID-19 / Briefing z Europy

Pfizer-Biontech, pandemia, szczepienia, COVID-Białoruś-sankcje-USA-Rosja, klimat-ekologia-pożary-grecja-wakacje

Szczepionka przeciwko koronawirusowi koncernu farmaceutycznego Pfizer nie powstałaby bez współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Szef koncernu BioNTech przekonuje, że na razie nie trzeba dostosowywać szczepionki do nowych wariantów koronawirusa | Świat się przegrzewa | Nowe sankcje na Białoruś. Łukaszenka: “Udławcie się nimi” | Szef MSZ Rosji: Zachód zarzuci Rosji fałszerstwo wyborcze | Zabójstwo katolickiego księdza w zachodniej Francji | Kanclerz Merkel przed odejściem z urzędu uda się do Kijowa | Ukraina: Droga do NATO “jak dwustronne kopanie tunelu” | Połączono polską i słowacką sieć przesyłową gazu | Rumunia chce do strefy Schengen | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy |

 

BERLIN

Trzecia dawka wystarczy? Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech „jeszcze nie musi” być dostosowana do nowych wariantów koronawirusa, zapewnił w poniedziałek (9 sierpnia) na konferencji prasowej cytowany przez agencję Reutera szef BioNTechu. Ugur Sahin opowiada się za podawaniem trzeciej dawki preparatu przeciwko chorobie wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

„Możliwe, że w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy pojawi się wariant, który będzie wymagał dostosowania szczepionki, ale to jeszcze nie nastąpiło, stwierdził Sahin. „Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest kontynuowanie (szczepień) dawką przypominającą”, dodał.

Trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer/BioNTech silnie zwiększa ochronę przed wariantem Delta koronawirusa, poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż po drugiej dawce, przekonuje producent specyfiku.

Niektóre państwa, jak Izrael i Niemcy rozpoczęły lub planują rozpocząć podawanie dawek przypominających osobom starszym lub szczególnie zagrożonym przez COVID-19. W Izraelu spośród blisko 500 tys. osób, które je przyjęły, tylko u 50 wystąpiły działania uboczne, poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia w poniedziałek.

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 4 sierpnia zaapelowała o ustanowienie moratorium na dawki przypominające. Apel ten uzasadniła powiększającą się luką pomiędzy bogatymi krajami z szerokim dostępem do szczepionek przeciw COVID-19 a krajami biedniejszymi, gdzie nie są one tak powszechne. Stany Zjednoczone odrzuciły to wezwanie. Szczegóły poniżej.

(Mateusz Kucharczyk)

WHO apeluje do bogatych krajów: "Nie podawajcie trzeciej dawki szczepionki, dajcie się zaszczepić światu"

Organizacja obawia się o kolejne braki preparatów dla biedniejszych krajów.

Czerwony alert dla wszystkich. Naukowcy dostrzegają zmiany klimatu Ziemi we wszystkich jej regionach i w obrębie całego systemu klimatycznego, czytamy w najnowszym raporcie Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Niektórych z nich – takich jak postępujące podnoszenie się poziomu mórz – nie da się powstrzymać w ciągu setek do tysięcy lat. Szczegóły poniżej. 

(Martyna Kompała)

Raport IPCC o zmianach klimatycznych: „Czerwony alarm dla ludzkości”

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że nasza planeta ogrzewa się pod wpływem działalności człowieka. W klimacie Ziemi zaszły gwałtowne i rozległe zmiany, a niektóre z ich skutków są nieodwracalne.

 

MOSKWA

Ławrow: Zachód zarzuci Rosji fałszerstwo wyborcze. Państwa zachodnie “przygotowują grunt” do tego, żeby podważyć wyniki wrześniowych wyborów do Dumy Państwowej, stwierdził szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Jego zdaniem przeciwnicy Rosji wykorzystują do podobnych celów międzynarodowe struktury, w tym Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

“Nasze sprawy wewnętrzne, a zwłaszcza wybory, przyciągają szczególną uwagę za granicą, przede wszystkim wśród naszych zachodnich partnerów”, zwrócił uwagę minister spraw zagranicznych Rosji, cytowany przez agencję RIA Nowosti. “Wykorzystują oni struktury międzynarodowe, aby na wszelkie sposoby utrudnić przeprowadzenie głosowania. I tak na przykład wykorzystali OBWE do nieakceptowalnych działań, stojących w sprzeczności ze zobowiązaniami Sekretariatu tej organizacji i Biura (Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, ODIHR – red.)”, ocenił. ODIHR odpowiada między innymi za obserwację wyborów.

“Wiemy, że przygotowują też kolejne kroki, przygotowując grunt pod próbę podważenia wyników naszych wyborów”, ostrzegł podczas wydarzenia, na którym przedstawiono “sztab wsparcia obywatelskiego” partii Jedna Rosja w nadchodzących wyborach. “Będziemy śledzić sytuację i wyciągać wnioski oraz podejmować odpowiednie kroki”, zapewnił.

W ubiegłym tygodniu OBWE poinformowała, że po raz pierwszy od 1993 r. nie wyśle swoich obserwatorów na wybory do Dumy, które odbędą się w dniach 17-19 września. Rezygnacja wiąże się ograniczeniem przez Rosję możliwości udziału zagranicznych obserwatorów – oficjalnie z przyczyn epidemicznych.

“Bardzo żałujemy, że nie będziemy w stanie obserwować zbliżających się wyborów w Rosji”, oświadczył Matteo Mecacci, dyrektor ODIHR. Rosyjskie organy zezwoliły ODHIR na wysłanie do Rosji 50, a Zgromadzeniu Parlamentarnemu OBWE 10 obserwatorów. Zdaniem OBWE wyjazd tak małej liczby obserwatorów po prostu mija się z celem, bo nie będą oni w stanie w sposób kompleksowy wykonać powierzonego im zadania.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Rosja: Bliska współpracowniczka Nawalnego uciekła za granicę?

Lubow Sobol pracowała dla założonej przez Aleksieja Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją.

LONDYN | MIŃSK

Nowe sankcje na Białoruś. Łukaszenka: “Udławcie się nimi”. Równo rok od wyborów prezydenckich na Białorusi, które zapoczątkowały falę gwałtownych protestów społecznych Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada nałożyły kolejne sankcje na miński reżim. Restrykcje ze strony Londynu spotkały się już z odpowiedzią prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, który nazwał brytyjskie władze “amerykańskimi lokajami”. Zarzucił także przebywającej w Polsce biegaczce Kryscinie Cimanouskiej, że została zmanipulowana przed obce służby.

Brytyjskie kroki wobec Mińska to przede wszystkim sankcje gospodarcze, o które apelowała wcześniej liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Obejmują one zakaz importu z Białorusi potażu, produktów ropopochodnych i towarów wykorzystywanych do produkcji papierosów, a także zakaz bezpośredniej lub pośredniej sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu na Białoruś sprzętu, technologii lub oprogramowania przeznaczonego do monitorowania lub przechwytywania wiadomości w internecie i wiadomości komunikacji telefonicznej oraz towarów podwójnego zastosowania i technologii do celów wojskowych.

Alaksander Łukaszenka nie pozostawił brytyjskich działań bez odpowiedzi. “Kto dzisiaj wprowadził sankcje, Wielka Brytania? Bóg z wami, udławcie się tymi sankcjami”, stwierdził, cytowany przez RMF FM. “Nic wspólnego z tą Wielką Brytanią mieć nie chcemy”, oznajmił, nazywając brytyjskie władze “amerykańskimi lokajami”.

“A sankcje wprowadzajcie. Pożyjemy, zobaczymy, do czego to doprowadzi, jeśli nie pójdziecie po rozum do głowy”, dodał. Przestrzegł Zachód przez eskalacją konfliktu. “Chcecie zwyciężyć w tej wojnie? W niej nie będzie zwycięzców, a jeśli będą, to nie będziecie to wy”, ocenił.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Nowe sankcje wobec reżimu Łukaszenki

Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania ogłosiły wczoraj rozszerzenie sankcji nałożonych na białoruski reżim.

LONDYN

Ułatwienia dla delegatów. Wielka Brytania złagodzi ograniczenia dotyczące podróży, aby pomóc delegatom wziąć udział w konferencji klimatycznej COP26 w Szkocji, która odbędzie się w listopadzie tego roku. Łagodzenie restrykcji ma dotyczyć m.in. krótszej kwarantanny dla osób zaszczepionych z krajów z tzw. „czerwonej listy”.

Premier Boris Johnson naciskał, aby COP26 odbywał się stacjonarnie, a nie wirtualnie. Jednak w wielu krajach obserwuje się wzrost liczby przypadków COVID-19.

Cytowany przez Reutersa urzędnik zaangażowany w organizację szczytu powiedział, że środki bezpieczeństwa w Glasgow mają zapewnić równowagę między umożliwieniem kontynuowania rozmów a ochroną zdrowia publicznego, obejmując „specyficzne ustalenia”.

„Obejmuje to skrócony okres kwarantanny wynoszący pięć dni dla osób zaszczepionych z krajów czerwonej listy”, powiedział. „Nie będzie wymogu samoizolacji po przybyciu do Wielkiej Brytanii dla osób z krajów z listy bursztynowej lub zielonej, niezależnie od tego, czy są zaszczepione czy nie”, dodał.

(Martyna Kompała)

Szczyt klimatyczny COP26 przełożony na 2021 r.

Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow został przełożony z listopada 2020 r. na połowę przyszłego roku.

BERLIN

Ostatnia wizyta na Ukrainie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel na kilka tygodni przed opuszczeniem stanowiska uda się na Ukrainę, informuje portal bankier.pl na podstawie doniesień agencyjnych.

Do wizyty Merkel dojdzie na krótko przed obchodami 30. rocznicy niepodległości Ukrainy i pierwszym zorganizowanym przez Kijów forum poświęconym aneksji Krymu przez Rosję.

„Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma zamiar udać się na Ukrainę 22 sierpnia”, napisał na swoim profilu na Facebooku Serhij Nikiforow, rzecznik prasowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Przekazał też, że tematami rozmów będą kwestie bezpieczeństwa i stosunków dwustronnych.

Niemcy są jednym z głównych sojuszników Ukrainy w kryzysie między nią a Rosją, związanym z rosyjską aneksją Krymu w 2014 r. i wojną z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju, w której zginęło 13 tys. ludzi.

Niemcy i Francja są mediatorami w tzw. formacie normandzkim, mającym na celu znalezienie wyjścia z konfliktu, choć od lat negocjacje znajdują się w martwym punkcie.

Do ostatniego spotkania obojga przywódców doszło w lipcu w Berlinie, jednak kancelaria prezydenta poinformowała, że Zełenski nie znalazł wspólnego języka z kanclerz Niemiec w wielu kwestiach, przede wszystkim w sprawie gazociągu Nord Stream 2.

(Mateusz Kucharczyk)

Idealny kanclerz dla Rosji: Z którego następcy Angeli Merkel najbardziej ucieszy się Władimir Putin?

We wrześniu Angela Merkel odejdzie z niemieckiej sceny politycznej po 16 latach urzędowania.

KIJÓW

MSZ: Droga Ukrainy do NATO “jak dwustronne kopanie tunelu”. “Myślę, że to droga dwukierunkowa” – ocenił dążenie Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba na antenie kanału Ukraina 24. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek)

Ukraina: Droga do NATO “jak dwustronne kopanie tunelu”

“Myślę, że to droga dwukierunkowa” – ocenił dążenie Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

BUKARESZT

Rumunia chce do strefy Schengen. Rumuńska ambasador w UE Luminița Teodora Odobescu stwierdziła, że decyzja w sprawie włączenia Rumunii do strefy Schengen to „decyzja polityczna”, a kraj „podejmuje wysiłki, aby przekonać państwa niechętne” do akcesji.

Według rumuńskich władz kraj spełnia wszystkie kryteria członkostwa w strefie Schengen już od 2011 r., ale kwestia akcesji do strefy została politycznie powiązana z mechanizmem współpracy i weryfikacji (CVM).

Ustanowiono go w 2007 r. w celu wsparcia Rumunii w zakresie praworządności i w walce z korupcją. „Wiązanie CVM ze strefą Schengen nie ma podstaw prawnych”, twierdzi Odobescu. „Chcemy, by traktowano nas na równych zasadach.

W przypadku Schengen obywatele Rumunii mają poczucie niesprawiedliwej oceny”, powiedziała. Według niej poprzez współpracę z Frontexem przy ochronie granic Rumunia pokazała, że jest „poważnym i wiarygodnym partnerem”.

(Paulina Borowska)

Efekt brexitu: Gibraltar dołączy do strefy Schengen?

Jedną z niewiadomych dotyczących przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej po brexicie jest kwestia Gibraltaru.

PARYŻ

Zabójstwo księdza. Katolicki ksiądz został zamordowany w zachodniej Francji, poinformował minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin. Sprawcą zbrodni jest 40-letni Rwandyjczyk, który brał udział w podpaleniu katedry w Nantes. Zabity duchowny udzielił mu schronienia.

Do morderstwa doszło w Saint-Laurent-sur-Sèvre w departamencie Vendée. Jak informuje „Le Parisien”, podejrzany sam zgłosił się na komisariat policji i poinformował, że zabił księdza. Sprawcą morderstwa jest mężczyzna (obywatel Rwandy), który w zeszłym roku brał udział w podpaleniu XV-wiecznej katedry w Nantes.

(Mateusz Kucharczyk)

Francja: Zamordowany Samuel Paty będzie odznaczony Legią Honorową. Rodzina Abdullaha Anzorowa ubiegała się o azyl w Polsce

Warszawa odrzuciła wniosek ojca zabójcy prawdopodobnie w 2005 r., informuje dziennik „Le Figaro”.

RZYM

Najgorętsze przed Włochami. Służby bezpieczeństwa wydały ostrzeżenie o pożarach. Prognozy wskazują, że najbliższy tydzień ma być najcieplejszym okresem dla kraju, spowodowanym gorącym powietrzem napływającym z południa. Termometry mają pokazać nawet 45 stopni Celsjusza w południowych regionach kraju. Szacuje się, że upały potrwają do połowy sierpnia.

Pożegnanie z historyczną kostką. Kierowcy pożegnali się ze kostką brukową, którą była wyłożona ulica via Nazionale. Tzw. “Sampietrini” to tradycyjna nawierzchnia znajdująca się w historycznej dzielnicy Rzymu. Zastąpiona została asfaltem, co było jednym z punktów dużego programu renowacji dróg. Program ma na celu sprawić, aby ulice w centrum miasta były bezpieczne i wygodne. W programie przewidziano także wybudowanie ścieżki rowerowej, której dotychczas nie było.

Etna budzi się ze snu. Wczoraj nad ranem (9 sierpnia) wybuchł najwyższy aktywny wulkan w Europie, Etna. Erupcja zaczęła się o 4 nad ranem. Geolodzy spodziewali się wybuchu i nie zaobserwowali niczego niepokojącego. Po rozpoczętych pracach porządkowych poinformowano, że nikt nie został ranny i nic nie uległo zniszczeniu.

Niebezpieczny list do papieża. Pracownicy poczty w Mediolanie znaleźli kopertę zaadresowaną do Papieża Franciszka. Pochodzącą z Francji paczkę przejęła żandarmeria Mediolanu, w środku znajdowały się trzy naboje pistoletowe kaliber 9mm. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

(Kamila Wilczyńska)

PRAGA

Czechy odkładają wybór szefa kontrwywiadu. Powodem wybory? Rząd odłożył  w czasie nominację nowego szefa cywilnego kontrwywiadu, czyli Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS). Zdaniem mediów powodem może być chęć premiera Andreja Babiša utrzymania po swojej stronie prezydenta Miloša Zemana w kontekście najbliższych wyborów parlamentarnych.

Osobę na wspomniane stanowisko mianuje gabinet wyłoniony po październikowych wyborach parlamentarnych, zaś do tego czasu funkcję tę utrzyma aktualny kierownik BIS Michal Koudelka. Zeman wielokrotnie krytykował pracę BIS, m.in. za ostrzeganie o zagrożeniu związanym z aktywnością wywiadowczą Chin i Rosji.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Płatny urlop dla pracowników budżetówki za zaszczepienie się przeciwko COVID-19?

To tylko jeden z pomysłów, mających na celu zachęcenie Czechów do szczepienia się na koronawirusa.

BRATYSŁAWA

Połączono polską i słowacką sieć przesyłową gazu. Nowy gazociąg stanie się ważną częścią europejskiego korytarza priorytetowego infrastruktury gazowych połączeń Północ-Południe. „Nowe połączenie przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego” – powiedział Tomasz Stępień, prezes zarządu polskiego operatora systemu przesyłowego Gaz-System.

Praca jest ukończona w ponad 90 proc. a gazociąg ma zostać wprowadzony na rynek w I kwartale 2022 r. Polsko-słowackie połączenie gazowe ma ok. 164 km długości z czego 61,3 km znajduje się w Polsce a 103 km na Słowacji.

(Kinga Wysocka)

TSUE odrzucił skargę Niemiec ws. gazociągu OPAL

Sąd UE w 2019 r. unieważnił decyzję KE zezwalającą na wykorzystanie większej przepustowości gazociągu OPAL przez rosyjski Gazprom.

BUDAPESZT

Prezes Narodowego Banku Węgier ostrzega przed kryzysem ekonomicznym. György Matolcsy stwierdził w artykule dla dziennika „Magyar Nemzet”, że nowy, globalny kryzys ekonomiczny jest coraz bardziej prawdopodobny i wezwał rząd do przeprowadzenia niezbędnych zmian instytucjonalnych, aby „dogonić” bardziej zamożne kraje UE.

Według niego Bank Narodowy i system finansowy Węgier odniosły sukces w zarządzaniu kryzysem gospodarczym w czasie pandemii. Matolcsy wskazał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych „funkcjonowało znakomicie” jeśli chodzi o napływy kapitałów zagranicznych, a Ministerstwo Innowacji i Technologii stworzyło dobre warunki dla wzrostu gospodarczego.

Jednak według prezesa NBH zarządzanie kryzysowe Węgier osiąga „mieszane rezultaty” i nadal brakuje w rządzie osoby odpowiedzialnej za analizę polityki gospodarczej.

(Paulina Borowska)

Węgry: Będzie referendum ws. ustawy anty-LGBT

W zeszłym tygodniu KE wszczęła procedurę przeciwko Węgrom za łamanie praw osób LGBT.

BRUKSELA

Liczba zgonów w ruchu drogowym we Flandrii najwyższa od 5 lat. W pierwszych 6 miesiącach 2021 r. w wypadkach drogowych we Flandrii zginęło 109 osób. To o 21 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Z kolei w sąsiedniej Walonii, gdzie w ciągu pierwszej połowy tego roku na drogach zginęło 70 osób, a także w przypadku Regionu Stołecznego Brukseli, który odnotował 4 śmiertelne ofiary wypadków drogowych, sytuacja jest odwrotna. Liczby te są na najniższym poziomie od 10 lat.

Wynika tak z badań przeprowadzonych przez Instytut Bezpieczeństwa Drogowego Vias’ Traffic Safety Barometer. Analiza ukazała także pojawiające się trendy: wzrosła liczba wypadków motorowerów, co może mieć związek z tym, że pojazdy te stają się bardziej popularne wśród Belgów poniżej 24 r.ż. a także, że nasiliło się ich zastosowanie za sprawą prac związanych z dostawą żywności.

Zwiększyła się także liczba wypadków z udziałem rowerów elektrycznych – mowa tutaj o wzroście na poziomie 24 proc., przy czym wypadki z udziałem zwykłych rowerów wzrosły zaledwie o 3 proc.

(Kinga Wysocka)

KE: Na drogach w UE coraz bezpieczniej, ale nie na polskich

Na drogach UE jest coraz bezpieczniej – wynika ze wstępnej oceny poziomu bezpieczeństwa drogowego w zeszłym roku, jaki przygotowała KE. Z dokumentu wynika jednak również, że Polska jest jednym z państw UE, w których na drogach ginie najwięcej osób.

TIRANA | PRISZTINA

Kosowiańskie sportsmenki odznaczone w Albanii. W poniedziałek prezydent Albanii Ilir Meta przyznał Distrii Krasniqi i Norze Gjakovej najwyższe cywilne odznaczenie – Narodowy Medal Honoru za ich osiągnięcia na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Dwie zawodniczki z Kosowa, które reprezentowały ten kraj w judo, zdobyły złote medale w swoich kategoriach.

Podczas ceremonii prezydent Meta stwierdził, że medale mają zachęcać i inspirować młodych sportowców w ich dążeniach. Polityk przyznał również Narodowy Medal Honoru Dritonowi Kuka, który jest trenerem Krasniqi i Gjakovej.

(Paweł Natorski)

Tokio 2020: Kraje UE zdobyły więcej medali niż USA i Chiny. Wspólna reprezentacja wygrałaby klasyfikację medalową

Reprezentanci państw członkowskich Unii Europejskiej zdobyli łącznie 281 medali, w tym 85 złotych.

BELGRAD | PRISZTINA

Czy po wyborach nastąpi postęp w dialogu? Sprawozdawczyni Parlamentu Europejskiego ds. Kosowa Viola von Cramon oceniła, że ​​zbliżające się wybory w Serbii (gdzie w pierwszej połowie 2022 r. odbędą się połączone wybory prezydenckie i parlamentarne – red.) i Kosowie (gdzie na jesieni dojdzie do wyborów samorządowych – red.) znacząco wpłyną na dialog między krajami prowadzony pod auspicjami UE, a obaj przywódcy, Aleksandar Vucić i Albin Kurti, będą bardzo ostrożni w negocjacjach do czasu elekcji. Niemka ma jednak nadzieję, że po wyborach nastąpi postęp w dialogu.

„To bardzo długi proces i widzimy, że mamy wybory w obu krajach. W tym okresie mieszkańcom danego kraju bardzo trudno jest zgodzić się na jakieś głębsze reformy lub większe zmiany. W związku z istniejącą sytuacją i tak widzę postęp – obaj liderzy spotykają się i nazwałabym to sukcesem. Należy ocenić, czy faktycznie zmierza to w dobrym kierunku. Natomiast my w Unii Europejskiej chcielibyśmy, aby cały proces był szybszy”.

(Paweł Natorski)