Węgierski premier Orbán proponuje „luźniejszą współpracę” Europejskiej Partii Ludowej. Rumuński premier Orban złożył rezygnację. Czechy nie są gotowe na przyjęcie euro? We Francji jeszcze daleko do stabilizacji sytuacji epidemicznej? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.
BUDAPESZT
Orbán oferuje „luźniejszą” współpracę z EPL. Premier Węgier Viktor Orbán zaproponował liderowi Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfredowi Weberowi utworzenie podgrupy w ramach frakcji EPL, na wzór współpracy polityków brytyjskiej Partii Konserwatywnej z EPL w latach 90-tych XX w.
Orbán powiedział, że propozycja pozwoli „uniknąć przyszłych konfliktów ws. poglądów oraz zaoszczędzi problemów komunikacyjnych”.
Fidesz jest zawieszony w EPL od wiosny 2019 r., ale jego posłowie nadal są członkami frakcji i głosują w Parlamencie Europejskim jak cała EPL. Oferta jest następstwem wniosku grupy 30 eurodeputowanych z Europejskiej Partii Ludowej, aby wykluczyć szefa delegacji Fideszu do Parlamentu Europejskiego Tamása Deutscha.
Austriacki eurodeputowany Othmar Karas wysłał kilka dni temu list z podpisem 30 z 187 członków frakcji do kierownictwa EPL, prosząc o wykluczenie europosła Fideszu Tamása Deutscha za komentarze na temat lidera frakcji w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera.
Deutsch porównał obronę Webera dotyczącą powiązania zasady praworządności w budżecie UE z gestapo i węgierskimi stalinowskimi tajnymi służbami. „Z rosnącym niepokojem i irytacją dostrzegamy radykalizację, a także rzucanie obelg przez niektórych europarlamentarzystów z naszej grupy”. Tamas Deutsch, komentując negocjacje prowadzone w sprawie unijnego budżetu, powiedział że gdy słyszy Webera mówiącego: „Jeśli niczego nie ukrywamy, nie mamy się czego obawiać”, to przypomina mu to, że Gestapo i węgierska AVO (policja polityczna Węgierskiej Republiki Ludowej w latach 1945–1956 – red.) miały ten sam slogan.
„Porównywanie UE do nazistowskiego lub komunistycznego ucisku to rażące i niedopuszczalne zniekształcenie faktów historycznych, obraza dla milionów ofiar nazizmu i komunizmu”. Członkowie EPL domagają się wykluczenia Tamasa Deutscha z grupy, a głosowanie w tej sprawie mogłoby się odbyć 9 grudnia.
(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)
WARSZAWA
Apel prezydentów. Byli prezydenci wezwali wczoraj prezydenta, premiera i cały rząd, by odstąpili od szantażowania pozostałych państw członkowskich UE groźbą weta wobec unijnego budżetu, który zresztą sami wcześniej nie tylko zaakceptowali, ale ogłosili nawet jako swój olbrzymi sukces.
W wystosowanym w poniedziałek (7 grudnia) apelu Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski przekonują, że unijny budżet na lata 2021-2027 jest dla Polski korzystny, podczas gdy weto wobec budżetu szkodzi naszemu krajowi i jego miejscu w zjednoczonej Europie. Ponadto – argumentują – bilet na pojedynek Ziobro-Morawiecki czy Kaczyński-Ziobro nie jest wart miliardów euro. Więcej szczegółów poniżej.
(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)
PRAGA
Niegotowi na euro? Rząd nie powinien wyznaczać daty przyjęcia euro, zalecają w poniedziałkowym raporcie resort finansów i Narodowy Bank Czech. W raporcie stwierdza się, że gotowość Republiki Czeskiej do przyjęcia euro wciąż jest niewystarczająca, a gospodarka nadal ma wiele słabych punktów.
„Czechy nie będą spełniać kryterium stabilności cen w 2020 r. ze względu na utrzymującą się presję inflacyjną”. Według danych Eurostatu Czechy należą do państw członkowskich UE o najwyższej inflacji w 2020 r., dodano w raporcie.
(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)
BUKARESZT
Orban rezygnuje. Mimo zwycięstwa PSD sojusz z USR-PLUS miał dać rządzącej Partii Narodowo-Liberalnej (PN-L) stabilną większość w parlamencie. Spodziewany koalicjant, ugrupowanie USR-PLUS, odmówiło jednak współpracy z dotychczasowym premierem Ludovikiem Orbanem, wskutek czego ten podał się do dymisji.
(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)
BERLIN
Zalecenia dotyczące szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Stała komisja szczepień działająca przy Instytucie Roberta Kocha w Berlinie wydała w poniedziałek wstępne zalecenia dla osób, które jako pierwsze otrzymają szczepionkę na koronawirusa.
Podobnie jak w innych krajach, komisja przyznaje pierwszeństwo – z uwagi na ograniczoną podaż szczepionek – osobom powyżej 80 roku życia, mieszkańcom i personelowi domów opieki oraz lekarzom narażonym na wysokie ryzyko zakażenia się wirusem.
Ministerstwo zdrowia dało ekspertom czas do czwartku na konsultacje, aby następnie mogły zostać wydane prawne rozwiązania w tej sprawie.
(Sarah Lawton | EURACTIV.de)
PARYŻ
Jeszcze daleko do stabilizacji. Dyrektor generalny w resorcie zdrowia Jerome Salomon ocenił w poniedziałek, że Francja jest nadal daleko od spadku dziennych wzrostów zakażeń do poziomu 5 tys.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że aby 15 grudnia znieść kolejne obostrzenia, liczba dobowych infekcji powinna spaść do 5 tys., a liczba pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej powinna wynosić nie więcej niż 2,5-3 tys.
W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 3411 infekcji. Od soboty zmarły 174 osoby, bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 55 155.
Poniedziałkowe dane dotyczące wzrostu liczby wykrytych przypadków koronawirusa są niższe, ponieważ w weekend przeprowadza się mniej testów. Średnia zachorowań z ostatnich siedmiu dni wynosi obecnie 10 489.
(Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.FR)
WIEDEŃ
Austriacka minister środowiska niezadowolona z indeksu klimatycznego. „Nie możemy być zadowoleni z tego wyniku”, powiedziała minister środowiska i infrastruktury Leonore Gewessler (Zieloni), odnosząc się do 35. miejsca Austrii w Climate Change Performance Index 2021 – indeksie zmian klimatycznych opublikowanym w poniedziałek przez organizację Germanwatch we współpracy z NewClimate Institute i Climate Action Network (CAN). Rok temu Austria zajęła 39. lokatę.
(Philipp Grüll | EURACTIV.de)
HELSINKI
Nadszedł koniec epoki związków zawodowych? Coraz więcej Finów chciałoby, aby płace i warunki pracy były negocjowane bez udziału związków zawodowych, ale bezpośrednio między pracownikami a pracodawcami, wynika z najnowszego sondażu opublikowano w poniedziałek przez Fińskie Forum Biznesu i Polityki (EVA).
Według sondażu opublikowanego przez EVA, 49 proc. Finów uważa, że negocjowanie wynagrodzeń i warunków pracy byłoby korzystne dla obu stron na szczeblu lokalnym w miejscu pracy. Dla porównania, około 27 proc. chciałoby zachować obecny system, w którym związki negocjują umowy dla wszystkich swoich członków.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
RZYM
Ujawniono projekt planu odbudowy. Projekt Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), który nie został jeszcze zatwierdzony przez Radę Ministrów, przydzieli 196 mld euro na sześć obszarów wskazanych jako kluczowe w odbudowie i transformacji gospodarki po pandemii koronawirusa.
Z tych funduszy 48,7 mld euro zostanie przeznaczone na cyfryzację i innowacje, 74,3 mld euro na zieloną rewolucję i transformację ekologiczną, 27,7 mld euro na zrównoważoną mobilność i infrastrukturę, 19,2 mld euro na edukację i badania, 17,1 mld euro na równość płci i 9 mld na opiekę zdrowotną.
Nad wykonaniem planu czuwać będą premier Giuseppe Conte, minister gospodarki Roberto Gualtieri i minister rozwoju gospodarczego Stefano Patuanelli. Dla każdego z sześciu obszarów wyznaczony będzie koordynator oraz zespół ekspertów czuwających nad wdrożeniem zamierzeń.
(Alessandro Follis | EURACTIV.it)
MADRYT
Minister zdrowia wzywa ludzi do kierowania się „zdrowym rozsądkiem”. Minister zdrowia Salvador Illa przyznał w poniedziałek, że nowe restrykcje zatwierdzone niedawno przez rząd w celu ograniczenia rozprzestrzenianiu się wirusa w okresie świąt Bożego Narodzenia mogą być „bardzo trudne”. Dodał jednocześnie, że powodzenie nowych restrykcji będzie zależeć prawie wyłącznie od samoograniczeń narzuconych przez każdego z obywateli.
(EUROEFE)
BRATYSŁAWA
Prezydent Zuzana Čaputová skrytykowała premiera Igora Matoviča za sposób radzenia sobie z pandemią. „Cały świat ma do czynienia z COVID-19, tylko my mamy do czynienia z premierem”, powiedział Čaputová w wywiadzie dla Radio Express. Zaproponowała, by premier przekazał zarządzanie kryzysowe innemu członkowi rządu, jak to ma miejsce w innych krajach UE.
Wypowiedź prezydent kraju do komentarz do obecnej sytuacji epidemicznej na Słowacji. W październiku premier uruchomił program masowego testowania mieszkańców, mówiąc że w ten sposób uda się stłumić rozprzestrzenianie się COVID-19 oraz uratować gospodarkę.
Niemal miesiąc po tym, jak Słowacja rozpoczęła pierwszą na świecie operację testowania prawie wszystkich 5,5 mln obywateli, popularność partii rządzącej Igora Matovica spadła w sondażach, a jego rząd nie zdołał złagodzić ograniczeń blokujących gospodarkę.
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
PODGORICA
Rząd Czarnogóry jest zaangażowany w integrację europejską. Czarnogóra jest mocno zaangażowana w pomyślną kontynuację integracji europejskiej – powiedział w poniedziałek nowy premier Zdravko Krivokapić szefowej przedstawicielstwa UE w Czarnogórze Oanie Cristinie Pop.
Unijna przedstawiciel w Czarnogórze oficjalnie zaprosiła nowego premiera do Brukseli. Premier spotkał się również z ambasadorem USA w Czarnogórze Judy Rising Reinke. „Potwierdziliśmy przyjaźń między USA i Czarnogórą, a także poparcie USA dla reform w Czarnogórze”, powiedział Krivokapić.
Ambasador USA nazwała Czarnogórę ważnym partnerem, zwłaszcza w ramach NATO. Dodała, że Stany Zjednoczone doceniają również osiągnięcia Czarnogóry na drodze do europejskiej integracji.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)