PE: Bułgaria na cenzurowanym. Od kiedy Wielka Brytania przestanie honorować unijne dowody osobiste jako dokumenty podróży? / STOLICE

Unia Europejska, Bułgaria, pandemia, koronawirus, COVID19, SARS-CoV-2

Rezolucja Parlamentu Europejskiego jest uznawana za porażkę największej frakcji w PE - chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) - do której należy ugrupowanie bułgarskiego premiera: Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB). Na zdjęciu Manfred Weber - lider EPL w PE. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy. [European Multimedia Centre/EP]

Z jakiego powodu Parlament Europejski wzywa Bułgarię do przestrzegania unijnych wartości? Od kiedy Wielka Brytania przestanie honorować dowody osobiste państw UE przy wjeździe na swoje terytorium? Finlandia rajem dla pielęgniarek z Azji? Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA

Już nie tylko Polska i Węgry? Parlament Europejski wezwał w czwartek Bułgarię do bezwarunkowego przestrzegania unijnych wartości. Rezolucję poparło 358 eurodeputowanych, przeciw było 277, a 56 wstrzymało się od głosu. Eurodeputowani potępili przemoc policji wobec demonstrantów i dziennikarzy, a także bezprawne kontrole w przedsiębiorstwach.

W rezolucji podkreślono, że PE głęboko ubolewa nad tym, że wydarzenia w Bułgarii doprowadziły do poważnego pogorszenia sytuacji w zakresie przestrzegania praworządności, demokracji i praw podstawowych, w tym niezawisłości sądownictwa, podziału władzy, zwalczania korupcji i wolności mediów.

W rezolucji wskazano również na utrzymujące się problemy systemowe w sądownictwie, zwłaszcza brak ram dla rozliczania Najwyższej Rady Sądownictwa i prokuratora generalnego.

Europosłowie zwrócili też uwagę, że reforma konstytucyjna, którą zaproponowali rządzący, powinna być zgodna ze standardami międzynarodowymi. Skrytykowali zmiany w prawie wyborczym, które przeprowadzane są na kilka miesięcy przed głosowaniem.

Protestujący od trzech miesięcy Bułgarzy domagają się ustąpienia premiera Bojko Borysowa i prokuratora generalnego Iwana Geszewa, zarzucając im odpowiedzialność za systemową korupcję w kraju.

Głosowanie uznawane jest za porażkę największej frakcji w Parlamencie Europejskim – chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) – do której należy ugrupowanie bułgarskiego premiera: Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB).

(Georgi Gotev | EURACTIV.bg, EURACTIV.com)

Bułgaria: Dymisja ministra sprawiedliwości. Danaił Kiriłow jest autorem krytykowanego projektu nowej konstytucji

Premier Bułgarii Bojko Borysow zamierza poprzez zmianę konstytucji uspokoić sytuację w kraju, w którym od 50 dni trwają antyrządowe protesty. 

LONDYN

Ostatnie takie miesiące? Na dziewięć miesięcy przed upływem terminu już ponad 4 mln obywateli państw Unii Europejskiej złożyło wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii.  Uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej jest konieczne, by można było pozostać w Wielkiej Brytanii po upływie okresu przejściowego po brexicie. Wnioski takie można składać do 30 czerwca 2021 r.

Tymczasem w czwartek rząd Borisa Johnsona poinformował, że krajowe dowody tożsamości  państw UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii nie będą uznawane już za ważny dokument podróży w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii,

Obywatele UE nie będą mogli podróżować do Wielkiej Brytanii przy użyciu swoich dowodów osobistych od października 2021 r., wynika z ogłoszonych w czwartek (8 października) nowych zasad.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do turystów i innych odwiedzających, ale nie do obywateli państw Wspólnoty mieszkających w Wielkiej Brytanii, jeśli złożyli wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii.

(Benjamin Fox, EURACTIV.com)

Von der Leyen po rozmowie z Johnsonem: Jest wola do osiągnięcia porozumienia między UE a Wielką Brytanią

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła, że jest niewielki postęp w negocjacjach nad przyszłą unijno-brytyjską umową handlową, choć rozbieżności jest bardzo wiele. Taki komunikat wydano po jej rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii.

 

Unijno-brytyjskie negocjacje toczą się z wielkim mozołem. Zakończona w piątek …

HELSINKI

Pomoc z Filipin. Finlandia staje się miejscem docelowym dla pracowników służby zdrowia pochodzących z Filipin. Jak donosi magazyn Talouselämä, prywatna firma zajmująca się domem opieki, Attendo, planuje zatrudnić tysiąc pielęgniarek z tego kraju, które miałyby pracować w około 400 domach opieki.

W Finlandii, jak w wielu krajach UE, można zaobserwować deficyt pracowników w sektorze opieki zdrowotnej i to pomimo rosnącego statystycznie bezrobocia. Szacuje się, że publiczne i prywatne domy opieki będą potrzebować do 4 tys. pracowników w ciągu najbliższych kilku lat.

Firma Attendo już wcześniej zatrudniła około 300 pielęgniarek z Filipin, gdzie kształci się wielu dobrze wykwalifikowanych specjalistów z zakresu zdrowia, ale wielu z nich nie może znaleźć pracy we własnym kraju.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

BERLIN

Koronawirus nie odpuszcza. W Niemczech gwałtownie rośnie liczba nowych przypadków COVID-19. W ciągu jednego dnia wzrosła o ponad 4 tys.

W ubiegłym tygodniu wynosiła jeszcze tylko ok. 2,5 tys. „Bardzo mnie to niepokoi”, przyznał prezes Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, Lothar Wieler.

Instytut ten publikuje codziennie aktualne liczby dotyczące rozwoju pandemii i doradza niemieckiemu rządowi w zarządzaniu koronakryzysem. „Nie wiemy, jak sytuacja w Niemczech rozwinie się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Możliwe, że będziemy mieć codziennie ponad 10 tys. nowych przypadków i że wirus będzie rozprzestrzeniał się bez kontroli”, powiedział Wieler.

Niemiecki MSZ zakwalifikował kolejne regiony i kraje do obszarów ryzyka. Ostrzega przed podróżami do Rumunii, Tunezji, prawie całej Holandii, Gruzji i Jordanii. Na listę trafiły także kolejne regiony w Chorwacji, Słowenii, Słowacji, Węgrzech, Bułgarii i Litwie.

Czynnikiem decydującym o zakwalifikowaniu do obszaru ryzyka jest fakt, że liczba nowych zakażeń w ciągu siedmiu dni wynosi ponad 50 na 100 tys. mieszkańców. Osoby wjeżdżające do Niemiec z obszarów ryzyka muszą poddać się kwarantannie lub zrobić test na koronawirusa.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy wprowadzają surowsze restrykcje

W związku z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 rząd federalny zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia.

PARYŻ

Zdecyduje Senat? Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przegłosowała w czwartek projekt ustawy, przedłużający z 12 do 14 tygodni możliwość legalnego przerywania ciąży. Co zrobi Senat, w którym większość ma konserwatywna partia Republikanie?

Minister zdrowia Olivier Veran bezskutecznie wzywał deputowanych, by zaczekali na opinię krajowego komitetu etyki CCNE, która spodziewana jest w połowie listopada. Projekt ustawy przedłożyła Albane Gaillot, deputowana grupy Ekologia Demokracja Solidarność (EDS), złożonej głównie z najbardziej lewicowych dawnych członków LREM.

Projekt ten powstał po opublikowaniu parlamentarnego raportu, w którym wskazano na trudności w dostępie do aborcji. Brak infrastruktury na niektórych oddziałach i brak lekarzy chętnych do wykonania tego zabiegu skłonił wiele kobiet do wyjazdów za granicę w celu dokonania aborcji.

Oprócz wydłużenia terminu wykonania aborcji, ustawa przewiduje również zniesienie klauzuli sumienia dla lekarzy dla aborcji oraz poszerza zakres odpowiedzialności położnych.Teraz będą mogły wykonywać tego typu operację do dziesiątego tygodnia ciąży.

Media zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do większości Zgromadzenia Narodowego, rząd nie jest zwolennikiem tej ustawy i przewidują, że projekt zostanie odrzucony przez Senat. Autorka projektu, opartego o raport parlamentarnej delegacji ds. praw kobiet, określiła tekst jako „zrównoważony, międzypartyjny i odpowiadający na postulaty kobiet”.

(Lucie Duboua-Lorsch, EURACTIV.fr)

Włochy: Nie będzie koronawirusowego baby boomu?

W 2019 r. pobito negatywny rekord, dotyczący liczby nowo urodzonych dzieci we Włoszech. Nadal wzrasta też liczba Włochów, którzy na stałe wyjeżdżają z kraju. Więcej jest też zgonów. Jakie są prognozy demograficzne na rok 2020?

WIEDEŃ

Problemy z komunikacją czy walką polityczna? Wiedeńska administracja zdecydowała o opuszczeniu krajowej komisji kryzysowej ds. pandemii koronawirusa. Przedstawiciel władz miasta ds. zdrowia Peter Hacker powiedział, że było to spowodowane problemami z koordynacją wysiłków na poziomie lokalnym z działaniami rządu.

W walce z kryzysem COVID-19 współpraca między rządem federalnym a Wiedniem niejednokrotnie napotykała na przeszkody. Ministrowie wielokrotnie krytykowali zespół wiedeńskiego burmistrza za brak przejrzystości.

Jednak obserwatorzy uważają, że konflikt jest motywowany politycznie: burmistrz Wiednia jest socjaldemokratą, a kanclerz Sebastian Kurz z konserwatywnego ÖVP, a obie partie walczą ze sobą w zaplanowanych na 11 października wyborach samorządowych w Wiedniu.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Nadeszła już druga fala koronawirusa?

W piątek (11 września) austriacki rząd ogłosił zaostrzenie od poniedziałku (14 września) zasady noszenia masek ochronnych i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach.

MADRYT

Sąd przeciwko rządowi. Wyższy Sąd Wspólnoty Autonomicznej Madrytu (TSJM) zakwestionował w czwartkowym orzeczeniu izolację społeczną obwiązującą w 10 miastach na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Izolacja została wprowadzona w piątek w związku z nasilającą się epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Sąd orzekł, w wyniku odwołania złożonego przez władze regionalne, że obowiązujące z inicjatywy rządu restrykcje w przemieszczaniu się obywateli części regionu stolicy Hiszpanii są niezgodne z krajowym ustawodawstwem.

„Ich wprowadzenie w życie stanowiło ingerencję władz publicznych w podstawowe prawa obywatelskie (…) bez podstaw prawnych”, uznał TSJM.

Sąd wskazał, że choć władze państwowe mają możliwość wprowadzania restrykcji sanitarnych w związku z epidemią, to ich ogłoszenie w regionie Madrytu nie zostało potwierdzone w formie głosowania przez instytucję polityczną wybieraną i reprezentowaną przez obywateli, lecz zostało narzucone regionowi przez rząd Hiszpanii.

Premier regionu madryckiego Isabel Diaz Ayuso (Partia Ludowa) zgodziła się na wdrożenie izolacji społecznej, ale równocześnie zaskarżyła decyzję rządu Hiszpanii do sądu. W medialnych wypowiedziach działania rządu centralnego Pedra Sancheza określiła mianem „wywierania presji”.

Po czwartkowym orzeczeniu sądu Ayuso zaproponowała, że ​​spotka się z rządem centralnym w celu sporządzenia w jak najkrótszym terminie nowego zestawu „rozsądnych” środków, tak aby były one jasne przed nadchodzącym weekendem świątecznym w Hiszpanii. W poniedziałek 12 października przypada Narodowe Święto Hiszpanii – dzień upamiętniający odkrycie Ameryki i święto Madonny del Pilar patronki Hiszpanii.

(EFE/EPA)

Hiszpania: Na czym polega "mały lockdown" w Madrycie?

Mieszkańcy hiszpańskiej stolicy nie mogą od soboty opuszczać swoich dzielnic i miasta, jeśli nie jest to konieczne ze względu na pracę albo dojazd do szkoły.

PRAGA

Czechów sposoby na opanowanie epidemii. Minister zdrowia Roman Prymula poinformował w czwartek o wprowadzeniu przez rząd kolejnych ograniczeń, związanych z pandemią SARS-CoV-2. Od piątku na dwa tygodnie zostaną zamknięte baseny i siłownie. Od poniedziałku nieczynne będą kina i teatry, a także część szkół.

Czeski rząd wprowadza kolejne, bardzo daleko idące ograniczenia. Imprezy kulturalne i sportowe zostaną praktycznie zakazane, restauracje będą musiały kończyć działalność już o ósmej wieczorem.

(EURACTIV.pl)

Czechy zbudują kanał do granicy z Polską. Opozycja zarzuca władzy "megalomanię"

Warta 0,5 mld euro inwestycja ma być pierwszą częścią planowanego korytarza wodnego, mającego łączyć, według pierwotnych założeń, Odrę z Dunajem i Łabą.

BRATYSŁAWA

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska spotkała się z prezydent Zuzaną Čaputovą, premierem Igorem Matovičem a także z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Ivanem Korczokiem, który zapowiedział odwołanie słowackiego ambasadora z Mińska w ramach wspólnych działań z Polską i Litwą.

Cichanouska kontynuuje podróż po Europie. 29 września spotkała się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem podczas jego wizyty na Litwie, a 6 października rozmawiała w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Rosja wystawiła za Swiatłaną Cichanouską list gończy. To na wniosek Białorusi?

Sztab Swiatłany Cichanouskiej oświadczył, że nie ma żadnych informacji o wystawieniu za liderką białoruskiej opozycji listu gończego.

BUKARESZT

Nuklearny deal. Rumuńskie ministerstwo gospodarki podpisze w piątek ze Stanami Zjednoczonymi umowę o współpracy i finansowaniu dotyczące budowy dwóch reaktorów jądrowych w swojej elektrowni na Dunaju, przekazał amerykański ambasador Adrian Zuckerman w czwartek, podaje Reuters.

Rumuński państwowy producent energii jądrowej Nuclearelectrica zakończył wcześniejsze rozmowy na temat budowy obu reaktorów w czerwcu, po tym jak ciągnęły się one przez sześć lat. Stało się tak na wniosek rządu Ludovia Orbana.

Premier zwrócił się do państwowej spółki energetycznej Nuclearelectrica o zakończenie współpracy z China General Nuclear Power Corporation (CGN) przy budowie dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej w Cernavoda. Powód? Ostrzeżenia USA i zmiana polityki rządu.

„Inwestycja o wartości 8 mld dolarów będzie stanowić oś przyszłych rumuńsko-amerykańskich projektów dotyczących rozwoju gospodarczego i energetycznego”, powiedział ambasador USA w Rumunii Adrian Zuckerman w filmie umieszczonym w mediach społecznościowych. „Inwestycję mógłby sfinansować amerykański bank”, podkreślił dyplomata

W elektrowni Cernavoda działają już dwa reaktory o mocy 706 megawatów, które stanowią mniej więcej jedną piątą rumuńskiej produkcji energii. W planach jest budowa kolejnych dwóch. Remontu wymaga także pierwsza jednostka.

Minister gospodarki Virgil Popescu podpisze umowę o współpracy międzyrządowej z sekretarzem USA do spraw energii, Danem Brouillettem. Popescu spotka się również z prezesem Exim Bank Kimberley Reed, aby podpisać protokół ustaleń dotyczący finansowania bloków jądrowych i innych projektów.

„Pakiet finansowania jest największym pakietem finansowym, jaki do tej pory otrzymała Rumunia”, podkreśli Zuckerman.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia: Rząd Ludovica Orbana przetrwał, bo nie było kworum w parlamencie

W rumuńskim parlamencie nie doszło ostatecznie do głosowania nad wotum nieufności wobec mniejszościowego gabinetu Ludovica Orbana. Opozycyjnym socjaldemokratom znów nie udało się więc obalić centroprawicowego rządu.

BELGRAD

Potrzeba reform. Unijny Komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi  oświadczył w Belgradzie 8 października, że ​kompleksowy plan gospodarczy i inwestycyjny dla Bałkanów Zachodnich o wartości 9 mld euro byłby nic nie wart, gdyby jego realizacji nie towarzyszyło szybkie przeprowadzenie reform.

„Wszystkie inwestycje są nic nie warte, jeśli nie ma odpowiednich warunków do ich realizacji. Uważamy, że praworządność jest bardzo ważna. Poczynimy , gdy tylko powstanie nowy rząd serbski”, powiedział Varhelyi na czwartkowej (8 października) wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem.

Państwa Bałkanów Zachodnich nie poczyniły żadnych postępów (lub są one niewielkie) w zakresie stanu demokracji oraz reform systemu sądownictwa, wynika z dorocznego raportu Komisji Europejskiej nt. postępów państw objętych programem rozszerzenia UE.

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek (6 października) doroczny raport ws. polityki rozszerzenia UE. To sprawozdanie oceniające realizację podstawowych reform na Bałkanach Zachodnich i w Turcji, państw kandydujących do członkostwa w Unii Europejskiej. Więcej szczegółów poniżej. 

UE: Bałkany Zachodnie i Turcja bliżej Unii?

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek (6 października) doroczny raport ws. polityki rozszerzenia UE.

EFSA ostrzega. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) informuje, że Serbia jest krajem o wysokim ryzyku pojawienia się afrykańskiego pomoru świń, poinformowali przedstawiciele agencji 8 października.

EFSA powiedział, że wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale jest śmiertelny dla świń domowych i dzikich i może mieć poważne konsekwencje gospodarcze dla krajów, w których występuje.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)