Konflikt interesów premiera Czech. Dziś w Parlamencie Europejskim głosowanie ws. krytycznej rezolucji / STOLICE

Parlament Europejski, Czechy, Agrofert, fundusze unijne, Babisz, Bełchatów, węgiel, Macron

W kwietniu br, ponad dwa lata po rozpoczęciu procedury audytowej, Komisja opublikowała sprawozdanie końcowe z wdrażania funduszy strukturalnych UE w Czechach, potwierdzając, że środki zostały nienależnie przyznane podmiotom z grupy Agrofert, której faktycznym właścicielem jest premier Andrej Babiš (na zdj.). / Foto via [EPA/EFE - MARTIN DIVISEK]

Europosłowie mają zwrócić się do Komisji Europejskiej o rozważenie zastosowania mechanizmu warunkowości w odniesieniu do praworządności. Przedstawiciele białoruskiej opozycji protestują na Litwie. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

PRAGA

Kampania ostatniej szansy. Dziś (9 czerwca) europosłowie zagłosują nad rezolucją wzywającą do podjęcia działań w związku z potwierdzonym wynikami audytu Komisji Europejkiej konfliktem interesów premiera Czech.

W kwietniu br, ponad dwa lata po rozpoczęciu procedury audytowej, Komisja opublikowała sprawozdanie końcowe z wdrażania funduszy strukturalnych UE w Czechach, potwierdzając, że środki zostały nienależnie przyznane podmiotom z grupy Agrofert, której faktycznym właścicielem jest premier Babiš.

Posłowie mogą zwrócić się do Komisji o zbadanie doniesień o wpływie premiera na czeskie media i system sądownictwa, a także o rozważenie zastosowania mechanizmu warunkowości w odniesieniu do praworządności. W projekcie zapisano również, że premier Babiš nie powinien być zaangażowany w decyzje związane z budżetem UE, ze względu na konflikt interesów.

Z zarzutami KE nie zgadza się jednak Andrej Babiš, a czeska spółka Agrofert – na której działanie wpływ nadal ma zachowywać czeski premier – podjęła próbę dotarcia do europosłów i przekonania ich o braku zasadności stawianych zarzutów. Jednak kampania lobbingowa Agrofertu zamiast zrozumienia wzbudziła zdziwienie wśród europosłów.

Babiš jest oskarżany m.in. o to, że fikcyjnie sprzedał niegdyś należący do niego ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy, aby uzyskać na niego unijną dotację dla małych i średnich firm.

Ponadto wciąż miał zachować wpływ na stworzony przez siebie rolniczy holding Agrofert, który oficjalnie na czas pracy w rządzie – najpierw jako minister finansów i wicepremier, a potem premier – przekazał pod zarząd funduszu powierniczego.

Tymczasem Agrofert uzyskał kilka unijnych dotacji, a premier miał pośrednio – poprzez podległe sobie instytucje – mieć wpływ na decyzję w tej sprawie. Komisja Europejska już oceniła w swoim raporcie, że doszło w związku z tym do konfliktu interesów i jeśli czeski rząd nie wyegzekwuje od Agrofert zwrotu dotacji, zagrożone będą wypłaty kolejnych unijnych środków.

Parlament Europejski debatował 19 maja podczas sesji plenarnej nad konfliktem interesów dotyczącym premiera Czech. Stosowna rezolucja zostanie poddana pod głosowanie podczas dzisiejszego posiedzenia PE.

Tymczasem Agrofert wysłał za pośrednictwem Twittera bezpośrednie wiadomości do kilku europosłów, wzywając ich do sprzeciwu wobec rezolucji. Agrofert opublikował film w serwisie Youtube wyjaśniający, jak działa firma. „To niezręczne”, odpowiedział Daniel Freund z frakcji Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie.

„Agrofert wysłał mi bezpośrednią wiadomość pełną fałszywych twierdzeń na temat konfliktu interesów premiera Babiša. Zastanawiam się: jeśli NIE mają żadnego związku z Babisem, dlaczego mieliby chcieć, abym głosował PRZECIW rezolucji?”, napisał niemiecki eurodeputowany.

Przedstawiciele czeskiego holdingu nie widzą nic złego w tef formie komunikacji. „Uważamy taką formę za akceptowalną. Podjęliśmy naszą próbę z prostego powodu: nie zostaliśmy wysłuchani i nie mieliśmy okazji przedstawić naszych racji podczas audytu Komisji Europejskiej”, powiedział Czeskiej Agencji Prasowej (CTK) rzecznik Agrofert Karel Hanzelka.

Ale kampania „ostatniej szansy” Agrofertu spotkała się z potępieniem czeskiego biura Transparency International (TI), międzynarodowej organizacji zajmującej się walką z korupcją.

W związku z wynikami raportu politycy największej frakcji w PE – Europejskiej Partii Ludowej – zwrócili się do Komisji o zastosowanie wobec Czech mechanizmu warunkowości. Pozwala on wstrzymać unijne środki w razie łamania praworządności.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

WILNO

Pokojowy protest. Przedstawiciele białoruskiej opozycji, którzy mieszkają na Litwie zgromadzili się wczoraj (8 czerwca) po południu przy przejściu granicznym w Miednikach. Uczestnicy protestu chcieli zablokować drogę, demonstrując w ten sposób swoje stanowisko wobec wydarzeń na Białorusi.

Uczestnicy protestu – grupa białoruskich opozycjonistów już kilka dni temu rozbiła namioty w pobliżu przejścia granicznego – domagają się m.in. stanowczych działań Unii Europejskiej wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Żądają natychmiastowego otwarcia białoruskiej granicy. Jak tłumaczą, chcą, aby mieszkańcy Białorusi mogli swobodnie wyjeżdżać, aby zobaczyć jak się żyje w zachodnich krajach. Opozycjoniści planowali zablokować drogę prowadzącą na Białoruś, ale nie zgodziły się na to litewskie służby.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt)

Białoruś: Więzień polityczny okaleczył się w akcie protestu na sali sądowej

Opozycjonista Ściapan Łatypau przebił sobie długopisem gardło.

PARYŻ

Prezydent spoliczkowany. Odbywający podróż po kraju prezydent Francji Emanuel Macron został wczoraj (8 czerwca) spoliczkowany przez jedną z osób czekających na spotkanie z nim w miasteczku Tain-l’Hermitage. Szczegóły poniżej

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

Francja: Prezydent Emmanuel Macron spoliczkowany

Incydent potępił premier Jean Castex oraz przywódcy ugrupowań opozycyjnych.

WIEDEŃ | KOPENHAGA

Austria staje po stronie Danii. Austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer z zadowoleniem przyjął duńskie ustawodawstwo zgodnie, z którym osoby ubiegające się o azyl w Danii będą mogły zostać odesłane poza Europę.

Decyzja spotkała się z krytyką organizacji broniących praw człowieka oraz Unii Europejskiej i ONZ. Jednak austriacki minister nazwał nowe duńskie prawo „przekonującym podejściem” na rzecz rozwiązania problemu migracji.

Nehammer dodał, że planuje odwiedzić Danię w czerwcu, aby zobaczyć, jak prawo działa w praktyce. Na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Luksemburgu Nehammer bronił także kontroli granicznych w strefie Schengen. Szczegóły poniżej.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de)

RZYM

Początek odwrotu. Włoski minister obrony Lorenzo Guerini był we wtorek w mieście Herat na zachodzie Afganistanu.

Pod koniec kwietnia rozpoczęło się wycofywanie sił NATO z Afganistanu. Sojusz podjął w połowie kwietnia decyzję o rozpoczęciu wycofywania swych kontyngentów z Afganistanu najpóźniej 1 maja.

Najwięcej żołnierzy w tym kraju mają USA – 2,5 tys., Niemcy – 1,3 tys., Włochy – 895, Wielka Brytania – 750 i Turcja – 600. Łącznie 9592 żołnierzy z 36 krajów NATO i państw-partnerów Sojuszu stacjonuje w tym kraju.

Po prawie 20 latach, włoscy żołnierze opuszczą Afganistan do końca czerwca. Jednak Włochy nie chcą, aby „Afganistan na nowo stał się bezpieczną przystanią dla terrorystów”, powiedział Guerini.

„Chcemy nadal wzmacniać ten kraj, zapewniając ciągłość szkolenia lokalnych sił bezpieczeństwa, aby nie stracić uzyskanych wyników. To wielkie wyzwanie i nie łudzimy się, że jest to łatwe, ale chcemy nadal być u boku Afgańczyków”, dodał minister obrony.

W ostatnich latach „przeszkoliliśmy 20 tys. lokalnych sił bezpieczeństwa, uruchomiliśmy 2,2 tys. projektów współpracy cywilno-wojskowej, pobudziliśmy postęp w życiu demokratycznym, równouprawnienie płci, dostęp do edukacji. Droga do stabilności jest wciąż długa i będziemy wspierać Afgańczyków”, dodał.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Stoltenberg w Paryżu: NATO będzie wspierać Afganistan także po zakończeniu misji

Przyszłe wsparcie NATO dla Afganistanu opierać ma się na trzech filarach.

MADRYT

Mniej restrykcji na wakacje. W poniedziałek informowaliśmy, że turyści wybierający się do Hiszpanii muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż na 72 godz. przed przyjazdem.

Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6. roku życia. Według zapowiedzi hiszpańskiego rządu, od dziś (7 czerwca) bez konieczności przedstawiania badania będą mogły wjechać osoby, które co najmniej dwa tygodnie wcześniej przyjęły drugą dawkę szczepionki.

Jednak krajowe władze sanitarne – wzorem Włoch – planują dalsze znoszenie restrykcji dla hoteli, restauracji oraz kawiarni. Ministerstwo zdrowia opowiada się za dalszym znoszeniem w działalności sektora hotelarskiego, restauracyjnego i kawiarnianego. Rozważane jest ponowne otwarcie klubów nocnych w regionach o niskiej liczbie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

(EUROEFE)

Hiszpania czeka na turystów. Wjazd na wakacje możliwy dla wszystkich zaszczepionych bez testów

Osoby zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 będą mogły wjechać bez przeszkód do Hiszpanii.

WARSZAWA

Koniec Bełchatowa. Elektrownia Bełchatów – największa siłownia w Europie, zasilana węglem brunatnym – zakończy działalność w 2036 r., wynika z opublikowanego wczoraj (8 czerwca) Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego. Jego realizacja jest możliwa pod warunkiem otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE. Szczegóły poniżej. 

(Martyna Kompała | EURACTIV.pl)

Bełchatów żegna się z węglem. Bloki energetyczne zostaną stopniowo wyłączone

Elektrownia Bełchatów to największa siłownia w Europie, zasilana węglem brunatnym.