Orbán zacieśnia więzi z Macronem. Umowy nuklearne i na śmigłowce dla wojska

Francuski śmigłowiec-Caracal. Źródło: gouvernement.fr

Węgry kupią od francuskich firm śmigłowce bojowe oraz wyposażenie do elektrowni atomowej budowanej przez Rosję – zapowiedział szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.

 

Węgierski rząd premiera Viktora Orbána i francuski prezydenta Emmanuela Macrona zdecydowały się zacieśnić relacje gospodarcze.

Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó po spotkaniu we wtorek z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jeanem-Yves’em le Drianem ogłosił podpisanie umów w branży nuklearnej i zbrojeniowej.

Strasburg: Atak na świątecznym jarmarku

Przynajmniej 3 osoby nie żyją, a 13 jest rannych po tym jak napastnik otworzył ogień do osób przebywających na tradycyjnym świątecznym jarmarku w Strasburgu w północno-wschodniej Francji. Trwa obława na zamachowca. Zamknięto m.in. budynek Parlamentu Europejskiego.
 
Do zdarzenia doszło wczoraj (11 …

„Dzięki zawarciu umów o współpracy w przemyśle zbrojeniowym i nuklearnym współpraca gospodarcza Francji i Węgier weszła na na nowy poziom” – stwierdził minister Szijjártó, cytowany przez agencję prasową MTI.

Instalacje do atomu z Rosji

Minister Péter Szijjártó powiedział dziennikarzom, że francuskie firmy zajmą się budową turbin w nowej elektrowni atomowej Paks, którą dla Węgier zbudują Rosjanie.

Inwestycję tę uzgodnił premier Węgier Viktor Orbán z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na początku 2014 r., tuż przed rosyjską inwazją na Krym.

Litwa decyduje o zwiększeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy

W trakcie oficjalnej wizyty na Ukrainie prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė zapowiedziała zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

 

Ukraina otrzyma amunicję, zwiększona zostanie też liczba doradców litewskich, biorących udział w procesie szkolenia sił ukraińskich. Dodatkowo rząd w Wilnie wyśle również na Ukrainę ekspertów do spraw …

Budapeszt bez przetargu powierzył inwestycję rosyjskiej państwowej korporacji Rosatom, a na jej sfinansowanie Moskwa przyznała 10 mld euro kredytu rządowego.

Komisja Europejska miała początkowo zastrzeżenia do atomowej umowy Orbána z Putinem, ale przed rokiem dała jej zielone światło.

Francuskie firmy dostaną też drugie zlecenie – na zarządzanie działającą już pierwszą węgierską elektrownią atomową w Paks – jak zapowiedział minister Szijjártó. Dodał, że wzmocni to francusko-węgierski sojusz w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii nuklearnej. „Oba państwa będą ze sobą współpracować, aby zapewnić równe traktowanie energii nuklearnej i ochronić ją przed dyskryminacją” – powiedział Szijjártó.

W zeszłym miesiącu prezydent Francji Emmanuel Macron przełożył o dziesięć lat, czyli do 2035 r., plan zamykania francuskich elektrowni atomowych, który przygotował rząd poprzedniego prezydenta Francois Hollande’a, forsując rozwój zielonej energii.

Caracal za Peugeota?

Węgry dla swojej armii kupią też 20 śmigłowców z francuskich zakładów koncernu Airbus.

Być może będą to śmigłowce typu Caracal, z których zakupu wycofał się dwa lata temu rząd PiS. Zgodnie z szykowaną przez poprzedni rząd PO-PSL transakcją o wartości 13,5 mld zł polska armia miała dostać 50 śmigłowców Caracal.

Polityka spójności: Obawy Komitetu Regionów w obliczu brexitu

Zdaniem komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Cretu rozwój lokalny jest dla Komisji Europejskiej najważniejszym priorytetem. „Ale jest to rozwój lokalny zaprojektowany przez samych ludzi, mieszkańców, którzy najlepiej znają potrzeby swoich regionów” – podkreśla unijna komisarz.
 

„Działania Europejskiego Komitetu Regionów (KR) w …

Szijjártó stwierdził, że zakup śmigłowców od firmy Airbus „przeniesie współpracę Francji i Węgier w przemyśle zbrojeniowym na nowy poziom zarówno w NATO, jak i w Europie”.

Jednocześnie zakup śmigłowców minister Szijjártó powiązał z przyszłymi inwestycjami francuskiego koncernu motoryzacyjnego Peugeot w węgierską fabrykę silników Opla – przejętą w zeszłym roku przez Francuzów wraz z innymi fabrykami Opla.

Według Szijjártó, „Peugeot zamierza przyznać fabryce aut w Szentgotthárd znaczącą rolę w dostarczaniu rozwiązań dla wyzwań nowej, innowacyjnej ery przemysłowej”.

Węgierski minister nie sprecyzował, jakie są plany Peugeota. Popełnił też zaskakującą pomyłkę, bo w Szentgotthárd jest fabryka silników Opla, a nie fabryka aut.

Biznes przede wszystkim

„Są kwestie polityczne, co do których nie zgadzamy się [z Francją]. Ale zgadzamy się, że spory o to są stratą czasu i zamiast tego w przyszłości będziemy rozmawiać więcej o prawdziwych problemach gospodarczych, które są także ważne dla ludzi. I na to będziemy kłaść większy nacisk” – stwierdził minister Péter Szijjártó.

Po trzecim wysłuchaniu Polski w Radzie UE stanowiska bez zmian

Po trzecim wysłuchaniu Polski RadzieUE obie strony pozostają przy swoich stanowiskach: Polska broni swoich reform wymiaru sprawiedliwości, a UE zarzuca polskiemu rządowi, że nie realizuje rekomendacji KE przez co nie pozwala odejść od procedury prowadzonej w ramach art. 7.

Dodał, że podczas wizyty w Paryżu na spotkaniu dotyczącym francusko-niemieckiej inicjatywy rozbrojeniowej dla Bałkanów Zachodnich, rozmawiał także z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem o stanie bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Według Szijjártó rozmowy z niemieckim ministrem dotyczyły głównie gazu.

Węgry są zaangażowane w budowę lądowej odnogi rosyjskiego gazociągu Turkish Stream, który przez Morze Czarne będzie dostarczać gaz do europejskiej części Turcji, a stamtąd będzie transportowany przez Bułgarię i Serbię na Węgry oraz przez Grecję do Włoch.

Nie będzie debaty w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Francji

Europosłowie odrzucili w poniedziałek (10 grudnia) po południu wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, złożony przez europosła Ryszarda Czarneckiego (PiS) o przeprowadzenie debaty na temat sytuacji we Francji.
 

Ryszard Czarnecki, przedstawiając w PE wniosek swojej frakcji dotyczący debaty w sprawie  „kryzysu …

Natomiast Niemcy są zaangażowane w budowany przez Gazprom bałtycki gazociąg Nord Stream 2 do Niemiec, skąd Gazprom zamierza go wysyłać głównie do państw Europy Środkowej.

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa EURACTIV.pl z Gazetą Wyborczą.