Orban w Serbii o kryzysie migracyjnym i koronawirusie

Spotkanie premier Węgier Viktor Orban i prezydent Serbii Aleksandar Vuczić (źródło: Instagram/IG Budocnost Srbije)

Premier Węgier Victor Orban spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem, by porozmawiać m.in. o kryzysie migracyjnym, pandemii koronawirusa i przystąpieniu Serbii do Unii Europejskiej.

 

Premier Węgier Victor Orban spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem w Belgradzie, by przedyskutować wspólne problemy związane z kryzysem migracyjnym, uchodźczym oraz rozszerzającą się pandemią koronawirusa. Obaj przywódcy podkreślili konieczność okazywania wzajemnego wsparcia i solidarności. Stwierdzili też, że relacje obu krajów i postęp we współpracy gospodarczej są bardzo zadowalające.

Omówili także środki ochronne zastosowane przeciwko epidemii koronawirusa. W przypadku granicy serbsko-węgierskiej zgodzili się, że transport towarów może być kontynuowany w ramach ustanowionych środków bezpieczeństwa epidemiologicznego. Vuczić podziękował też węgierskiemu przywódcu za „wyjątkową współpracę i wsparcie, które zapewnia Serbii we wszystkich dziedzinach życia społecznego”.

W dniu wizyty prezydent Vuczić wprowadził bowiem stan wyjątkowy w Serbii, obejmujący m.in. obostrzenia na granicach, na których rozmieszczono wojsko. Węgry także zezwalają na przewożenie towarów przez granicę z Serbią tylko w strzeżonych konwojach i tylko na zatwierdzonych trasach. Kontroluje to żandarmeria wojskowa.

W mediach serbskich po wizycie Orbana w Belgradzie pojawiło się też nagranie, pokazujące, jak obaj przywódcy żegnają się stukając się łokciami, a nie podając sobie ręce, co stało się modne w czasach zagrożenia koronawirusem.

Wspólne sprawy i wspólna granica

Na początku marca 2020 r. węgierska policja narodowa wysłała dodatkowe oddziały policyjne, aby pomogły patrolować granice Serbii. Policjanci będą mieli za zadanie patrolować granicę obu krajów i pomagać w aresztowaniu przemytników ludzi i nielegalnych migrantów.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na spotkaniu z serbską minister  ds. integracji europejskiej Jadranką Joksimović powiedział, że „Węgry będą bronić swoich granic i nie pozwolą, aby żaden nielegalny migrant wjechał naszego kraju”. Szijjarto potwierdził jednak wolę współpracy z Serbią w celu obrony obu krajów, wyrażając gotowość Węgier do udzielenia pomocy Serbii w przypadku problemów na jej południowej granicy.

Przez Serbię prowadzi tzw. bałkański szlak migracyjny, którym migranci i uchodźcy od strony Grecji i Bułgarii próbują przedostać się na północ i na zachód Europy, głównie przez Węgry, ale także przez Chorwację.

Węgry zamykają granice dla ruchu osobowego

Węgry zmieniają politykę w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. O nowych środkach bezpieczeństwa poinformował w parlamencie premier Viktor Orban.

 

 

W niedzielę na Węgrzech zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Węgierskie Centrum Informacyjne Rządu (CIR) poinformowało w niedzielę o śmierci 75-letniego mężczyzny. Wydaje …