Orban czeka na Turcję w Unii Europejskiej

Premier Węgier Viktor Orban i Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Premier Węgier Viktor Orban i Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan [Gergely Botár/kormany.hu]

Węgry liczą, że Turcja zostanie członkiem Unii Europejskiej. Premier Viktor Orban zadeklarował, że chciałby, aby Turcja została państwem członkowskim wspólnoty podczas spotkania z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem.

 

Spotkanie z premierem węgierskiego rządu było pierwszym punktem wizyty tureckiego przywódcy w stolicy Węgier. Politycy rozmawiali o pogłębieniu współpracy wojskowej i gospodarczej oraz walce z terroryzmem.

Więcej współpracy              

Prezydent Turcji oświadczył we wtorek w Budapeszcie, że jego kraj jest zdecydowany bronić niezależności swej gospodarki. Oznajmił, że trwają ataki na turecką walutę – lirę. Opowiedział się również za zacieśnieniem współpracy gospodarczej z Węgrami.

Według Erdogana trwa atak spekulacyjny przeciw Turcji, a jego przyczyną jest rola, jaką kraj ten odgrywa w walce z terroryzmem. W bieżącym roku turecka waluta straciła 40 procent na wartości.

Wizyta Erdogana w Niemczech pod znakiem protestów

Rozpoczynająca się w czwartek wizyta prezydenta Turcji budzi w Niemczech spore emocje. Zaplanowane są liczne demonstracje i protesty. Część klasy politycznej zapowiada bojkot.
 
Mimo to prezydent Erdogan zostanie przyjęty ze wszystkimi honorami. Dwudniowa wizyta tureckiego przywódcy w Niemczech oceniane jest jako …

Erdogan zaznaczył, że w Turcji przebywa obecnie około 4 milionów uchodźców, na których rząd wydał z budżetu 33 miliardy dolarów. Europa dołożyła 1,7 miliarda euro zamiast – jak wypomniał – obiecanych 6 miliardów. – Nasi europejscy partnerzy nie dotrzymali obietnicy. Mimo to my kontynuujemy realizację porozumienia z UE – oznajmił.

Orban podkreślił, że jego rządowi zależy na zwiększeniu współpracy przemysłu zbrojeniowego obu państw. „Unia musi zdecydować, czego chce. Jeśli mamy być ważnym politycznie graczem na świecie, to musimy stworzyć odpowiednią formę współpracy z Ankarą” – przekonywał szef węgierskiego rządu.

Węgierski premier nawiązał w ten sposób do sporu między UE a Turcją. Kraje zachodnie zarzucają Erdoganowi rosnący autorytaryzm i tłumienie swobód obywatelskich. Duża część państw UE coraz wyraźniej mówi, że przyjęcie Turcji nie jest obecnie możliwe. Ankara z kolei zarzuca UE łamanie obietnic i zwodzenie Turków.

Turcja: Dyrektor lokalnego oddziału Amnesty International zwolniony z więzienia

Taner Kilic został aresztowany w czerwcu 2017 r. pod zarzutem zaangażowania w działalność terrorystyczną i wspieranie nieudanego zamachu stanu z lipca 2016 r. Sąd w Stambule nakazał w końcu jego wypuszczenie z aresztu.
 
O zwolnieniu Tanera Kilica z więzienia w Izmirze …

Negocjacje Ankary z Brukselą o przystąpieniu Turcji do UE trwają od ponad 30 lat. Niektóre państwa członkowskie jak Niemcy otwarcie stawiają członkostwo Turcji pod znakiem zapytania. Kilka lat temu głównym problemem w kwestii przyjęcia Turcji była korupcja, a obecnie przeszkodą ma być polityka prezydenta Erdogana.