Operacja Sophia uratowała 34 tys. migrantów

Migranci na morzu

W ciągu półtora roku działania unijnej operacji Sophia na Morzu Śródziemnym złapano 101 handlarzy ludźmi, przejęto 387 jednostek pływających służących do przemytu oraz uratowano życie 33 926 migrantów.

 

Unijna operacja morska Sophia wymierzona jest w przemytników ludzi działających na Morzu Śródziemnym.

Sukces operacji

Statystyki z efektów operacji przedstawił w czwartek (16 lutego) jej koordynator, Manlio Scopigno, na seminarium poświęconym kryzysowi migracyjnemu i współpracy humanitarnej w Genewie.

„Nasze zadanie polega na identyfikowaniu, zatrzymywaniu i neutralizowaniu jednostek pływających, które przewożą nielegalnych imigrantów, a nie na przeprowadzaniu akcji ratunkowych na morzu” – powiedział Scopigno. Jednocześnie dodał, że „obowiązkiem prawnym i moralnym jest ratowanie każdego, kto znajduje się w niebezpieczeństwie na otwartym morzu”. Dlatego – jak poinformował  – w wyniku akcji przeprowadzonych w ostatnim półroczu, uratować udało się prawie 34 tys. osób.

Operacja Sophia

Operacja Sophia rozpoczęła się w czerwcu 2015 r. i wymierzona jest w zorganizowane grupy przestępcze, które zajmują się nielegalnym przewozem migrantów przez środkową część basenu Morza Śródziemnego. Dodatkowo, celem misji jest monitorowanie przestrzegania embarga na dostawy broni do Libii zgodnie z rezolucją wydaną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Rok później ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydowali o wydłużeniu misji o kolejne 12 miesięcy oraz i rozszerzeniu mandatu operacji o nowe zadania – w tym program tworzenia służby ochrony wybrzeża Libii.

Tegoroczne statystyki

Od 1 stycznia do 8 lutego br. 9355 migrantów dotarło z Libii do Włoch przez środkową część Morza Śródziemnego. 231 poniosło śmierć w drodze – wynika z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).