Europejscy liberałowie przymykają oko na retorykę i zachowanie czeskiego premiera?

czechy-andrej-babis-wybory-parlamentarne-pandora-papers-turow-kopalnia-spor-polska-unia-europejska-ano-piraci-grupa-wyszehradzka-orban

Premier Czech Andrej Babiš / Zdjęcie: © European Union 2020 [EUCO Newsroom]

Czeski premier Andrej Babiš, kierujący przewodzącą w sondażach partią ANO, przed październikowymi wyborami zaostrza antyunijną retorykę. Jego postawa nie spotyka się jednak ze szczególnie ostrą reakcją ze strony europejskiej partii Odnowić Europę, do której należy ANO.

 

Andrej Babiš krytykuje w szczególności Parlament Europejski. „Będę bronić naszej suwerenności. Musimy walczyć z fanatyzmem niedojrzałych neomarksistów w PE”, napisał w jednym ze swoich kampanijnych wpisów na Twitterze.

„Europosłowie z frakcji Odnowić Europę nie zauważają tego, jak czeski premier nieustannie atakuje UE”, stwierdziło źródło z PE w komentarzu dla EURACTIV.cz.

Czechy: Kampania na ostatniej prostej. Konserwatyści na równi z partią premiera Babisza

Na dwa tygodnie przed wyborami do parlamentu partia ANO premiera Andreja Babiša traci dominującą pozycję w sondażach.

„Liberałowie krytykują Orbána, a lekceważą Babiša”

We wrześniu czeska policja wysunęła wobec Babiša podejrzenie defraudacji unijnych dotacji. Audytorzy Komisji Europejskiej stwierdzili w przypadku czeskiego premiera konflikt interesów. Pomimo tych ustaleń ani kierownictwo partii, ani liberalni przywódcy unijnych państw nigdy nie pokusili się o otwartą krytykę Babiša.

„Za to wręcz krzyczą o łamaniu praworządności przez (premiera Węgier Viktora – red.) Orbána, atakach rządu w Budapeszcie na społeczność LGBTI i węgierskich nadużyciach w związku z unijnymi funduszami”, stwierdziło źródło w PE.

Jak dowiedział się EURACTIV.cz, kierownictwo partii Odnowić Europę woli zachowywać w stosunku do Babiša pragmatyczne podejście, podobnie jak to robiła Europejska Partia Ludowa i niemiecka kanclerz Angela Merkel wobec Orbána przed opuszczeniem przez Fidesz chadeków.

Czechy: Syn premiera Babiša zamierza pozwać ojca / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 10 września.

Spór z czeskim kolegą nie w interesie Macrona

W interesie francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona nie leży pogarszanie stosunków z Babišem, gdyż Czechy są dla Francji ważnym sojusznikiem w wysiłkach na rzecz włączenia energii jądrowej do unijnego finansowania zielonej transformacji.

„Odnowić Europę nie może biernie przyglądać się (temu, co mówi i robi Babiš – red.) Liberałowie muszą działać. Potrzeba reakcji ze strony kierownictwa partii na wyborczą kampanię Babiša, który w swojej narracji bardziej niż do liberałów pasuje do Konserwatystów i Reformatorów (EKR) lub partii z grupy Tożsamość i Demokracja”, ocenia parlamentarne źródło.