Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu i na Westerplatte

Prezydent Andrzej Duda na Westerplatte, 81 rocznica wybuchu II wjny swiatowej, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda na Westerplatte, 81 rocznica wybuchu II wjny swiatowej, źródło Jakub Szymczuk KPRP

We wczorajszych uroczystościach związanych z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej uczestniczyli m.in. zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki. Ten pierwszy na gdańskim Westerplatte, a drugi – w Wieluniu.

 

81 lat temu Niemcy najpierw – o godz. 4.40  – rozpoczęli bombardowanie Wielunia, a pięć minut później zaczął się ostrzał placówki na Westerplatte z pancernika Schlezwig-Holstein.

Uroczystości na “odpolitycznionym” Westerplatte

“To miejsce jest wielkim i wspaniałym symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata – przestrogą przed tym, co oznaczają imperializm i brutalna polityka prowadząca do wojny. Jest ostrzeżeniem, by taka sytuacja i takie wydarzenia nigdy się już nie powtórzyły, albowiem pociągnęły za sobą tragedię narodów, pociągnęły za sobą miliony ludzi, którzy polegli albo zostali zamordowani, pociągnęły za sobą Holokaust i wszystko, co najstraszniejsze stało się w okresie II wojny światowej” – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek (1 września) na gdańskim Westerplatte, gdzie tradycyjnie o godz. 4.45 rozpoczęły się obchody rocznicowe.

Steinmeier w Warszawie: Nie zapomnimy o cierpieniu polskich rodzin

Prezydent Andrzej Duda i zaproszeni z całego świata goście uczcili wczoraj pamięć ofiar II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu. W czasie uroczystości w Warszawie głos zabrali prezydenci Polski i Niemiec oraz wiceprezydent USA.

Jednak sama uroczystość była już mniej tradycyjna, bo pierwszy raz od ponad 20 lat  zorganizował je MON, a nie władze Gdańska, które już w czerwcu wysłały zaproszenie na organizowane przez miasto uroczystości. Zaskoczyła je więc deklaracja ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który w lipcu poinformował w mediach społecznościowych, że „uroczystości zorganizuje Wojsko Polskie”.

Szef MON: Odpolitycznimy Westerplatte

“Odpolitycznimy Westerplatte” – zapowiedział na Twitterze. Prezydent Gdańska – jest nim obecnie Aleksandra Dulkiewicz – który dotychczas był gospodarzem uroczystości, tym razem nawet nie zabrała głosu, bo MON nie przewidziało w programie wystąpień samorządowców.  “Nie zmienia to jednak faktu, że będę w tym miejscu pamięci. I zachęcam do tego wszystkich, którzy również chcieliby oddać cześć bohaterom tamtych dni” – apelowała Dulkiewicz w przeddzień obchodów.

“Wartości nie można odebrać, upaństwowić, przenieść z miejsca w miejsce. To, co stanowi o tożsamości wspólnoty, jest w istocie bardzo osobiste i intymne. A nad tą sferą żadna władza nie ma władzy” – napisała natomiast prezydent Gdańska, która mimo obecności o świcie na Westerplatte nie dostała zgody na zabranie głosu.

“Wiedziałam, że moje miejsce o 4.45 jest pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, niezależnie od tego, czy będę przemawiać, czy nie, bo nie to jest istotą pamięci” – czytamy w liście opublikowanym na stronie „Gazety Wyborczej”. Dulkiewicz krytykuje w nim również sposób przejęcia terenu przez państwo: na mocy specustawy wprowadzonej po to, żeby zbudować tam muzeum.

Duda: To miejsce musi wyglądać godnie

Na zmianę gospodarza zwrócił uwagę już na początku swojego wystąpienia również prezydent. “Po pierwsze, po wielu latach dzisiejsza uroczystość upamiętniająca wybuch II wojny światowej i bohaterstwo polskich żołnierzy jest organizowana przez władze państwowe, głównym gospodarzem jest Minister Obrony Narodowej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszych pięknych obchodów, tej wspaniałej oprawy” – powiedział Andrzej Duda.

“To miejsce musi być godne i musi wyglądać godnie” – oświadczył przywołując przeprowadzoną “kilka chwil” wcześniej rozmowę z młodymi archeologami, którzy odnaleźli szczątki dziewięciu polskich żołnierzy poległych wtedy na Westerplatte. “Opowiadali o swojej pracy, o tym, jak udało im się ich odnaleźć. Ale z bólem także mówili, że miejsce, w którym odnaleźli zwłoki naszych bohaterów – naszych żołnierzy, resztki ich doczesnych szczątków – było zarośnięte, zachwaszczone, zanieczyszczone, zaśmiecone” – przekazał Duda. Prezydent Gdańska nie chciała komentować tego fragmentu prezydenckiego wystąpienia, uzasadniając swoją odmowę uroczystym charakterem wczorajszego dnia.

Morawiecki na Westerplatte: Wola wolności Polaków nigdy nie została złamana

Z udziałem polskiego premiera, wicepremiera i szefa MON, ale także wiceszefa KE Fransa Timmermansa oraz burmistrzów 24  zagranicznych miast dotkniętych przez II wojnę światową odbyły się wczoraj na Westerplatte obchody 80. rocznicy jej wybuchu.

„Westerplatte będzie godnym miejscem dzięki przekazaniu Muzeum II Wojny Światowej”

“Głęboko wierzę, że dzięki temu, że Westerplatte zostało przekazane w zarząd Muzeum II Wojny Światowej; że jest specjalnie dedykowana w ramach tego muzeum placówka, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939; że dzięki troskliwości, którą wykazują ci, którzy w tych placówkach pracują, którzy w tych placówkach służą ojczyźnie – patrząc na nich, wiem, że mają właśnie takie podejście – to miejsce będzie nie tylko godne, ale przede wszystkim piękne, odwiedzane przez młodzież” – oświadczył na Westerplatte prezydent Andrzej Duda w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Istniejące od lat Muzeum II Wojny Światowej choć zbierało najwyższe oceny, budziło zastrzeżenia władz Zjednoczonej Prawicy. Zostało więc połączone z nieistniejącym jeszcze Muzeum Westerplatte, które ma powstać na terenach państwowych należących do niedawna do miasta. Ma ono eksponować szczególnie rolę Polski w II wojnie światowej.

Premier w Wieluniu …

„Ta wojna była o wszystko – o ocalenie Europy, o ocalenie świata” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości rocznicowych w Wieluniu, miasteczku, które wtedy było oddalone o nieco ponad 20 km od granicy z III Rzeszą. Przypomniał, że bomby zabiły wtedy ponad tysiąc osób. “Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców – ludobójstwo i eksterminacja” – ocenił.

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

rezydent Polski podkreślił wczoraj w Wieluniu, że atak na to miasto rozpoczynający II wojnę światową, był barbarzyństwem i aktem terroru. Prezydent Niemiec przyznał natomiast, że było to piekło rozpętane przez niemiecki rasistowski obłęd, żądzę niszczenia i prosił o przebaczenie.

“Ile matek karmiłoby swoje dzieci, gdyby nie te mordy? Ilu profesorów zdobyłoby nagrodę Nobla? Ilu przedsiębiorców wzbogacałoby tę ziemię? Te pytania powinny dzwonić w Polsce i w miastach niemieckich, bo stamtąd pochodzili kaci” – oświadczył szef rządu. “Nigdy więcej wojny. Mamy obowiązek przechowywać tę pamięć i pamiętać o przeszłych pokoleniach. To musi być drogowskazem na przyszłość” –  dodał szef rządu.

W ocenie Morawieckiego II wojna światowa była nie tylko wojną totalną, ale totalitarną, bo rozpętana przez dwa totalitarne reżimy. “Totalitarne w swoim zamyśle, niszczycielskie, barbarzyńskie i w pełnym tego słowa znaczeniu zbrodnicze, ludobójcze” – wyliczał. “Polska jest dzisiaj strażnikiem tej pamięci. Polacy są dziś strażnikami prawdy” – podkreślił premier.  Dodał, że prawda o tej wojnie jest często zakłamywana. „Tymczasem to właśnie my stanęliśmy w obronie wartości europejskich” – podkreślił Mateusz Morawiecki w Wieluniu.

Polsko-rosyjskie spięcie na historycznym tle

Prezydent Rosji oskarża polskich polityków o współpracę z III Rzeszą, przewodniczący rosyjskiego parlamentu żąda od Polski przeprosin, a rzeczniczka rosyjskiego MSZ przekonuje, że polscy politycy utrudniają relacje Moskwy z Warszawą, ale i z Brukselą. Polskie MSZ: To fałszywy obraz wydarzeń

…i w Żyrardowie

Do rocznicy wybuchu II wojny światowej Morawiecki nawiązał także podczas inauguracji roku szkolnego w szkole podstawowej nr 1 w Żyrardowie. “Nie byłoby nas dzisiaj takimi, jakimi jesteśmy, nie byłoby dziś Polski bez obrony polskości i człowieczeństwa. To, co wówczas Niemcy nam zgotowali to była odwrotność człowieczeństwa czyli najwyższy stopień barbarzyństwa i bestialstwa z zamiarem likwidacji narodu polskiego. Każdy, kto walczył z tym złem, stał po stronie dobra” – oświadczył szef rządu w żyrardowskiej szkole.