Nowy szef Liberalnych Demokratów wybrany

Nowi liderzy Liberalnych Demokratów: wiceszef Jo Swinson i szef Sir Vince Cable

Nowi liderzy Liberalnych Demokratów: wiceszef Jo Swinson i szef Sir Vince Cable// Źródło: Facebook/Liberal Democrats

Sir Vince Cable został wybrany w czwartek (20 czerwca) na nowego lidera brytyjskich Liberalnych Demokratów. Były minister w gabinecie Davida Camerona nie miał kontrkandydatów.

 

W czwartek upłynął ostateczny termin przedkładania kandydatur na nowego szefa Liberalnych Demokratów (Lib Dems), które musiały uzyskać poparcie co najmniej 2 parlamentarzystów Lib Dems i co najmniej 200 członków partii z nie mniejszej liczby struktur lokalnych niż 20. Nowo wybrany lider partii miał zastąpić dotychczasowego szefa Tima Farrona. Farron zrezygnował z pełnienia obowiązków lidera Lib Dems po ogłoszeniu wyniku przedterminowych wyborów parlamentarnych, w których partia uzyskała ponad 2,3 mln głosów, co przełożyło się na 12 mandatów w Izbie Gmin (o 4 więcej niż w 2015 r.).

Do czwartku włącznie została prawidłowo zgłoszona tylko jedna kandydatura. W związku z tym, wybory szefa Lib Dems pierwotnie zaplanowane na sierpień (natomiast ogłoszenie wyników we wrześniu) nie odbędą się, a Liberalni Demokraci ogłosili nazwisko swojego nowego lidera.

Nowy doświadczony lider

Nowym szefem Lib Dems został 74-letni Sir Vince Cable, który już raz sprawował funkcję szefa partii – w 2007 r. przez dwa miesiące był p.o. lidera Liberalnych Demokratów, zanim wybrany na to stanowisko został późniejszy wicepremier Nick Clegg.

Vince Cable studiował ekonomię na uniwersytetach w Cambridge i Glasgow. W latach 1966-1968 pełnił funkcję doradcy finansowego rządu Kenii. Do 1982 r. był członkiem Partii Pracy, a następnie istniejącej do 1988 r. Partii Socjaldemokratycznej. Od tego samego roku, w wyniku fuzji Partii Liberalnej i Socjaldemokratycznej, do chwili obecnej jest członkiem Liberalnych Demokratów.

W 1997 r. za drugim podejściem Cable uzyskał mandat deputowanego do Izby Gmin z ramienia Lib Dems w londyńskim okręgu Twickenham, tym samym po raz pierwszy w historii zabierając mandat z tego okręgu Partii Konserwatywnej. W 2003 r. został rzecznikiem partii ds. skarbu, a trzy lata później wiceszefem Liberalnych Demokratów. Cable stał się szerzej znany, kiedy w 2007 r. podczas sesji pytań do laburzystowskiego premiera Gordona Browna stwierdził, że Brown przeszedł „wielką transformację w ciągu ostatnich kilku tygodni od Stalina do Jasia Fasoli, tworząc chaos z porządku, zamiast porządku z chaosu”.

Po wyborach do Izby Gmin w 2010 r. Lib Dems przystąpili do większościowej koalicji z Partią Konserwatywną, która tworzyła gabinet Davida Camerona. Wśród ministrów z ramienia Liberalnych Demokratów, którzy tworzyli gabinet, był Vince Cable – jemu została przydzielona funkcja ministra biznesu, innowacji i zdolności. Cable sprawował ją do końca funkcjonowania koalicji Lib Dems z torysami w 2015 r.

Gwałtowny spadek poparcia dla Liberalnych Demokratów i znaczące straty w liczbie mandatów spotkały również Cable’a, który po 15 latach zasiadania w Izbie Gmin stracił mandat w swoim okręgu na rzecz konserwatystów. W tym samym roku uzyskał tytuł szlachecki.

Sir Vince Cable wrócił do zasiadania w Izbie Gmin po tegorocznych wyborach parlamentarnych, po raz drugi w politycznej karierze odbierając Partii Konserwatywnej miejsce w okręgu Twickenham.

„Będziemy musieli walczyć o każdy głos i każdy mandat”

Cable został przedstawiony jako nowy lider Lib Dems na partyjnym spotkaniu w Londynie wraz z jego nową zastępczynią Jo Swinson, deputowaną do Izby Gmin z okręgu East Dunbartonshire. Vince Cable jest najstarszym wybranym szefem Liberalnych Demokratów w historii istnienia ugrupowania.

Na stronie internetowej partii pojawił się manifest przewodnictwa Sir Vince’a Cable’a „Ambitny dla naszego kraju, ambitny dla naszej partii”. W odezwie do członków Lib Dems, Cable zadeklarował, że chce przewodniczyć Liberalnym Demokratom, ponieważ wyraża swoją ambicję co do przyszłości. „Wierzę, że jesteśmy jedyną partią, która może reprezentować miliony myślących liberalnie ludzi, zaalarmowanych przez kierunek, w jakim podąża nasz kraj – ludzi, którzy głosowali za pozostaniem lub wyjściem (z Unii Europejskiej – przyp. red.) oraz nienawidzą nietolerancję, ksenofobię i podziały, które to głosowanie ws. Brexitu rozpętało” – podkreślał nowy lider Liberalnych Demokratów.

Sir Vince Cable pragnie, aby jego partia była w centrum życia politycznego. Zdaniem Cable’a, w celu bycia efektywną partią narodowego i lokalnego rządu, trzeba walczyć o każdy głos i każdy mandat. „Wierzę, że mam możliwość przekazania tej energii do przewodniczenia, do trafienia na pierwsze strony gazet i do wysunięcia naszej partii do centrum politycznej debaty” – zakończył nowy lider Lib Dems.

Lib Dems daleko za największymi partiami

Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Ipsos MORI (14-18 lipca, reprezentatywna próba: 1071 osób), Liberalni Demokraci mają 9 proc. poparcia. Dla porównania, liderzy badań – Partia Pracy i Partia Konserwatywna – mogą liczyć na ponad 40 proc. (odpowiednio 42 i 41 proc.). Pozostałe ugrupowania mają wyniki 3 proc. lub mniejsze.