Nowy minister w kancelarii prezydenta Dudy

Odwołanie rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego i powołanie nowego-Błażeja Spychalskiego źródło Igor Smirnow KPRP

Odwołanie rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego i powołanie nowego-Błażeja Spychalskiego źródło Igor Smirnow KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda powołał Błażeja Spychalskiego na stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie odwołał z tego stanowiska Krzysztofa Łapińskiego.

 

Odchodzący minister pełnił funkcję rzecznika prezydenta przez 15 miesięcy.

Błażej Spychalski za Krzysztofa Łapińskiego

“Dzisiaj mamy taki dzień, kiedy jeden ze współpracowników odchodzi do nowych zadań,  a przychodzi nowy minister – nowy, ale jednocześnie stary i wypróbowany kolega, przyjaciel” – oświadczył Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent dziękował Krzysztofowi Łapińskiemu za współpracę, i reprezentowanie go w mediach, a także za to, że umiał wybrnąć ze wszystkich trudnych sytuacji. “Minister Krzysztof Łapiński wykonywał swoją funkcję bardzo dobrze” – ocenił, życząc mu powodzenia oraz realizacji planów. “Nie mam żadnych wątpliwości, że teraz gdzieś tam w sferach biznesowych związanych z mediami będziemy mieli jeszcze jednego przyjaciela” – oświadczył Andrzej Duda. Współautor kampanii wyborczych PiS i były poseł tej partii, a od maja 2017 do września 2018 roku rzecznik  Andrzeja Dudy odchodzi bowiem z polityki do biznesu.

Witając nowego ministra prezydent zwrócił uwagę na jego doświadczenie w zarządzaniu, uznając je za niezwykle istotne. Wyraził przy tym zadowolenie, że nowy sekretarz stanu Błażej Spychalski pochodzi z małej wioski. “W związku z tym można mówić, że w jakimś sensie w gronie kierownictwa kancelarii, z prezydentem włącznie, jesteśmy w stanie mówić odpowiedzialnie i z doświadczeniem o problemach całej Polski. Bo mamy ludzi z dużych miast, ze średnich, z małych miasteczek i mamy także człowieka z bardzo małej miejscowości” – uzasadniał.

Model prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Prezydent podkreślił, że nie traktuje go jako rzecznika w pełnym tego słowa znaczeniu. “Wracam do pewnego modelu, który był przyjęty przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i chcę się na tym modelu wzorować, ponieważ widziałem jego funkcjonowanie z bliska” – wyjaśnił Andrzej Duda. “I kto wie, czy nie jest on modelem lepszym” – dodał.

Prezydent zapowiedział, że w jego kancelarii będzie teraz kilku ministrów, którzy bedą reprezentowali go w mediach, i którzy  będą w mediach pełnili czołowe role. Wskazał przy tym trzech ministrów, którzy w tym nowym układzie będą mieli fundamentalne znaczenie:  Błażeja Spychalskiego, Pawła Muchę i Krzysztofa Szczerskiego.

Spotkanie z dziennikarzami

Po oficjalnej uroczystości “stary” i nowy rzecznik spotkali się z przedstawicielami mediów. Łapiński podziękował dziennikarzom za współpracę i życzył powodzenia swojemu następcy. Wpiął mu też w klapę marynarki przypinkę z polską flagą, która – jak powiedział – zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez prezydenta Dudę jest atrybutem jego ministrów.

Spychalski podziękował za zaufanie prezydentowi i zapewnił o swojej dostępności dla dziennikarzy. Zapowiedział też, że od poniedziałku będzie z nimi współpracował „na pełnych obrotach” i podkreślił, że będzie korzystał z doświadczenia swojego poprzednika.

Spychalski czwartym rzecznikiem Andrzeja Dudy

W ciągu nieco ponad trzech lat prezydentury Andrzeja Dudy jego rzecznikiem były trzy osoby. Od sierpnia do listopada 2015 roku tę funkcję pełniła Katarzyna Adamiak-Sroczyńska (od lutego ub.r. kieruje redakcją „Pytania na śniadanie” w TVP2, w lutym br. została też szefową agencji kreacji, oprawy i reklamy w TVP). Następnie funkcję tę pełnił Marek Magierowski – od grudnia 2015 r. do maja zeszłego roku (potem został wiceszefem MSZ, a w maju tego roku ambasadorem w Izraelu), a od maja 2017 r. do zeszłego piątku – Krzysztof Łapiński.

Nowy skretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Nowy minister ma 33 lata i z wykształcenia jest prawnikiem (ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), a z PiS-em jest związany od 14 lat.

Dotychczas był radnym PiS w sejmiku województwa łódzkiego (w jeszcze poprzedniej kadencji był radnym w sejmiku województwa wielkopolskiego, startował w okręgu konińskim), pełnił także funkcję prezesa Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim. Uprzednio pracował w centrali i klubie PiS, przez wiele lat współpracował z byłym rzecznikiem PiS Marcinem Mastalerkiem, który w latach 2014-2015 był rzecznikiem ugrupowania, a w 2015 roku pełnił taką funkcję w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy (potem Mastalerek przez ponad rok pracował w Orlenie jako dyrektor wykonawczy ds. komunikacji korporacyjnej). Spychalski zastępował też Mastalerka na stanowisku szefa młodzieżówki PiS. Po wyborach parlamentarnych w 2015 roku nowy rzecznik prezydenta odpowiadał za organizację biura poselskiego “starego” rzecznika. Nowy prezydencki minister był też asystentem europosłów: Konrada Szymańskiego, a potem również Janusza Wojciechowskiego.

Błażej Spychalski ma 33 lata, jest ojcem czworga dzieci: Wiktorii, Tomka, Martynki i Wojtka. Najmłodszy syn urodził się w zeszłym miesiącu.