Norwegia: Strzelanina w meczecie w Oslo aktem terrorystycznym?

Norweska policja antyterrorystyczna, źródło: Flickr/Metziker, fot. Harald S. Klungtveit (CC BY-NC 2.0)

Norweska policja poinformowała, że bada okoliczności strzelaniny w meczecie na przedmieściach Oslo pod kątem próby przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Do incydentu doszło w sobotę (10 sierpnia). Ranna została 1 osoba, a sprawcę zatrzymano.

 

O wstępnych ustaleniach śledztwa poinformował zastępca komendanta policji w Oslo Rune Skjold. Sprawcą ataku ma być znany już wcześniej służbom bezpieczeństwa młody mężczyzna, etniczny Norweg, który jest bardzo aktywny na internetowych forach sympatyków skrajnej prawicy.

Pochwały dla zamachowca z Christchurch

Według śledczych ów mężczyzna zaatakował centrum islamskie al-Nur na przedmieściu Baerum. W budynku, w którym mieści się m.in. meczet, usiłował strzelać do zgromadzonych tam ludzi. Najpierw ostrzelał okna i drzwi, a potem wtargnął do środka. Ranił jedną osobę, a potem został obezwładniony przez znajdujące się w meczecie inne osoby. W końcu został zatrzymany przez policję. Rannym ma być 75-letni mężczyzna. Jego obrażenia na szczęście nie okazały się poważne.

Jak poinformował rzecznik centrum islamskiego w Baerum Irfan Mushtaq, sprawca ataku był ubrany w strój moro, hełm i kamizelkę kuloodporną. Nie wiadomo w co był uzbrojony, ale wiele wskazuje na to, że nie była to broń maszynowa.

Norweska telewizja TV2 podała natomiast, że krótko przed atakiem sprawca wyrażał w internecie (m.in. na swoich profilach w mediach społecznościowych) pochwały pod adresem sprawcy marcowych ataków terrorystycznych na dwa meczety w mieście Christchurch w Nowej Zelandii, w których zginęło w sumie 51 osób, a 49 zostało rannych.

Belgia: Udaremniony zamach na ambasadę USA w Brukseli

Belgijska policja zatrzymała mężczyznę, który miał przygotowywać się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Brukseli. Jest nim 40-letni Belg, który jakiś czas temu przeszedł na islam. Nie jest jednak do końca pewne czy działał z pobudek dżihadystycznych.
 

Mężczyznę …

Sprawca najpierw zabił swoją siostrę?

Policja przeszukała już mieszkanie mężczyzny, który próbował zaatakować meczet na przedmieściach Oslo. W lokalu dokonano dramatycznego odkrycia. Znaleziono bowiem zwłoki powiązanej rodzinnie z zatrzymanym mężczyzną kobiety. Nieoficjalnie wiadomo, że była to jego siostra. Sprawca ataku na meczet otrzymał już zarzut zamordowania jej. Motyw tego działania nie jest dla śledczych jasny.

Nazwiska napastnika nie podano do publicznej wiadomości. Miał on także odmówić składania wyjaśnień. Stwierdził jedynie, że jest przeciwny imigracji, a za swojego idola uważa Vidkuna Quislinga. Był to norweski polityk i lider profaszystowskiej partii Zjednoczenie Narodowe, który w czasie II wojny światowej stał na czele norweskiego rządu kolaborującego z III Rzeszą.

Norwegia bardzo obawia się terrorystycznej aktywności sympatyków skrajnej prawicy. Wiąże się to z wydarzeniami z 2011 r., gdy Anders Breivik zabił w Oslo oraz na nieodległej wyspie Utoya 77 osób – głównie młodzież uczestniczącą w letnim obozie młodzieżówki socjaldemokratycznej Partii Pracy. Breivik, do czego sam potem się przyznał, działał z pobudek skrajnie nacjonalistycznych.

Niemcy: Zatrzymano Bośniaka związanego z zamachami w Paryżu z 2015 r.

Niemiecka policja zatrzymała obywatela Bośni i Hercegowiny, który według belgijskich śledczych ma związek z zamachami terrorystycznymi w Paryżu, do których doszło w listopadzie 2015 r. 39-letni mężczyzna jest podejrzany o to, że pomógł zdobyć broń grupie pochodzących głównie z Belgii …