Nigel Farage wesprze kampanię eurosceptyków w Niemczech

Nigel Farage, © European Union 2016 - Source : EP.

Znany z ciętego języka i mocnej antyunijnej retoryki brytyjski polityk, europoseł i do niedawna lider nawołującej do głosowania za opuszczeniem przez Wielką Brytanię UE partii UKIP pojawi się w najbliższy piątek na wiecu AfD w Berlinie.

Informację o tym, że Nigel Farage przyjął zaproszenie antyimigracyjnej i eurosceptycznej Alternatywy dla Niemiec (Alternative für Deutschland, AfD) podała na swoim koncie na Facebooku reprezentująca to ugrupowanie w Parlamencie Europejskim europosłanka Beatrix von Storch. Jak napisała, Farage ma w niemieckiej stolicy mówić o „rozwoju Unii Europejskiej, brexicie i zwiększaniu obywatelskiej aktywności w UE, a także pokazać nam jak – nie tracąc z oczu celu – sprawić, aby niemożliwe stało się możliwe”. Wiadomo, że spotkanie wyborcze AfD z udziałem brytyjskiego europosła zacznie się w piątek 8 września o godzinie 16:00, ale miejsce wydarzenia zostanie z – jak to ujęto – „powodów bezpieczeństwa” podane do wiadomości tylko osobom, które wcześniej zarejestrują się przez internet.

Mr. Brexit w Berlinie

Nigel Farage, choć we wrześniu 2016 r. zrzekł się funkcji szefa Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), wciąż jest w Parlamencie Europejskim współprzewodniczącym eurosceptycznej frakcji Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej. Tworzą ją oprócz europosłów UKIP oraz włoskiego Ruchu 5 Gwiazd także pojedynczy posłowie z innych krajów, w tym właśnie Beatrix von Storch. Niemiecka eurodeputowana nazwała Farage’a w zaproszeniu na wiec AfD „najbardziej cenionym kolegą”. Natomiast na plakacie reklamującym spotkanie tytułowany jest – „Mr. Brexit”.

Oboje posłowie do Parlamentu Europejskiego znani są z ostrych i kontrowersyjnych wypowiedzi. Nigel Farage nazwał niegdyś na forum PE ówczesnego przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya „człowiekiem o charyzmie mokrej szmaty”, zaś Beatrix von Storch wzywała niedawno do tego, aby strzelać nawet do „kobiet i dzieci przekraczających nielegalnie granicę Niemiec”. Później łagodziła swoją wypowiedź stwierdzając, że strzelanie do dzieci jest jednak niedopuszczalne.

Od strefy euro do zwalczania imigracji

AfD, eurosceptyczna, przeciwna imigracji konserwatywna partia istnieje na niemieckiej scenie politycznej od 2013 roku. W poprzednich wyborach do Bundestagu zebrała 4,9% poparcia. Do przekroczenia progu wyborczego zabrakło jej tylko ok. 133 tys. głosów. Wtedy jednak AfD nawoływała przede wszystkim do porzucenia przez Niemcy strefy euro. Obecnie partia głosi głównie hasła wymierzone w całą UE oraz w imigrantów. Pojedynczym członkom ugrupowania zdarzały się także antypolskie wypowiedzi, a poparcie dla AfD wyrażała m.in. szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach. W wyborach do Parlamentu Europejskiego  w 2014 r. partia zdobyła podobną liczbę głosów co rok wcześniej, ale dzięki niższej frekwencji pozwoliło to AfD objąć 7 mandatów. Obecnie Alternatywa dla Niemiec notuje wg różnych sondaży od 8 do 11 proc., co daje jej 3. lub 4. miejsce w wyborach do Bundestagu.