Niemcy zapowiadają walkę z prawicowym ekstremizmem

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer / Zdjęcie via twitter @BMI_Bund

Niemcy przedstawiają plan walki z przestępczością związaną z prawicowym ekstremizmem. Planowane jest m.in. zatrudnienie ponad 600 pracowników, którzy będą zajmowali się wyłącznie tym zjawiskiem.

 

 

Niemiecki rząd przedstawił we wtorek (17 grudnia) nowe środki mające przyczynić się do zwalczenia niebezpieczeństwa wzrastającej fali prawicowego ekstremizmu. Podczas zorganizowanej w Berlinie konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer poinformował m.in. o planowanym zwiększeniu zatrudnienia w służbach. To spełnienie postulatów niemieckich służb, które już od kilku miesięcy domagały się wsparcia ze strony państwa. 

Niemcy: AfD z nowym kierownictwem chce walczyć o bardziej umiarkowanych wyborów

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyłoniła w weekend nowego współprzewodniczącego partii. Ten zapowiedział walkę o bardziej umiarkowanych wyborców. Nie podoba się to jednak bardziej radykalnemu skrzydłu AfD.

 

Podczas sobotnio-niedzielnego zjazdu w Brunszwiku AfD wybrała na nowego współprzewodniczącego 44-letniego Tino Chrupallę, …

Niepokojące statystyki

Minister Seehofer poinformował, że w najbliższej przyszłości pracę w Federalnym Urzędzie Kryminalnym (BKA) i Urzędzie Ochrony Konstytucji (BfV) podejmie łącznie 600 osób. Zostaną oni oddelegowani do pracy związanej ze zwalczaniem prawicowego ekstremizmu. „Władze mogą prowadzić skuteczną walkę z prawicowym ekstremizmem tylko wtedy, gdy znacznie zwiększymy personel ” – powiedział minister.

„Prawicowy ekstremizm staje się coraz poważniejszym niebezpieczeństwem dla naszego społeczeństwa. Wystarczy wymienić ostatnie działania Narodowosocjalistycznego Podziemia (NSU), strzelaninę w Monachium, morderstwo Waltera Lübcke czy atak na synagogę w Halle” – dodał polityk. 

Seehofer przypomniał także o ostrzeżeniach niemieckich służb sprzed kilku tygodni przed zwiększającą się liczbą prawicowych radykałów. BKA informowało w październiku o 43 osobach skłonnych do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. To dwukrotnie więcej niż jeszcze w 2016 r.

Niemcy: W Bundestagu zakazano nocnych obrad

Nie tylko w polskim parlamencie obrady kończą się po północy. W Bundestagu było dotąd podobnie. Ale niemieccy politycy uznali, że to szkodliwe i postanowili z tym skończyć. Przeciw był tylko AfD.

 

Wszystko zostałoby po staremu, gdyby nie dramatyczne wydarzenia z 7 …

Centralny rejestr

W październiku BfV, tj. niemiecki kontrwywiad poinformował o szacunkach liczby radykałów skłonnych do użycia przemocy. Ich liczba została określona na 12,7 tys. Szef BfV przypominał wówczas, że radykalizacja tych ludzi postępuje coraz szybciej, m.in za sprawą internetu. „Dzięki wirtualnej społeczności zradykalizowane grupy stają się coraz niebezpieczniejsze” – przekonywał Thomas Haldenwang.

Agencja kierowana przez Haldenwanga ma przygotować „centralny rejestr prawicowych ekstremistów” pracujących w administracji publicznej. W jego utworzeniu mają partycypować kraje związkowe oraz władze federalne. 

Seehofer poinformował we wtorek, że władze postanowiły poddać pilniejszej obserwacji kilka nowych grup skrajnie prawicowych, takich jak młodzieżówka Alternatywy dla Niemiec (AfD) i Flügel (Skrzydło). 

Inną z organizacji, o których dużo mówi się w Niemczech w ostatnich miesiącach jest NSU. Członkom grupy zarzuca się popełnienie morderstw dziesięciu osób oraz przygotowanie dwóch zamachów bombowych. Grupa została rozbita. W 2018 r. na dożywotnie więzienie skazano Beate Zschäpe, jedną z trzech osób, które należały do tej neonazistowskiej organizacji. Niemieckie media informowały w ostatnich latach o sprofanowaniu pięciu z ośmiu pomników ofiar NSU.

Niemcy: Bundestag zablokuje udział Huawei w budowie sieci 5G?

Rządząca w Niemczech Chrześcijańska Unia Demokratyczna (CDU) przyjęła na swoim zjeździe w Lipsku wniosek o to, aby Bundestag przedyskutował kwestię bezpieczeństwa sieci teleinformatycznej piątej generacji. Zrobiono to wbrew stanowisku kanclerz Angeli Merkel.

 

Kwestia dopuszczenia lub nie Huawei do budowy sieci 5G …

Ograniczony dostęp do broni

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” twierdzi, że nie wystarczy zatrudnić nowych pracowników, żeby poradzić sobie z problemami. Bardziej pomocne mogłoby się okazać zupełnie inne postępowanie. Miałoby ono polegać na powstrzymaniu się od przypisywania wszystkim organizacjom złych zamiarów, co pozwoliłoby na ich właściwe selekcjonowanie i identyfikowanie. Tymczasem „Frankfurter Rundschau” podkreślił, że wtorkowa konferencja miała służyć przede wszystkim zadeklarowaniu woli walki z prawicowym ekstremizmem.

Zapowiedzi wzmocnienia instytucjonalnego BKA i BfV zbiegły się w czasie z decyzją Bundestagu odnośnie utrudnienia dostępu do broni. W ubiegły piątek (13 grudnia) niemiecki parlament zdecydował o zaostrzeniu przepisów dotyczących dostępu do broni. Inicjatywa MSW to jeden z elementów walki z prawicowym ekstremizmem i przestępstwami motywowanymi nienawiścią.

Wedle nowych przepisów osoby starające się o pozwolenie na broń lub te, które już ją posiadają, będą prześwietlane przez BfV. Negatywna weryfikacja będzie podstawą do odebrania pozwolenia na broń. Z policyjnych statystyk kolportowanych przez niemiecki media wynika, że na 100 mieszkańców Niemiec przypada 19,6 sztuk broni palnej.

Niemcy: Neonazista został burmistrzem

W kierownictwach kilku głównych niemieckich partii politycznych zawrzało. Wszystko za sprawą wydarzeń w miasteczku Waldsiedlung w kraju związkowym Hesja. W tym położonym niedaleko Frankfurtu nad Menem mieście burmistrzem po raz pierwszy w historii został działacz neofaszystowskiej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD).
 

Stefan Jagsch …