Niemcy: Zabójstwo lokalnego polityka „skrajnie prawicowym mordem politycznym”

źródło: Pixabay, fot. Diego Parra (CC0 Public Domain)

źródło: Pixabay, fot. Diego Parra (CC0 Public Domain)

Związany z rządzącą Niemcami centroprawicową partią CDU Walter Lübcke został zastrzelony na początku czerwca w swoim domu niedaleko Kassel w Hesji. Prawdopodobnym sprawcą jest mężczyzna, który miał związki z neonazistami i skrajną prawicą. Prokuratura Federalna uznała śmierć Lübckego za „mord motywowany politycznie” i „skrajnie prawicową zbrodnię”.

 

65-letni Walter Lübcke był przewodniczący prezydium rejencji Kassel w Hesji. W poniedziałek 2 czerwca krótko po północy został znalezione na tarasie swojego domu w Wolfhagen-Isth ok. 20 km od Kassel. Sprawca postrzelił go w głowę z pistoletu mierząc z bardzo bliskiej odległości. Ciężko ranny Lübcke zmarł niedługo potem w szpitalu.

Niemiecka Prokuratura Federalna, która szybko przejęła śledztwo w sprawie tego zabójstwa ogłosiła teraz, że lokalny polityk z Hesji padł ofiarą morderstwa o „skrajnie prawicowym podłożu politycznym”. Domniemany sprawca, którego udało się zatrzymać dzięki pozostawionym przez niego śladom DNA, to bowiem 45-letni Stephen E., który ma bliskie związki z organizacjami neonazistowskimi oraz skrajną prawicą i był już karany za ataki o podłożu politycznym.

Zabójstwo za otwartą politykę wobec uchodźców?

E., który zdaniem śledczych działał samodzielnie i nie należy obecnie do żadnej organizacji, w przeszłości był już karany za zbrodnie o podłożu rasistowskim czy neonazistowskim. W 1993 r. miał podłożyć domowej roboty ładunek wybuchowy (tzw. bombę rurową) pod ośrodkiem dla uchodźców w Hesji, a w 2009 r. atakować brutalnie uczestników pierwszomajowej manifestacji związków zawodowych w Dortmundzie. Przez wiele lat był też związany z heskim oddziałem neonazistowskiej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD), o której delegalizację od lat zabiegają politycy socjaldemokratycznej SPD.

Tymczasem Lübcke jako samorządowiec był odpowiedzialny za urządzenie w swoim regionie ośrodka recepcyjnego dla uchodźców. Z tego powodu był ostro krytykowany przez lokalnych polityków skrajnej prawicy. Kilkakrotnie otrzymywał też pogróżki, w tym te dotyczące jego potencjalnej śmierci. Lübcke jednak nie zrażał się i prezentował otwarte podejście do kwestii migracyjnych, zabiegając o pomoc dla osób, które uciekły do Niemiec z ogarniętych wojną krajów Bliskiego Wschodu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, federalni prokuratorzy zakładają, że E. zamordował Lübckego właśnie z powodu tego, jaką ten prowadził politykę wobec uchodźców oraz jego wypowiedzi, w których mówił o konieczności przyjmowania uchodźców. „Na podstawie dotychczasowych ustaleń zakładamy, że chodzi o skrajnie prawicowe podłoże czynu” – powiedział rzecznik prasowy prokuratury federalnej w Karlsruhe Markus Schmitt.

Niemcy: Przychylny migrantom burmistrz Alteny zaatakowany nożem

Burmistrz znanego w Niemczech z bardzo otwartego podejścia do uchodźców i migrantów miasteczka Altena został poważnie ugodzony nożem w szyję. Wywodzący się z chadecji polityk został na szczęście tylko lekko ranny. Napastnik miał wykrzykiwać antyimigracyjne hasła.
 
Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy …

Fala neonazistowskiego terroru z poprzedniej dekady

Okoliczności zabójstwa bada powołana specjalnie w tym celu 50-osobowa grupa operacyjna. Jak ujawnił dziennik „Süddeutsche Zeitung” śledczy chcą mieć pewność, że E. działał w pojedynkę oraz sprawdzić czy ktoś był dla niego inspiracją dla ostatnich działań. Ich zamiarem jest bowiem uniknięcie niedopatrzeń jakie miały miejsce podczas rozpracowywania tzw. organizacji NSU (Narodowosocjalistyczne Podziemie).

Trzyosobowa grupa w latach 2000-2011 zamordowała przynajmniej 10 osób i zorganizowała dwa zamachy bombowe. Ich ofiary to obcokrajowcy (głównie Turcy i Kurdowie oraz jeden Grek), ale policja długo nie traktowała tych morderstw jako powiązane ze sobą zabójstwa na tle ksenofobicznym. Cześć komentatorów twierdziła wówczas, że grupę rozbito by wcześniej, gdyby poprawnie zidentyfikowano motywy jej członków.

Niemcy: Nie będzie pierwszego burmistrza z AfD

Mieszkańcy położonego na granicy z Polską niemieckiego miasteczka Görlitz wybrali na burmistrza kandydata rządzącej całym krajem centroprawicowej CDU. Odrzucili tym samym kandydata skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), który sensacyjnie zwyciężył w pierwszej turze.
 

Głosowanie w Görlitz potraktowano jako test tego, czy Niemcy …