Coraz więcej Szwedów popiera członkostwo swojego kraju w NATO. Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest krytyczna wobec zablokowania konta prezydenta USA Donalda Trumpa na Twitterze. Pierwsze dostawy ze szczepionką firmy Moderna docierają do państw UE. W Irlandii rośnie liczba zakażeń typem koronawirusa wykrytym w Wielkiej Brytanii. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.
SZTOKHOLM
Coraz więcej Szwedów popiera członkostwo w NATO. Poparcie dla ewentualnego przyszłego członkostwa Szwecji w NATO rośnie. Z sondażu przeprowadzonego dla gazety Dagens Nyheter wynika, że zwolennicy przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowią już niemal ten sam odsetek co przeciwnicy.
Z badania opublikowanego w minioną niedzielę (10 stycznia), wynika że 33 proc. respondentów opowiedziało się za ubieganiem się o członkostwo w NATO, a 35 proc. ankietowanych było przeciwnych. Mniej więcej tyle samo respondentów odpowiedziało „nie mam zdania”. Sprzeciw wobec przystąpienia do NATO jest najniższy od grudnia 2014 r. Więcej szczegółów poniżej.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
WARSZAWA
Częściowe wznowienie stacjonarnego nauczania w szkołach. Minister zdrowia poinformował, że w przyszłym tygodniu planowane jest wznowienie stacjonarnego nauczania dla klas I-III szkół podstawowych. To na razie jedyne zakładane łagodzenie w Polsce przeciwepidemicznego lockdownu.
BERLIN
Kanclerz krytycznie o Twitterze. Zdaniem niemieckiej kanclerz w prawo do wyrażania opinii może ingerować tylko państwo, a nie medium. Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest krytyczna wobec zablokowania konta prezydenta USA Donalda Trumpa na Twitterze, powiedział w poniedziałek w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. „Prawo do wolności wypowiedzi jest prawem o podstawowym znaczeniu” – podkreślił.
Ingerencja w prawo do wyrażania opinii jest możliwa jedynie „w ramach, które definiuje ustawodawca, a nie na podstawie decyzji kierownictwa mediów społecznościowych”, powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert w poniedziałek (11 stycznia) w Berlinie. „Z tej perspektywy blokada kont prezydenta USA jest dla kanclerz sprawą problematyczną”, podkreślił.
Seibert zaznaczył, że operatorzy mediów społecznościowych ponoszą wielką odpowiedzialność za to, aby komunikacja polityczna „nie była zatruta” nienawiścią, kłamstwem lub podżeganiem do przemocy. Dlatego dobrze jest nie siedzieć bezczynnie, gdy takie treści są publikowane, należy reagować, na przykład w formie komentarzy, jak to miało miejsce w ostatnich tygodniach i miesiącach, dodał.
(Sarah Lawton | EURACTIV.de)
DUBLIN
Wariant brytyjski zaczyna dominować. W Irlandii rośnie liczba zakażeń typem koronawirusa wykrytym w Wielkiej Brytanii. Premier Micheal Martin poinformował o tym, że wykryto go w ponad połowie przeprowadzonych testów.
Średnia zakażeń z 14 dni wzrosła w ostatnich tygodniach w Irlandii 10-krotnie, do 1291 przypadków na 100 tys. mieszkańców, do czego przyczynił się zarówno nowy, bardziej zakaźny brytyjski wirus, jak i poluzowanie restrykcji epidemicznych w okresie świątecznym.
Premier oznajmił, że według informacji przekazanych przez naczelnego lekarza Irlandii Tony’ego Holohana nowy typ wirusa odpowiada za 45 proc. zakażeń wśród przebadanych ostatnio 92 próbek pobranych od pacjentów. W minionym tygodniu wykryto go tylko w 25 proc. próbek, a dwa tygodnie wcześniej – w 9 proc.
(Samuel Stolton | EURACTIV.com)
PARYŻ
Francja otrzyma pierwszą partię szczepionek Moderna. Obszary najbardziej dotknięte pandemią we Francji otrzymają dawki z pierwszej partii szczepionek Moderna zatwierdzoną do użytku w UE w środę (6 stycznia). Pierwsza partia szczepionki amerykańskiego koncernu dotarła do Francji w poniedziałek (11 stycznia).
(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.fr)
BRUKSELA
Zamknąć granice! Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia w regionie Brukseli z powodu podróżnych powracających z zagranicy, dlatego eksperci wzywają obecnie do zamknięcia granic.
Według brukselskiej inspekcji zdrowia między 1 a 7 stycznia odnotowano średnio 1816 potwierdzonych zakażeń dziennie, co stanowi 14 proc. wzrost liczby infekcji w porównaniu z tygodniem poprzednim.
„W ciągu ostatnich dwóch tygodni około 50 tys. podróżnych wróciło z czerwonych stref, a wiele osób zostało przebadanych w pierwszym i siódmym dniu”, powiedziała VRT Nieuws Inge Neven z brukselskiego Inspektoratu Zdrowia.
„Zamykanie granic wydaje się w tej chwili najlepszą opcją, aby uniknąć całkowitego lockdownu i chronić naszą gospodarkę”, napisał na Twitterze Dirk Devroey, dziekan Wydziału Zdrowia Uniwersytetu w Brukseli.
Apel pojawił się po tym, jak belgijski epidemiolog Pierre Van Damme zasugerował w miniony weekend, że rząd belgijski powinien rozważyć zamknięcie granic na jeden lub dwa miesiące, aby zapobiec infekcjom, a także rozprzestrzenianiu się brytyjskiego szczepu koronawirusa.
(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)
WIEDEŃ
Ważne zmiany dla podróżnych. Rząd zapowiedział zaostrzenie przepisów dla osób podróżujących do Austrii, które wejdą w życie w najbliższy piątek (15 stycznia).
Podróżni, w tym obywatele Austrii, będą musieli zarejestrować się przed przekroczeniem granicy, niezależnie od tego, czy przyjeżdżają z kraju wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem (gdzie sytuacja epidemiczna jest zła), czy nie.
Formularz rejestracyjny wymaga podania podstawowych danych osobowych, a także austriackiego adresu, pod którym podróżni zamierzają przebywać podczas pobytu.
Ci, którzy odwiedzili kraj wysokiego ryzyka na kilka dni przed przybyciem do Austrii, będą musieli odizolować się na 10 dni, z możliwością skrócenia samoizolacji, przedstawiając negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 po piątym dniu.
(Philipp Grüll | EURACTIV.de)
LONDYN
Kluczowe tygodnie. Najbliższe kilka tygodni w Wielkiej Brytanii, zanim zaczną być odczuwane efekty szczepień, będą najtrudniejszym czasem podczas epidemii, ostrzegł w poniedziałek naczelny lekarz Anglii Chris Whitty. Zaapelował o zminimalizowanie kontaktów z innymi ludźmi.
„Każdy, kto nie jest zszokowany liczbą osób w szpitalach, które są obecnie ciężko chore – i które umierają w trakcie tej pandemii – chyba tego nie zrozumiał. To przerażająca sytuacja” – powiedział Whitty na antenie BBC. Wskazał, że podczas gdy w szczytowym momencie pierwszej fali, w kwietniu 2020 roku, w szpitalach w Anglii przebywało ok. 18 tys. osób, teraz jest to ponad 30 tys.
(Benjamin Fox | EURACTIV.com)
HELSINKI
Poważny atak na demokrację. Włamanie hakerów do systemu informatycznego parlamentu Finlandii (Eduskunta) naruszyło bezpieczeństwo poczty elektronicznej pracowników i niektórych posłów. Możliwe, że było to działanie szpiegowskie, podało w poniedziałek fińskie Biuro Policji Kryminalnej.
Jak przekazało biuro parlamentu Finlandii, do cyberataku doszło jesienią tego roku, a sprawa została ujawniona podczas „wewnętrznej kontroli technicznej”. Według policji kryminalnej (KRP) tego rodzaju atak jest w Finlandii bezprecedensowy, przede wszystkim ze względu na jego cel.
Marszałek Eduskunty Anu Vehvilainen uznała włamanie hakerów za „poważny atak na fińską demokrację, skierowany przeciwko fińskiemu społeczeństwu”.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
RZYM
Pierwsza partia szczepionek firmy Moderna dociera do Włoch. Pierwsza partia 47 tys. dawek szczepionki koncernu Moderna ma dotrzeć do Włoch jeszcze dziś (12 stycznia) i najpierw zostanie wysłana do Narodowego Instytutu Zdrowia, który rozważy rozprowadzenie dawek do regionów z najwyższą skutecznością w kampanii szczepień.
Trzecia partia Pfizer-BioNTech ma wkrótce dotrzeć do Włoch. Akcja szczepień we Włoszech – podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej – zaczęła się tuż po świętach Bożego Narodzenia. W ciągu dwóch tygodni szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 przyjęło ponad 654 tys. osób.
(Alessandro Follis | EURACTIV.it)
ATENY
Nie chcą do wojska. Ateny mają zamiar wprowadzić w maju nowe prawo, które wydłuży obowiązkową służbę wojskową z 9 do 12 miesięcy. Z wprowadzenia zmian nie są zadowoleni młodzi ludzie.
Z wyjątkiem tych, którzy będą służyć na granicach z Turcją, których służba będzie trwała 9 miesięcy, reszta poborowych będzie musiała służyć przez cały rok.
„Zapowiedź zmian to kolejna bariera dla studentów i młodych osób, którzy mieszkają za granicą i chcą wrócić do Grecji. Jak ta decyzja ma odwrócić drenaż mózgów?”, powiedział w rozmowie z EURACTIV.gr Konstantinos Vogiatzoglou, doktorant na Uniwersytecie w Wageningen.
(Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)
LIZBONA
Pakt migracyjny UE jest priorytetem portugalskiej prezydencji w Radzie. Rozwój „paktu migracyjnego” w UE jest priorytetem, powiedział w poniedziałek premier Portugalii Anónio Costa na wspólnej konferencji prasowej z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem.
Podczas konferencji prasowej, na której zwrócono uwagę na kwestie migracyjne i spór polityczny między Grecją, Cyprem i Turcją, premier Portugalii wezwał również do zawarcia porozumienia z Turcją w celu zagwarantowania integralności terytorialnej Cypru.
(Pedro Morais Fonseca and Pedro Caldeira Rodrigues, Lusa.pt)
PRAGA
Gminy walczą ze składowiskami odpadów radioaktywnych. Gminy, które rząd wybrał do udostępnienia miejsca na składowiska zużytego paliwa jądrowego, są gotowe do walki z decyzją rządu „wszelkimi możliwymi środkami”.
„Zdecydowanie nie zgadzamy się z umieszczeniem na krótkiej liście naszych gmin na obszarach, na których powinien przebiegać proces poszukiwania składowisk”, powiedział Petr Piňos, burmistrz miasta Budišov – który jest jednym z czterech wybranych obszarów.
Ostateczny obszar składowiska odpadów jądrowych powinien zostać wybrany do 2025 r. Obecnie Czechy mają tylko przypowierzchniowe składowiska, które są niewystarczające, biorąc pod uwagę fakt, że czeski miks energetyczny będzie uzależniony od energii atomowej po wygaszeniu węgla. Ponadto rząd chce w najbliższych latach zbudować nowe bloki atomowe.
(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)
BRATYSŁAWA
Premier obwinia koalicjanta o 4,3 tys. zgonów z powodu koronawirusa. Premier Słowacji Igor Matovič w poniedziałek na konferencji prasowej bezpośrednio zarzucił ministrowi Gospodarki Richardowi Sulikowi spowodowanie śmierci 4,3 tys. osób oraz doprowadzenie do straty przez kraj miliarda euro. Premier przedstawił wykresy dowodzące, że takie są koszty niesprowadzania przez Sulika odpowiedniej liczby dobrej jakości testów.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Matovič pokazał wykres pokazujący, że brak działań w zakresie zamawiania testów antygenowych spowodował 4,3 tys. „zgonów, których można było uniknąć”.
Sam Sulík odrzucił te zarzuty, argumentując, że zamówienie nie mogło zostać zrealizowane z powodu braku odpowiednich specyfikacji z ministerstwa zdrowia, które jest kontrolowane przez partię Matoviča, Partię Zwykłych Ludzi i Niezależnych Osobowości (OLANO)
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
SOFIA
Zmiana strategii. Bułgaria próbuje zmienić taktykę ze Skopje. Sofia zaproponowała plan działań na rzecz współpracy z Macedonią Północną w zakresie realizacji Traktatu o przyjaźni, dobrym sąsiedztwie i współpracy, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Bułgarii po spotkaniu wiceminister spraw zagranicznych Ekateriny Zachariewy w Sofii ze specjalnym wysłannikiem Macedonii Północnej Vlado Buckovskim.
Dokument ten ma zostać podpisany na najbliższym posiedzeniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej. Rozmówcy EURACTIV.bg informują, że Sofia ma złożyć Skopje propozycje dotyczące modernizacji kolei, budowy autostrad, oraz inwestycji bułgarskich firm w Macedonii Północnej.
Plan dotyczy również otwarcia filii bułgarskich uniwersytetów w Macedonii Północnej, a także wspólnej pracy nad podręcznikami do historii. Proponowane działania są pierwszym konstruktywnym działaniem władz w Sofii po ogłoszeniu we wrześniu faktycznego zablokowania rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Macedonii Płn. z UE.
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
BUKARESZT
Kampania szczepień w Rumunii wkracza w drugą fazę. Rumunia rozpocznie w piątek (15 stycznia) drugą fazę akcji szczepień, której celem jest uodpornienie osób powyżej 65 roku życia, osób cierpiących na choroby przewlekłe, a także pracowników z branż kluczowych.
Valeriu Gheorghita, koordynator kampanii szczepień, potwierdził, że wśród nich są m.in. osoby pracujące w wojsku, organach ścigania, głównych instytucjach rządowych, edukacji, ale także w przemyśle farmaceutycznym, sektorze rolno-spożywczym.
Jak dotąd w Rumunii zaszczepiono ponad 125 tys. osób, z których większość to pracownicy służby zdrowia. Gheorghita powiedział, że pierwsza partia szczepionek firmy Moderna – 14 tys. dawek – ma przybyć w środę do Rumunii, a kolejne dostawy spodziewane są w odstępie tygodnia lub dwóch.
(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)