Niemcy: Socjaldemokraci w poszukiwaniu utraconej wiarygodności

Tymczasowe kierownictwo SPD. Od lewej: Manuela Schwesig, Thorsten Schäfer-Gümbel i Malu Dreyer / Zdjęcie via @ManuelaSchwesig

Przed najstarszą niemiecką partią polityczną miesiące, które być może zdecydują o jej być albo nie być w polityce. Wczoraj socjaldemokraci zainicjowali proces transformacji. Podczas grudniowego kongresu zostaną wybrane nie tylko nowe władze, ale rozstrzygnie się także przyszłość wielkiej koalicji z chadekami.

 

 

Socjaldemokraci notują najniższe historyczne wyniki poparcia. Według najnowszych sondaży sytuują się na czwartej pozycji z 12,5 proc., nawet za skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec (AfD). Niedawne wybory europejskie były punktem kulminacyjnym. Na początku czerwca z liderowania ugrupowaniu zrezygnowała Andrea Nahles. Od niemal miesiąca niemieccy socjaldemokraci zastanawiają się nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby im odzyskać społeczne poparcie.

Niemcy: Przewodnicząca SPD podała się do dymisji

Przewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Andrea Nahles ogłosiła, że rezygnuje z kierowania tym ugrupowaniem. Nie będzie też szefować klubowi SPD w Bundestagu. W ten sposób wzięła na siebie odpowiedzialność za fatalny wynik niemieckich socjaldemokratów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 

W wyborach …

Parytetowe przywództwo

Od czasu rezygnacji Nahles pieczę nad partią sprawuje tymczasowy triumwirat składający się z Manueli SchwesigThorstena Schaefera-Gümbela Malu Dreyer. Wczoraj w Berlinie zaprezentowali oni plan sanacji SPD. Remedium na bolączki ma być uruchomienie procesu partycypacyjnego, który wyzwoli energię w przygaszonym aparacie partyjnym.

Entuzjazm jest towarem deficytowym w ugrupowaniu, które w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskało zaledwie 15,8 proc. oraz straciło władzę w lokalnych wyborach w swoim mateczniku w Bremie po wielu latach nieprzerwanego sprawowania rządów. Tymczasem już na jesieni kolejne głosowania we wschodnich landach, gdzie SPD nie ma tak wielu zwolenników jak na zachodzie.

Jak tchnąć nowego ducha? Ożywić doły partyjne, wrócić do korzeni, nie zapominając o potencjalnych nowych wyborcach. Przede wszystkim SPD zamierza nadal eksperymentować z więcej niż jednoosobowym przywództwem. Od 1 lipca do 1 września będzie można zgłaszać kandydatury na przywódców partii – bowiem ma być ich docelowo dwoje w ramach męsko-żeńskiego parytetu.

Następnie zostaną zorganizowane regionalne konwencje, na których duety przedstawią swój program. 440 tys. członków partii przed oddaniem głosu w I turze wyborów zaplanowanej na 26 października będzie miało okazję obserwować pretendentów na 20-30 spotkaniach w cały kraju. W przypadku braku 50 proc. dojdzie do II tury. Jej wyniki zostaną zatwierdzone podczas kongresu przewidzianego na 6-8 grudnia.

Niemcy: Nie będzie pierwszego burmistrza z AfD

Mieszkańcy położonego na granicy z Polską niemieckiego miasteczka Görlitz wybrali na burmistrza kandydata rządzącej całym krajem centroprawicowej CDU. Odrzucili tym samym kandydata skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), który sensacyjnie zwyciężył w pierwszej turze.
 

Głosowanie w Görlitz potraktowano jako test tego, czy Niemcy …

Przyszłość wielkiej koalicji

Opcja dłuższego procesu wyborczego zwyciężyła w SPD nad jak najszybszym głosowaniem nad nowym przywództwem. Nie bez znaczenia była chęć rewizji tzw. wielkiej koalicji z chadekami z CDU/CSU. Podczas grudniowego kongresu ma dojść do zastosowania klauzuli rewizji umowy koalicyjnej. Zgodnie z nią w połowie kadencji każdej ze stron przysługuje możliwość weryfikacji osiągniętych celów i ewentualnego wytyczenia nowych.

W przypadku niezadowolenia działaczy, może dojść – zgodnie z interpretacją SPD – do zakończenia dwuletniej współpracy w ramach rządu Angeli Merkel. Nie brak głosów w szeregach socjaldemokratów, że takie rozwiązanie byłoby ze wszech miar korzystne, bowiem pozwoliłoby odzyskać wiarygodność u wyborców.

Jak dotąd, brak zdecydowanych liderów rywalizacji o przewodzenie ugrupowaniu. Kandydowania nie zapowiedzieli ani członkowie triumwiratu, ani minister finansów Olaf Scholz – typowany przez wielu do rządzenia lub współrządzenia partią. Koniec kadencji Bundestagu przypada na 2021 r. Do tego czasu będzie można określić kierunek zmian, jaki obrało SPD.

Niemcy: Merkel pozostanie na stanowisku do 2021 r.?

Annegret Kramp-Karrenbauer, szefowa współrządzącej w Niemczech CDU i preferowana następczyni kanclerz Angeli Merkel, oświadczyła wczoraj, ze nie będzie obiegać się o najwyższe stanowisko w państwie przed 2021 r., czyli końcem kadencji Merkel.
 

Annegret Kramp-Karrenbauer, która ze względu na długie nazwisko często …

Wzorem Zieloni

Parytetowe przywództwo występuje już na niemieckiej scenie politycznej. Więc o ile delegaci zdecydują się na duet u sterów władzy, będzie to trzecie podwójne kierownictwo w Niemczech po Zielonych i progresywistach z Die Linke (Lewica).

Ale Zieloni są także wzorem do naśladowania pod innymi względami. Ekologiczna agenda oraz wiarygodność pozwoliły im odnieść największy sukces w wyborach do PE, ustępując ostatecznie tylko CDU/CSU. Jednak w ostatnich tygodniach to Zieloni prowadzą w badaniach poparcia partii politycznych. Udało im się przyciągnąć znaczną grupę wśród młodych wyborców do 30 lat, gdzie socjaldemokraci – według danych opublikowanych przez ZDF – zyskali raptem 9 proc. poparcia.

Zatem przed SPD trudne zadanie. Przekonać do rzeczywistego zerwania z neoliberalną przeszłością – w lutym formalnie odrzuconą podczas kongresu partii. Z drugiej, „uwolnić” się z uścisku wielkiej koalicji, która kradnie tożsamość ugrupowaniu pomimo posiadania 6 ministerstw w rządzie z chadekami, w tym m. in. teki ministra finansów czy dyplomacji.

Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.
 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, …