Ukraina: Optymizm Niemiec ws. wznowienia rozmów w formacie normandzkim / Briefing z Europy

niemcy-rosja-ukraina-nato-usa-donieck-polska-covid-szczepienia-francja-bałkany-wegry

Na zdj. szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. [EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON]

Niemcy: Szefowa MSZ Annalena Baerbock odwiedzi Ukrainę i Rosję. Liczy na ożywienie rozmów w formacie normandzkim | Prezydent Czech krytykuje bojkot Igrzysk w Pekinie | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy.

 

 

BERLIN

Ostrożny optymizm. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odwiedzi dziś (17 stycznia) Ukrainę i Rosję, aby rozmawiać w sprawie rozładowania napięć między sąsiadami. Celem jest także ożywienie formatu normandzkiego.

Annalena Baerbock wraz ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves Le Drianem zamierzają odwiedzić m.in. linię demarkacyjną w strefie konfliktu w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy.

Niemiecki rząd jest „ostrożnie optymistyczny”, że rozmowy między Niemcami, Francją, Ukrainą i Rosją mogą być „utrwalone i kontynuowane”, powiedziała w piątek rzeczniczka szefowej MSZ Christiane Hoffmann.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Szefowa MSZ Annalena Baerbock odwiedzi Ukrainę i Rosję. Liczy na ożywienie rozmów w formacie normandzkim

Niemiecki rząd jest „ostrożnie optymistyczny” ws. wznowienia rozmów w formacie normandzkim.

PARYŻ

Certyfikat szczepień przegłosowany. Po dwóch tygodniach gorących debat Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ustawę o przekształceniu paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy.

Dokument daje dodatkowe uprawnienia osobom, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Posłowie socjalistów zapowiedzieli jednak skierowanie projektu ustawy do Rady Konstytucyjnej, co opóźni jego wejście w życie o co najmniej kilka dni.

(Anna Wolska)

Francja: Macron dopiął swego? Parlament przyjął ustawę o paszportach szczepionkowych

W wystąpieniu w parlamencie premier Francji Jean Castex skrytykował „niewielką mniejszość” Francuzów, odmawiającą zaszczepienia się przeciw COVID-19.

DUBLIN

Zabójstwo 23-latki przywraca dyskusję o przemocy wobec kobiet. Po zeszłotygodniowym zabójstwie 23-letniej nauczycielki irlandzka minister sprawiedliwości Helen McEntee obiecała „zero tolerancji” dla przemocy ze względu na płeć.

Ashling Murphy została zamordowana 12 stycznia, a policja nadal poszukuje jej zabójcy. Śmierć kobiety wywołała oburzenie w kraju.

Wicepremier Leo Varadkar określił sprawę mianem „epidemii przemocy wobec kobiet” i dodał, że to zabójstwo wyznacza „przełomowy moment” dla Irlandii, na który rząd powinien zareagować.

Jak zapowiedziała szefowa resortu sprawiedliwości, nowa strategia dotycząca przemocy domowej, seksualnej i ze względu na płeć, zostanie określona na początku marca. Według McEntee będzie wymagać zaangażowania wszystkich organów rządowych, policji i społeczeństwa, aby mogła okazać się sukcesem.

(Molly Killeen | EURACTIV.com | tłum. Paulina Borowska)

Irlandia odmawia udziału w globalnym planie dotyczącym minimalnego podatku od osób prawnych

Irlandzki premier Micheál Martin odmówił zajęcia konkretnego stanowiska, czy kraj utrzyma 12,5-proc. stawkę podatku od osób prawnych.

SZTOKHOLM

Szwedzka policja „polowała” na drona przy elektrowni jądrowej. Nieopodal elektrowni atomowej Forsmark doszło w piątek do nietypowej sytuacji. Szwedzka policja rozmieściła patrole i helikoptery w celu pochwycenia krążącego nad infrastrukturą elektrowni dużego drona. Do tej pory nie udało się zidentyfikować pochodzenia maszyny.

W piątek około 20:20 ochroniarz z elektrowni atomowej w Forsmark podniósł alarm z powodu drona, który krążył nad elektrownią, po czym odleciał w kierunku wyspy Graso.

„Policja próbuje zlokalizować drona, wykorzystując w tym celu także własne (drony – red.), ale póki co bez powodzenia”, poinformowano na stronie internetowej policji. Jak napisano, nic nie wskazuje na to, by dron wylądował w okolicy lub spuścił jakiś ładunek.

Zaledwie dzień wcześniej szwedzkie wojsko rozpoczęło patrole na Gotlandii w związku z rosnącym napięciem między NATO i Rosją oraz niedawnym rozmieszczeniem przez Rosję statków desantowych na Bałtyku.

Szwecja rozlokowała swoje siły szybkiego reagowania na bałtyckiej wyspie Gotlandia. To reakcja nie tylko na eskalowanie przez Rosję napięcia wokół Ukrainy, ale także na nagłe przerzucenie na Bałtyk rosyjskich okrętów desantowych. Szczegóły poniżej. 

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Szwecja zbroi Gotlandię. Skutek obaw o działania Rosji

Szwecja rozlokowała swoje siły szybkiego reagowania na bałtyckiej wyspie Gotlandia. To reakcja nie tylko na eskalowanie przez Rosję napięcia wokół Ukrainy, ale także na nagłe przerzucenie na Bałtyk rosyjskich okrętów desantowych.

 

Do przerzucenia dodatkowych oddziałów wojskowych na Gotlandię doszło bez wcześniejszej …

HELSINKI

Debaty „Finlandia w NATO” ciąg dalszy. Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się aplikować o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim, to NATO może załatwić sprawę praktycznie z dnia na dzień, stwierdził były sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen w rozmowie z publicznym nadawcą YLE, wyemitowaną 15 stycznia.

„Jeżeli państwo spełnia wszystkie kryteria członkostwa, to może wstąpić do NATO w zasadzie natychmiast”, wyjaśnił Duńczyk.

Rządy Finlandii i Szwecji utrzymują, że ich postawa neutralności nie uległa żadnej zmianie, że trzymają się zasady nieangażowania się w sojusze wojskowe i nie szykują wniosków o przyjęcie do NATO.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Premier Marin: Finlandia „nie da się szantażować” Rosji

Przed rozmowami między USA a Rosją Finlandia podejmuje wzmożone działania na froncie dyplomatycznym w celu wzmocnienia swojego bezpieczeństwa jako partnera NATO.

MADRYT

Sanchez i Scholz chcą objąć przywództwo w polityce społecznej UE. Hiszpański premier Pedro Sánchez i niemiecki kanclerz Olaf Scholz zamierzają wspólnie przewodzić europejskiej socjaldemokracji, ogłosił lider hiszpańskiej partii socjalistów (PSOE) w przeddzień pierwszej oficjalnej wizyty Scholza w Hiszpanii, podała agencja EFE, partner EURACTIV.

Źródła bliskie hiszpańskiemu premierowi przekazały, że uważa on podejście socjaldemokracji do spraw społecznych za najlepsze do pobudzenia odbudowy Europy po skutkach kryzysu COVID-19, poprzez umiejscowienie dobrobytu obywateli i najbardziej wrażliwych grup społecznych w centrum zainteresowania rządzących.

Sánchez przyjmie kanclerza Scholza (SPD) w poniedziałek w Pałacu Moncloa – siedzibie szefa rządu – co będzie pierwszą wizytą niemieckiego przywódcy w Hiszpanii od czasu objęcia przez niego urzędu w grudniu zeszłego roku. Hiszpański rząd, koalicja socjalistycznej PSOE i lewicowej Unidas Podemos, przywiązuje dużą wagę do tej wizyty jako dowodu wzajemnej współpracy, zarówno dwustronnej, jak i na poziomie UE.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es) I tłum. Monika Mojak)

Hiszpania chce traktować COVID-19 jak grypę

Hiszpańskie władze od miesięcy pracują nad zmianą podejścia do epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

ATENY

Grecja zaczyna karać niezaszczepionych. Grecy w wieku powyżej 60 lat, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni przeciwko COVID-19, będą płacić miesięczną karę w wysokości 100 euro. Od czasu ogłoszenia kar, 90 proc. niezaszczepionych umówiło się na wizytę.

Rząd postanowił wprowadzić ten obowiązek, ponieważ dziewięć na dziesięć zgonów z powodu COVID dotyka obywateli powyżej 60. roku życia. Grecki premier, Kyriakos Mitsotakis, powiedział, że rozszerzenie obowiązku szczepień na osoby poniżej 60 lat nie jest jak na razie planowane.

W niedzielę Grecja zgłosiła 10 783 nowych przypadków i 95 zgonów. Wśród pacjentów w szpitalach, podłączonych do respiratorów 81,47 proc. jest niezaszczepionych.

(EURACTIV.gr, tłum. Katarzyna Raczek)

PRAGA

Prezydent krytykuje bojkot Igrzysk w Pekinie. Prezydent Czech Miloš Zeman, znany z prorosyjskich i prochińskich sympatii, skrytykował dyplomatyczny bojkot zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

„Jestem zasadniczo przeciwny wykorzystywaniu idei olimpijskiej do celów politycznych. Tak postępowano kilka dekad temu zarówno w Moskwie, jak i w Los Angeles (w latach 1980 i 1984 – red.)”, przypomniał prezydent Czech w oficjalnym oświadczeniu skierowanym do czeskich sportowców.

„Tak naprawdę to nic wielkiego się nie stanie, jeśli na Igrzyskach zabraknie niektórych polityków”, stwierdził.

Ceremonia otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie odbędzie się 4 lutego. Kilka państw, m.in. USA, Wielka Brytania czy Litwa zadeklarowały już, że nie wyślą na tę uroczystość oficjalnych delegacji politycznych, a to z powodu łamania praw człowieka przez chiński reżim.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz, tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Ambasador w Chinach upomniany za pozytywne wypowiedzi o Igrzyskach w Pekinie

Między nowym czeskim rządem a prorosyjskim i prochińskim prezydentem Milošem Zemanem doszło do pierwszego sporu na tle polityki zagranicznej.

BUDAPESZT

Opozycja chce wydać 3,4 mld euro na opiekę zdrowotną. Kandydat na premiera z ramienia węgierskiej opozycji Péter Márki-Zay obiecał, że jeśli zostanie wybrany na urząd, przeznaczy dodatkowe 1200 mld forintów (3,4 mld euro) na reformę węgierskiej służby zdrowia.

Podczas konferencji prasowej powiedział, że finansowanie węgierskiego systemu opieki zdrowotnej wzrośnie w ciągu 4 lat z 4,5 proc. do 7 proc. PKB, czyli do poziomu unijnej średniej. Obiecał też reorganizację całego systemu, podniesienie wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia i wprowadzenie jednolitego narodowego modelu ubezpieczeń.

Obecnie obywatele Węgier pokrywają 30 proc. kosztów opieki zdrowotnej z własnej kieszeni, co – jak wskazał Márki-Zay – jest „najwyższym wskaźnikiem w UE”. Tymczasem rządząca partia Fidesz oskarżyła opozycję o „drastyczną prywatyzację” systemu opieki zdrowotnej.

(Silvia Ellena | EURACTIV.com | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: NGO'sy obawiają się fałszerstw wyborczych. Chcą niezależnych obserwatorów

Przeciwnicy rządu obawiają się nieprawidłowości podczas wyborów 3 kwietnia.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

  • Włochy: Amnesty International zażądała zapewnienia alternatywnych środków, w tym stosowania masek i testów COVID-19, aby umożliwić osobom niezaszczepionym kontynuowanie pracy oraz korzystanie z transportu publicznego „bez dyskryminacji”. Oświadczenie organizacji jest skutkiem decyzji rządu Mario Draghi’ego. Rząd wprowadził obowiązek szczepień dla wszystkich powyżej 50 roku życia oraz dla korzystających z transportu publicznego i innych usług.
  • Węgry to kolejny kraj, w którym w weekend miały miejsce protesty przeciwko koronawirusowym restrykcjom i szczepieniom na COVID-19. Manifestację w Budapeszcie zorganizowała skrajnie prawicowa organizacja Ruch Naszego Domu, sprzeciwiająca się szczepionkom na koronawirusa oraz imigracji. Demonstranci mieli ze sobą banery z antyszczepionkowymi hasłami, np. „Jestem niezaszczepiony, ale nie jestem przestępcą” lub „Dość dyktatury covidowej”.
  • Holandia: Tysiące osób demonstrowało w niedzielę (16 stycznia) na ulicach Amsterdamu przeciwko związanych z pandemią restrykcjom i kampanii na rzecz szczepień na koronawirusa. W ciągu ostatnich tygodni lockdown w Holandii był jednym z najsurowszych w Europie. W piątek premier Mark Rutte ogłosił zniesienie części ograniczeń, co jednak nie usatysfakcjonowało przeciwników obostrzeń. Protesty mają miejsce w całym kraju.
  • Australia: Sąd federalny podtrzymał decyzję o anulowanie wizy serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia. Decyzję podjęło jednomyślnie trzech członków panelu orzekającego w niedzielnej (16 styczia) rozprawie. 34-latek nie weźmie więc udziału w tegorocznym Australian Open oraz będzie musiał wrócić do ojczyzny. Sprawa lidera światowego rankingu tenisistów trafiła do sądu federalnego po tym, jak dwukrotnie decyzję o anulowaniu wizy niezaszczepionego przeciw COVID-19 Novaka Djokovicia podjęły organy rządowe (minister ds. imigrantów Alex Hawke), a prawnicy Serba się od nich odwołali.
  • Austria: Tysiące osób protestowało w sobotę (15 stycznia) w Wiedniu przeciwko planowanym obowiązkowym szczepieniom na COVID-19. Z sondaży wynika, że 51 proc. Austriaków nie chce, by szczepienia przeciw COVID-19 były obowiązkowe; 45 proc. jest przeciwnego zdania. W przyszłym tygodniu austriacki parlament ma głosować w tej sprawie. Szczepienia mają być obowiązkowe od lutego. Jeśli do tego dojdzie Austria będzie pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zdecydował się na takie rozwiązanie.
  • Niemcy: Protesty odbyły się również w Niemczech. Tysiące koronasceptyków demonstrowało w sobotę na ulicach miast – Freiburgu, Hamburgu, Osnabrueck czy Monachium – przeciwko polityce władz prowadzonej w walce z pandemią COVID-19. Były także kontrdemonstracje.