Koronawirus: Niemcy chcą rosyjskiej szczepionki w UE? / STOLICE

Niemcy, Rosja, Sputnik V, pandemia, koronawirus, COVID-19, Szczepionka, Unia Europejska, Putin

Kanclerz Niemiec Angela Merkel natychmiast oświadczyła, że "każda szczepionka jest mile widziana w Unii Europejskiej", gdy tylko zostanie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA). / Foto via [EPA-EFE/YURI KOCHETKOV]

Magazyn medyczny „The Lancet” we wtorek poinformował, że Sputnik V jest w 91,6 proc. skuteczny przeciwko objawom zakażenia SARS-CoV-2. Rosja potwierdziła swoje stanowisko w sprawie wypracowania „wyważonego rozwiązania” problemu Kosowa. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”

 

 

BERLIN

Niemcy za Sputnikiem. Niemcy z optymizmem podchodzą do zatwierdzenia rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi w UE.

Magazyn medyczny „The Lancet” we wtorek poinformował, że Sputnik V jest w 91,6 proc. skuteczny przeciwko objawom zakażenia SARS-CoV-2.

Szef Niemieckiej Stałej Komisji ds. Szczepień Thomas Mertens powiedział, że „byłby bardzo szczęśliwy, gdybyśmy mieli okazję rozszerzyć naszą ofertę o tę szczepionkę”.

Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel natychmiast oświadczyła, że „każda szczepionka jest mile widziana w Unii Europejskiej”, gdy tylko zostanie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Jak informuje agencja AFP, minister zdrowia Jens Spahn przyznał, że rząd Niemiec „pośredniczył” w rosyjskim wniosku o zbadanie możliwości produkcji Sputnika V w Niemczech i innych krajach Europy. Według francuskiej agencji służba prasowa Kremla przyznała w środę, że rosyjska szczepionka ma być produkowana „w najbliższej przyszłości” poza Rosją.

Spahn określił współpracę z Moskwą jako „konstruktywną i krytyczną” i podkreślił, że jedynym sposobem na wyjście z pandemii jest międzynarodowa współpraca.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Sputnik V szczepionką “antyalkoholową”?

Szefowa Rospotrebnadzoru, który koordynuje w Rosji walkę z epidemią koronawirusa, Anna Popowa oświadczyła, że Rosjanie nie powinni spożywać alkoholu przynajmniej dwa tygodnie przed przyjęciem szczepionki Sputnik V  i 42 dni po szczepieniu.

PRISZTINA | BELGRAD | MOSKWA

Putin: problem Kosowa należy rozwiązać w ONZ. Rosja potwierdziła swoje stanowisko w sprawie wypracowania „wyważonego rozwiązania” problemu Kosowa, które powinno zostać zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, poinformował Kreml po rozmowie telefonicznej prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

Obaj przywódcy wymienili poglądy w aktualnych sprawach dotyczących spraw bilateralnych i międzynarodowych, poinformował Kreml. Vučić był w poniedziałek w Paryżu i powiedział, że Francja może pomóc rozwiązać problem Kosowa. Jednak Moskwa nie jest zadowolona z ewentualnego pośrednictwa Francji, które mogłoby wykluczyć Rosję z rozmów między Serbią a Kosowem.

Dlatego Kreml próbuje przenieść rozmowy na forum ONZ. Belgrad nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem, ponieważ oznacza ono de facto „zamrożenie sporu”, bez jego faktycznego rozwiązania.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Dziś Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo będzie pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie?

PARYŻ

Państwo pod sąd. Po raz pierwszy w historii Francji sąd w Paryżu uznał, że państwo winne jest „karalnych niedociągnięć, nie dotrzymując zobowiązań w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

W marcu 2019 r. cztery organizacje pozwały państwo, inicjując tym samym „pierwszy wielki sądowy proces klimatyczny we Francji”. Szczegóły poniżej. 

(EURACTIV.fr)

Francja: Państwo winne zaniedbań ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych. "Rewolucyjny wyrok"

W marcu 2019 r. cztery organizacje pozwały państwo, inicjując tym samym „pierwszy wielki sądowy proces klimatyczny we Francji”.

WIEDEŃ

Test dla koalicji. Ugrupowania opozycyjne złożą parlamentarne wnioski dotyczące powrotu dzieci deportowanych w zeszłym tygodniu do Gruzji i Armenii na polecenie ministra spraw wewnętrznych Karla Nehammera (ÖVP).

Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) kanclerza Sebastiana Kurza od początku zapowiadała prowadzenie „konsekwentnej” polityki migracyjnej. Stanowiło to potencjalne zagrożenie dla trwałości rządzącej Austrią koalicji współtworzonej przez ÖVP z Zielonymi, którzy są zdecydowanie bardziej liberalni ws. migracji.

Ostatnie wydarzenia mogą doprowadzić do rozłamu w partii Zielonych – między tymi, którzy chcą zachować koalicję w nienaruszonym stanie, a tymi, którzy zamierzają pozostać wierni programowi i swoim przekonaniom.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

HELSINKI

Hakerzy atakują fińskie banki. Fińskie banki poinformowały, że liczba prób ataków wobec systemów zabezpieczeń gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego roku. W Finlandii notuje się coraz więcej próba kradzieży zgromadzonych na kontach oszczędności, ale także cyfrowych tożsamości Finów.

Według badania opublikowanego przez firmę ubezpieczeniową mySafety, w 2020 r. ponad pół miliona Finów padło ofiarą prób kradzieży tożsamości. To znacząca liczba w kraju liczącym 5,6 miliona mieszkańców.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: 2020 r. najcieplejszy w historii. Południe kraju praktycznie bez zimy

Na południu Finlandii po raz pierwszy w prawie dwóchsetletniej historii pomiarów odnotowano styczeń bez śniegu.

RZYM

Utworzy nowy rząd? Ekonomista i były prezes banków centralnych – najpierw włoskiego, a potem unijnego – prof. Mario Draghi otrzymał od prezydenta Włoch misję utworzenia nowego eksperckiego rządu. Ma to zakończyć kryzys polityczny, jaki wybuchł po rozpadzie dotychczasowej centrolewicowej koalicji rządowej.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Włochy: Mario Draghi spróbuje utworzyć nowy włoski rząd

Ekonomista i były prezes banków centralnych – najpierw włoskiego, a potem unijnego – prof. Mario Draghi otrzymał od prezydenta Włoch misję utworzenia nowego eksperckiego rządu. Ma to zakończyć kryzys polityczny, jaki wybuchł po rozpadzie dotychczasowej centrolewicowej koalicji rządowej.

 

Od czasu upadku …

MADRYT

Nie chcą brać udziału w wyborach. Przed zaplanowanymi na 14 lutego wyborami regionalnymi w Katalonii, ponad 9 tys. osób zwróciło się do Komisji Wyborczej o zwolnienie z udziału w zasiadaniu w lokalnych komisjach w obawie przed zakażeniem koronawirusem.

Zaplanowane na 14 lutego wybory do parlamentu Katalonii zostały dwa tygodnie temu na mocy dekretu władz regionu przełożone na 30 maja, jednak decyzja ta została odrzucona w sądzie.

(EUROEFE)

Koronawirus: Europa solidarna z Portugalią. Pomagają Austria i Niemcy. Hiszpania i KE w gotowości

Kryzysowi związanemu z sytuacją epidemiczną towarzyszy największy od 60 lat spadek PKB.

ATENY

Premier Kyriakos Mitsotakis ogłosił w środę Krajowy Plan Działania na rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jego celem ma być poprawa bezpieczeństwa na drogach, gdzie rokrocznie notuje się dużą liczbę wypadków i ofiar śmiertelnych.

Grecja odnotowała najniższy w historii wskaźnik śmiertelności na drogach w 2019 r., wynika z danych udostępnionych przez Komisję Europejską.

Rząd planuje przeznaczyć m.in. 450 mln euro na poprawę bezpieczeństwa w 7 tys. wybranych lokalizacji w kraju, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków.

„Są to małe zmiany, które mogą jednak zadecydować o życiu lub śmierci” – powiedział Mitsotakis, zauważając, że wiele wypadków ma miejsce w miastach i na drogach w mniejszych miejscowościach.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Spór na Morzu Śródziemnym: Grecja i Turcja wróciły do stołu rokowań po pięciu latach

Rozmowy Grecji z Turcją zostały pozytywnie odebrane na arenie międzynarodowej.

PRAGA

Złe wieści dla premiera? W opublikowanym w środę orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny (US) unieważnił część ordynacji wyborczej, która dotyczyła wysokości progów wyborczych dla koalicji i sposobu przeliczania głosów na mandaty.

Wybory do Izby Poselskiej parlamentu odbędą się 8-9 października. Według sędziów US orzeczenie nie wpłynie na organizację wyborów, ogłoszone już przez prezydenta Milosza Zemana.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy: Trybunał Konstytucyjny unieważnił część ordynacji wyborczej. "To decyzja polityczna"

Premier Andrej Babisz oskarża prezesa US o sympatyzowanie z opozycją.

BUDAPESZT

Węgierski MSZ nie udaje się sprzedać respiratorów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier zabiega o sprzedaż respiratorów, które Węgry zakupiły podczas pierwszej fali pandemii, informuje portal hvg.hu.

MSZ potwierdziło zamiar sprzedaży połowy z 16 tys. zakupionych respiratorów za kwotę około 840 mln euro, określając je jako „sprzęt powyżej zapasów strategicznych”, ale dotychczas nie udało się znaleźć zainteresowanych.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Lekarze mają wątpliwości wobec szczepionek z Rosji i Chin / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 3 lutego.

BRATYSŁAWA

Bratnie kraje. Francja jest przykładem braterstwa, równości i wolności – powiedział w środę słowacki premier Igor Matovič na konferencji prasowej po spotkaniu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.

Macron podkreślił, że stosunki ze Słowacją opierają się na tych samych wartościach, jak praworządność czy wolność prasy. Macron wyraził poparcie dla słowackiej reformy wymiaru sprawiedliwości i walki z korupcją rozpoczętej przez rząd Matoviča.

Obaj politycy rozmawiali m.in. o pandemii koronaiwrusa, wykorzystaniu środków z Funduszu Odbudowy UE, Europejskim Zielonym Ładzie, energetyce jądrowej i zabójstwie słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk) 

Słowacja: Co dalej z transformacją sektora cyfrowego? "Bez reform różnice wobec Europy zwiększą się"

Rząd mówi o wsparciu dla sektora cyfrowego, ale przedsiębiorcy oczekują bardziej ambitnych działań.

SOFIA

Jaka jest prawdziwa liczba zgonów z powodu COVID? W 2020 r. w Bułgarii zmarło więcej o 17 987 osób w porównaniu do 2019 r., wynika z danych Narodowego Instytutu Statystycznego. W 2020 r. zmarło łącznie 126 070 Bułgarów, a rok wcześniej 108 083. Liczba zgonów zwiększyła się o 16,6 proc.

Nawet bez pandemii populacja kraju zmniejszała się o 45-50 tys. osób każdego roku. Jednak wraz z pandemią proces ten przyspieszył do 65 tys. osób rocznie.

Od początku pandemii zdiagnozowano w Bułgarii 220 547 infekcji SARS-CoV-2, a na COCID-19 zmarło 9178 chorych – dwukrotnie mniej niż wynika z obliczeń „dodatkowych” zmarłych za ubiegły rok.

Minister zdrowia przedstawił w środę – prawie rok po wybuchu pandemii – program konsultacji, leczenia i rehabilitacji pacjentów z COVID-19.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria pewnie zmierza do strefy euro. Rumunia jeszcze poczeka?

Spośród państw członkowskich UE do strefy euro należy obecnie 19 państw.

ZAGRZEB

Ekspozycja na ryzyko systemowe w Chorwacji pozostaje wysoka. Rada Chorwackiego Banku Narodowego (HNB) stwierdziła w środę, że „ogólna ekspozycja krajowego systemu finansowego na ryzyka systemowe pozostaje wysoka”, a znaczny wzrost deficytu budżetowego i długu publicznego stanowi poważne ryzyko strukturalne w średnim okresie.

Działania rządu mające pomóc przedsiębiorcom w radzeniu sobie z kryzysem i spadkiem dochodów spowodowanym zamrożeniem gospodarki, w krótkim okresie pogorszyły stan finansów państwa. Zdaniem Rady znaczący wzrost deficytu fiskalnego i długu publicznego stanowi zatem wyraźne ryzyko strukturalne.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)