Niemcy: Zielone światło dla Nord Stream 2. Dekompozycji Platformy Obywatelskiej ciąg dalszy / STOLICE

Niemcy, Rosja, Nord Stream 2, Putin, Merkel, pandemia, Włochy, Francja, Czechy, Unia Europejska

Prace nad budzącym wiele kontrowersji i sprzeciw m.in. Polski czy państw bałtyckich bałtyckim gazociągiem łączącym terminale w Rosji i Niemczech miały być wstrzymane po złożonych na początku maja skargach niemieckich ekologów. / Foto via [Aksabir/Shutterstock]

Niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii zezwolił na kontynuację inwestycji. Róża Thun opuściła Platformę Obywatelską. Liczebność sił KFOR w Kosowie bez zmian. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BERLIN

Zielone światło dla Nord Stream 2. Prace nad budzącym wiele kontrowersji i sprzeciw m.in. Polski czy państw bałtyckich bałtyckim gazociągiem łączącym terminale w Rosji i Niemczech miały być wstrzymane po złożonych na początku maja skargach niemieckich ekologów. Ale Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii zezwolił na kontynuację inwestycji. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Niemcy: Jest zgoda na kontynuację budowy gazociągu Nord Stream 2

Prace nad budzącym wiele kontrowersji i sprzeciw m.in. Polski czy państw bałtyckich bałtyckim gazociągiem łączącym terminale w Rosji i Niemczech miały być wstrzymane po złożonych na początku maja skargach niemieckich ekologów. Ale Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii zezwolił na kontynuację …

WARSZAWA

Dekompozycja Platformy. Europosłanka Róża Thun zrezygnowała z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. „Mam nadzieję, że moja rezygnacja z PO zmusi do refleksji wewnątrz tej partii” – powiedziała deputowana w załączonym na Twitterze filmie wideo i opublikowała list do wyborców.

Kluczowym argumentem za odejściem z partii była dla niej decyzja władz PO o wstrzymaniu się od poparcia w Sejmie w sprawie unijnego Funduszu Odbudowy.

„Często nie podzielam decyzji Platformy w głosowaniach dotyczących łowiectwa, polityki rolnej, ochrony lasów i połowu ryb. Jestem zwolenniczką bezkompromisowości w sprawie obrony praworządności i jestem zwolenniczką dużo ostrzejszego kursu w dziedzinach dotyczących ochrony środowiska”, uzasadniała swoją decyzję polityczka.

Róża Thun w 2009 r. została wybrana europosłanką z list Platformy Obywatelskiej i wkrótce potem przystąpiła do tej partii. W 2014 i 2019 r. uzyskiwała reelekcje.

W miniony piątek (14 maja) zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej podjął decyzję o usunięciu z partii dwóch posłów: Pawła Zalewskiego i Ireneusza Rasia. Rzecznik partii Jan Grabiec przekazał, że zostali wykluczeni „za działanie na szkodę Platformy, polegające na wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii, przy jednoczesnym braku udziału w debacie podczas obrad ciał kolegialnych takich jak Rada Krajowa czy klub parlamentarny”.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Polska: Nowa partia w parlamencie i w koalicji rządzącej

Adam Bielan i Kamil Bortniczuk poinformowali wczoraj, że tworzą nową partię, którą zamierzają przedstawić w przyszłym miesiącu.

BELGRAD | PRISZTINA

Szef NATO potwierdza, że ​​KFOR pozostanie w Kosowie. Wszystkich 30 członków NATO, w tym USA, pozostaną zaangażowani w misję KFOR w Kosowie, powiedział wczoraj (17 maja) sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli, dementując pogłoski – rozpowszechniane m.in. przez prezydenta Serbii Aleksandara Vucica – jakoby niektóre z państw Sojuszu zaproponowały w ubiegłym tygodniu wycofanie się z misji w Kosowie.

Stoltenberg złożył oświadczenie po spotkaniu z prezydentem Serbii, który powiedział na wspólnej konferencji prasowej, że otrzymał zapewnienia od sekretarza generalnego NATO dotyczące bezpieczeństwa i ochrony na Bałkanach Zachodnich.

„Szef NATO był bardzo jasny co do konieczności zachowania pokoju w regionie, skupiając się na roli KFOR w utrzymaniu stabilności”, podkreślił Vučić.

Kosowo, należące jeszcze do niedawna do terytorium państwa serbskiego, w 2008 r. ogłosiło niepodległość, której Belgrad nigdy nie uznał. Międzynarodowe siły pokojowe NATO KFOR przebywają w Kosowie od 1999 r. i pomagają w utrzymaniu pokoju i stabilności między Serbami a kosowskimi Albańczykami.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Kosowo: Vjosa Osmani nową prezydentką. Opowiada się za normalizacją stosunków z Serbią

Nowa prezydent Kosowa postrzegana jest jako zwolenniczka prozachodniego kursu.

PARYŻ

Marine Le Pen w centrum uwagi. Francuski tygodnik „Journal du Dimanche” (JDD) opublikował w niedzielę fragmenty raportu francuskiego biura antykorupcyjnego dotyczącego dochodzenia w sprawie ugrupowania Marine Le Pen Zjednoczenia Narodowego (dawniej Front Narodowy). Stwierdzono w nim, że skrajnie prawicowe ugrupowanie wydało niezgodnie z zasadami 6,8 mln euro unijnych środków.

„Z dochodzeń wynika, że ​​politycy Frontu Narodowego (FN) stworzyli system defraudacji funduszy europejskich na własny użytek, poprzez fikcyjne zatrudnienie asystentów parlamentarnych”, napisano w niedzielnym wydaniu JDD.

W odpowiedzi na artykuł Le Pen napisała na Twitterze, że „JDD, oficjalny organ władzy Macrona, ujawnia tę samą starą sprawę asystentów parlamentarnych, co przy każdych wyborach. Nic nowego pod słońcem (…)”. Przywódczyni francuskiej skrajnej prawicy zaprzecza oskarżeniom od czasu wszczęcia śledztwa w marcu 2015 r.

W sprawie chodzi o wydanie niezgodnie z przeznaczeniem środków z Parlamentu Europejskiego na swoich zajmujących się partyjnymi zadaniami współpracowników. Tymczasem środki te mogą być wykorzystane jedynie do opłacenia asystentów wykonujących pracę związaną z działalnością prowadzoną w ramach mandatu europosła.

Obecnie francuskie służby antykorupcyjne prześwietlają 25 byłych i obecnych członków Zjednoczenia Narodowego w tym samej Le Pen.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Pandemia pogrąży Macrona? Marine Le Pen z szansami na prezydenturę

Emmanuel Macron ma się czego obawiać w walce o reelekcję?

WIEDEŃ

Podziały w koalicji. Seria skandali związana z Austriacką Partią Ludową (OVP), w tym ten dotyczący składania przez kanclerza Sebastiana Kurza fałszywych zeznań może doprowadzić do wcześniejszych wyborów, stwierdził w rozmowie z austriackim nadawca publicznym jeden z czołowych austriackich analityków politycznych Peter Filzmaier. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.com)

Sebastianowi Kurzowi grozi więzienie. To koniec kariery "cudownego dziecka" austriackiej polityki?

Do niedawna Sebastian Kurz wskazywany był przez wielu jako nadzieja europejskiej chadecji.

BELFAST

Nowy lider. Jedno z dwóch największych północnoirlandzkich ugrupowań – Ulsterska Partia Unionistyczna (UUP) ma od wczoraj (17 maja) nowego lidera. Został nim Doug Beattie. Polityk był jedynym kandydatem.

(Paula Kenny | EURACTIV.com)

Premier Irlandii Północnej złoży rezygnację. Powodem napięcia polityczne wywołane brexitem

Rezygnacja Arlene Foster jest efektem wewnątrzpartyjnego sprzeciwu wobec jej polityki.

SZTOKHOLM

Źle przechowywane odpady. Z informacji szwedzkiej telewizji SVT wynika, że ​​około 2,8 tys. baryłek odpadów radioaktywnych pochodzących m.in. z przemysłu medycznego i obronnego mogło być niedbale przechowywane w bliskim sąsiedztwie jednej z siedmiu szwedzkich elektrowni atomowych w Forsmark, około 100 kilometrów na północ od Sztokholmu. 

Odpady z lat 70 i 80 XX w. mają być przechowywane 60 metrów pod poziomem Morza Bałtyckiego. Eksperci twierdzą, że odpady nie stanowią obecnie zagrożenia, lecz może się to zmienić, jeżeli nie będą w odpowiedni sposób zabezpieczone.

Rząd nakazał przeprowadzenie kompleksowego dochodzenia, aby upewnić się, że odpady nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja: Tylko "nie w mojej okolicy". Nadchodzi zmierzch entuzjazmu wobec energetyki wiatrowej?

Poparcie dla tego źródła energii w ostatnich 13 latach wyraźnie spadło.

RZYM

Szykują luzowanie restrykcji. Rząd debatował w poniedziałek (17 maja) na temat złagodzenia niektórych restrykcji pandemicznych. Jest to możliwe, ponieważ statystyki niezmiennie wykazują poprawę sytuacji na Półwyspie Apenińskim.

Według dziennika la Repubblica premier Włoch, Mario Draghi zaproponował przesunięcie wejścia w życie ogólnokrajowej godziny policyjnej (obowiązującej w godz. 22-5) na godz. 23:00 od przyszłego tygodnia, od 7 czerwca miałaby ona obowiązywać od północy, a całkowicie zostać zlikwidowana 21 czerwca.

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)

Premier Mario Draghi odbył wczoraj (17 maja) rozmowę telefoniczną z premierem Chin Li Kequiangiem, podczas której potwierdził chęć Włoch do „wzmocnienia dwustronnych stosunków gospodarczo-handlowych, uczynienia ich bardziej sprawiedliwymi” i „efektywnego rozwiązywania” kwestii, w których „występują różnice zdań”.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Nie zamierzamy domagać się od UE płacenia Libii za blokowanie migrantów

Biuro premiera Mario Draghiego dementuje, jakoby Rzym chciał naciskać na UE w sprawie zawarcia z Libią umowy podobnej do tej podpisanej w 2016 r. z Turcją.

MADRYT

Partie niepodległościowe zawierają nowe porozumienie koalicyjne w Katalonii. Po kilku tygodniach trudnych negocjacji partie proniepodległościowe w Katalonii ogłosiły osiągnięcie porozumienia w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego w Katalonii.

Republikańska Lewica Katalonii (ERC) oraz Razem dla Katalonii (JXCat) uzgodniły, że nowym szefem rządu regionalnego (Generalitat) zostanie lider ERC Pere Aragonès. Oba ugrupowania zapowiedziały wzmocnienie dążeń do osiągnięcia przez Katalonię niepodległości od Hiszpanii.

Tymczasem poparcie dla niepodległości Katalonii spadło w ostatnich miesiącach. „Za” oderwaniem się od Hiszpanii opowiada się 43 proc. mieszkańców regionu, wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię GAD3.

(EUROEFE)

Hiszpania ma nowe prawo klimatyczne. Do 2050 r. pozyska 100 proc. energii z odnawialnych źródeł

W ustawie zakazano m.in. sprzedaży pojazdów na paliwa kopalne do 2040 r. oraz ich ruchu do 2050 r.

PRAGA

Krytykowany plan. Rząd przyjął wczoraj (17 maja) Krajowy Plan Odbudowy, w którym państwo chce zainwestować ponad 7,8 mld euro. Blisko połowa środków ma być przeznaczona na infrastrukturę i zieloną transformację. 40 proc. zostanie skierowane na projekty związane z klimatem. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Krajowy Plan Odbudowy krytykowany za zbyt małe ambicje w sprawie klimatu oraz transformacji cyfrowej

Plan musi zostać zaakceptowany przez Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej.