Niemieccy politycy spierają się o broń atomową i natowski plan odstraszania wobec Rosji / Briefing z Europy

Niemcy-Rosja-NATO-USA-atom-broń-nuclear-sharing-AKK-Karrenbauer--Szojgu-Stoltenberg-pandemia-szczepienia

Ministrowie obrony państw NATO uzgodnili plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego, który został w czwartek zaaprobowany przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Plan ten jest tajny, wiadomo jednak, że przewiduje m.in. odpowiedź na zagrożenia płynące ze strony Rosji. / Foto via [Shutterstock / Alexyz3d]

Niemieccy politycy spierają się o broń atomową i stosunek do Rosji | Donald Tusk już oficjalnie przewodniczącym PO | Austria: Będzie lockdown dla nieszczepionych? | Premier Czech wdzięczny Viktorowi Orbánowi za ogrodzenie granicy | Finlandia: Plan elektrowni jądrowej będzie zbadany pod kątem ryzyka. Powodem rosyjskie powiązania | We Francji kandydatka socjalistów zainaugurowała kampanię wyborczą | W Rumunii rozmów koalicyjnych ciąg dalszy | Węgry: Dyskryminacja Romów w lokalnych urzędach | Dwóch dyplomatów z rosyjskiego biura łącznikowego w Prisztinie uznanych za personae non gratae opuściło Kosowo | Między innymi o tym piszemy w poniedziałek briefingu z Europy |

 

 

BERLIN

O co ten spór? Ministrowie obrony państw NATO uzgodnili plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego, który został w ubiegły czwartek zaaprobowany przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Plan ten jest tajny, wiadomo jednak, że przewiduje m.in. odpowiedź na zagrożenia płynące ze strony Rosji.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer określiła plan jako „sposób odstraszania”. Dodała, że NATO jest gotowe, aby użyć stosownych środków, aby nikomu nie przyszło do głowy zaatakować kraje Sojuszu nad Morzem Bałtyckim lub Morzem Czarnym.

Kreml ocenił w piątek, że plan NATO dowodzi, że Rosja słusznie zrobiła, zrywając oficjalny dialog z NATO.

„To jest podstawowa idea NATO, i będzie ona dostosowana do obecnego zachowania Rosji. W szczególności obserwujemy naruszenia przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi, ale także nasilenie presji wokół Morza Czarnego”, dodała niemiecka minister.

W ubiegłym tygodniu władze rosyjskie zamknęły swoją misję przy NATO w Brukseli oraz biuro łącznikowe Sojuszu w Moskwie. Była to reakcja na wydalenie przez NATO 6 października ośmiu rosyjskich dyplomatów uznanych za oficerów wywiadu. Sojusz zapowiedział też zmniejszenie od końca października liczby akredytacji dostępnych dla przedstawicieli Rosji z 20 do 10.

„Niemiecka minister obrony musi dobrze wiedzieć, jak podobne zagranie zakończyło się dla Niemiec i Europy”, skomentował Szojgu, odnosząc się do II wojny światowej.

Oświadczenie AKK wywołało reakcję szefa socjaldemokratów w niemieckim parlamencie Rolfa Mützenicha, który określił je jako „nieodpowiedzialne”.

Mützenich jest znany ze swoich pacyfistycznych poglądów. W 1991 r. napisał pracę doktorską na temat regionów wolnych od broni jądrowej i regularnie argumentuje, aby stopniowo wygaszać udział Niemiec w programie nuclear sharing. 

Mützenich jest m.in. przeciwny realizacji przez nowy rząd podjętej przez obecną minister obrony decyzji o wyborze nowych samolotów do przenoszenia amerykańskiej broni jądrowej (45 amerykańskich F/A-18), zastępujących stare myśliwce Tornado, których użytkowanie zakończy się najpóźniej w 2030 r. Brak zakupu nowych maszyn będzie oznaczał stopniowe wygaszanie udziału Niemiec w programie.

„Jest dla mnie zagadką, czy minister pomyślała również o broni jądrowej nadal przechowywanej w Niemczech”, powiedział Mützenich. Kwestia udziału w programie współdzielenia broni jądrowej od lat dzieli niemiecką klasę polityczną i ekspertów.

Rolf Mützenich zapoczątkował w maju br. debatę o wycofaniu Niemiec z programu umożliwiającego przenoszenie przez Luftwaffe amerykańskiej broni jądrowej oraz o zakończeniu jej stacjonowania na terytorium RFN.

W bazie lotniczej w Nadrenii-Palatynacie znajduje się około 20 bomb atomowych różnej wielkości w wyniku programu nuclear sharing w ramach NATO.

Słowa Mützenicha są godne uwagi, ponieważ jest on członkiem sześcioosobowego zespołu prowadzącego negocjacje dotyczące zawiązania tzw. koalicji świateł drogowych SPD, Zielonych i liberałów z FDP.

Podczas gdy wszystkie partie są zaangażowane w członkostwo Niemiec w NATO, kwestia współdzielenia broni atomowej i posiadania arsenału jądrowego u naszych zachodnich sąsiadó jest bardziej sporna, a współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock otwarcie krytykuje posiadanie broni jądrowej w Niemczech.

7 września Baerbock oświadczyła, że „rozbrojenie musi obejmować także amerykańską broń jądrową w Niemczech i w całej Europie”, dodając, że jest za przystąpieniem do traktatu ONZ zakazującego wszelkiej broni jądrowej.

Z kolei politycy SPD zasiadający w Bundestagu opublikowali w 2020 r. stanowisko wzywając do rezygnacji z wszelkiej broni jądrowej. „Naszym ostatecznym celem w tym względzie jest całkowite globalne rozbrojenie istniejących arsenałów broni masowego rażenia”, podkreślono.

(Niko Kurmayer | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

NATO się reformuje. Sojusz wzmacnia obronę wschodniej flanki i otwiera się na innowacje

Postulat wielkiej reformy NATO nabiera konkretnych kształtów. O czym zdecydowali ministrowie obrony na spotkaniu w Brukseli?

WARSZAWA

Uwierzcie, a wygracie. Były premier, szef Rady Europejskiej, a od lipca pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk został w sobotę oficjalnie wybrany na szefa PO. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Wybrano także szefów struktur lokalnych.

“Dziękuję i gratuluję wszystkim zwycięzcom. Pokonani niech nie opuszczają rąk. Jesteście wszyscy jedną drużyną, a najważniejsza gra dopiero przed nami. Jeśli uwierzycie w wygraną, Polacy uwierzą w was”, skomentował Tusk na Twitterze wynik głosowania. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Donald Tusk już oficjalnie przewodniczącym PO

Były premier, szef Rady Europejskiej, a od lipca pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk został w sobotę oficjalnie wybrany na szefa PO.

PARYŻ

Odbudować Republikę. Kandydatka socjalistów w zaplanowanych na wiosnę 2022 r. wyborach prezydenckich Anne Hidalgo oficjalnie rozpoczęła kampanię. Ponad 1,5 tys. osób zgromadziło się w sobotę, aby wesprzeć obecną burmistrz Paryża w wyścigu prezydenckim.

Wśród obecnych byli burmistrz Lille Martine Aubry, eurodeputowana Sylvie Guillaume (S&D) i były premier Bernard Cazeneuve.

Kandydatka socjalistów wybrała na hasło kampanii wyborczej „Odbudować Republikę” (Reconstruire la Republique). „Nasza republika upada, gdy zwiększają się nierówności majątkowe. Rozpada się, gdy nie może już dłużej obiecywać swoim dzieciom lepszej przyszłości, a proponuje tylko bezczynność lub pogardę (…)”, podkreśliła w swoim wystąpieniu Hidalgo, odnosząc się do coraz większych nierówności ekonomicznych wśród Francuzów.

Hidalgo mówiła także o kryzysie klimatycznym. zadeklarowała osiągnięcie przez Francję neutralności węglowej do 2050 r., a także stworzenie podatku klimatycznego, nakładanego na „zamożne” gospodarstwa domowe.

Jeśli chodzi o kwestie społeczne, Anne Hidalgo chce w ciągu pięciu lat całkowitej równości płac kobiet i mężczyzn oraz „dla tych, którzy tego chcą”, stworzyć prawo do godnej śmierci”. Kandydatka socjalistów proponuje również obniżenie wieku wyborczego do 16 lat.

Podczas swojego przemówienia Anne Hidalgo skorzystała z okazji, by skrytykować Emmanuela Macrona: „We Francji nie ma Jowisza (złośliwie o Macronie – red.), nie ma męża opatrznościowego. Nie, we Francji są Francuzi, którzy żyją, myślą i zasługują na uwagę”. powiedziała.

Obecnie kandydatka socjalistów na prezydenta według sondaży może liczyć na 4-5 proc.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja: Mer Paryża rzuca wyzwanie Macronowi. Przed Anne Hidalgo zadanie zjednoczenia lewicy

Anne Hidalgo obiecuje „skończyć z arogancją prezydenta Emmanuela Macrona wobec społeczeństwa”.

WIEDEŃ

Będzie lockdown dla nieszczepionych? Austriacki rząd ogłosił w piątek nowe restrykcje związane z pandemią COVID-19. Tym razem dotkną one jednak przede wszystkim osoby niezaszczepione. Władze przewidują możliwość wprowadzenia lockdownu dla niezaszczepionych, jeśli obłożenie oddziałów intensywnej terapii osiągnie 30 proc. Więcej informacji poniżej.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Będzie lockdown dla niezaszczepionych? Rząd rozszerza skalę restrykcji

„Osoby niezaszczepione muszą pamiętać, że odpowiadają nie tylko za zdrowie własne, ale też innych”, podkreśla kanclerz Alexander Schallenberg.

 

HELSINKI

Plan elektrowni jądrowej będzie zbadany pod kątem ryzyka. Powodem rosyjskie powiązania. Fińskie Ministerstwo Obrony domaga się oceny ryzyka związanego z budową elektrowni jądrowej, za którą odpowiada konsorcjum energetyczne z firmą Fennovoima na czele. Niepokój budzi fakt, że ok. 34 proc. udziałów w tym przedsiębiorstwie posiada Rosatom.

Za budowę elektrowni po wycofaniu się z projektu niemieckiego E.ON i brytyjskiego Rolls-Royce’a ma być odpowiedzialny RAOS Project, należący do Grupy Rosatom.

Resort obrony wyraża obawy, że projekt Hanhikivi może wiązać się z ryzykiem geopolitycznym i gospodarczym. Niejasne pozostają między innymi kwestie dotyczące przyszłego pochodzenia i dostaw paliwa jądrowego. Ministerstwo zwraca także uwagę na rolę energii jako potencjalnego narzędzia politycznego.

Około jedna trzecia energii elektrycznej produkowanej w Finlandii pochodzi ze źródeł jądrowych. Na terenie kraju funkcjonują cztery reaktory jądrowe, a piąty już powstaje. Jeśli elektrownia Hanhikivi na północnym zachodzie Finlandii rzeczywiście zostanie zbudowana, to powinna ona zaspokoić w przyszłości około 10 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

Firma Fennovoima złożyła wniosek o pozwolenie na budowę już w 2015 roku. Projekt od początku budził kontrowersje. Niektórzy inwestorzy zrezygnowali z udziału, zaś grupy na rzecz środowiska protestowały przeciw inicjatywie.

Poza tym firma jeszcze nie przedstawiła fińskim władzom dowodów na to, że elektrownia spełniać będzie wszystkie przepisy bezpieczeństwa. Fennovoima ma nadzieję uzyskać pozwolenie na budowę w przyszłym roku, rozpocząć ją w 2023 roku i ukończyć do 2029 roku.

Całkowity koszt budowy elektrowni Hanhikivi szacuje się na 7–7,5 mld euro. Jak na razie firmie do realizacji inwestycji brakuje jednak 2 mld euro. W udzielonym 30 września wywiadzie dla tygodnika „Talouselämä” zastępca dyrektora generalnego Rosatomu Kiriłł Komarow przekonywał, że wszelkie problemy uda się rozwiązać – zarówno te licencyjne, jak i finansowe.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy i Francja zainicjowały proatomowy sojusz. Dołączyła również Polska

„Mamy z Francją wspólne interesy. Oba nasze kraje inwestują w energię jądrową, dlatego podjęliśmy wspólne kroki”, zaznaczył minister przemysłu i handlu Karel Havlíček.

RZYM

Premier Włoch wzywa UE do podjęcia prac nad zabezpieczeniem strategicznych zapasów energii. Po dwudniowym szczycie Rady Europejskiej premier Mario Draghi jasno wyraził swoje stanowisko w sprawie rozwiązania kryzysu energetycznego na poziomie europejskim.

W związku z tym, że poziomy magazynowania gazu są bardzo nierówne na całym kontynencie, Draghi zaapelował, że aby “chronić wszystkie państwa UE w równym stopniu”, należy “natychmiast rozpocząć prace nad hipotezami zintegrowanego magazynowania strategicznych zapasów i dokonać inwentaryzacji różnych rezerw dostępnych w poszczególnych krajach”.

“W dłuższej perspektywie musimy skupić się na strategii odnawialnych źródeł energii”, dodał. W ostatnich tygodniach wspominał już o potrzebie strukturalnych i trwałych zmian w odpowiedzi na kryzys. “Wielu państwom trudno jest natychmiast zrezygnować z gazu, ale wyraźnym celem muszą być odnawialne źródła energii”, podkreślił szef włoskiego gabinetu.

Odnosząc się do pomysłu włączenia energii jądrowej do tzw. taksonomii UE, niezanieczyszczających źródeł energii, które mogą być wykorzystane w procesie dekarbonizacji, Draghi wspomniał, że Komisja Europejska przedstawi propozycję w tej sprawie w grudniu.

“To zależy od tego, o jakim rodzaju energii jądrowej mówimy, ale w każdym razie zajmie to dużo czasu”, dodał polityk.

We Włoszech nie ma obecnie żadnych działających elektrowni jądrowych po tym, jak Włosi zagłosowali przeciwko ich budowie i funkcjonowaniu w 2011 r., ale od września br. temat ten wciąż powraca w krajowej dyskusji.

“Nie jestem fanem energii jądrowej, ale też jej nie potępiam”, powiedział w sobotę (23 października) minister ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolani.

(Viola Stefanello | EURACTIV.it I tłum. Monika Mojak)

MADRYT

Kryzys w koalicji. Minister pracy Yolanda Díaz (lewicowa Unidas Podemos) obiecała w sobotę uchylić reformę pracy zatwierdzoną w 2012 r. przez centroprawicową Partię Ludową (PP), niezależnie od ostrożnego stanowiska wyrażonego przez minister gospodarki Nadię Calviño (PSOE) oraz odrzucenie inicjatywy przez hiszpańskie stowarzyszenie pracodawców (CEOE). Calviño podkreśliła, że obecnie nie toczą się żadne rozmowy na temat zmian w ustawie.

W ubiegłym tygodniu na kongresie Partii Socjalistycznej w Walencji premier Hiszpanii i sekretarz generalny PSOE Pedro Sánchez obiecał „położyć kres ustawom takim jak (…) reformy prawa pracy uchwalona bez konsultacji przez PP, która sprawiła, że osłabła pozycja hiszpańskiego pracownika”, podkreślił.

W niedzielę „El País” i inne hiszpańskie media otwarcie pisały o „kryzysie w rządzie” i sporze między Diaz i Calviño. Źródła cytowane przez El País podały, że Sánchez, który według niektórych źródeł byłby bardziej skłonny poprzeć umiarkowane stanowisko Calviño, chce w tym tygodniu spotkać się z obydwoma ministrami, aby rozwiązać kryzys.

(Fernando. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Hiszpania: Premier Sánchez zapowiada wprowadzenie zakazu prostytucji

Prostytucja stała się w Hiszpanii w pełni legalna w 1995 r., a seksbiznes błyskawicznie się rozwinął.

PRAGA

Babiš wdzięczny Orbánowi za ogrodzenie granicy. Czeski premier Andrej Babiš po zeszłotygodniowym szczycie Rady Europejskiej pochwalił swojego węgierskiego odpowiednika. Według Babiša Viktorowi Orbánowi należą się podziękowania za bezwzględną walkę z migracją. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Andrej Babiš wdzięczny Viktorowi Orbánowi za ogrodzenie granicy. "Chronił Schengen"

Czeski premier Andrej Babiš po zeszłotygodniowym szczycie Rady Europejskiej pochwalił swojego węgierskiego odpowiednika. Według Babiša Viktorowi Orbánowi należą się podziękowania za bezwzględną walkę z migracją.
 

 

„Kiedy Viktor Orbán zbudował w 2015 r. płot graniczny, spotkał się z ostrą krytyką. Był on …

BUDAPESZT

Dyskryminacja Romów w lokalnych urzędach. Zgodnie z nowym badaniem, przeprowadzonym przez politologów z Central European University i Uniwersytet Loránda Eötvösa (ELTE) węgierscy urzędnicy na szczeblu lokalnym rzadziej odpowiadają na pisma, na których widnieją nazwiska typowo kojarzone z mniejszością romską.

Politolodzy przyjrzeli się ponad 1,2 tys. węgierskim samorządom pod kątem różnych kwestii. Wysyłali do gmin zapytania o ścieżki rowerowe, przedszkola, pytali o godziny otwarcia cmentarzy i o inne informacje publiczne, na które władze mają obowiązek odpowiedzieć.

E-maile były wysyłane z fałszywych adresów, zawierających nazwiska stereotypowo przypisywane Romom. Każda gmina otrzymała dwa zapytania – jedno z romskim nazwiskiem, a drugie z takim, który nie kojarzy się z tą mniejszością.

Około 60 proc. e-maili z nazwiskami innymi niż romskie otrzymało odpowiedź, a wśród e-maili z nazwiskami romskimi odpowiedź otrzymało tylko 45 proc.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Marcin Szewczyk: Sytuacja Romów polepsza się, ale wciąż jest daleko do ideału

Sytuacja Romów w Polsce jest bez porównania najlepsza w historii, ale programy socjalne rządu mogą wygasić aktywność społeczną, którą udało się zbudować w ostatnich latach, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dr hab. Marcin Szewczyk, prof. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania …

BRATYSŁAWA

Kilka słowackich miast jest niepewnych co do przyszłorocznych dostaw energii i prądu. Niektórym słowackim miastom wciąż nie udało się sfinalizować umów na dostawy gazu i energii elektrycznej na przyszły rok. Zmagają się z wysokimi cenami na rynku hurtowym.

Na ich niekorzyść działają słowackie przepisy dotyczące zamówień publicznych, które sprawiają, że proces zamówienia może trwać miesiącami. A w obecnej sytuacji dostawcy nie są skłonni gwarantować ceny na tak długi okres czasu.

Problem dotyczy m.in. miasta Preszów, trzeciego co do wielkości w kraju. Preszów nie ma zakontraktowanego dostawcy energii i elektryczności. Inne duże miasto, Trenczyn, ma zakontraktowane dostawy energii elektrycznej, ale nie ma gazu ziemnego, który jest powszechnie używany do ogrzewania na Słowacji.

W lepszej sytuacji są obecnie miasta i gminy, które zamknęły transakcje przed skokami cenowymi. Ci, którzy tego nie zrobili, będą musieli zapłacić więcej lub obniżyć wydatki. Energia elektryczna na rynku hurtowym jest ok. trzykrotnie droższa niż przed rokiem. Cena gazu ziemnego jest czterokrotnie wyższa.

(Michał Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Podwyżki cen prądu i gazu w Europie. Receptą powstanie Unii Energetycznej?

Drastyczne podwyżki cen energii w całej Europie powodują wzrost kosztów energii dla konsumentów.

BUKARESZT

Rozmów koalicyjnych ciąg dalszy. Desygnowany na urząd nowego premiera Nicolae Ciuca poszukuje poparcia dla swojego gabinetu, ale opozycja na razie nie wyraża chęci do zagłosowania za jego rządem.

Liderzy centroprawicowej partii PNL, w tym Ciuca, spotkali się w niedzielę z przedstawicielami partii socjalistycznej PSD, ale obie partie nie doszły do porozumienia. PNL chce utworzyć rząd mniejszościowy, ale z poparciem PSD, która ma najwięcej posłów w parlamencie.

We wrześniu rozpadła się koalicja rządząca, tworzona przez PNL, centrową USR i partię etnicznej mniejszości węgierskiej UDMR. Zaproponowany przez prezydenta kandydat na premiera Dacian Ciolos nie uzyskał wotum zaufania parlamentu, więc prezydent Klaus Iohannis wyznaczył nowego kandydata, Nicolae Ciuca, ministra obrony, byłego generała.

W sobotę szef PSD Marcel Ciolacu przekazał, że jego partia mogłaby zaproponować „polityczny rozejm”, aby przezwyciężyć obecną sytuację pandemiczną i kryzys energetyczny. Powiedział, że PSD poprze rząd utworzony przez PNL-UDMR, jeśli zagwarantowana zostanie realizacja planu radzenia sobie z kryzysem, proponowana przez PSD.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia: Jest kandydat na nowego premiera

Dacian Cioloș ma teraz 10 dni na sformowanie gabinetu, przygotowanie programu rządzenia i zwrócenie się do parlamentu o udzielenie wotum zaufania.

PRISZTINA | BELGRAD

Dwóch dyplomatów z rosyjskiego biura łącznikowego w Prisztinie uznanych za personae non gratae opuściło Kosowo. Potwierdziła to w niedzielę (24 października) rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Samozwańcze »władze« Kosowa i stojące za nimi siły nie mogą powstrzymać się od prowokacyjnych aktów przeciwko dyplomatom z Rosji. Gdy tylko opuścili terytorium Kosowa, nastąpił nowy akt prowokacyjny – opublikowano dezinformację, aby podważyć Zaangażowanie Rosji w rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 – powiedziała Zacharowa w wywiadzie dla Telegram Channel. Podkreśliła, że ​​Moskwa odrzuca wszelkie insynuacje dotyczące rzekomej zmiany decyzji Rosji o nieuznaniu niepodległości Kosowa.

W komunikacie prasowym opublikowanym wcześniej na stronie MSZ Zacharowa stwierdziła, że ​​„tak zwane władze Kosowa rozpoczęły silną prowokację antyrosyjską”, nagłaśniając decyzję o ogłoszeniu przez dwóch rosyjskich dyplomatów persona non grata w Kosowie.

„Obaj urzędnicy zostali oskarżeni o podważanie „bezpieczeństwa narodowego” i „porządku konstytucyjnego”, które w rzeczywistości nie istnieją w prowincji” – powiedziała Zacharowa.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Kinga Wysocka)

Albania przyjmie afgańskich uchodźców. Pomoże też Kosowo

„Nie powiemy „nie”, nie tylko dlatego, że proszą nas o to nasi wielcy sojusznicy, ale dlatego, że jesteśmy Albanią” – oświadczył albański premier Edi Rama.

SKOPJE

Kryzys energetyczny w Macedonii Północnej. Macedonia Północna zużywa dwa razy więcej energii elektrycznej niż produkuje i aby zaspokoić codzienne potrzeby, pobrała prąd z europejskiej sieci.

MEPSO (państwowy operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Macedonii Północnej) otrzymał do tej pory cztery ostrzeżenia z Centrum w Szwajcarii o niezapowiedzianym wtargnięciu do sieci europejskiej. Jak dotąd Macedonia Północna z tego tytułu winna ok. 15 mln euro.

Macedonia Północna znajduje się w złej sytuacji energetycznej i odczuwa skutki problemów na rynku międzynarodowym. Rząd zdecydował się na zakup węgla dla REK Bitola i Elektrociepłowni Negotino, ale przetarg nie powiódł się.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)