Rosja i energetyka jądrowa. Punkty sporne w niemieckim rządzie / Briefing z Europy

niemcy-rosja-energetyka-jadrowa-atom-unia-europejska-taksonomia-polska-pegasus-wegry-pandemia-Francja-COVID

Na zdjęciu szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oraz kanclerz Olaf Scholz. / Foto via [EPA-EFE/MICHELE TANTUSSI]

Rosja i energetyka jądrowa. Punkty sporne w niemieckim rządzie | Zaostrzanie restrykcji covidowych we Francji: deputowani otrzymują groźby śmierci | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy.

 

 

BERLIN

Zielonych nauka Realpolitik. Już w styczniu może dojść do spotkania nowego kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, informują niemieckie media. Stosunek do Rosji oraz energetyka jądrowa stają się przyczyną nieporozumień między SPD a Zielonymi w dopiero co zawiązanej nowej koalicji rządzącej. Szczegóły poniżej. 

(Julia Dahm I EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Trwają przygotowania do spotkania Scholza z Putinem

Stosunek do Rosji oraz energetyka jądrowa stają się przyczyna nieporozumień między SPD a Zielonymi w dopiero co zawiązanej nowej koalicji rządzącej.

PARYŻ

Francuscy deputowani otrzymują groźby śmierci. Kilku deputowanych partii prezydenta Emmanuela Macrona w parlamencie Naprzód Republiko (LREM), otrzymało groźby śmierci. W tym tygodniu parlamentarzyści mają rozpatrzyć projekt ustawy, która przekształciłaby obecną przepustkę sanitarną [szczepionka lub test (alternatywnie)] w przepustkę szczepionkową [tylko szczepionki], podał w poniedziałek (3 stycznia) francuski kanał informacyjny FranceInfo.

Deputowani otrzymali e-maile, w których grożono im “gradem kul” lub obcięciem głowy, jeśli zagłosują za projektem ustawy. Spalono garaż i samochód deputowanego LREM Pascala Boisa.

Odpowiadając na groźby śmierci na Twitterze, francuska deputowana Agnès Firmin Le Bodo oświadczyła, że “żadna groźba nie będzie dyktować sposobu głosowania”.

Francja odnotowuje obecnie nowy szczyt zakażeń koronawirusem, ze średnią dzienną 160 tys. nowych przypadków w ciągu ostatniego tygodnia, spowodowanych wariantem Omikron.

Podczas gdy w poniedziałek weszły w życie nowe ograniczenia w szkołach, pracy i transporcie, życie polityczne kraju również ucierpiało, ponieważ coraz więcej polityków otrzymuje pozytywne wyniki testów na obecność COVID-19 – w tym minister ds. równości Élisabeth Moreno i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand.

Przywódczyni skrajnie prawicowej partii Zjednoczenia Narodowego (RN) Marine Le Pen ogłosiła nawet, że z powodu niepokojącej sytuacji zdrowotnej przełoży rozpoczęcie swojej kampanii prezydenckiej w kwietniowych wyborach z 15 stycznia na początek lutego, informuje partner EURACTIV, Ouest-France.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr I tłum. Monika Mojak)

Francja. Spór o flagę UE na Łuku Triumfalnym. Prawica mówiła o "ataku na tożsamość narodu"

Flaga Unii Europejskiej, która została zawieszona na paryskim Łuku Triumfalnym 31 grudnia z okazji objęcia przez Francję przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

WIEDEŃ

Lider skrajnej prawicy pozwany za antysemityzm. Austriacka Unia Studentów Żydowskich pozwała Herberta Kickla, lidera skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), za rzekomo antysemickie wypowiedzi w wywiadzie dla austriackiego publicznego nadawcy ORF.

Zdaniem organizacji Kickl nie zdystansował się od antysemickich incydentów, jakie miały miejsce podczas protestów przeciwników ograniczeń związanych z pandemią. Podczas demonstracji wielu spośród protestujących porównywało obecnie stosowane przez rząd środki z eksterminacją Żydów podczas II wojny światowej.

Powszechnym elementem protestów na ulicach austriackich miast stały się emblematy w kształcie gwiazdy Dawida i hasła typu „jesteśmy nowymi Żydami”.

Kickl odrzucił oskarżenia. W jego mniemaniu postawa protestujących nie ma nic wspólnego z antysemityzmem.Zdaniem lidera austriackich wolnościowców jest to natomiast „krytyka narodowego socjalizmu”.

Szef FPÖ stwierdził ponadto, że „narodowy socjalizm nie zaczął się od wojny światowej i obozów zagłady, ale od systematycznego wykluczania ludzi” i że porównanie obecnych restrykcji z Holokaustem ma na celu pokazanie, że jest to ta sama „polityka kozła ofiarnego”.

Wypowiedzi Kickla spotkały się również z krytyką ze strony austriackiej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej (IKG). Jej przewodniczący Oskar Deutsch określił wypowiedzi Kickla jako „odrażające i antysemickie” i dodał, że FPÖ „demaskuje się” jako „polityczne ramię” myśli narodowosocjalistycznej.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Były kanclerz Sebastian Kurz będzie pracował dla donatora Donalda Trumpa

Kurz, który niedawno ogłosił odejście z polityki, obejmie funkcję „globalnego stratega” w ulokowanej w Dolinie Krzemowej firmie Palantir Technologies.

KOPENHAGA

Duńska premier obiecuje „zielone latanie”. W noworocznym przemówieniu premier Danii Mette Frederiksen wspomniała o zielonej transformacji kraju. Szefowa rządu chce, aby w lotnictwie ten proces dokonał się do końca dekady.

W orędziu premier mówiła o planach wprowadzenia nowego podatku od emisji CO2, ale zwróciła też uwagę właśnie na transport lotniczy.

„Musimy sprawić, by lotnictwo było mniej szkodliwe dla środowiska. Dlatego rząd wyznaczy sobie ambitny cel. Najpóźniej do 2025 r. Duńczycy będą mieli możliwość ekologicznego latania w ramach kursów wewnątrzkrajowych, a najpóźniej do 2030 r. zielona transformacja musi objąć wszystkie loty”, stwierdziła Frederiksen.

„Czy to będzie trudne? Owszem. Czy wykonalne? Tak, tak myślę”, kontynuowała. Przyznała jednak, latanie będzie jednak w przyszłości kosztować więcej niż obecnie.

Zielona transformacja lotnictwa zakłada wykorzystanie paliwa do silników odrzutowych, wytwarzanego z tzw. czystej energii.

Henrik Wenzel z Uniwersytetu Południowej Danii, który specjalizuje się w transformacji ekologicznej, uważa przedstawiony przez premier plan za realistyczny. „Potrzebna technologia istnieje i nie jest przesadnie droga, sektor lotniczy tego (transformacji – red.) chce, klienci są gotowi zapłacić. Tak więc plan jest wykonalny”, ocenił.

Nieco innego zdania jest Jacob Østergaard z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, który twierdzi, że technologia potrzebna do produkcji ekologicznego paliwa lotniczego nie została jeszcze do końca opracowana. Zdaniem badacza paliwo do silników odrzutowych jest najtrudniejsze do wyprodukowania i jak dotąd żaden samolot nie latał z wykorzystaniem tylko paliwa ekologicznego.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Dania chce do 2030 r. zlikwidować krajowe loty napędzane paliwami kopalnymi

Premier Mette Frederiksen zastrzegła jednak, że potrzebne będzie do tego wdrożenie zielonych technologii do napędzania samolotów.

 

WARSZAWA

Zakup programu Pegasus przez CBA niezgodny z prawem. Izraelski system Pegasus służący do szpiegowania dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego zakupiono niezgodnie z prawem ze środków Funduszu Sprawiedliwości, informuje poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza”. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

"Gazeta Wyborcza": Zakup programu Pegasus przez CBA niezgodny z prawem

Zakup programu Pegasus dla CBA ze środków Funduszu Sprawiedliwości stanowił złamanie prawa.

PRAGA

Włączenie atomu do unijnej taksonomii nie uspokaja Czech. Propozycja Komisji Europejskiej, aby uznać energię atomową za źródło „przejściowe” lub wręcz „ekologiczne”, została z zadowoleniem przyjęta w pronuklearnych Czechach. Interesariusze ostrzegają jednak, że ustanowione przez UE kryteria dla inwestycji w atom są zbyt surowe i mogą poważnie skomplikować zieloną transformację czeskiego sektora energetycznego. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Włączenie atomu do unijnej taksonomii nie uspokaja Czech

Czechy, które wciąż czerpią ok. 40 proc. energii z węgla, chcą przejść z energetyki węglowej na energię jądrową i OZE.

BUDAPESZT

Prorządowi influencerzy liderami w wydatkach na reklamy. Fundusz finansujący influencerów sprzyjających rządowi, utworzony rok temu, jest na dobrej drodze, aby wydać ponad 1 mld forintów (2,7 mln euro) jeszcze przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.

Centrum Megafon zostało uruchomione z myślą szkolenia „profesjonalnych wojowników Facebooka”, aby pomóc im wzmocnić swój przekaz, który do tej pory miał być tłumiony w mediach społecznościowych.

W praktyce okazało się to przekazywaniem znacznych sum pieniędzy na posty 8-10 osób, zazwyczaj będących zwolennikami rządu. Ich przekaz całkowicie pokrywa się z polityką prowadzoną przez partię Fidesz.

Megafon pod koniec ubiegłego roku stał się liderem w wydatkach na reklamy polityczne na Facebooku. Do 31 grudnia zapłacono za reklamy ponad 1,3 mln euro, wydając ponad jedną trzecią tej sumy tylko w grudniu. Tym samym wyprzedził w rankingu węgierski rząd, który wydaje 1,2 mln euro i partię Fidesz, wydającą 0,9 mln euro.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

SOFIA

Porozumienie pod pewnymi warunkami. Slawi Trifonow, lider partii Jest taki naród, będącej częścią koalicji rządzącej, zaproponował, aby Sofia zniosła weto ws. rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do UE dla Macedonii Północnej w zamian za zniesienie wiz amerykańskich dla Bułgarów i przystąpienie Bułgarii do strefy Schengen.

„Skoro Amerykanie tak bardzo chcą Macedonii Północnej w Unii Europejskiej, to niech obywatele Bułgarii, tak jak obywatele większości krajów UE, nie potrzebują wiz, żeby pojechać do Ameryki. (…) A ponieważ jesteśmy członkiem UE, Bułgaria musi natychmiast stać się członkiem strefy Schengen”, napisał na Facebooku.

Dodał, że jeśli UE i USA chcą, aby Bułgaria była ich lojalnym partnerem, to powinny być też lojalne wobec Sofii. Stanowisko Trifonowa nie zostało jednak jeszcze uzgodnione z pozostałymi partnerami koalicyjnymi, a sam polityk podkreślił, że jest to jego prywatna opinia.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

UE: Czego potrzeba do odblokowania negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną?

Czego potrzeba do rozwiązania kryzysu w relacjach Bułgarii z Macedonią Północną.