Niemcy: ostrzejsze przepisy migracyjne

Thomas de Maiziere, minister spraw wewnętrznych Niemiec// źródło: cdu.de [cdu.de/sites/default/files/style…]

Niemieccy ministrowie sprawiedliwości Heiko Maas oraz spraw wewnętrznych Thomas de Maizère we wtorek (10 stycznia) zgodzili się na wprowadzenie zaostrzonych środków wobec osób wnioskujących o azyl, w wybranych przypadkach.

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizère i minister sprawiedliwości Heiko Maas podjęli działania mające na celu wzmocnienie zasad bezpieczeństwa w odpowiedzi na zamach w Berlinie jaki miał miejsce 19 grudnia 2016 r. Kwestia zagrożenia terrorystycznego ma istotne znaczenie wobec odbywających się na jesieni w Niemczech wyborów parlamentarnych.

Wczoraj (10 stycznia) ministrowie zatwierdzili zaostrzenie przepisów wobec osób ubiegających się o azyl.

>> Czytaj więcej o zamachu w Berlinie

„Zgodziliśmy się na wprowadzenie obowiązku zamieszkania w ustalonym miejscu, dotyczy to azylantów podających fałszywe dane. Ułatwiona będzie również procedura aresztowania w celu deportacji. Ponadto, nowe przepisy ułatwią proces elektronicznego oznaczania osób obcego pochodzenia uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa, wezwanych do opuszczenia Niemiec, a które jeszcze nie opuściły niemieckich granic.” – oświadczył de Maizière po spotkaniu z Maasem.

Według dziennika „Süddeutsche Zeitung”, w lutym ub.r. niemieccy śledczy trafili na przyszłego zamachowca z Berlina i ocenili go jako potencjalnie groźnego. Nie mieli jednak wystarczających prerogatyw, by go skutecznie powstrzymać.

Wcześniej we wtorek minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann stwierdził że należy wziąć pod uwagę możliwość wyłączenia Włoch i Grecji ze strefy Schengen, jeżeli kraje te nie wypełnią zobowiązań dotyczących udostępniania danych dotyczących przestępców. Uznał, że odpowiednim terminem będzie koniec bieżącego roku.

>> Czytaj więcej o unijnych propozycjach

W grudniu ub.r. w Unii Europejskiej przedstawiono projekt zaostrzenia kontroli zewnętrznych granic UE, w kwestii przewożenia pieniędzy które mogłyby zostać wykorzystane w celu sfinansowania ataku terrorystycznego.