Niemcy: Nie będzie pierwszego burmistrza z AfD

Zabytkowe centrum Görlitz, źródło: Flickr/Micagoto (CC BY-NC 2.0)

Zabytkowe centrum Görlitz, źródło: Flickr/Micagoto (CC BY-NC 2.0)

Mieszkańcy położonego na granicy z Polską niemieckiego miasteczka Görlitz wybrali na burmistrza kandydata rządzącej całym krajem centroprawicowej CDU. Odrzucili tym samym kandydata skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), który sensacyjnie zwyciężył w pierwszej turze.

 

Głosowanie w Görlitz potraktowano jako test tego, czy Niemcy są już gotowi na rządy skrajnej prawicy choćby na poziomie lokalnym. W mieście położonym na granicy z Polską (po drugiej stronie rzeki Nysy leży polski Zgorzelec) jest wielu zwolenników AfD. Cały land – Saksonia – to region o najwyższym poparciu dla skrajnej prawicy.

AfD: CDU musiała uzyskać poparcie zwolenników innych partii

W pierwszej turze wyborów burmistrza Görlitz zwyciężył 36-letni Sebastian Wippel, który o 6 p.p. wyprzedził kandydata CDU Octaviana Ursu. W drugiej turze doszło jednak do ogromnej mobilizacji zwolenników różnych partii, którzy nie chcieli dopuścić do władzy przedstawiciela AfD. Ostatecznie Ursu dostał w II turze 55 proc. głosów, a Wippel – 45 proc.

„Jestem szczęśliwy, że większość mieszkańców zdecydowała się poprzeć mnie. Chodzi przecież nie tylko o dwóch kandydatów na burmistrza, ale także to, jak nasze miasto postrzegane jest na świecie. Pozostajemy otwartym społeczeństwem i nie izolujemy się od innych” – powiedział 51-letni Ursu po ogłoszeniu wyników.

Wippel pogratulował swojemu zwycięskiemu kontrkandydatowi, ale stwierdził też, że było to „głosowanie bardziej przeciw niemu niż za Ursu.” „CDU musi dziś polegać na wsparciu wyborców innych partii. Bez nich nie odniosłaby zwycięstwa. To stawia AfD w bardzo dobrej pozycji” – powiedział Wippel.

Niemcy: Większość obywateli chce wcześniejszych wyborów

Według najnowszego sondażu ponad połowa Niemców życzyłaby sobie przeprowadzenia wcześniejszych wyborów do Bundestagu. Inne badanie pokazuje zaś, że chadecy wyprzedziliby w tym wyborach Zielonych minimalnie.
 

Pierwszy sondaż instytut YouGov przeprowadził na zlecenie dziennika „Die Welt”. Został on zrobiony …

Wybory regionalne w całej Saksonii odbędą się we wrześniu

W ten sposób nawiązał do zbliżających się wyborów do regionalnych parlamentów (landtagów), które odbędą się w Saksonii we wrześniu. AfD liczy, że odniesie w nich duży sukces i nawet stanie się pierwszym ugrupowaniem, co pozwoli mu desygnować swojego kandydata na landowego premiera. Obecnie w saksońskim landtagu CDU ma 54 posłów, a AfD tylko 14, ale od 2014 roku centroprawica straciła w tym regionie dużo poparcia, zaś skrajna prawica mocno zyskała.

Zamieszkałe przez około 54 tys. mieszkańców Görlitz boryka się z tymi samymi problemami co większość tego rozmiaru miast w landach, które niegdyś tworzyły komunistyczną NRD – odpływem młodych ludzi, starzeniem się społeczeństw, wysokim bezrobociem oraz niskim poziomem inwestycji. To napędza poparcie dla antyestablishmentowej AfD.

Miasto budzi jednak spore zainteresowanie na świecie z powodu swojej unikatowej architektury – ponieważ nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej, można tam podziwiać dobrze zachowane oryginalne budynki z różnych historycznych epok oraz tradycyjny układ niemieckich miast. Dlatego Görlitz często staje się planem filmowym, także dla reżyserów hollywoodzkich. Powstały tu m.in. zdjęcia do „Bękartów wojny” Quentina Tarantino czy „The Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona. Miasto dorobiło się więc już nieformalnej nazwy – „Görliwood”. Grupa niemieckich filmowców wystosowała więc przed wyborami burmistrza apel do mieszkańców miasta o „nieuleganie nienawiści i wrogości”.

Niemcy porządkują migrację

Przyśpieszenie procesu deportacji imigrantów z nakazem wydalenia i ułatwienie włączenia wykwalifikowanych pracowników na rynek pracy. To główne cele pakietu legislacyjnego zatwierdzonego przez niemiecki parlament. Przepisy krytykuje opozycja.
 

Partie rządzącej koalicji przedstawiły uchwalenie siedmiu przepisów imigracyjnych jako sukces. Przepisy krytykuje opozycja, przedstawiciele …