Niemcy: Nazistowska propaganda w policji. Udostępniano zdjęcia Hitlera / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W Niemczech zawieszono niemal 30 policjantów za szerzenie w sieci prawicowo-ekstremistycznej propagandy. Białoruś zwróciła się do Rosji w sprawie nowych rodzajów uzbrojenia. Wielka fuzja w hiszpańskiej bankowości. Kiedy Finlandia będzie neutralna pod względem emisji CO2? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BERLIN

Na czacie z ekstremistą. W Nadrenii Północnej-Westfalii trwa dochodzenie przeciwko 29 policjantom za szerzenie w sieci prawicowo-ekstremistycznej propagandy. Wszyscy funkcjonariusze zostali zawieszeni w obowiązkach.

Ponad 200 funkcjonariuszy policji w Nadrenii Północnej-Westfalii wzięło udział w akcji przeciwko kolegom z formacji, którzy są podejrzewani o szerzenie prawicowo- ekstremistycznych treści w grupach dyskusyjnych na komunikatorach internetowych. Przeszukano 34 posterunki policji oraz domy prywatne, powiedział minister spraw wewnętrznych NRW Herbert Reul (CDU) w Düsseldorfie.

Według ministra Raula w pięciu grupach dyskusyjnych w sieci prowadzono „najgorsze i najbardziej obrzydliwe podżeganie do nienawiści”. Wysłane zostało ponad sto plików zdjęciowych, w tym zdjęcia Adolfa Hitlera i swastyki, flagi wojenne III Rzeszy oraz fikcyjne zdjęcie uchodźcy w komorze gazowej obozu koncentracyjnego.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Jakie są granice wolności słowa? Szef MSW chce pozwać gazetę za obraźliwy tekst o policjantach

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer uważa, że porównanie policjantów do śmieci przekracza granicę wolności słowa.

MIŃSK

Intensyfikacja współpracy. Zewnętrzni „agresorzy” w ciągu ostatnich 10 lat przygotowywali siedmioetapowy plan działań przeciwko Białorusi, oświadczył w środę (16 września) prezydent Aleksander Łukaszenka. Za działaniami tymi stały USA oraz ich „satelici” w Europie, a ich celem była kolorowa rewolucja, dodał.

Tymczasem Białoruś zwróciła się do Rosji w sprawie nowych rodzajów uzbrojenia – powiedział w środę prezydent Łukaszenka na spotkaniu z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.

Zdaniem Szojgu należy zintensyfikować dwustronne przedsięwzięcia wojskowe. Od poniedziałku (14 września) na poligonie w Brześciu na Białorusi, tuż obok granicy z Polską, trwają kilkudniowe białorusko-rosyjskie manewry wojskowe „Słowiańskie Braterstwo 2020”.

(EURACTIV.pl)

Łukaszenka u Putina w Soczi. Rosja udzieli Białorusi 1,5 mld dolarów kredytu

Aleksander Łukaszenka zapewniał, że kontroluje sytuację w swoim kraju, Władimir Putin obiecał 1,5 mld dolarów kredytu i zapewniał, że nie zainterweniuje wojskowo na Białorusi.

HELSINKI

Propozycja budżetu zwiększa cele klimatyczne. Finlandia powinna stać się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 r., ogłosił w środę rząd. Gabinet Sanny Marin zaprezentował wczoraj propozycję budżetu na 2021 r.

Aby zrealizować postanowienie neutralności Helsinki muszą uporać się m.in. ze spalaniem torfu używanego do produkcji energii. W jego wyniku powstaje około 10 proc. całkowitego udziału emisji dwutlenku węgla w kraju, mimo że obejmuje tylko 4 proc. miksu energetycznego Finlandii.

Zdecydowano, że podatek od spalania torfu zostanie podwojony, a zużycie torfu do celów energetycznych powinno zostać zmniejszone o połowę do 2030 r. Rząd planuje podnieść podatek od energii uzyskanej ze spalania torfu o 2,70 euro za megawatogodzinę.

Ponadto wprowadzona zostanie minimalna cena energii, która ma przyspieszyć odejście od torfu.

Przemysł Finlandii jest źródłem około 11 proc. emisji dwutlenku węgla w kraju. Obniżając przemysłowy podatek od energii elektrycznej do minimum UE, rząd ma nadzieję skierować produkcję energii w kierunku mniejszych emisji.

Poza tym podatek od gazu ziemnego, węgla i oleju opałowego również zostanie zwiększony, łącznie o 105 mln euro od początku przyszłego roku. Inne „zielone” środki obejmują dotowanie samochodów elektrycznych i transportu publicznego.

Jednak to nie koniec zmian. Finowie od jesieni 2021 r. wprowadzą obowiązek pobierania nauki do 18. roku życia. Państwo pokryje koszty nauczania na szczeblu ponadpodstawowym, zapewnione zostaną też bezpłatne podręczniki dla uczniów na tym poziomie.

„Chcemy zapewnić trwałość państwa dobrobytu w perspektywie długoterminowej”, powiedziała premier Sanna Marin, liderka Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), podsumowując zakończenie kilkudniowych negocjacji budżetowych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Alexander Stubb: Pora na strategiczną autonomię UE. Jakie propozycje ma były premier Finlandii?

Były premier Finlandii proponuje m.in., aby Francja zrezygnowała ze swojego miejsca w RB ONZ na rzecz UE.

BRATYSŁAWA

Wyciekł projekt słowackiego planu reform. Do słowackich mediów wyciekł dokument zatytułowany „Słowacja 2.0”, który określa przyszłe podstawy finansowania z Funduszu Odbudowy UE.

Dokument jest podzielony na osiem obszarów, do których należą: reformy podatkowe; zielona ekonomia; rynek pracy; edukacja; nauka, badania i innowacje; zdrowie; instytucje i przepisy publiczne; digitalizacja.

Choć dokument ten wymaga jeszcze omówienia w ramach rządzącej koalicji, już teraz jest jasne, że niektóre z proponowanych środków, jak np. podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli, nie będą kwalifikować się do finansowania.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Całkowite wznowienie ruchu lotniczego. "Latanie nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa"

Władze Słowacji przekonują, że zakaz lotów nie miał większego wpływu na dynamikę rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa.

BUDAPESZT

Dalsze restrykcje. Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w środę (16 września) dalsze zaostrzenie przepisów w związku z pandemią koronawirusa. Trzeba będzie m.in. nosić maski ochronne w kinach i teatrach, a lokale rozrywkowe będą zamykane o godz. 21.

„Wprowadzimy obowiązek używania masek ochronnych nie tylko – jak dotychczas – w środkach transportu publicznego i w sklepach, ale także w kinach, teatrach, instytucjach opieki zdrowotnej i domach opieki oraz w biurach przyjmujących klientów. Utrzymujemy całkowity zakaz odwiedzania szpitali i domów opieki dla osób starszych”, oświadczył Orban w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Koronawirus: Węgry zaostrzą restrykcje. Jakie są szczegóły?

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w środę (16 września) dalsze zaostrzenie przepisów w związku z pandemią koronawirusa.

PARYŻ

Dwucyfrowe spowolnienie gospodarcze? Rok 2020 przyniesie 10 proc. spadek wzrostu PKB w porównaniu z ubiegłym rokiem z powodu kryzysu zdrowotnego COVID-19, szacuje francuskie ministerstwo gospodarki i finansów. Z kolei PKB w 2021 r. miałby wzrosnąć o 8 proc.

Ministerstwo szacuje, że w przyszłym roku deficyt publiczny wzrośnie o 10,2 proc. PKB, a dług  publiczny wyniesie 117,5 proc. PKB. 28 września spodziewana jest prezentacja projektu ustawy budżetowej na kolejne 12 miesięcy.

Z kolei Bank Francji przewiduje, że aktywność gospodarcza powróci do poziomu z zeszłego roku na początku roku 2022. Instytucja skorygowała w poniedziałek (14 września) prognozę spadku produktu krajowego brutto z 10,3 do 8,7 proc. w 2020 r.

Bank centralny spodziewa się odbicia PKB o 7,4 proc. w 2021 r., a następnie wzrostu o 3 proc. w 2022 r. Gospodarka powinna zatem powrócić do poziomu sprzed kryzysu na początku 2022 r. Dotąd bank przewidywał, że stanie się to dopiero w połowie 2022 r.

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Francja: Mer Bordeaux rezygnuje z choinki i wywołuje ogólnokrajowy spór

Po tym jak mer Bordeaux na południowym-zachodzie Francji zapowiedział, że przed miejskim ratuszem nie stanie w tym roku tradycyjna bożonarodzeniowa choinka, nad Sekwaną wybuchła polityczna burza.

LUKSEMBURG

Skrócenie samo-kwarantanny. Rząd Luksemburga zatwierdził projekt nowelizacji ustawy mającej na celu skrócenie czasu trwania kwarantanny nakładanej na osoby zakażone SARS-CoV-2, który zostanie przedstawiony przez minister zdrowia Paulette Lenert do końca tygodnia.

Zamiast poprzednich 14 dni, samo-izolacja będzie od teraz trwać 10 dni. Zmiany powinny zostać przegłosowane w przyszłym tygodniu.

(Anne Damiani | EURACTIV.COM)

Izrael ogłasza drugi lockdown z powodu koronawirusa

Na jak długo zostaną wprowadzone przeciwepidemiczne obostrzenia?

RZYM

Gaudeamus igitur… w dobie pandemii.  Większość uniwersytetów we Włoszech zostanie ponownie otwarta, potwierdził minister uniwersytetu i badań Gaetano Manfredi. Zajęcia i wykłady na uniwersytetach będą odbywać się w tradycyjny sposób, w połączeniu z częściowym nauczaniem zdalnym. Liczba miejsc w salach wykładowych będzie ograniczona.

„Zajęcia stacjonarne będą przeznaczone dla studentów pierwszego roku, którzy potrzebują zapoznania z nowym środowiskiem”, powiedział minister. Podobny system wprowadził np. Uniwersytet Warszawski.

Minister podkreślił, że zmniejszenie pojemności sal wykładowych i obowiązek noszenia masek ochronnych to „maksimum, co można dzisiaj zrobić”. Zauważył przy tym, że nie zanotowano spadku liczby studentów zapisanych na studia w nowym roku akademickim. Dotyczy to również studentów zagranicznych.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Dziś startuje nowy rok szkolny. Jakie będą obowiązywać zasady?

Uczniowie wrócą po sześciu miesiącach przerwy do szkół.

MADRYT

Hiszpański Bank Centralny wątpi w szybkie ożywienie gospodarcze. Hiszpański Bank Centralny (Banco de España) wykluczył w środę szybkie ożywienie gospodarki poważnie dotkniętej skutkami ekonomicznymi pandemii SARS-CoV-2.

Najnowsza prognoza instytucji zakłada, że w III kw. 2020 r. gospodarka kraju odnotuje wzrost w przedziale od 13 do 16,6 proc. po tym jak trzy miesiące wcześniej skurczyła się o rekordowe 18,5 proc. To nadal jednak nawet o 12,3 proc. poniżej poziomu sprzed roku.

Z kolei w 2021 r. PKB ma wzrosnąć od 4,1 do 7,3 proc. co oznacza obniżenie oczekiwań z poziomu 9,1 proc. jaki prognozowano w czerwcu.

Jednocześnie instytucja ostrzega, że bezrobocie w kraju będzie znacząco rosło. Już w tej chwili bez pracy pozostaje 15,8 proc. Hiszpanów. Prognozy są jeszcze gorsze. Na koniec roku wskaźnik bezrobocia podskoczy do 17,1 – 18,6 proc. i będzie rosnąć do 2021 r. To właśnie przyszły rok może się okazać najtrudniejszy. Wówczas to prognozowane bezrobocie osiągnie nawet 22,1 proc.

Hiszpański bank centralny liczy, że sytuacja poprawi się po tym jak zacznie być dostępna szczepionka przeciw chorobom wywołanym przez COVID-19. Jednak spadek bezrobocia przewidują dopiero w 2022 roku.

Największa fuzja w historii. W czwartek (16 września) zostanie podpisana umowa w sprawie największej fuzji we współczesnej historii bankowości w Hiszpanii. Na podstawie porozumienia dojdzie do połączenia krajowych banków CaixaBank oraz Bankia.

Pod względem wielkości aktywów powstała w jej wyniku instytucja będzie pierwszym bankiem w Hiszpanii i 10. w Europie. Fuzja jest największą operacją pomiędzy podmiotami bankowymi w Hiszpanii w ciągu ostatnich 20 lat.

Zgodę na podpisanie porozumienia wyraziły już rady dyrektorów obu banków, a nowy podmiot będzie największym w hiszpańskim sektorze bankowym pod względem posiadanych aktywów.

(EUROEFE)

Hiszpania: Adiós Franco? W jaki sposób rząd chce usunąć dziedzictwo Francisco Franco?

Dyktatura Francisco Franco trwała od zakończenia hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) do jego śmierci w 1975 r.

PRAGA

„Nierealistyczne” plany klimatyczne”. „Zmniejszenie o 55 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., jak przedstawiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim środowym przemówieniu, jest nierealne dla Czech”, powiedział minister przemysłu i handlu Karel Havlicek.

Havlicek, zwrócił uwagę, że Komisja powinna najpierw omówić cele z państwami członkowskimi, by następnie wypracować najlepsze rozwiązania.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Ursula von der Leyen wygłosiła swoje pierwsze Orędzie o Stanie Unii Europejskiej #SOTEU

„Wirus tysiąc razy mniejszy niż ziarnko piasku zdołał obnażyć kruchość naszej Unii i świata, w którym żyjemy. Ale ludzie chcą już iść dalej. Są gotowi na zmianę. To jest czas Europy. Odbudujmy taką Europę, jakiej chcemy” – Ursula von der …

SOFIA

Przemoc wobec dziennikarzy niedopuszczalna. „Wszystkie zarzuty złego traktowania lub przemocy wobec dziennikarzy muszą zostać natychmiast zbadane”, napisali członkowie grupy roboczej ds. mediów do ministra spraw wewnętrznych Christo Terzińskiego.

„Wzywamy do podjęcia natychmiastowych kroków w celu zapewnienia, że ​​wszyscy dziennikarze relacjonujący antyrządowe protesty mogą to robić w bezpieczny sposób”, podkreślili posłowie.

List pojawił się po kilku przypadkach przemocy policji podczas trwających protestów antyrządowych w Sofii. Wczoraj (16 września) minął 70 dzień protestów. Demonstranci domagają się dymisji premiera Bojko Borysowa oraz prokuratora generalnego.

W środę w parlamencie doszło do konfrontacji między protestującymi matkami dzieci niepełnosprawnych a policją. Funkcjonariusze porządkowi siłą wyprowadzili z budynku kobiety i jedną niepełnosprawną osobę.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Uliczne starcia po antyrządowej demonstracji w Sofii

Domagający się już od 57 dni dymisji rządu opozycyjni manifestanci starli się z policjantami. Do najpoważniejszych incydentów doszło pod budynkiem parlamentu. Jest co najmniej 55 poszkodowanych osób i ponad 100 aresztowanych.

BUKARESZT

Za mało prokuratorów? Po tym, jak Prokuratura Europejska (EPPO) zwróciła się do Rumunii o oddelegowanie od 20 do 30 prokuratorów do zbadania spraw dotyczących oszustw z wykorzystaniem funduszy UE, ministerstwo sprawiedliwości tego kraju zgodziło się wysłać tylko 10 prokuratorów.

Propozycja Rumunii wysłania tylko 10 prokuratorów została odrzucona przez szefową EPPO Laurę Codruțę Kövesi. Zgodnie z najnowszym raportem rocznym Europejskiego Urzędu ds. zwalczania nadużyć finansowych (OLAF), kraj ten jest liderem pod względem liczby przypadków oszustw związanych z funduszami UE.

Rekordowa środa. 1713 nowych infekcji koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Rumunii, najwięcej od początku epidemii, poinformowały w środę władze medyczne. Na COVID-19 zmarło kolejne 49 osób. Bilans epidemii w tym kraju wynosi 107 011 infekcji i 4 285 zgonów.

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w Rumunii w ciągu ostatnich dwóch tygodni potwierdzono 86 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców. To jeden z najwyższych wyników w całej Unii Europejskiej. Epidemia rozprzestrzenia się szybciej jedynie w Hiszpanii, Francji, Czechach, Luksemburgu i na Malcie. Współczynnik dla Polski wynosi 19, dla Niemiec 22,7.

Najwięcej infekcji zdiagnozowano w Bukareszcie, położonej na północy kraju Suczawie oraz w leżącym w środkowej części kraju Braszowie i sąsiadującym z nim okręgu Ardżesz. Do poniedziałku 43 224 pacjentów uznano za wyleczonych.

W poniedziałek do ponad 17 tys. szkół w Rumunii, które zamknięto pół roku temu, wróciło 2,8 mln dzieci – informuje agencja Reutera zaznaczając, że uczniowie muszą obowiązkowo nosić maseczki.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia: Przedwyborcze metro? Bukareszt z kolejną linią podziemnej kolejki

Inwestycja w 85 proc. finansowana jest ze środków unijnych.

ZAGRZEB

Dodik przyjeżdża do Zagrzebia. Lider bośniackich Serbów Milorad Dodik złożył w środę wizytę w Zagrzebiu i spotkał się z prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem i premierem Andrejem Plenkoviciem. Nie była to jednak oficjalna wizyta przedstawiciela prezydencji Bośni i Hercegowiny.

Jego wizyta spotkała się z ostrą krytyką dwóch pozostałych członków prezydencji Bośni i Hercegowini, Željko Komšića i Šefika Džaferovicia. „Przyjmując tę ​​prywatną wizytę, Zagrzeb zignorował instytucje naszego kraju. To jest ich wybór, ale poniosą konsekwencje”, powiedział Džaferović.

Premier Chorwacji Andrej Plenković próbował jednak bagatelizować sytuację, wyjaśniając, że głównym celem wizyty Dodika jest rozmowa o projektach infrastrukturalnych.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

KIJÓW

Krym bez wody? Ukraina coraz bardziej ogranicza dostęp do wody mieszkańcom zaanektowanego przez Rosję Krymu. Rosja oskarża Ukrainę o zamiar doprowadzenia do katastrofy humanitarnej na półwyspie, ale władze w Kijowie, które po aneksji zamknęły dostawy wody przez Kanał Północnokrymski, zapowiadają, że nie wznowią ich do czasu zwrotu półwyspu Ukrainie. Więcej szczegółów poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Krym bez wody. Czy mieszkańcom grozi katastrofa humanitarna?

Ukraina coraz bardziej ogranicza dostęp do wody mieszkańcom zaanektowanego przez Rosję Krymu. Rosja oskarża Ukrainę o zamiar doprowadzenia do katastrofy humanitarnej na półwyspie, ale władze w Kijowie zapowiadają, że nie wznowią dostaw do czasu zwrotu półwyspu Ukrainie.