Niemcy: małżeństwa homoseksualne zostały zalegalizowane

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w ławach rządowych w Bundestagu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w ławach rządowych w Bundestagu// Źródło Flickr/Bundesregierung

Małżeństwa osób tej samej płci zostaną zalegalizowane u naszych zachodnich sąsiadów. To za sprawą przegłosowanej dzisiaj (30 czerwca) w Bundestagu nowelizacji kodeksu cywilnego.

 

W piątkowy poranek w izbie niższej niemieckiego parlamentu odbyło się głosowanie w sprawie zmiany kodeksu cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, BGB), która umożliwi wejście w związek małżeński osobom tej samej płci. Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało 393 członków Bundestagu, przeciw było 226 posłów, a wstrzymały się 4 osoby. Po wejściu w życie nowelizacji, § 1353 ust. 1 zdanie pierwsze BGB będzie brzmiał: „Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci”.

Bundestag „za”, Merkel „przeciw”

W piątkowym głosowaniu wzięło udział 623 z 630 parlamentarzystów. Za legalizacją małżeństw homoseksualnych byli wszyscy obecni w Bundestagu przedstawiciele ugrupowań centrolewicowych – 192 posłów koalicyjnej SPD oraz po 63 parlamentarzystów z Die Linke i Zielonych.

Podzieleni w sprawie uznania małżeństw osób tej samej płci na równi ze związkami osób heteroseksualnych, okazali się być rządzący chadecy z frakcji CDU/CSU. Na 304 głosujących parlamentarzystów z niemieckiej centroprawicy 75 zagłosowało „za” – nie licząc 4 posłów, którzy wstrzymali się od głosu, reszta zagłosowała „przeciw”. Wśród przeciwników zmian w BGB na rzecz par homoseksualnych była kanclerz Angela Merkel, a także minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière, minister finansów Wolfgang Schäuble i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Jedynymi członkami rządu Merkel z ramienia CDU/CSU, którzy głosowali „za”, byli minister obrony Ursula von der Leyen oraz minister ds. nadzwyczajnych i szef urzędu kanclerskiego Peter Altmeier.

Głosowanie bez dyscypliny, ale zgodnie z sumieniem

W poniedziałkowej (26 czerwca) rozmowie dla magazynu dla kobiet „Brigitte”, Angela Merkel przyznała, że decyzja ws. legalizacji małżeństw osób tej samej płci powinna być „decyzją sumienia”. Zapowiedziała w związku z tym, że parlamentarzystów z CDU/CSU w głosowaniu nie będzie obowiązywać dyscyplina partyjna, zaznaczając jednak, że chadecy powinni zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem.

Słowa kanclerz wykorzystał w debacie nt. małżeństw homoseksualnych lider SPD Martin Schulz, który dzień po wywiadzie z Merkel na swoim profilu na Twitterze zadeklarował, że jeszcze w tym tygodniu zostanie przegłosowana kwestia równości małżeństw w Niemczech. „Angela Merkel wykonała krok do przodu i trzymamy ją za słowo” – powiedział we wtorek (27 czerwca) Schulz.

Ustawa trafi teraz do Bundesratu, gdzie w przyszłym tygodniu ma być rozpatrywana. Po przyjęciu nowelizacji BGB przez izbę wyższą niemieckiego parlamentu do zakończenia procedury ustawodawczej będzie wymagany tylko podpis prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera za kontrasygnatą odpowiedniego ministra oraz publikacja aktu w Federalnym Dzienniku Ustaw.