Przewodniczący Bundestagu: Nie można podporządkować wszystkiego ochronie życia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Przewodniczący Bundestagu uważa, że trzeba wracać do normalności. Włochy wchodzą w II etap znoszenia restrykcji: „Jeżeli kochacie Włochy, przestrzegajcie zasad”, powiedział premier Giuseppe Conte. Serbia pomaga Włochom i przekłada wybory parlamentarne na czas „po” kryzysie. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Agencja Reutersa informuje, że Chiny starały się zablokować raport Unii Europejskiej, w którym twierdzono, że Pekin szerzy dezinformację na temat koronawirusa. 

BERLIN

Realista czy cynik? Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble dostrzega w koronakryzysie szansę na naprawienie błędów globalizacji. Jednocześnie ostrzega przed podporządkowaniem wszystkiego ochronie życia.

„Nie możemy pozostawić wszystkiego decyzji wirusologów. Musimy rozważyć skutki gospodarcze, społeczne, psychologiczne i wszystkie inne. Zamrożenie wszystkiego na dwa lata miałoby trudne do przewidzenia konsekwencje”, powiedział Schäuble w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Der Tagesspiegel”. 

Polityk nie zgodził się z poglądem, że trzeba wszystko podporządkować ratowaniu życia obywateli. „Jeżeli w ogóle istnieje w naszej Ustawie Zasadniczej jakaś absolutna wartość, to jest nią godność człowieka. Ta jest nietykalna. Ale nie wyklucza to tego, że musimy umrzeć”, podkreślił Schäuble. I dodał: „Państwo musi zagwarantować wszystkim możliwie najlepszą opiekę zdrowotną. Ale ludzie będą nadal umierali na COVID-19”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

RZYM

„Jeżeli kochacie Włochy, przestrzegajcie zasad”. W niedzielę (26 kwietnia) wieczorem premier Giuseppe Conte zaprezentował szczegóły włoskiego planu luzowania restrykcji. W II etapie walki z koronawirusem – od 4 maja – ruszy część zakładów przemysłowych, sektor budowlany oraz zakłady rzemieślnicze.

18 maja otwarte zostaną muzea, galerie i biblioteki, a 1 czerwca bary, restauracje, zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne. Ponadto włoski rząd ustali cenę maksymalną – 0,50 euro – za 1 maskę ochronną, aby „uniknąć spekulacji”. Premier poprosił Włochów, aby pamiętali o zachowaniu dystansu – co najmniej 1 metra – w miejscach publicznych. Uczniowie wrócą do szkół dopiero we wrześniu. Włochy znajdują się w „lockdownie” od 11 marca.

Premier poinformował, że od 18 maja do treningów mogą powrócić piłkarze. Oznacza to, że istnieje szansa na dokończenie rozgrywek włoskiej Serie A. Nie wszyscy są jednak zadowoleni po wystąpieniu szefa rządu. W niedzielny wieczór zaprotestowała Konferencja Episkopatu Włoch przeciwko braku zgody na wznowienie uroczystości religijnych. „Biskupi nie mogą milczeć, gdy narusza się wolność kultu”, napisano.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Koronawirus: Włochy otworzą szkoły najwcześniej we wrześniu

Choć pierwsze epidemiczne obostrzenia zostaną we Włoszech zdjęte już w maju, to nie ma w tym roku szkolnym mowy, aby włoscy uczniowie wrócili do klas. Plan ich powrotu do szkół będzie zakładał ponowne otwarcie placówek edukacyjnych dopiero we wrześniu.

PARYŻ

Szczegóły jutro. Premier Édouard Philippe we wtorek zaprezentuje przed Zgromadzeniem Narodowym (izba niższa parlamentu) krajową strategię wychodzenia z „lockdownu”.

Miliardy na pomoc. Linie lotnicze Air France-KLM otrzymają udzieloną przez państwo pomoc w wysokości około 10 miliardów euro pożyczek i gwarancji. 

(Sam Morgan | EURACTIV.com)

BELGRAD

Wybory po epidemii. Niedziela (26 kwietnia) w Serbii miała być świętem demokracji. Tego dnia miały odbyć się wybory parlamentarne, ale ze względu na koronakryzys władze przełożyły je jeszcze w marcu. „Wybory odbędą się, gdy przezwyciężymy epidemię”, powiedział w sobotę (25 kwietnia) prezydent Aleksandar Vucic.

Minister spraw zagranicznych i lider Partii Socjalistycznej Ivica Dacic ogłosił w piątek (24 kwietnia), że ​​wybory w Serbii odbędą się „w możliwie najkrótszym czasie dozwolonym przez konstytucję i prawo”. „Nie mogę podać dokładnych dat, ponieważ rozmowy na ten temat jeszcze się nie odbyły”, dodał Dacic w wywiadzie dla gazety „Politika”. 

Pomoc z wdzięczności. Serbia wysłała w sobotę (25 kwietnia) cztery samoloty ze sprzętem medycznym do Włoch (maski ochronne, rękawice, kombinezony). Kolejne samoloty będą wysłane w ciągu kolejnych dwóch dni, powiedział prezydent Aleksandar Vucic.

Prezydent podkreślił, że to forma podziękowania za pomoc, jakiej Włochy udzieliły Serbii w 2014 r. po wielkiej powodzi na Bałkanach. W 2019 r. Włochy były drugim – po Niemczech – największym partnerem handlowym Serbii. Włoskie firmy zatrudniają w Serbii ponad 20 tys. osób.

(EURACTIV.rs)

WARSZAWA

Jaka plaga będzie następna? Chociaż władze nie zdecydowały się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, to mamy w Polsce do czynienia aż z dwiema klęskami równocześnie: obok koronawirusa wystąpiła bowiem susza.

Jeśli w najbliższych tygodniach w Polsce nie spadnie odpowiednio dużo deszczu, to grozi nam susza największa od ponad stu lat – ostrzegają eksperci i przyznaje rząd. Do alarmującego stanu przyczyniły się z jednej strony zmiany klimatyczne, a z drugiej – nieodpowiednie gospodarowanie i tak stosunkowo małymi zasobami wody, którymi dysponuje nasz kraj. Ekonomiści przewidują w związku z tym znaczący wzrostu cen żywności.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Obok koronawirusa w Polsce również susza

Mamy w Polsce do czynienia aż z dwiema klęskami równocześnie: obok koronawirusa wystąpiła bowiem susza.

BRUKSELA

Raz, dwa, trzy. W ubiegłym tygodniu władze federalne Belgii przedłużyły obowiązywanie ścisłego lockdownu kraju do 3 maja. Teraz ogłosiły, że 4 maja zacznie się stopniowe znoszenie ograniczeń. Najpierw ruszą firmy, a tydzień później sklepy. W kolejnym etapie zacznie ruszać system edukacji.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Belgia zacznie znosić ograniczenia 4 maja

W ubiegłym tygodniu władze federalne Belgii przedłużyły obowiązywanie ścisłego lockdownu kraju do 3 maja. Teraz ogłosiły, że 4 maja zacznie się stopniowe znoszenie ograniczeń.

DUBLIN

Zieloni na pokładzie? Ponad dwa miesiące po wyborach parlamentarnych Partia Zielonych może w przyszłym tygodniu usiąść z liderami Fianny Fáil i Fine Gael, które osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące zawiązania koalicji, aby pomóc w utworzeniu nowego rządu, powiedział p.o. premiera Leo Varadkar.

Partia Zielonych zadała „rozsądne i stosowne pytania”, dodał Varadkar po tym jak potencjalny koalicjant opublikował listę postulatów do zrealizowania. 

„Mam nadzieję na kontynuację rozmów na szczeblu przywódców, być może na początku przyszłego tygodnia, jeżeli Partia Zielonych będzie usatysfakcjonowana naszymi odpowiedziami”, cytuje Varadkara Irish Times. Przed Irlandią pierwszy w historii rząd koalicyjny, być może złożony z trzech ugrupowań. 

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

HELSINKI

Zwrot zwróconego VAT-u. Rząd proponuje rozwiązanie, zgodnie z którym podatek VAT zapłacony na początku 2020 r. mógłby zostać zwrócony przedsiębiorstwom. Parlament otrzyma propozycję ustawy w procedurze przyspieszonej.

Zwrot podatku VAT stałby się w rzeczywistości pożyczką dla przedsiębiorstw. „Pożyczka” powinna zostać zwrócona państwu w ciągu dwóch lat. Rządowy plan jest jednym ze środków przeciwko skutkom kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią koronawirusa. 

Według Konfederacji Przemysłu Fińskiego około 20 proc. pracodawców uważa bankructwo za realne. Zakłada się, że PKB Finlandii spadnie o około 8 proc. w drugim kwartale 2020 r.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Mówi, co myśli. W jednym z pierwszych wywiadów od czasu objęcia urzędu nowy minister spraw zagranicznych i spraw europejskich Ivan Korčok powiedział m.in., że „sposób, w jaki administracja USA definiuje swoje stosunki z UE, jest poważnym problemem”.

„Takie podejście osłabia cały demokratyczny świat i wzmacnia naszych konkurentów. Nikt nie potrzebuje siebie tak bardzo, jak USA i Europa”, podkreślił Korčok, który do niedawna sprawował funkcję słowackiego ambasadora w USA.

„Obecna sytuacja jest okazją, aby zrozumieć, że do odnowienia i wzmocnienia stosunków transatlantyckich potrzebna jest silna – a pod pewnymi względami bardziej autonomiczna Europa”, dodał nowy szef słowackiego MSZ.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Kryzys pokonany. „Czechom udało się opanować koronakryzys. Teraz czas na skupienie się na powrocie do normalności”, powiedział w niedzielę szef Instytutu Informacji o Zdrowiu i Statystyce (IHIS) Ladislav Dušek

„Testy pokazują nam każdego dnia, że ​​rozprzestrzenianie się koronawirusa jest pod kontrolą, a nawet spowalnia”, podkreślił Dušek. Przyznał on jednak, że epidemia może powrócić w przyszłości, ale prawdopodobnie tylko lokalnie, a Czesi są dobrze przygotowani, aby sobie z nią poradzić.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

SOFIA

Zaliczka od UE. Rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o zezwolenie na wykorzystanie funduszy europejskich po 2021 r. z wyprzedzeniem 7-8 miesięcy, ogłosił w piątek (24 kwietnia) wicepremier Tomislaw Donchew.

Rząd sprawdza, czy możliwe jest wcześniejsze wykorzystanie funduszy z programu rozwoju obszarów wiejskich. Najpoważniejszym problemem związanym z bułgarskim planem jest to, że nowy budżet UE… nie został jeszcze przyjęty.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLANA

To był maj… W sobotę potwierdzono kolejnych 15 przypadków zakażenia koronawirusem. To więcej  niż w czwartek czy w piątek. Według dr Milana Kreka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIJZ) oznacza to, że ludzie nie przestrzegali nakazu domowej kwarantanny i dystansowania społecznego w okresie świąt Wielkanocnych. A już niedługo kolejny długi weekend.

„Najbardziej obawiam się Święta Pracy. Kilka nieodpowiedzialnych zachowań może doprowadzić do katastrofy”, podkreślił dr Krek. „Restrykcje nie mogą zostać zniesione natychmiast. To musi być stopniowy proces. Kontrolowanie krzywej zachorowań pomoże także naszej gospodarce, ponieważ turyści z zagranicy będą wybierali kraje o małej liczbie infekcji”.

(Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)