Niemcy: Pandemia COVID-19 pomaga realizować cele klimatyczne / STOLICE

Niemcy, klimat, CO2, pandemia, COVID19, klimat, ekologia,

Według szacunków, około jedna trzecia spadku emisji w Niemczech w 2020 r. jest rezultatem pandemii COVID-19 i związanych z nią restrykcji. / Foto via [shutterstock/Markus Mainka]

Niemcy zrealizowały cele klimatyczne na 2020 r. Dekryminalizacja eutanazji w Portugalii niekonstytucyjna. Francja będzie miała nowe dowody biometryczne. Jak Finlandia wyda środki z Funduszu Odbudowy UE? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BERLIN

Pandemia na rzecz klimatu. Minister środowiska Svenja Schulze (SPD) i Federalna Agencja Ochrony Środowiska (UBA) zaprezentowały we wtorek (16 marca) raport na temat bilansu klimatycznego.

Wynika z niego, że w ubiegłym roku w Niemczech wyemitowano łącznie około 739 mln ton gazów cieplarnianych. To o około 70 mln ton mniej niż w 2019 r.

Według szacunków, około jedna trzecia spadku emisji jest rezultatem pandemii COVID-19 i związanych z nią restrykcji. Efekt redukcji jest szczególnie duży w sektorach energii i transportu. Według UBA nawet bez pandemii koronawirusa nastąpiłaby znaczna redukcja emisji gazów cieplarnianych, ale niewystarczająca do osiągnięcia celów klimatycznych.

W raporcie napisano, że największy spadek emisji nastąpił w sektorze energetycznym – o około 38 mln ton CO2. Odpowiada to spadkowi o 14,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Emisje z samej tylko energetyki opartej na węglu brunatnym zostały zredukowane o 23 mln ton CO2, a z węgla kamiennego o 13 mln ton CO2, pomimo uruchomienia kontrowersyjnej elektrowni węglowej Datteln 4.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Niemcy zamierzają "walczyć" z energetyką jądrową w Europie. Ale nie wszyscy w UE nie chcą atomu

Niemiecka minister środowiska przekonuje, że w świecie po Fukushimie nie ma miejsca dla atomu.

PARYŻ

Francja wchodzi w nowy wiek. Francja  wprowadza biometryczne dowody osobiste. Obecne dokumenty tożsamości mają zostać wymienione na nowe i lepiej zabezpieczone modele. Dokument będzie nie większy niż standardowe prawo jazdy. Według francuskiej minister ds. obywatelstwa Marlène Schiappy, nowy dowód jest najlepiej zabezpieczonym tego typu dokumentem na świecie.

Nowy dowód zawiera chip z fotografią i danymi biometrycznymi (odciski palców) właściciela; dane osobowe (imię, nazwisko, płeć, numer identyfikacyjny, podpis elektroniczny) będą dodatkowo zapisane w kodzie QR. Dowód posiada tło składające się z symboli sięgających przezroczystych brzegów dokumentu i widocznych pod lupą, jak również hologramowe zdjęcie.

Nowe dowody będą wydawane od sierpnia br. Obecne i wciąż ważne dokumenty będą mogły być używane do daty wygaśnięcia ich ważności.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

Francja chce podjęcia przez KE kroków prawnych wobec Polski w sprawie "stref wolnych od ideologii LGBT"

Clément Beaune, który w ubiegłym tygodniu chciał odwiedzić jedną ze „stref wolnych od LGBT” stwierdził, że takie inicjatywy stoją w sprzeczności z unijnym prawem.

LUKSEMBURG

Kolej na kolej. Komisja Europejska pozytywnie odpowiedziała na wniosek Luksemburga i Belgii o wsparcie finansowe na rzecz modernizacji linii kolejowej między stolicami obu państw. Pozytywnie na prośbę ministrów transportu z Belgii i Luksemburga o finansowe wsparcie, odpowiedział wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

DiscoverEU: Darmowe bilety kolejowe dla młodych Europejczyków. 2021 Europejskim Rokiem Kolei

W programie będą mogli wziąć udział młodzi z dwóch roczników – 2002 i 2003.

LONDYN

Między Chinami a Rosją. Rosja stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, ale Chiny, będące „strategicznym konkurentem” krajów demokratycznych są największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa gospodarczego, uznał rząd Wielkiej Brytanii w przeglądzie krajowej polityki bezpieczeństwa. Londyn zapowiada zwiększenie zapasu pocisków nuklearnych nawet o ponad 40 proc. Szczegóły poniżej. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Rosja i Chiny największym zagrożeniem. Londyn zwiększy zapasy broni jądrowej

Londyn zapowiada zwiększenie arsenału pocisków nuklearnych nawet o ponad 40 proc.

DUBLIN 

W jedności siła. Przed spotkaniem w Dzień Świętego Patryka z prezydentem USA Joe Bidenem irlandzki premier Micheál Martin przemawiał w Brookings Institution w Waszyngtonie, zwracając uwagę na prace rządu w ramach inicjatywy „Shared Island”. Polityk podkreślił potrzebę pogłębienia współpracy z Irlandią Północną.

Premier powiedział, że inicjatywa „Wspólna Irlandia” ma na celu budowanie „konsensusu” i „jedności”, dodając, że rząd w Dublinie chce współpracować z politykami północnoirlandzkimi i rządem brytyjskim, aby „stawić czoła problemom, z którymi wspólnie borykamy się na wyspie”.

(Paula Kenny | EURACTIV.com)

America is back? Wysłannik Bidena rozmawiał z przedstawicielami UE nt. klimatu. "Jedno państwo nie rozwiąże tego kryzysu"

Timmermans uznał wizytę Kerry’ego w Europie za najlepszy dowód na prawdziwość stwierdzenia America is back.

HELSINKI

Sukces Zielonych. Finlandia planuje przeznaczyć połowę środków z Funduszy Odbudowy na „zieloną transformację”. Kwota 2,9 mld euro, którą Finlandia ma wkrótce otrzymać z unijnego instrumentu na rzecz odbudowy i odporności, zostanie podzielona między trzy sektory, przy czym 50 proc. środków zostanie przeznaczonych na wzmocnienie zielonej transformacji. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na transformację cyfrową oraz inwestycje w badania i rozwój, wynika z planu opublikowanego przez rząd w poniedziałek (15 marca).

„Program trwałego wzrostu”, jeśli zostanie zatwierdzony przez parlament, będzie politycznym triumfem Partii Zielonych, która współtworzy wraz z czterema innymi ugrupowaniami rządzącą koalicję.

Minister środowiska i zmian klimatycznych Krista Mikkonen uznała wynik rządowych negocjacji jako największą pojedynczą „inwestycję na rzecz klimatu” w historii kraju oraz podkreśliła, że to „gigantyczny krok naprzód”.

Szacuje się, że roczna emisja gazów cieplarnianych będzie spadać o 6 proc. każdego roku. Przejście na samochody elektryczne będzie wspierane przez system zachęt, w tym ulgi podatkowe oraz rozbudowę odpowiedniej infrastruktury. Rząd chce skupić się na zwiększeniu udziału energii wiatrowej, słonecznej i biopaliw.

Wśród innych kluczowych obszarów wymieniono transformację cyfrową, rozwój transportu kolejowego, unowocześnienie infrastruktury szerokopasmowego internetu oraz rozwój technologii 6G i sztucznej inteligencji.

Ostateczny kształt Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zostanie przekazany do 30 kwietnia Komisji Europejskiej. Ma on zwiększyć PKB Finlandii o 0,5 proc. w latach 2021-2023.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Polska strategia energetyczna: Atomu nie mamy "bardziej" niż magazynów energii

W jaki sposób zdekarbonizować polską gospodarkę?

Nokia zwalnia. Koncern telekomunikacyjny Nokia poinformował we wtorek o wdrożeniu programu oszczędnościowego, pozwalającego zaoszczędzić 600 mln euro do 2023 r. Z firmy odejść może nawet 10 proc. pracowników.

Przedsiębiorstwo, w którym pracuje ok. 90 tys. osób, w ciągu 18-24 miesięcy zmniejszy zatrudnienie do 80-85 tys. Dokładna liczba zwolnień zależeć ma od sytuacji na rynku.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Rosja: Twitter działa wolniej, bo nie podporządkował się władzom

Jeśli Twitter nadal się nie dostosuje, grozi mu nawet całkowita blokada.

MADRYT

Polityczne trzęsienie ziemi. Poniedziałkowa zapowiedź wicepremiera Pablo Iglesiasa, lidera lewicowego bloku Unidas Podemos (UP), o rezygnacji z zasiadania w rządzie na rzecz wystartowania w przyspieszonych wyborach lokalnych w Madrycie wywołała „polityczne trzęsienie ziemi”.

Jednak oba ugrupowania tworzące rządową koalicję: socjaliści (PSOE) oraz UP zaprzeczają, że odejście Iglesiasa z gabinetu premiera Pedra Sancheza miało spowodować kryzys rządowy. Politycy obu ugrupowań stanowczo odrzucają możliwość rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Przyspieszone wybory we wspólnocie autonomicznej Madrytu zaplanowano na 4 maja. Iglesias dziś (17 marca) spotka się z hiszpańskim premierem Pedro Sánchezem, aby omówić szczegóły swojego odejścia z rządu.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LIZBONA

Weto eutanazji. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zawetował ustawę dekryminalizującą eutanazję, twierdząc, że jest ona niezgodna z konstytucją. W poniedziałek za niezgodną z ustawą zasadniczą ustawę o eutanazji uznał portugalski Sąd Konstytucyjny.

Parlament w Lizbonie zalegalizował w styczniu prawo do śmierci osób nieuleczalnie chorych i beznadziejnie cierpiących. Portugalia miała być czwartym krajem UE i szóstym na świecie, w którym eutanazja stanie się dopuszczalna.

Zgodnie z przepisami z 29 stycznia br. eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora. Szczegóły poniżej. 

(Inês Escobar de Lima, Lusa.pt)

Portugalia: Prezydent zawetował ustawę dekryminalizującą eutanazję

Portugalia miała być czwartym krajem UE i szóstym na świecie, w którym eutanazja stałaby się legalna.