Afera podsłuchowa w Danii: Niemcy oburzeni szpiegowaniem kanclerz Merkel / STOLICE

Niemcy, Dania, USA, NSA, Merkel, służby specjalne, szpiegowanie, Snowden

Duńskie służby miały pomagać amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwać europejskich polityków, w tym m.in. kanclerz Angela Merkel czy ówczesnego ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy europejskich mediów. / Foto via [Shutterstock/jgolby]

Niemiecki rząd nie komentuje afery podsłuchowej. W wyniku współpracy amerykańskiego wywiadu NSA z Danią podsłuchiwana miała być Angela Merkel. Francuzi chcą większej kontroli eksportu broni przez swój kraj. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BERLIN

„Szokująca sytuacja”. „Wśród państw członkowskich UE takie operacje powinny być absolutnie zabronione”, powiedziała eurodeputowana Hannah Neumann, członkini podkomitetu ds. bezpieczeństwa i obrony w rozmowie z EURACTIV.de po ujawnieniu, że jednostka wywiadu zagranicznego Danii współpracowała z Agencją Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) w celu szpiegowania polityków państw europejskich, w tym kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

„Szczególnie szokujące jest to, że duński rząd najprawdopodobniej wiedział o nielegalnych działaniach swoich służb wywiadowczych już w 2015 r., jednak nie poinformował innych rządów w UE”, podkreślił z kolei w rozmowie z EURACTIV.de eurodeputowany Joachim Schuster z Socjalistów i Demokratów (S&D).

„Podsłuchiwanie polityków jest częścią codziennej działalności agencji wywiadowczych”, zwrócił uwagę w rozmowie z RND parlamentarzysta CDU Roderich Kiesewetter. Polityk zaapelował o pragmatyzm w reakcji na doniesienia mediów, ale dodał, że niemieckie służby wywiadowcze nie prowadzą inwigilacji sojuszników.

Tymczasem niemiecki rząd nie komentuje afery podsłuchowej, ale jak informuje portal DW.com, Angela Merkel dowiedziała się o sprawie dopiero od dziennikarzy. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oznajmił, że rząd w Berlinie przyjął do wiadomości te doniesienia i „jest w kontakcie z wszystkimi odpowiednimi krajowymi i międzynarodowymi placówkami w celu wyjaśnienia”.

Duńskie służby miały pomagać amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwać europejskich polityków, w tym m.in. kanclerz Angelę Merkel czy ówczesnego ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy europejskich mediów. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Duńczycy pomagali Amerykanom podsłuchiwać europejskich polityków

Duński wywiad pomógł Amerykanom podsłuchiwać Angelę Merkel.

PARYŻ

Chcą debaty o broni. 80 proc. Francuzów czuje się niedoinformowanych na temat handlu bronią, a ponad 70 proc. uważa, że ​​handel bronią powinien być przedmiotem debaty publicznej, wynika z nowego sondażu opublikowanego wczoraj (31 maja) przez francuski oddział Amnesty International. Dziś (1 czerwca) rząd ma zamiar opublikować swoje roczne sprawozdanie na temat eksportu broni.

Amnesty wzywa do większej przejrzystości, aby Francja wypełniła swoje zobowiązania wynikające z traktatu ONZ o handlu bronią konwencjonalną przyjętego w 2013 r., który obejmuje zatrzymanie przepływu broni do krajów, o których wiadomo, że jest ona wykorzystywana do popełnienia lub ułatwienia ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub innych poważnych naruszeń praw człowieka.

Francja jest trzecim co do wielkości eksporterem broni na świecie, po USA i Rosji, z francuskim eksportem w 2019 r. w wysokości 8,33 mld euro, z czego kraje UE stanowiły 42 proc. kontrahentów.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja zbroi Egipt. Paryż nie uzależnia sprzedaży broni od przestrzegania praw człowieka

Francja i Egipt utrzymują dobre stosunki od czasu objęcia władzy przez Abdela Fattaha Al-Sisiego.

BUDAPESZT

Obustronna przyjaźń. Powstająca na Węgrzech fabryka szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 będzie też dostosowana do produkcji chińskiego preparatu przeciwko, ogłosił wczoraj (31 maja) w Chinach szef MSZ Węgier Peter Szijjarto.

To kolejna wizyta węgierskiego szefa dyplomacji w Chinach. Péter Szijjártó był pierwszym europejskim ministrem spraw zagranicznych, który udał się do Chin po zniesieniu latem 2020 r. ograniczeń spowodowanych pandemią.

Umowa w sprawie tej produkcji będzie „wielkim strategicznym zyskiem” dla Węgier, oświadczył cytowany przez węgierską agencję MTI Szijjarto po rozmowach ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.

Minister spraw zagranicznych Węgier zwrócił też uwagę, że po raz dwunasty w ciągu ostatnich siedmiu lat prowadził rozmowy bilateralne z Yi, które, jak powiedział, pokazały, że obie strony przywiązują dużą wagę do rozwoju współpracy.

Przemawiając podczas wspólnej konferencji prasowej Szijjártó powiedział, że Chiny udowodniły swoją przyjaźń wobec Węgier w trakcie pandemii koronawirusa. Dzięki pomocy Chin „byliśmy w stanie uratować życie ponad milionowi Węgrów, poprzez zakup szczepionki Sinopharm”, dodał węgierski minister.

Węgry są wyjątkiem w swoim podejściu do chińskiej pomocy. Większość przywódców państw Unii Europejskiej nie decyduje się na tego typu publiczne deklaracje.

Węgierska fabryka szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 będzie zlokalizowana w Debreczyznie. Rozpocznie produkcję pod koniec 2022 r. Agencja MTI pisze, że Węgry przeznaczyły na budowę tego obiektu 55 mld forintów (ok. 193 mln dolarów).

Węgry i Chiny zaczęły intensywną współpracę na przełomie 2017 i 2018 r. Jest to efekt spotkania na szczycie w Budapeszcie w 2017 r. w ramach inicjatywy współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej (format 17+1).

Początkowo wspólne projekty dotyczyły zwiększenia wymiany handlowej w rolnictwie, utworzenia nowych połączeń lotniczych oraz promowania kultury obu krajów. Uregulowano prawnie funkcjonowanie siedziby uniwersytetu medycznego Heilongjiang w Budapeszcie.

Podpisano także umowy na eksport mleka i produktów mlecznych do Chin. Zapowiedziano również budowę elektrowni fotowoltaicznej. Realizacja inwestycji wystartowała w czerwcu ubiegłego roku.

Dotychczasowa współpraca Pekinu i Budapesztu znajduje odzwierciedlenie w liczbach. Import chińskich produktów na Węgry w 2019 r. zwiększył się o około 20 proc. w porównaniu do 2018 r. Tym samym Chiny stały się drugim największym źródłem importu dla Węgier.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Chiny i Węgry zacieśniają współpracę. W planach duże inwestycje

Wizyta węgierskiego ministra spraw zagranicznych w Chinach była okazją do zacieśnienia dwustronnej współpracy obu państw.

WARSZAWA | MADRYT

Współpraca polsko-hiszpańska. Koordynacja działań związanych z pandemią COVID-19, polityka klimatyczna, wyzwania migracyjne, polityka sąsiedztwa, a także dwustronna współpraca gospodarcza, edukacyjna i kulturalna, to główne tematy XIII Polsko–Hiszpańskich Konsultacjach Międzyrządowych, które odbyły się wczoraj w Alcalá de Henares pod Madrytem. Szczegóły poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Morawiecki i Sánchez chcą powrotu do corocznych konsultacji międzyrządowych

W Alcalá de Henares pod Madrytem odbyły się XIII polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe.

PRAGA

Premier z zarzutami. Policja postawiła wczoraj (31 maja) zarzuty premierowi Andrejowi Babiszowi i jego byłej współpracowniczce Janie Mayerovej. Sprawa dotyczy rzekomego wyłudzenia europejskich dotacji w wysokości około 2 mln euro. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz) 

Czechy: Policja postawiła zarzuty premierowi Babiszowi. Powodem wyłudzenie funduszy z UE

Sprawa dotyczy rzekomego wyłudzenia europejskich dotacji w wysokości około 2 mln euro.

 

BUKARESZT

Rumunia ma plan. Rumunia przesłała wczoraj (31 maja) Krajowy Plan Odbudowy, który będzie podstawą do wypłacenia środków z unijnego Funduszu Odbudowy, Komisji Europejskiej. Tym samym Rumunia stała się 22. krajem UE, który to uczynił.

Rumunia zamierza skorzystać z 14,3 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji i 15 mld euro w niskooprocentowanych pożyczkach. „Otrzymaliśmy rumuński Krajowy Plan Odbudowy. Obejmuje reformy i inwestycje wspierające transformację ekologiczną i cyfrową, inteligentny wzrost, ochronę zdrowia oraz rozwiązania dla następnej generacji”, napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„#NexGenerationEU pomoże budować bardziej ekologiczną i zrównoważoną przyszłość w (Rumunii)”, dodała.

Rumuński KPO opiera się na sześciu filarach, w tym na zielonej transformacji, transformacji cyfrowej, inteligentnym rozwoju, spójności społecznej i terytorialnej, zdrowiu i odporności oraz politykach na rzecz następnej generacji. Plan obejmuje działania dotyczące zrównoważonego transportu, edukacji, opieki zdrowotnej, renowacji budynków i cyfryzacji administracji publicznej.

Przedstawienie planu następuje po miesiącach negocjacji między Komisją a władzami rumuńskimi. Komisja dokona teraz oceny zgodności rumuńskiego KPO z założeniami unijnego Funduszu Odbudowy.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)