Niemcy: CDU zatwierdziła umowę koalicyjną z SPD

Kanclerz Angela Merkel, źródło Flickr

Kanclerz Angela Merkel, źródło Flickr

Największa niemiecka partia chadecka oficjalnie zgodziła się na przedłużenie tzw. Wielkiej Koalicji z socjaldemokratami z SPD. Ogromna większość delegatów CDU poparła uzgodnioną na początku lutego umowę. Teraz do zawarcia koalicji potrzebna jest już tylko zgoda partyjnego aktywu SPD.

 

Aż 97 proc. z 975 uprawnionych do zagłosowania przedstawicieli kierowanej przez kanclerz Angelę Merkel chadeckiej partii CDU poparło zawarcie po raz kolejny koalicji rządowej z siostrzaną bawarską partią CSU oraz socjaldemokratyczną SPD. Tylko 27 delegatów było przeciwnych przedłużaniu tzw. Wielkiej Koalicji, która rządzi Niemcami już piąty rok.

Członkowie CDU poparli także zaproponowanych przez kanclerz Merkel kandydatów na ministrów w resortach, które w myśl umowy obsadzi chadecja. Ministrem zdrowia ma na przykład zostać dotychczasowy wiceminister finansów i jednocześnie zdecydowany krytyk prowadzonej przez panią kanclerz polityki – Jens Spahn. W nowym gabinecie zasiądzie także spora grupa polityków mocno lojalnych wobec Angeli Merkel. Ponownie resortem obrony miałaby pokierować Ursula von der Leyen, zaś pełniący dotąd funkcję szefa gabinetu pani kanclerz Peter Altmaier ma zostać ministrem gospodarki.

Delegaci CDU zatwierdzili nie tylko kwestie związane z nowym rządem, ale także zmiany w samej partii. Sekretarzem generalnym ugrupowania zostanie dotychczasowa premier landu Kraj Saary Annegret Kramp-Karrenbauer.

Niemcy: Jest umowa koalicyjna między chadekami a socjaldemokratami

Blok partii chrześcijańsko-demokratycznych CDU/CSU uzgodnił wreszcie warunki utworzenia koalicji rządowej z socjaldemokratycznym SPD. Wiele wskazuje więc na to, że trwający od września kryzys polityczny w Niemczech dobiega końca. O ile oczywiście umowę zatwierdzą w referendum szeregowi działacze SPD.
 
„Mieliśmy podczas tych …

Socjaldemokraci wciąż głosują nad koalicją

Zgoda na koalicję rządową ze strony aktywu partyjnego CDU to przedostatnia przeszkoda dla stworzenia w Niemczech rządu przez stabilną większość w Bundestagu. Wciąż trwa bowiem referendum wśród wszystkich członków SPD. W poprzednich przypadkach rządowej współpracy socjaldemokratów i chadeków takie wewnątrzpartyjne referendum na lewicy było formalnością. Teraz jednak jego rezultat wcale nie jest pewny. Głosowanie potrwa do piątku 2 marca. Wyniki poznamy rano w niedzielę 4 marca.

Wiatru w żagle przeciwnikom koalicji z chadekami na pewno dodały ostatnie sondaże, które pokazują rekordowo niskie poparcie dla SPD. Ci, którzy sprzeciwiają się współrządzeniu razem z CDU/CSU wskazują właśnie na ryzyko ponownej utraty wyborców. Zdaniem m.in. socjaldemokratycznej organizacji młodzieżowej Jusos to dotychczasowa współpraca z chadekami jest winna najgorszemu wynikowi wyborczemu SPD od 1949 r. W wyborach we wrześniu ubiegłego roku socjaldemokraci zanotowali zaledwie 20,5 proc. poparcia. Ale dziś o takich notowaniach mogą już tylko pomarzyć.

Niemcy: Martin Schulz już nie jest przewodniczącym SPD

Martin Schulz zrezygnował z kierowania partią, aby ułatwić formowanie nowego koalicyjnego rządu, który kierownictwo socjaldemokratów chce stworzyć z chadekami z CDU i CSU. Do 3 marca potrwa bowiem głosowanie wśród wszystkich członków SPD w sprawie umowy koalicyjnej. Tymczasem wobec Schulza …

AfD po raz pierwszy wyprzedza SPD

Według opublikowanego tydzień temu przez dziennik „Bild” sondażu przeprowadzonego przez instytut INSA, na SPD chce zagłosować jedynie 15,5 proc. badanych. Tymczasem poparcie dla AfD zadeklarowało już 16 proc. osób. Skrajna prawica zyskała zatem w stosunku do poprzedniego badania INSA 1 punkt procentowy. Po raz pierwszy stała się więc drugą siłą polityczną w kraju za zdecydowanie prowadzącymi chadekami.

Blok CDU/CSU zanotował natomiast poparcie na poziomie 32 proc., co oznacza wzrost o 2,5 p.p. Ale to wciąż o 1 p.p. niżej niż w ubiegłorocznych wyborach. AfD jest zatem jedyną z trzech głównych partii, która poprawiła swoje notowania od ubiegłego roku. W dniu wyborów zagłosowało na nią bowiem 12,5 proc. Niemców.

Niemcy: AfD po raz pierwszy wyprzedziła w sondażach SPD

W Niemczech rozpoczęło się wielkie referendum wśród ponad 460 tys. członków partii socjaldemokratycznej, które ma zatwierdzić – lub nie – koalicję z sojuszem CDU/CSU. Tymczasem według ostatnich sondaży SPD notuje najniższe poparcie w swojej historii. W jednym z nich została …