Niemcy: Bundestag za możliwością odbierania obywatelstwa dżihadystom

Siedziba Bundestagu, źródło: Pixabay, fot. O12

Niemiecki parlament poparł projekt przygotowanej przez koalicję rządową ustawy umożliwiającej pozbawianie obywatelstwa osób, które walczą w konfliktach zbrojnych za granicą. To przepisy wymierzone przede wszystkich w bojowników Państwa Islamskiego, którzy brali udział w wojnach w Syrii i Iraku.

 

Nowa ustawa poważnie zaostrza obowiązujące dotychczas przepisy i stanowi, że niemiecki paszport mogą stracić te osoby, które zaangażowane były zagranicą w walkę zbrojną w szeregach organizacji terrorystycznych, partyzantek czy różnego rodzaju bojówek. Projekt nowego prawa przygotowały wspólnie rządzące Niemcami na poziomie federalnym partie CDU/CSU oraz SPD.

Ponad tysiąc Niemców na zbrojnym dżihadzie

Nowe przepisy mają być w założeniu wymierzone w posiadających niemieckie obywatelstwo bojowników Państwa Islamskiego. Szacuje się, że z Niemiec wyjechało na wojnę w Syrii i Iraku ponad 1 tys. obywateli Niemiec. Do kraju powrócił zdaniem służb wywiadowczych co trzeci z nich. Część udało się przy tej okazji aresztować.

W więzieniach w Syrii i Iraku przebywa natomiast kilkadziesiąt osób posiadających niemiecki paszport. Zostały one zatrzymane głównie przez oddziały kurdyjskie. Niemiecki rząd formalnie nie zabrania im powrotu do kraju, ale w praktyce nie podejmuje też żadnych kroków, aby im taki powrót umożliwić. Więźniowie zostaną w związku z tym najpewniej osądzeni na Bliskim Wschodzie.

Co stało się z resztą Niemców, którzy wyjechali walczyć na Bliskim Wschodzie, nie jest pewne. Niewątpliwie część z nich zginęła podczas walk. Inni mogą dalej przebywać w Syrii, Iraku lub Turcji.

Niemcy: Bojownicy Państwa Islamskiego stracą niemiecki paszport

Niemieckie ministerstwa spraw wewnętrznych i sprawiedliwości uzgodniły kształt specjalnej ustawy, która umożliwi pozbawianie obywatelstwa osób walczących po stronie Państwa Islamskiego lub innych organizacji terrorystycznych. Nie obejmie ona jednak tych niemieckich obywateli, którzy już zostali schwytani w Iraku czy Syrii.
 

Jak poinformowała …

Ustawa z ograniczeniami

Nowa ustawa ma jednak szereg ograniczeń. Po pierwsze, nie będzie działać wstecz, a więc dotyczyć będzie tylko osób, które teraz wyjadą na zbrojny dżihad na Bliskich Wschód. Nie rozwiąże zatem prawdopodobnie problemu bojowników Państwa Islamskiego wziętych do niewoli przez Kurdów. Po drugie, niemieckiego paszportu będzie można pozbawić tylko osoby, które mają drugie obywatelstwo. Niemiecka konstytucja zabrania bowiem uczynienia kogoś bezpaństwowcem bez jego zgody.

Trzecie ograniczenie dotyczy wieku. Pozbawić obywatelstwa będzie można tylko osobę, która w dniu dołączenia do terrorystycznej bojówki była pełnoletnia. Przedłużony będzie natomiast okres na odebranie komuś niemieckiego obywatelstwa, jeśli we wniosku podał nieprawdziwe dane na temat swojej tożsamości. Dotąd można było tak zrobić w ciągu 5 lat od przyznania paszportu, teraz będzie to możliwe nawet przez 10 lat.

Mimo tych ograniczeń autorzy ustawy przekonują, że osoby z niemieckim obywatelstwem, które przyłączyły się do dżihadystów na Bliskim Wschodzie będą miały utrudniony powrót do kraju. „Ustawa sprawi, że osoby, które stosowały przemoc zagranicą nie będą zagrażały naszemu krajowi” – stwierdził poseł CDU Michael Kuffer.

Niemcy chcą pomóc dzieciom niemieckich bojowników Państwa Islamskiego

Jak ustalił dziennik „Süddeutsche Zeitung”, niemiecki rząd chce ściągnąć do kraju kilkoro dzieci, które trafiły wraz z pojmanymi bojownikami Państwa Islamskiego lub ich żonami do irackich więzień. Przynajmniej jedno z rodziców każdego z nich ma niemieckie obywatelstwo.
 
Niemiecki MSZ wystąpił już …

Opozycja krytykuje nowe prawo

Ustawa jest jednak krytykowana zarówno przez skrajnie prawicową, jak i lewicową opozycję, a także przez liberałów. Posłowie Alternatywy dla Niemiec (AfD) uważają, że nowe przepisy są zbyt łagodne i przez to okażą się nieskuteczne, zaś liberalna FDP, Zieloni oraz postkomunistyczna Lewica (Die Linke) przekonują, że aż tak radykalne kroki jak odbieranie obywatelstwa nie są potrzebne, bo zagrożenie dla Niemiec ze strony bojowników Państwa Islamskiego wracających z Syrii i Iraku jest niewielkie, więc trzeba się skupić na zagrożeniach terrorystycznych płynących z wewnątrz Niemiec.

Nowe przepisy zdaniem liberałów i lewicy mogą natomiast zostać w przyszłości ponownie zaostrzone i być wykorzystywane do odbierania obywatelstwa osobom z powodów politycznych lub popełnienia tzw. pospolitych przestępstw.

Hiszpania: Zatrzymanie organizatora powrotów bojowników Państwa Islamskiego

Hiszpańskie służby zatrzymały w Madrycie Syryjczyka, który miał organizować powroty z Bliskiego Wschodu do Europy bojownikom Państwa Islamskiego (IS), którzy posiadają obywatelstwo UE. Jak poinformowano mężczyzna ten miał zbierać i przekazywać pieniądze niezbędne na opłacenie podróży.
 

Syryjczyk o nieujawnionej tożsamości miał …