Niemcy: Dodatkowy budżet – „sztuczka” nowego rządu wobec limitu zadłużenia? / Briefing z Europy

niemcy-budżet-euro-zadłużenia-gospodarka-kryzys-pandemia-Covid-szczepienia-energetyka-drozyzna

Na zdjęciu wiceszef FDP Johannes Vogel. / Foto via [EPA-EFE/Clemens Bilan]

xxx

Niemcy: Opozycja krytykuje nowy budżet. Rząd zapewnia, że nie zamierza przekraczać limitu zadłużenia | Coraz mniej Bułgarów. Liczba ludności zmniejszyła się o około 11 proc. w ciągu ostatnich dziesięciu lat | Węgry kontra KFC | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy.

 

 

BERLIN

Dodatkowy budżet – „sztuczka” nowego rządu wobec hamulca zadłużenia? Pomimo dodatkowych wydatków wynikających z pandemii COVID-19, nowy rząd Niemiec nie zamierza odejść od konstytucyjnego limitu zadłużenia, powiedział wiceszef FDP, Johannes Vogel niemieckiemu dziennikowi „Die Welt” w czwartek (6 stycznia).

W połowie grudnia ub. r. rząd uruchomił drugi budżet uzupełniający na bieżący okres budżetowy, przewidując dodatkowe wydatki w wysokości 60 mld euro. Budżet ten ma służyć stymulowaniu gospodarki stojącej w obliczu wciąż obowiązujących pandemicznych ograniczeń. Krytycy określili go mianem „sztuczki”, pozwalającej ominąć hamulec zadłużenia kraju.

Zapisany w niemieckiej konstytucji limit zadłużenia ogranicza dług publiczny do maksymalnie 0,35 proc. PKB. „Nie przekroczymy hamulca zadłużenia – to coś, co obiecaliśmy” – powiedział Vogel, w odniesieniu do obietnic wyborczych FDP. „Ale hamulec jest inteligentnie skonstruowany i pozwala na rozróżnienie czasów, kiedy jest dobrze i kiedy trzeba amortyzować wielkie kryzysy” – dodał.

Konserwatywna CDU/CSU, która znajduje się w opozycji od czasu zmiany rządu, zagroziła pozwaniem rządu w sprawie budżetu uzupełniającego. Zarzuca mu uwzględnienie w nim nieuzasadnionych wydatków i przekroczenie limitu zadłużenia.

Vogel podkreślił, że pomimo dodatkowych wydatków, zadłużenie nie zwiększy się. Według ministerstwa finansów, kierowanego przez lidera FDP Christiana Lindnera, budżet uzupełniający nie pociągnie za sobą nowego zadłużenia i będzie finansowany w całości za sprawą zaplanowanych i niewykorzystanych w budżecie kredytów.

Polityka fiskalna jest postrzegana jako kość niezgody w koalicji rządowej Niemiec. Podczas gdy socjaldemokratyczna SPD i Zieloni opowiadają się za wyższymi wydatkami publicznymi, FDP jest zagorzałym zwolennikiem rozważnego zarządzania budżetem.

(Julia Dahm | EURACTIV.de | tłum. Kinga Wysocka)

Niemcy: Zieloni torują drogę drugiej kadencji prezydenta Steinmeiera

Wcześniej swoje poparcie dla jego kandydatury wyraziły partie SPD i FDP.

PARYŻ

Ustawa przegłosowana. Czas na Senat. Po kilku dniach burzliwych obrad Zgromadzenie Narodowe Francji przyjęło w czwartek w pierwszym czytaniu rządową ustawę, wprowadzającą paszport szczepionkowy w miejsce paszportu sanitarnego. Szczegóły poniżej. 

(Davide Basso | EURACTIV.fr, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja: Macron dopiął swego? Parlament przyjął ustawę o paszportach szczepionkowych

W wystąpieniu w parlamencie premier Francji Jean Castex skrytykował „niewielką mniejszość” Francuzów, odmawiającą zaszczepienia się przeciw COVID-19.

WIEDEŃ

Austria wprowadza nowe restrykcje. Celem walka z Omikronem. W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron i wzrostem liczby zakażeń koronawirusem Austria wprowadzi nowe ograniczenia, ale jednocześnie złagodzi inne. Wszystko dlatego, że Omikron okazał się mniej niebezpieczny od poprzednich odmian SARS-CoV-2.

Jedną z głównych zmian będzie obowiązek noszenia maseczek typu FFP2 także na świeżym powietrzu.

Złagodzone zostaną jednak przepisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny. Osoby, które przyjęły dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19 lub podczas kontaktu z osobami zakażonymi miały na twarzy maseczkę FFP2, nie będą już musiały poddawać się kwarantannie. Z kolei osoby, które uzyskają pozytywny wynik testu, mogą zakończyć samoizolację już po pięciu dniach, jeśli po takim okresie wykonany test da wynik negatywny.

Rząd chce także zwiększyć presję na osoby, które do tej pory wcale nie zaszczepiły się na koronawirusa. Już teraz takie osoby nie mają wstępu chociażby do barów i do sklepów innych niż te sprzedające podstawowe produkty.

Brakuje jednak odpowiednich mechanizmów umożliwiających egzekwowanie tego ograniczenia. Od wtorku właściciele lokali handlowych i usługowych będą zobowiązani do kontrolowania tego, czy klienci są zaszczepieni. Niedopilnowanie przestrzegania przepisów grozi zawieszeniem działalności.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria będzie wymagać testu PCR także od zaszczepionych na COVID-19

Obowiązek wykonania i okazania testu PCR nie dotyczy jedynie osób, które otrzymały już trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

TALLINN

Estonia rozwija pierwsze morskie farmy wiatrowe. Estonia, która przez lata zyskała niechlubną reputację jednego z „najbrudniejszych” producentów energii w Europie, w ramach transformacji energetycznej chce inwestować w morskie farmy wiatrowe. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Estonia: Jeden z „najbrudniejszych” producentów energii w Europie rozwija pierwsze morskie farmy wiatrowe

Estonia w ramach transformacji energetycznej chce inwestować w morskie farmy wiatrowe.

RZYM

Rząd chce wznowienia zajęć stacjonarnych, ale szkoły są przeciwne. Powrót do zajęć stacjonarnych jest w tej chwili niemożliwy do zrealizowania, napisało 1,5 tys. dyrektorów szkół w czwartkowym liście do premiera Mario Draghiego i ministra edukacji Patrizio Bianchi.

Rząd dąży do przywrócenia zajęć w formie stacjonarnej od najbliższego poniedziałku (10 stycznia). Jednak szkoły będą miały trudności ze śledzeniem przypadków zakażeń koronawirusem oraz testowaniem uczniów i pracowników pod kątem COVID-19. Zagwarantowanie masek FFP2 dla wszystkich byłoby również niemożliwe.

Istnieje ryzyko, że wkrótce znaczna liczba klas będzie musiała przejść kwarantannę, ponieważ utrzymanie w takich warunkach nauki stacjonarnej w szkołach byłoby trudne, napisano w liście.

“Odpowiednio zaplanowane i tymczasowe zawieszenie zajęć stacjonarnych na okres dwóch tygodni jest z pewnością lepszym rozwiązaniem niż sytuacja niemożliwa do opanowania, która spowoduje rozdrobnienie, przerwanie zajęć i brak efektywności edukacyjnej”, podkreślili w liście dyrektorzy szkół.

Ich zdaniem kluczowe jest, aby ten okres został wykorzystany na odpowiednie przygotowanie się do trudności związanych z nauczeniem w czasie pandemii, wdrożenie systemów śledzenia zakażeń koronawirusem i testowania oraz zapewnienie wystarczającej liczby masek FFP2.

Sytuacja pandemiczna we Włoszech jest obecnie trudna. W kraju zakażonych koronawirusem jest 1,5 mln osób. W czwartek (6 stycznia) odnotowano 291 441 nowych przypadków zachorowań na COVID-19 i 231 zgonów z tego powodu. Ponadto ponad 1,1 miliona mieszkańców zostało przebadanych testami PCR lub antygenowymi, mimo że szpitale i prywatne kliniki są przytłoczone liczbą rezerwacji.

Włochy wprowadziły niedawno obowiązkowe szczepienia dla każdego mieszkańca powyżej 50 roku życia.

(Eleonora Vasques | EURACTIV.com I tłum. Monika Mojak)

Włochy: Eksperci ds. zdrowia ostrzegają przed grożącym paraliżem kraju na skutek przepisów o kwarantannie

Osoby, które weszły w bliski kontakt z chorym na COVID-19, muszą się odizolować na siedem dni, jeśli są zaszczepione, i na 10 dni, jeśli nie otrzymały szczepienia.

PRAGA

Nowy rząd zapowiada reformę systemu emerytalnego i transportu. Nowy czeski gabinet pod przewodnictwem Petra Fiali zatwierdził wczoraj swój program na cztery lata rządów. Zapowiedział w nim m.in. reformę systemu emerytalnego oraz rozbudowę sieci autostrad i szybkich pociągów. Szczegóły poniżej. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Nowy rząd zapowiada reformę systemu emerytalnego i transportu

Program rządu nie wspomina o żadnych konkretnych krokach, jakie gabinet zamierza podjąć w walce z inflacją

BUDAPESZT

Węgry kontra KFC. Węgierski urząd ds. konkurencji (GVH) wszczął postępowanie przeciwko Kentucky Fried Chicken i Burger King oraz producentom piwa Dreher, Borsodi i Heineken.

Do 1 sierpnia ubiegłego roku restauratorzy mieli czas na dostosowanie swoich praktyk handlowych do zasad nowego kodeksu handlowego, które mają na celu m.in. zachęcenie mniejszych producentów napojów do wejścia na rynek i ograniczenie umów na wyłączność na napoje.

Według GVH KFC i Burger King nadal nie przestrzegają przepisów i sprzedają produkty tylko jednego producenta w niektórych kategoriach napojów. Podobnie w przypadku producentów piwa – zawarli oni umowy na wyłączność z niektórymi pubami, co jest sprzeczne z wymogiem, aby na półkach sklepowych dostępne były produkty co najmniej dwóch różnych producentów.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

SOFIA

Wysokie ceny gazu odbijają się na bułgarskich szklarniach. Prawie 70 proc. wszystkich szklarni do produkcji warzyw wstrzymało działalność w zimie z powodu wysokich cen gazu. Doprowadziło to do braków produktów na rynku krajowym i zwolnień pracowników.

Zimą zwolniono co najmniej 10 tys. pracowników szklarni. Na początku stycznia cena gazu została podniesiona o 30 proc. do 67 euro za megawatogodzinę (MWh), co jest znacznie niższą stawką niż w Europie Zachodniej.

Powodem niższej stawki są długoterminowe kontrakty państwowego Bulgargazu z Rosją i Azerbejdżanem, które utrzymują ceny na stabilnym poziomie.

Mimo to rolnicy protestują z powodu podwyżki i domagają się odszkodowania od państwa. Przywołują też przykład Grecji, gdzie ceny energii również gwałtownie wzrosły, ale szklarnie nadal funkcjonują, ponieważ otrzymują pomoc od władz krajowych.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Coraz mniej Bułgarów. Liczba ludności Bułgarii zmniejszyła się o 11,5 proc. w ciągu ostatnich dziesięciu lat, co oznacza, że populacja kraju obecnie jest o 844 tys. mniejsza, informuje Narodowy Instytut Statystyczny (NSI).

Bułgaria tym samym doświadczyła największego spadku ludności od czterech ostatnich spisów powszechnych. Wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego wskazują, że na dzień 7 września 2021 r. ludność Bułgarii liczyła około 6,5 mln, a liczba gospodarstw domowych 2,8 mln, co daje średnio 2-3 osoby na jedno gospodarstwo.

Bułgarzy są najszybciej „kurczącym się” narodem na świecie. W ciągu ostatnich 30 lat Bułgaria straciła 2,4 mln ludzi, czyli prawie 28 proc. swojej populacji. A tylko z powodu COVID-19 kraj stracił 31 tys. obywateli.

W miastach mieszka w sumie 74,3 proc. Bułgarów. Stolica kraju, Sofia, jako jedyna odnotowała wzrost liczby ludności – o 188 tys. Obecnie zamieszkuje ją 1,48 mln osób. Ostateczne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego będą dostępne pod koniec 2022 r.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria wycofa weto ws. akcesji Macedonii Płn. do UE za zniesienie wiz do USA?

Lider partii Jest taki naród Slawi Trifonow proponował zniesienie weta ws. akcesji Macedonii do UE w zamian za członkostwo Bułgarii w strefie Schengen i zniesienie wiz do USA.