Nicola Zingaretti na ratunek włoskiej lewicy

Nicola Zingaretti przemawia w chwilę po ogłoszeniu wyników wyborów na sekretarza Partii Demokratycznej. / via twitter @nzingaretti

Włoska lewica ma nowego lidera. We wczorajszych wyborach zdecydowane zwycięstwo odniósł aktualny gubernator regionu Lacjum Nicola Zingaretti. Przed nim trudne wyzwanie wydźwignięcia z kryzysu Partii Demokratycznej.

 

Poza Zingarettim, przedstawiającym się jako zdecydowany przeciwnik obecnego centryzmu partii, w szranki stanęli obecny tymczasowy sekretarz Maurizio Martina, który przejął partię w nieładzie po wyborach z 2018 r. oraz były wiceprezydent Izby Deputowanych Roberto Giacchetti, deklarujący chęć kontynuowania linii byłego premiera Matteo Renziego.

Renzi walczy o powrót do władzy

Były premier Włoch Matteo Renzi wciąż zabiega o rozpisanie przyspieszonych wyborów, które mają mu umożliwić powrót na stanowisko premiera. Tym razem chce skoordynowania włoskich wyborów z niemieckimi.
 

Matteo Renzi był premierem Włoch od lutego 2014 r.  do grudnia 2016 r. Po …

Nowy rozdział

Przed włoska Partią Demokratyczną nowy rozdział polityczny. Zwycięstwo Zingarettiego, na którego zagłosowało prawie 67 proc. z około 1,7 mln członków oznacza ostateczne zakończenie epoki byłego premiera Matteo Renziego, który po przegranej w wyborach parlamentarnych w 2018 r. zrezygnował ze stanowiska sekretarza generalnego.

Ubiegłoroczne wybory stały się początkiem największego kryzysu w założonej w 2007 r. partii. Głosowanie z 4 marca 2018 r. potwierdziło, że dotychczasowi zwolennicy centrolewicy odrzucili politykę prowadzoną przez Renziego. Zakwestionowali oni przede wszystkim liberalny zwrot byłego premiera, który odczytali jako odwrócenie się od codziennych problemów obywateli. Wielu z nich na znak protestu pozostało w domach. Inni wybrali propozycje przestawione przez Ruch 5 Gwiazd.

Niedzielny rezultat wyborów na sekretarza generalnego oznacza żądanie członków partii, aby powrócić do korzeni oraz porzucić liberalną agendę, która niemal wszystkim partiom socjaldemokratycznym na Starym Kontynencie obniżyła notowania, a także zakończyć walki wewnątrzpartyjne. W tym duchu wypowiedział się zresztą wczoraj po podaniu pierwszych sondażowych wyników Renzi, zapowiadając że nadszedł czas, by „zakończyć bratobójczy konflikt”.

Włochy wpuściły 47 migrantów z pokładu statku "Sea Watch 3"

Włoskie władze zezwoliły grupie uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów, aby zeszli na ląd z pokładu statku należącego do niemieckiej organizacji humanitarnej Sea Watch. Jednostka ta przez niemal 2 tygodnie czekała w okolicach Sycylii na zgodę na zawinięcie do któregoś z …

Nowa nadzieja

53-letniemu Zingarettiemu jest znacznie bliżej do nurtów starej Partii Socjaldemokratycznej (PDS). Jego zamiarem jest zbudowanie sojuszu politycznego obejmującego lewe spektrum sceny politycznej, włącznie z takimi partiami, jak radykalna +Europa byłej europejskiej komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Emmy Bonino.

Wydaje się, że rozwój wypadków politycznych może sprzyjać nowemu sekretarzowi. Powstają nowe ruchy obywatelskie sprzeciwiające się polityce rządu oskarżanego o skłonności autorytarne. Zapowiadana przez Ruch 5 Gwiazdek rewolucja moralna nie dopełniła się, a wyniki gospodarcze są coraz bardziej niepokojące.

W sobotę ponad 200 tys. ludzi demonstrowało w Mediolanie przeciwko rasizmowi oraz polityce migracyjnej rządu prowadzonej przez Matteo Salviniego.

Zingaretti jest ucieleśnieniem nadziei wszystkich sił rozczarowanych dotychczasową polityką Partii Demokratycznej. Nowy sekretarz tuz po ogłoszeniu wyników zapowiedział, że „postara się zasłużyć na zaufanie wszystkich, którzy go poparli w wyborach”. Dodał, że „myśli o rozczarowanych, którzy nie poszli głosować rok temu, a dziś (tj. 3 marca) oddali swój głos. Tych, którzy krytykowali partię, którzy nie ufali, głosując na inne siły polityczne, lepiej dbające o ich potrzeby i pragnienia”.

Wielkie protesty związkowców z Rzymie

Dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowało w Rzymie przeciwko polityce rządu. Manifestację zorganizowały związki zawodowe, które wezwały ludzi na protest na Piazza San Giovani pod hasłami prawa do pracy, poszanowania równości oraz zwalczania rasizmu.
 
„Przyszłość pracy”
Trzymając transparenty z hasłami, takimi jak „Przyszłość pracy”, …

Sojusz z Pięcioma Gwiazdami?

Jednym z głównych dylematów w nadchodzących miesiącach przez Partią Demokratyczną będzie dyskusja nad ewentualną koalicją z ugrupowaniem założonym przez Beppe Grillo. Znaczna część członków partii uważa, że warto rozważyć tę opcję wobec sygnałów o tarciach w koalicji między Ligą Salviniego, a Pięcioma Gwiazdami. Inni twierdzą, że nadszedł czas, by odzyskać poparcie wśród tych, którzy w ostatnich wyborach głosowali na ludzi Luigiego Di Maio. Póki co Zingaretti zadedykował swoje zwycięstwo wyborcze wszystkim będącym w trudnej sytuacji życiowej, którzy zaufali ruchowi byłego komika.

Pierwszym poważnym sprawdzianem wyborczym będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Partia Demokratyczna stanie przed wyzwaniem co najmniej powtórzenia wyników z 2014 r. gdy w szczycie popularności Renziego zdobyła 40 proc. i 26 z 73 mandatów. Powtórzenie tego sukcesu wydaje się dziś niemożliwe. Od wyborów w 2018 r. PD cieszy się poparciem nieprzekraczającym 20 proc. W wyborach lokalnych na Sardynii, które odbyły się 24 lutego otrzymała 13,48 proc. głosów. Z kolei w Abruzji, które miały miejsce na początku lutego ledwie 11,14 proc.

Włochy: Partia Demokratyczna sygnalizuje gotowość do rozmów koalicyjnych z Ruchem Pięciu Gwiazd

Centrolewicowa Partia Demokratyczna (PD) jest gotowa, aby rozważyć negocjacje na temat utworzenia rządu z liberalno-populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S). Stawia jednak jeden warunek – M5S ma natychmiast zerwać jakiekolwiek rozmowy z prawicą. To oświadczenie PD daje nadzieję na przełamanie impasu …