Koronawirus nie daje o sobie zapomnieć we Francji i Włoszech. Jaka jest skala bezrobocia na Ukrainie? Portugalia obiecuje darmowe szczepienia na SARS-CoV-2. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.
MOSKWA
Pomoc Niemiec i Francji. Aleksiej Nawalny został otruty. Rosyjski opozycjonista znajduje się w ciężkim stanie w szpitalu. Według niemieckich mediów jeszcze w czwartek wieczorem Berlin wysłał do Omska samolot, który miał zabrać rosyjskiego opozycjonistę.
„Aleksiej Nawalny nie może zostać przetransportowany do szpitala w Niemczech, nie pozwala na to jego stan zdrowia”, poinformowała w piątek jego rzeczniczka Kira Jarmysz.
Jak zaznacza rzeczniczka opozycjonisty transport został zorganizowany, ponieważ lekarze stwierdzili, że mogą na niego zezwolić. Teraz jednak twierdzą inaczej i nie wyrażają na niego zgody. „Decyzja ta została oczywiście podjęta nie przez nich, ale przez Kreml”, zaznacza. Więcej szczegółów poniżej.
(EURACTIV.pl)
PARYŻ
Konsultacje duetu Merkel – Macron. Podejrzenie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego było jednym z tematów czwartkowego spotkania przywódców Francji i Niemiec.
Politycy rozmawiali również o sytuacji na Białorusi, koordynacji działań rządów poszczególnych państw w sprawie ograniczeń w ruchu oraz wydarzeń w Mali. Więcej szczegółów poniżej.
(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)
KIJÓW
Pikujące bezrobocie. Na Ukrainie status bezrobotnego posiada obecnie 488 tys. osób, czyli o 77 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r., kiedy bez pracy pozostawało 276 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Dane zaprezentowała w czwartek ukraińska Państwowa Służba Zatrudnienia.
W kwietniu status bezrobotnego otrzymało 149 tys. osób, w czerwcu – 75 tys., a w lipcu – 68 tys.
(EURACTIV.pl)
PARYŻ
Najgorsze statystyki od maja. Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek (20 sierpnia) o wykryciu 4771 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. To największy dobowy przyrost, jak podkreślają francuskie media, od otwarcia francuskiej gospodarki w maju.
W trakcie zimowo-wiosennej fali pandemii we Francji największy dobowy przyrost zakażeń miał miejsce 31 marca. Odnotowano ich wtedy 7578.
Według służb medycznych we Francji nawet do 25 proc. zakażeń koronawirusem dochodzi w firmach. Dlatego ministerstwo pracy ogłosiło w tym tygodniu, że noszenie maseczek w miejscu pracy będzie obowiązkowe z wyjątkiem biur, w których pracuje tylko jedna osoba.
(EURACTIV.pl)
RZYM
Wirus wciąż fluktuuje. 845 nowych zakażeń oraz ponad tysiąc ognisk koronawirusa we Włoszech. To czwartkowy bilans zaprezentowany przez włoskie władze. Tak wysokiej liczby kolejnych infekcji nie notowano od 16 maja, gdy obowiązywało jeszcze wiele restrykcji, w tym zakaz podróży między regionami.
Spośród aktywnych obecnie 1077 ognisk koronawirusa ponad 280 zarejestrowano w ciągu ostatniego tygodnia. Włoski Instytut Zdrowia zaznacza, że zdecydowana większość przypadków ma przebieg lekki lub bezobjawowy.
(EURACTIV.pl)
LIZBONA
Bezpłatne szczepienia. Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w czwartek, że szczepienia przeciwko koronawirusowi będą w tym kraju bezpłatne. Dodał, że Portugalia zagwarantowała już sprowadzenie do grudnia 6,9 mln sztuk szczepionki.
Costa wyjaśnił, że do końca 2020 r. rząd Portugalii wyda 20 mln euro na zakup pierwszej partii szczepionek, które według portugalskich mediów będą produktem firmy AstraZeneca.
(EURACTIV.pl)
MIŃSK
Prokuratura bierze się do pracy. Na Białorusi wszczęto postępowanie karne w sprawie „nawoływania do podjęcia działań, które godzą w bezpieczeństwo narodowe Republiki Białoruś” w związku z powołaniem przez opozycję Rady Koordynacyjnej.
(EURACTIV.pl)
BERLIN
Chorwacja niebezpieczna. Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem skłoniła władze Niemiec do uznania dwóch regionów Chorwacji za tereny ryzyka epidemicznego. Berlin wydał ostrzeżenie przed podróżami w te miejsca.
Chodzi o region szybenicko-kniński ze stolicą w Szybeniku oraz splicko-dalmatyński ze stolicą w Splicie. Wcześniej jako obszary ryzyka zakwalifikował je niemiecki Instytut Roberta Kocha.
Przez wiele tygodni poziom zachorowań na COVID-19 utrzymywał się w Chorwacji na niskim poziomie, ale ostatnio zaczął szybko rosnąć. Jak podaje niemiecki MSZ, w regionach, których dotyczy ostrzeżenie, notuje się na przestrzeni tygodnia ponad 50 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. W skali całego kraju w ciągu ostatniej doby zanotowano 219 nowych przypadków. Chorwacja ma niecałe 4,2 miliona mieszkańców.
(EURACTIV.pl)
MADRYT
Śmierć przy przekraczaniu granicy. Jeden afrykański migrant zginął, a ośmiu zostało rannych podczas próby przedostania się grupy 300 osób z Maroka do hiszpańskiej enklawy Melilla. W incydencie rannych zostało również trzech funkcjonariuszy żandarmerii (Guardia Civil). Meililla to razem z Ceutą jedyna lądowa granica Unii Europejską z Afryką.
Z informacji MSW Hiszpanii, na które powołuje się telewizja TVE, wynika, że śmierć pochodzącego z Afryki Subsaharyjskiej imigranta nastąpił w efekcie upadku z dużej wysokości. Mężczyzna w gronie około 300 imigrantów próbował pokonać wysokie na 6 metrów ogrodzenie graniczne w Melilli.
(EURACTIV.pl)
WARSZAWA
Karuzela, karuzela. Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia zastąpi Adam Niedzielski, a Jacka Czaputowicza na stanowisku ministra spraw zagranicznych – Zbigniew Rau. Więcej o zmianach w rządzie poniżej.
(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)
LONDYN
Powrót kwarantanny. Od soboty rano wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z Chorwacji, Austrii oraz Trynidadu i Tobago muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie, ogłosił w czwartek brytyjski minister transportu Grant Shapps.
Zniesiony natomiast zostanie ten obowiązek w przypadku przyjazdów z Portugalii, gdzie liczba nowych zakażeń koronawirusem spadła. Wszystkie zmiany wchodzą w życie w sobotę o 4 rano.
Jak poinformowano, w Chorwacji liczba przypadków koronawirusa wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia z 10,4 na 100 tys. mieszkańców do 27,4, w Austrii z 10,5 do 20,3, zaś na Trynidadzie i Tobago zwiększyła się w ciągu tygodnia o 232 proc.
Brytyjski rząd wcześniej wskazywał, że jeśli w jakimś kraju przekroczony zostanie poziom 20 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, niemal automatycznie łączyć się to będzie z powrotem kwarantanny dla przyjeżdżających stamtąd.
(EURACTIV.pl)