Koronawirus: Duży wzrost zakażeń SARS-CoV-2 we Francji i Włoszech / STOLICE

Słowacja, koronawirus, szczepionka, pandemia, COVID

Część landów w Niemczech ogłosiła lub już wprowadziła bardziej rygorystyczne środki w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Koronawirus nie daje o sobie zapomnieć we Francji i Włoszech. Jaka jest skala bezrobocia na Ukrainie? Portugalia obiecuje darmowe szczepienia na SARS-CoV-2. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

MOSKWA

Pomoc Niemiec i Francji. Aleksiej Nawalny został otruty. Rosyjski opozycjonista znajduje się w ciężkim stanie w szpitalu. Według niemieckich mediów jeszcze w czwartek wieczorem Berlin wysłał do Omska samolot, który miał zabrać rosyjskiego opozycjonistę.

„Aleksiej Nawalny nie może zostać przetransportowany do szpitala w Niemczech, nie pozwala na to jego stan zdrowia”, poinformowała w piątek jego rzeczniczka Kira Jarmysz.

Jak zaznacza rzeczniczka opozycjonisty transport został zorganizowany, ponieważ lekarze stwierdzili, że mogą na niego zezwolić. Teraz jednak twierdzą inaczej i nie wyrażają na niego zgody. „Decyzja ta została oczywiście podjęta nie przez nich, ale przez Kreml”, zaznacza. Więcej szczegółów poniżej.

(EURACTIV.pl)

Sztab Aleksieja Nawalnego: Zidentyfikowano "groźną truciznę". Problemy z transportem do Niemiec

Rosyjski opozycjonista znajduje się w ciężkim stanie w szpitalu.

PARYŻ

Konsultacje duetu Merkel – Macron. Podejrzenie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego było jednym z tematów czwartkowego spotkania przywódców Francji i Niemiec.

Politycy rozmawiali również o sytuacji na Białorusi, koordynacji działań rządów poszczególnych państw w sprawie ograniczeń w ruchu oraz wydarzeń w Mali. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Merkel i Macron oferują azyl i leczenie dla Nawalnego. Spotkanie w Fort de Brégançon

Podejrzenie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego było jednym z tematów czwartkowych rozmów przywódców Francji i Niemiec.

KIJÓW

Pikujące bezrobocie. Na Ukrainie status bezrobotnego posiada obecnie 488 tys. osób, czyli o 77 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r., kiedy bez pracy pozostawało 276 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Dane zaprezentowała w czwartek ukraińska Państwowa Służba Zatrudnienia.

12 marca, kiedy w kraju zaczęły obowiązywać przeciwepidemiczne restrykcje, do 20 sierpnia status bezrobotnego otrzymało 431,8 tys. osób, o 67 proc. więcej niż w tym samym okresie w poprzednim roku.

W kwietniu status bezrobotnego otrzymało 149 tys. osób, w czerwcu – 75 tys., a w lipcu – 68 tys.

(EURACTIV.pl)

Większość Ukraińców chce pozostać w Polsce. Odmrożenie gospodarki wpłynie na imigrację?

Według badań ponad połowa ukraińskich imigrantów chce pozostać w Polsce na dłużej niż trzy lata. Co przyciąga obywateli Ukrainy do naszego kraju?

PARYŻ

Najgorsze statystyki od maja. Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek (20 sierpnia) o wykryciu 4771 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. To największy dobowy przyrost, jak podkreślają francuskie media, od otwarcia francuskiej gospodarki w maju.

W trakcie zimowo-wiosennej fali pandemii we Francji największy dobowy przyrost zakażeń miał miejsce 31 marca. Odnotowano ich wtedy 7578.

Według służb medycznych we Francji nawet do 25 proc. zakażeń koronawirusem dochodzi w firmach. Dlatego ministerstwo pracy ogłosiło w tym tygodniu, że noszenie maseczek w miejscu pracy będzie obowiązkowe z wyjątkiem biur, w których pracuje tylko jedna osoba.

(EURACTIV.pl)

Francja: Rząd nie chce przywrócenia lockdownu. Wirusa pokonają maski w zakładach pracy?

Rząd Francji szuka sposobów na opanowanie pandemii koronawirusa.

RZYM

Wirus wciąż fluktuuje. 845 nowych zakażeń oraz ponad tysiąc ognisk koronawirusa we Włoszech. To czwartkowy bilans zaprezentowany przez włoskie władze. Tak wysokiej liczby kolejnych infekcji nie notowano od 16 maja, gdy obowiązywało jeszcze wiele restrykcji, w tym zakaz podróży między regionami.

Spośród aktywnych obecnie 1077 ognisk koronawirusa ponad 280 zarejestrowano w ciągu ostatniego tygodnia. Włoski Instytut Zdrowia zaznacza, że zdecydowana większość przypadków ma przebieg lekki lub bezobjawowy.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania i Włochy: Spada wiek zakażonych koronawirusem. Więcej przypadków zaburzeń psychicznych

O ile obniżył się wiek zakażonych koronawirusem w obu krajach?

LIZBONA

Bezpłatne szczepienia. Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w czwartek, że szczepienia przeciwko koronawirusowi będą w tym kraju bezpłatne. Dodał, że Portugalia zagwarantowała już sprowadzenie do grudnia 6,9 mln sztuk szczepionki.

Costa wyjaśnił, że do końca 2020 r. rząd Portugalii wyda 20 mln euro na zakup pierwszej partii szczepionek, które według portugalskich mediów będą produktem firmy AstraZeneca.

(EURACTIV.pl)

Portugalia: W Lizbonie wciąż najwięcej zakażeń. Władze obawiają się najazdu kibiców z Europy

Lizbona pozostaje głównym centrum pandemii SARS-CoV-2 w Portugalii, ale władze przekonują, że zakażeń jest wciąż mniej niż w sąsiedniej Hiszpanii. W sierpniu Portugalia będzie gościć turniej finałowy najważniejszych rozgrywek piłkarskich w Europie.

MIŃSK

Prokuratura bierze się do pracy. Na Białorusi wszczęto postępowanie karne w sprawie „nawoływania do podjęcia działań, które godzą w bezpieczeństwo narodowe Republiki Białoruś” w związku z powołaniem przez opozycję Rady Koordynacyjnej.

(EURACTIV.pl)

Białoruś: Łukaszenka powołał nowy rząd, opozycja Radę Koordynacyjną

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powołał wczoraj nowy rząd w starym składzie, a opozycja – z inicjatywy jego kontrkandydatki w niedawnych wyborach Swiatłany Cichanouskiej – powołała do życia Radę Koordynacyjną. 

BERLIN

Chorwacja niebezpieczna. Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem skłoniła władze Niemiec do uznania dwóch regionów Chorwacji za tereny ryzyka epidemicznego. Berlin wydał ostrzeżenie przed podróżami w te miejsca.

Chodzi o region szybenicko-kniński ze stolicą w Szybeniku oraz splicko-dalmatyński ze stolicą w Splicie. Wcześniej jako obszary ryzyka zakwalifikował je niemiecki Instytut Roberta Kocha.

Przez wiele tygodni poziom zachorowań na COVID-19 utrzymywał się w Chorwacji na niskim poziomie, ale ostatnio zaczął szybko rosnąć. Jak podaje niemiecki MSZ, w regionach, których dotyczy ostrzeżenie, notuje się na przestrzeni tygodnia ponad 50 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. W skali całego kraju w ciągu ostatniej doby zanotowano 219 nowych przypadków. Chorwacja ma niecałe 4,2 miliona mieszkańców.

(EURACTIV.pl)

Niemcy: Od soboty obowiązkowe testy dla podróżnych ze stref ryzyka. Które państwa na liście?

Jest to „zobowiązanie wobec całego społeczeństwa”, powiedział federalny minister zdrowia Jens Spahn.

MADRYT

Śmierć przy przekraczaniu granicy. Jeden afrykański migrant zginął, a ośmiu zostało rannych podczas próby przedostania się grupy 300 osób z Maroka do hiszpańskiej enklawy Melilla. W incydencie rannych zostało również trzech funkcjonariuszy żandarmerii (Guardia Civil). Meililla to razem z Ceutą jedyna lądowa granica Unii Europejską z Afryką.

Z informacji MSW Hiszpanii, na które powołuje się telewizja TVE, wynika, że śmierć pochodzącego z Afryki Subsaharyjskiej imigranta nastąpił w efekcie upadku z dużej wysokości. Mężczyzna w gronie około 300 imigrantów próbował pokonać wysokie na 6 metrów ogrodzenie graniczne w Melilli.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: Jaka jest wykrywalność koronawirusa? Co z początkiem roku szkolnego?

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pomiędzy majem a sierpniem nastąpił znaczący spadek wieku zainfekowanych osób.

WARSZAWA

Karuzela, karuzela. Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia zastąpi Adam Niedzielski, a Jacka Czaputowicza na stanowisku ministra spraw zagranicznych – Zbigniew Rau. Więcej o zmianach w rządzie poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Cztery dymisje w trzy dni. Polski rząd się “sypie”, czy “jest sprawnie zarządzany”?

Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia zastąpi Adam Niedzielski, a Jacka Czaputowicza na stanowisku ministra spraw zagranicznych – Zbigniew Rau.
 

Tymczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział na początku miesiąca, że do rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego dojdzie dopiero po wakacjach – we …

LONDYN

Powrót kwarantanny. Od soboty rano wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z Chorwacji, Austrii oraz Trynidadu i Tobago muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie, ogłosił w czwartek brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Zniesiony natomiast zostanie ten obowiązek w przypadku przyjazdów z Portugalii, gdzie liczba nowych zakażeń koronawirusem spadła. Wszystkie zmiany wchodzą w życie w sobotę o 4 rano.

Jak poinformowano, w Chorwacji liczba przypadków koronawirusa wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia z 10,4 na 100 tys. mieszkańców do 27,4, w Austrii z 10,5 do 20,3, zaś na Trynidadzie i Tobago zwiększyła się w ciągu tygodnia o 232 proc.

Brytyjski rząd wcześniej wskazywał, że jeśli w jakimś kraju przekroczony zostanie poziom 20 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, niemal automatycznie łączyć się to będzie z powrotem kwarantanny dla przyjeżdżających stamtąd.

(EURACTIV.pl)