Czarne chmurny nad Nord Stream 2? Otwarcie ambasad Serbii i Kosowa w Jerozolimie przeszkodą w akcesji do UE? / STOLICE

Otrucie Aleksieja Nawalnego i jego następstwa sprawiają, że Finlandia ma wątpliwości co do ukończenia i przyszłości Nord Stream 2, zwłaszcza że Niemcy rozważają obecnie wycofanie swojego wsparcia dla projektu./ The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Otrucie Aleksieja Nawalnego i jego następstwa sprawiają, że Finlandia ma wątpliwości co do ukończenia i przyszłości Nord Stream 2, zwłaszcza że Niemcy rozważają obecnie wycofanie swojego wsparcia dla projektu. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Finlandia zmieni stanowisko ws. Nord Stream 2? Jakie kraje wyrażają wątpliwości ws. gazociągu? Jakie jest stanowisko UE ws. otwarcia przez Serbię i Kosowo ambasad w Jerozolimie? W Europie rozpoczyna się rok szkolny. W jaki sposób poszczególne państwa są przygotowane do nauki w trakcie pandemii? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BERLIN

Wybudzony, ale w ciężkim stanie. Otruty neurotoksyną z grupy tzw. nowiczoków Aleksiej Nawalny został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej. Poinformowali o tym lekarze z berlińskiej kliniki, w której przebywa rosyjski opozycjonista. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek and Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, ale wciąż w ciężkim stanie

Otruty neurotoksyną z grupy tzw. nowiczoków Aleksiej Nawalny został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej. Poinformowali o tym lekarze z berlińskiej kliniki, w której przebywa rosyjski opozycjonista.

HELSINKI | PARYŻ | BERLIN

Wątpliwości wobec Nord Stream. Otrucie Aleksieja Nawalnego i jego następstwa sprawiają, że Finlandia ma wątpliwości co do ukończenia i przyszłości Nord Stream 2, zwłaszcza że Niemcy rozważają obecnie wycofanie swojego wsparcia dla projektu. W nowych okolicznościach Finlandia może być zmuszona do weryfikacji swojego stanowiska i uwzględnienia „politycznego wymiaru projektu”.

Fińska eurodeputowana Henna Virkkunen (Europejska Partia Ludowa) wezwała do wstrzymania realizacji budowy gazociągu.

„Osoby odpowiedzialne za politykę zagraniczną Finlandii nie mogą już dłużej chować się za plecami Niemiec. […]. Wraz z otruciem Nawalnego i niestabilną sytuacją na Białorusi rurociąg jest przedmiotem troski całej UE i głównym narzędziem oddziaływania na Rosję oraz ignorowanie przez nią traktatów międzynarodowych i praw podstawowych”, napisała Virkkunen na swojej stronie internetowej.

Także poseł i wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Erkki Tuomioja (SDP) wezwał do dokładnego zbadania otrucia Nawalnego. Polityk chciałby widzieć współpracę Rosji w rozwiązaniu sytuacji. Brak chęci do współpracy byłby wystarczająco silnym powodem do wyciągania wniosków, twierdzi Tuomioja

Swoje zastrzeżenia do Nord Stream 2 zgłosił także Paryż. „Prowadziliśmy debaty europejskie, a także francusko-niemieckie na temat projektu Nord Stream 2, kilka razy pojawiały się zastrzeżenia, niezależnie od sprawy pana Nawalnego, której jeszcze wtedy nie było”, powiedział w poniedziałek w rozmowie z agencją AFP sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune. 

„Istnieją zastrzeżenia, jakie mamy (…) w kwestii uzależnienia energetycznego od Rosji”, podkreślił francuski minister. Także z Niemiec daje się słyszeć sygnały o negatywnym nastawieniu do gazociągu.

W poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert oświadczył, że kanclerz Angela Merkel nie wyklucza objęcia sankcjami NS2 w odpowiedzi na podejrzenia otrucia Nawalnego. W weekend podobne stanowisko wyrazili m.in. minister spraw zagranicznych Heiko Mass i minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, którzy podkreślili, że władze Rosji muszą pomóc w wyjaśnieniu sprawy Nawalnego. Więcej na temat niemieckiego stanowiska ws. Nord Stream 2 poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Niemcy: MSZ grozi Rosji sankcjami za otrucie Nawalnego. Nie wyklucza wycofania się z Nord Stream 2

Niemiecki rząd nie wyklucza wstrzymania prac nad projektem Nord Stream 2, jeśli Rosja nie podejmie współpracy w celu wyjaśnienia sprawy otrucia Aleksieja Nawalnego, informuje minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

BELGRAD

Bruksela ostrzega. Unia Europejska poinformowała w poniedziałek Serbię i Kosowo, że ogłoszona w piątek (4 września) w Białym Domu decyzja o ulokowaniu ich ambasad w Jerozolimie może osłabić szanse obu krajów na akcesję do UE.

Według Unii Europejskiej status Jerozolimy powinien być ustalany między Izraelem a Palestyńczykami w ramach szerszych negocjacji pokojowych, a Serbia – jako kandydat na członka Unii Europejskiej – powinna to uszanować. „Żadne państwo członkowskie Unii Europejskiej nie ma ambasady w Jerozolimie”, przypomniał rzecznik szefa unijnej dyplomacji Peter Stano.

Serbia zobowiązała się otworzyć we wrześniu biuro handlowe w Jerozolimie i przenieść tam swoją ambasadę w lipcu 2021 r. Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował prezydentowi Serbii Aleksandarowi Vucziciowi i potwierdził, że Izrael i Kosowo, kraj w większości muzułmański, nawiążą stosunki dyplomatyczne. Poinformował też, że Prisztina również otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie, co potwierdził później premier Kosowa Avdullah Hoti na Twitterze.

Tymczasem specjalny przedstawiciel UE ds. dialogu Belgrad-Prisztina Miroslav Lajčak powiedział w poniedziałek w Brukseli, że w negocjacjach między przywódcami Serbii i Kosowa poczyniono „pełen postęp” w kwestiach poruszonych wcześniej w ramach dialogu pod auspicjami UE.

„Podczas naszych dzisiejszych spotkań rozmawialiśmy o współpracy gospodarczej oraz o zaginionych i przesiedlonych osobach – tematach, które poruszono podczas naszego ostatniego spotkania. Z radością ogłaszam, że poczyniliśmy pełen postęp w dyskusjach”, powiedział Lajčak po rozmowie między prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem a premierem Kosowa Avdullahem Hotim.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

SARAJEWO-BELGRAD

Ambasada Bośni w Izraelu nie zostanie przeniesiona do Jerozolimy. Serbski członek Prezydium Bośni i Hercegowiny Milorad Dodik powiedział w poniedziałek, że złoży wniosek do prezydencji o przeniesienie ambasady Bośni w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

„Złożę do Prezydencji Bośni i Hercegowiny o wniosek o przeniesienie ambasady Bośni z Tel Awiwu do Jerozolimy, ponieważ jest to wyraźnie ważne dla Stanów Zjednoczonych” – powiedział Dodik na specjalnej sesji Zgromadzenia Narodowego Republiki Srpskiej.

Jego chorwacki odpowiednik w prezydencji Željko Komšić powiedział, że pomysł Dodika na przeniesienie placówki dyplomatycznej Bośni z Tel Awiwu do Jerozolimy i jego poparcie dla, jak to określił, „interesów amerykańskich” jest hipokryzją, jeśli nie wręcz śmiesznością.

„Te słowa wypowiada człowiek z czarnej listy USA. Dodik chce walczyć z NATO. Jest przeciwny wspólnej walce antyterrorystycznej Bośni i Stanów Zjednoczonych i odmawia udziału amerykańskich obserwatorów w wyborach w Bośni i Hercegowinie. To człowiek, który zaciekle sprzeciwia się interesom Stanów Zjednoczonych”, podkreślił Komšić.

(BETA)

Serbia zacieśnia współpracę z Niemcami. Jakie są szczegóły?

Spotkanie niemieckiego ministra gospodarki i energii Petera Altmaiera z prezydentem Serbii Aleksandrem Vučiciem miało być kolejnym krokiem ku integracji Serbii z UE.

PARYŻ

Macron potępia represyjną politykę Chin wobec Ujgurów. W odpowiedzi na list podpisany wspólnie przez około 30 francuskich deputowanych, prezydent Emmanuel Macron powiedział, że represje wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej w Chinach są „niedopuszczalne”.

„Wszystkie te praktyki są niedopuszczalne i sprzeczne z uniwersalnymi zasadami zapisanymi w międzynarodowych konwencjach praw człowieka. Potępiamy je w możliwie najostrzejszych słowach”, podkreślił francuski prezydent.

Od czasu serii ataków i dojścia do władzy prezydenta Xi Jinpinga w 2013 r. wzrosła liczba zatrzymań w obozach pracy przymusowej w Xinjiangu w północno-zachodnich Chinach.

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Chiny o wizycie czeskiej delegacji na Tajwanie: “Czechy przekroczyły czerwoną linię”

“Jestem Tajwańczykiem”, powiedział w ramach gestu solidarności przewodniczący czeskiego senatu Miloš Vystrčil podczas swojego wystąpienia w tajwańskim parlamencie. Czeska wizyta spotkała się z ostrą reakcją Pekinu.

WIEDEŃ

Turecki minister spraw zagranicznych zarzuca kanclerzowi „odrażającą politykę”. Po tym, jak kanclerz Sebastian Kurz (ÖVP) mówił kilkukrotnie w ubiegłym tygodniu o obecnych napięciach między Grecją a Turcją na Morzu Śródziemnym i wezwał UE, by nie była szantażowana przez Turcję, minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlus napisał na Twitterze, że „prawdziwe, poważne zagrożenie dla UE i jej wartości stanowi w rzeczywistości wypaczona ideologia, którą reprezentuje Kurz”.

„Ta obrzydliwa polityka, oparta na rasizmie, ksenofobii i islamofobii, jest chorym sposobem myślenia naszych czasów”, dodał.

Stosunki między Austrią a Turcją od lat są napięte, a Wiedeń zdecydowanie sprzeciwia się przystąpieniu Turcji do UE.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Stoltenberg: Grecja i Turcja zgodziły się podjąć dialog na forum NATO. Ateny dementują oświadczenie

Sekretarz generalny NATO przekazał, że Ankara i Ateny podejmą rozmowy w celu deeskalacji konfliktu. Kwatera główna Sojuszu poinformowała też o piątkowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego.

ATENY

Grecja się zbroi. Rosnące napięcia na linii Ankara – Ateny skłoniły Grecję do podjęcia decyzji o inwestycji we wzmocnienie sił zbrojnych, a także w rozwój przemysłu obronnego i personel wojskowy. W ostatnim czasie w wysiłki na rzecz dekonfliktacji zaangażował się Sojusz Północnoatlantycki. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Grecja się zbroi. Co z deeskalacją na Morzu Śródziemnym?

Rosnące napięcia na linii Ankara – Ateny skłoniły Grecję do podjęcia decyzji o inwestycji we wzmocnienie sił zbrojnych, a także w rozwój przemysłu obronnego i personel wojskowy.

LONDYN

Johnsona gra Irlandią Płn.? Dziennik „Financial Times” poinformował w poniedziałek, że projekt ustawy o rynku wewnętrznym, który ma zostać złożony w środę w Izbie Gmin, unieważni obowiązywanie części umowy o wyjściu z UE w zakresie pomocy państwa oraz reżimu celnego w Irlandii Północnej.

Projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, nakreślony w lipcu w 100-stronicowej „białej księdze”, ma na celu zapewnienie „płynnego funkcjonowania” handlu między Anglią, Walią, Szkocją i Irlandią Północną po opuszczeniu przez Wielką Brytanię jednolitego rynku UE i unii celnej wraz końcem tego roku. Więcej szczegółów poniżej.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Wielka Brytania unieważni ustalenia z UE ws. protokołu irlandzkiego?

Ursula von der Leyen zastrzegła, że „protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej ma kluczowe znaczenie dla pokoju i stabilności na wyspie oraz dla integralności jednolitego rynku”.

DUBLIN

Rozmowy o pracę z Ursulą von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przeprowadziła w poniedziałek wideorozmowy z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness i byłym wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego Andrew McDowellem. Oboje zostali wyznaczeni przez rząd Irlandii jako potencjalni następcy Phila Hogana w Komisji Europejskiej.

McGuinness, która reprezentuje w PE Europejską Partię Ludową, pozostaje faworytką do objęcia teki unijnej komisarz. Nie wiadomo jednak jakie przypadnie jej portfolio i czy będzie to identyczny zakres obowiązków, jak w przypadku Hogana, który odpowiadał za sprawy handlowe, m.in. za trudne negocjacje z USA. Więcej o zmianach w KE piszemy poniżej.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Irlandia przedstawiła kandydatów do Komisji Europejskiej. Kto będzie następcą Phila Hogana?

Irlandzki rząd przedstawił dwójkę kandydatów na stanowisko unijnego komisarza z tego kraju, zwolnione pod koniec sierpnia przez Phila Hogana. Są nimi Mairead McGuinness i Andrew McDowell.

RZYM

Otwarto pierwsze szkoły. W poniedziałek (7 września) w prowincji Bolzano i innych rejonach Włoch ponownie otwarto pierwsze placówki oświatowe. Do przedszkoli wróciło m.in. także około 20 tys. dzieci w Mediolanie.

We wszystkich innych regionach szkoła rozpocznie się 14 września, 16 września w Fiuli oraz 24 września w Apulii i Kalabrii. Inne regiony rozważają przesunięcie rozpoczęcia roku szkolnego na czas po wyborach do władz lokalnych połączonych z referendum w sprawie zmniejszenia liczby deputowanych i senatorów. Oba wydarzenia zaplanowano na 20 i 21 września.

Ze statystyk wynika, że nadal są wakaty w szkołach dla nauczycieli, ponieważ wielu z nich odmawia podjęcia pracy w obecnych warunkach sanitarnych.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Antyszczepionkowcy i antymaseczkowcy demonstrowali w Rzymie

Przeciwnicy obowiązku zakrywania z powodu pandemii koronawirusa ust i nosa w miejscach publicznych manifestowali w stolicy Włoch.

ZAGRZEB

Rok szkolny z COVID-19. W poniedziałek oficjalnie rozpoczął się  w całej Chorwacji rok szkolny . Do szkół wróciło ponad 460 tys. uczniów. Zajęcia będą odbywać się w całości w salach lekcyjnych w ramach tak zwanego „modelu A”, częściowo w salach lekcyjnych i online w ramach „modelu B” lub całkowicie online w ramach „modelu C”.

Aby zmniejszyć liczbę osób w budynkach, szkoły w ramach tzw. „modelu B” będą działać na jedną zmianę, a 60 proc. placówek ma otrzymać pozwolenie na podział uczniów na dwie zmiany – powiedział minister edukacji Radovan Fuchs (HDZ, EPL).

Pomimo zmian w sposobie nauczania wielu rodziców niechętnie wysyła swoje dzieci do klas, zwłaszcza w sytuacji, gdy każdego dnia obserwuje się wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2.

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się COVID-19, rząd wezwał pracowników szkół do odpowiedzialnego zachowania poza godzinami pracy. Zachęca się również uczniów, zwłaszcza starszych, do noszenia masek w szkole.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Prezydent USA wspiera Trójmorze: Inicjatywa ma wielki potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma duży potencjał w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz znoszenia barier w handlu – ocenił prezydent USA Donald Trump w liście przeczytanym na Forum Biznesu, zorganizowanym z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.
 

Przywódca Stanów Zjednoczonych w liście do uczestników przypomniał, …

MADRYT

Pierwsze pół miliona. Hiszpania stała się pierwszym krajem UE, który potwierdził ponad pół miliona przypadków zakażeń SARS-CoV-2 od początku pandemii, co plasuje ją na dziewiątym miejscu na świecie, za Meksykiem i RPA.

Od końca sierpnia w Hiszpanii notowana jest wysoka dynamika zakażeń koronawirusem, przekraczająca ponad 7 tys. przypadków dziennie. W piątek resort zdrowia podał, że w ciągu zaledwie 24 godzin zanotowano w całym kraju ponad 10,4 tys. infekcji. To najwięcej od początku epidemii w tym kraju. Podobny wzrost zachorowań od sierpnia odnotowuje Francja. Więcej szczegółów poniżej.

(EUROEFE)

Hiszpania pierwsza w UE z pół miliona zakażeń koronawirusem. Co z rozpoczęciem roku szkolnego?

We wrześniu do szkół w Hiszpanii wróci łącznie ponad 8 mln dzieci i młodzieży.

LIZBONA

Znów stan wyjątkowy, ale na krótko. Od połowy września, przez co najmniej dwa tygodnie, w Portugalii, obowiązywać będzie stan wyjątkowy, zdecydował tamtejszy rząd. Uzasadnił, że planowane obostrzenia mają złagodzić skutki powrotu uczniów do szkół i zakończenia pracy zdalnej przez większość zatrudnionych.

Od pierwszego lipca stan wyjątkowy obowiązuje w Regionie Lizbony i Dolinie Tagu, zamieszkałych przez prawie 3 miliony osób (27 proc. mieszkańców kraju). Są to obszary, na których najczęściej dochodzi do zarażeń koronawirusem. Na pozostałym terytorium kraju, gdzie zachorowalność jest mniejsza, obowiązuje od początku lipca stan alarmowy. Więcej szczegółów poniżej.

(Suraia Ferreira | João Godinho, Lusa.pt)

Portugalia: Dlaczego na dwa tygodnie wraca stan wyjątkowy?

Od połowy września, przez co najmniej dwa tygodnie, w Portugalii, obowiązywać będzie stan wyjątkowy.

VALLETTA

Wezwanie do zakończenia „kryzysu humanitarnego”. Międzynarodowe organizacje pozarządowe wezwały do natychmiastowego zejścia na ląd załogi i migrantów znajdującego się u wybrzeży Malty statku Maersk Etienne. Na jego pokładzie znajduje się 27 migrantów.

Przetrzymywani są oni na pokładzie od ponad miesiąca, czekając na zgodę władz maltańskich na zejście na ląd.

Wspólne oświadczenie wydały Międzynarodowa Izba Żeglugi, UNHCR, Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Wezwały w nim do pilnego i bezpiecznego zejścia na ląd migrantów, którzy zostali w sierpniu uratowani przed utonięciem na Morzu Śródziemnym przez załogę Maersk Etienne.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Włochy: Sycylia wywiera presję na rząd ws. imigracji. "Należy przenieść wszystkich migrantów z wyspy"

Władze Sycylii wzywają włoski rząd do podjęcia działań ws. nielegalnej imigracji.

PRAGA

Niezrównoważone finanse publiczne. Czeska Najwyższa Izba Kontroli ostrzegła przed coraz gorszym stanem finansów publicznych państwa. Spowodowane jest to wpływem pandemii koronawirusa: zwiększeniem wydatków publicznych przy jednoczesnym zmniejszeniu dochodów, w tym m.in. wpływów z podatków.

Resort finansów odrzuca krytykę argumentując, że finanse publiczne żadnego z państw nie są przygotowane na takie kryzysy, jak ten związany z koronawirusem.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)