NATO: Czy Holandia będzie przeznaczać 2 proc. PKB na obronność?

Holandia może nie zrealizować natowskiego celu wydatków 2 proc. PKB na obronność.

Holandia może nie zrealizować natowskiego celu wydatków 2 proc. PKB na obronność.

W Hiszpanii pierwsza doba bez zgonów od początku pandemii. Czy Holandia wypełni natowskie zobowiązanie przekazywania 2 proc. PKB na obronność? Kolejne kraje znoszą obostrzenia wprowadzone na czas pandemii. UE zapowiada większe zaangażowanie finansowe na Bałkanach. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

Pierwsza doba bez zgonów. We wtorek (2 czerwca) w Hiszpanii nie potwierdzono żadnego przypadku śmiertelnego powiązanego z koronawirusem. To pierwszy taki dzień od początku pandemii. Jednocześnie odnotowano 71 nowych zakażeń. To drugi kolejny dzień, w którym liczba infekcji była mniejsza niż 100. 

„Jesteśmy w bardzo dobrym miejscu jeżeli chodzi o ewolucję pandemii”, powiedział szef ratownictwa medycznego Fernando Simon, dodając, że „trendy zmierzają we właściwym kierunku”.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Koronawirus: Hiszpania zamierza zakończyć pandemię 21 czerwca

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez oświadczył wczoraj, że kraj potrzebuje jeszcze 15 dni restrykcji, by 21 czerwca „zakończyć pandemię raz na zawsze”.

HAGA

System świateł. W Holandii planowane jest kolejne luzowanie restrykcji. Od 15 czerwca rząd złagodzi obostrzenia dotyczące podróży do większości państw w strefie Schengen. Szczegóły będą podane jeszcze dziś (3 czerwca). Wiadomo, że holenderski system może co do zasady przypominać czeski tzw. system świateł drogowych, określający poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego innych państw.

W grupie pomarańczowej znalazłyby się kraje, do których należałoby podejmować tylko niezbędne podróże, a w żółtej byłyby te państwa, gdzie wciąż istnieje bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia z uwagi na pandemię.

Co z natowskimi zobowiązaniami? W ciągu najbliższych dni może wyjaśnić się czy rząd Holandii zamierza dotrzymać zapowiedź realizacji obietnicy przeznaczania 2 proc. PKB na obronność. Państwa NATO zgodziły się w 2014 r. podczas szczytu w Walii, by w ciągu kolejnych 10-ciu lat osiągnąć poziom 2 proc. PKB.

W 2019 r. tylko dziewięć państw członkowskich osiągnęło ten cel. Minister obrony Ank Bijleveld powiedziała niedawno, że do 2024 r. Holandii nie uda się osiągnąć deklarowanego pułapu. Po tych słowach Pani minister została wezwana przez parlamentarną komisję obrony w celu złożenia wyjaśnień.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Szef NATO: Rosja i Chiny chcą wykorzystać pandemię do destabilizacji Zachodu

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oskarżył Moskwę i Pekin o to, że chcą wykorzystać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, aby osłabić i zdestabilizować Zachód.

PARYŻ

Zabroniona demonstracja. Tysiące demonstrantów zebrało się we wtorek (2 czerwca) wieczorem, pomimo zakazu zgromadzeń z uwagi na epidemię koronawirusa, w Paryżu, po wezwaniu do mobilizacji przez kolektyw „Justice for Adama”. 

Adama Traoré zmarł w lipcu 2016 r po aresztowaniu przez żandarmerię. Jego ciało znaleziono na dziedzińcu żandarmerii w Beaumont-sur-Oise (w aglomeracji paryskiej). Wyniki sekcji zwłok uniewinniają policjantów.

Jednak rodzina, przyjaciele oraz aktywiści oskarżają żandarmerię o rasizm oraz stosowanie brutalnych metod, które przyczyniły się do śmierci Traoré. Śmierci 24-latka w 2016 r. towarzyszyły kilkudniowe protesty i starcia z siłami porządkowymi – podobne do tych obserwowanych obecnie w USA, gdzie od kilku dni dochodzi zamieszek po śmierci George’a Floyda w Minneapolis.

We wtorek (2 czerwca) w Paryżu także doszło do zamieszek, a policja użyła gazu łzawiącego.

(EURACTIV.FR)

USA: Zamieszki coraz ostrzejsze. Trump zapowiada użycie wojska

Protesty w USA, które wybuchły po śmieci czarnoskórego George’a Floyda w wyniku interwencji policji, przybierają na sile. Policja tłumi wybuchające po niektórych protestach zamieszki coraz ostrzej. Prezydent Donald Trump zapowiada użycie wojska.

 

Jedne z najostrzejszych zamieszek odbywają się w Waszyngtonie, gdzie …

WARSZAWA

Senackie poprawki odrzucone. Sejm przyjął wczoraj po południu ustawę o tegorocznych wyborach prezydenckich, prezydent wieczorem ją podpisał i jeszcze tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak posłowie odrzucili wiele senackich poprawek, m.in. tę gwarantującą nowym kandydatom 10 dni na zebranie podpisów.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Andrzej Duda podpisał ustawę o wyborach prezydenckich

Sejm przyjął wczoraj ustawę o tegorocznych wyborach, prezydent wieczorem ją podpisał i jeszcze tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

BERLIN

Potwierdzone spekulacje. O możliwej rezygnacji ambasadora USA w Niemczech Richarda Grenella spekulowano od kilku tygodni. We wtorek (2 czerwca) stała się ona faktem. Jego obowiązki przejmie tymczasowo zastępczyni Robin Quinville. Informacje potwierdził rzecznik ambasady Joseph Giordono-Scholz. Dlaczego ambasador zrezygnował? Więcej szczegółów poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Rezygnacja kontrowersyjnego ambasadora USA

Co skłoniło amerykańskiego dyplomatę do rezygnacji?

BRUKSELA

Ostatnie etap? Belgijska Rada Bezpieczeństwa Narodowego omówi w środę (3 czerwca) wdrożenie trzeciej fazy luzowania restrykcji. Mogłaby się ona rozpocząć w poniedziałek (8 czerwca). 

Nieoficjalnie wiadomo, że w kolejnym etapie znoszenia ograniczeń mogłoby dojść do ponownego otwarcia hoteli, restauracji oraz kawiarni. Eksperci będą rozmawiali także o wznowieniu rozgrywek sportowych. W niektórych sąsiednich krajach podjęto już takie decyzje. Tymczasem liga belgijska należała do pierwszych w Europie, która poinformowała o przedwczesnym zakończeniu sezonu.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Belgia: 2 tysiące "detektywów" ma śledzić zakażenia SARS-CoV-2

W ten sposób identyfikowani mają być kolejni nosiciele patogenu, by przyspieszyć z nim walkę.

WIEDEŃ

Rząd zatwierdza aplikację do śledzenia COVID-19. Austriacka aplikacja „Stopp-Corona”, narzędzie, które pozwoli kontrolować ruch osób zakażonych koronawirusem, została ponownie zatwierdzona przez rząd. Aplikację opracował Austriacki Czerwony Krzyż.

Austria była jednym z pierwszych państw, które rozpoczęły pracę nad rozwiązaniem, które funkcjonuje w niemal wszystkich krajach. Jednak korzystaniu z narzędzia zaszkodziła debata polityczna. Grupa posłów współrządzącej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) planowała wprowadzić do przepisów obowiązek instalowania aplikacji, co wzbudziło kontrowersje wśród Austriaków.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Francusko-niemiecki plan odbudowy unijnej gospodarki jest nie do przyjęcia

Dlaczego Austria i pozostałe kraje „oszczędnej czwórki” sprzeciwiają się francusko-niemieckiemu planowi odbudowy unijnej gospodarki?

HELSINKI

Kontrowersyjny powrót. Trójka kobiet i ich dziewięcioro dzieci wróciły do kraju po ucieczce z syryjskiego obozu dla uchodźców al-Hol, poinformowało w niedzielny wieczór (31 maja) Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Finlandia nie mogła odmówić im powrotu mimo że, jak wynika z informacji służb wywiadowczych (SUPO), były one żonami bojowników tzw. Państwa Islamskiego i mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

MSZ podkreśliło, że nikt z administracji rządowej nie pomagał kobietom i ich dzieciom w ucieczce z obozu. Paszporty miały zostać wydane kobietom w Ankarze przez fińską ambasadę „w porozumieniu” z władzami tureckimi. W zapewnienia władz nie wierzą politycy populistycznej Partii Finów, którzy oskarżyli rząd o kłamstwo.

Sprawa jest kontrowersyjna, ponieważ w lutym br. Komisja Konstytucyjna parlamentu zwróciła się do prokuratora generalnego z prośbą o sprawdzenie legalności działań ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto. Zaproponował bowiem sprowadzenie do kraju dzieci fińskich obywateli z kontrolowanego przez Kurdów obozu al-Hol, w którym przetrzymywani są członkowie Daesh w Syrii. Gdy decyzji ministra sprzeciwił się jeden z urzędników, Haavisto miał zdecydować o jego odsunięciu od obowiązków.

Rząd już w grudniu  2019 r. poinformował, że będzie dążył do sprowadzenia do kraju dzieci obywatelek Finlandii, które wyjechały do Syrii, by dołączyć do samozwańczego kalifatu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Ewentualna akcesja do NATO popsuje relacje z Rosją

Czy Finlandia w ogóle chce się zdecydować na taki krok?

RZYM

Coraz mniej restrykcji. Zgodnie z zapowiedziami opozycja zorganizowała we wtorek (2 czerwca) w święto Republiki protesty w kilku miastach całego kraju. Na największym w Rzymie pojawili się m.in. politycy Ligii, Braci Włochów oraz Forza Italia.

Tymczasem Włochy znoszą kolejne obostrzenia. Od dziś (3 czerwca) Włosi mogą znów po 3 miesiącach przerwy, podróżować po swoim kraju. Więcej szczegółów w artykule poniżej.

(Valentina Iorio | EURACTIV.it) 

BRATYSŁAWA

Zgoda na 100-lecie Trianon. „Trianon nie może stać się ciężarem, który uniemożliwiłby Słowakom i Węgrom współpracę w przyszłości”, powiedział słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korčok podczas wizyty w Budapeszcie, gdzie doszło do spotkania z węgierskim szefem dyplomacji Péterem Szijjártó

Zawarty 4 czerwca 1920 r. traktat w Trianon do dziś stanowi bardzo delikatną kwestię w relacjach obu państw. W wyniku porozumienia Węgry straciły dwie trzecie swojej ówczesnej powierzchni, w tym tereny, które należą dziś do Słowacji.

Szijjártó oświadczył, że współpraca dwustronna obu państw nigdy w historii nie była tak znakomita jak obecnie i rząd Węgier przypisuje jej strategiczne znaczenie. Szijjártó potwierdził, że rocznica Trianon oznacza zupełnie co innego dla Węgrów i Słowaków, a przyszła dobra współpraca zależy od tego, czy „będą oni potrafili uszanować nawzajem swoje uczucia”.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Węgry: Orbán krytycznie o Funduszu Odbudowy UE. "To absurd".

Projekt nowego unijnego budżetu przedstawiony przez Komisję Europejską spotkał się z krytyką Viktora Orbána.

SOFIA

Minister spraw zagranicznych Bułgarii Jekaterina Zaharieva powiedziała w rozmowie z telewizją BNT, że nasilenie kampanii przeciwko jej krajowi, jakie jest obserwowane w ostatnich dniach w Macedonii Północnej jest nieakceptowalne.

Szefowa resortu dyplomacji twierdzi, że ma to związek z zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi. „Kiedy aspirujesz do bycia częścią europejskiej rodziny, nic nie usprawiedliwia takiego postępowania”, podkreśliła Zaharieva. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Premier obiecuje przyspieszenie budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream

Kiedy zostanie zakończona bułgarska nitka rosyjskiego gazociągu Turecki Potok?

ZAGRZEB

Presja migracyjna. Władze bośniackiego kantonu uńsko-sańskiego przy granicy z Chorwacją twierdzą, że w najbliższych dniach wzrośnie liczba migrantów, którzy będą próbowali przekroczyć granicę.

Ma to związek z poluzowaniem środków wprowadzonych na czas pandemii oraz przywróceniem komunikacji publicznej. Tylko w ostatnich dniach po przywróceniu połączeń autobusowych między miastami do kantonu uńsko-sańskiego docierało około 100-150 osób.

W poniedziałek (1 czerwca) policja w Słowenii zapowiedziała intensyfikację kontroli granicznych z powodu większej liczby migrantów na tzw. szlaku bałkańskim (prowadzącym z Grecji przez Macedonię Północną, Albanię i Serbię). Według oficjalnych danych, w pierwszych czterech miesiącach tego roku policja zarejestrowała 2 394 nielegalne przekroczenia granicy.

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

26 osób aresztowanych w sprawie śmierci migrantów w brytyjskiej ciężarówce

Policja w Belgii i Francji aresztowała w sumie 26 osób w związku z ubiegłoroczną głośną tragedią do jakiej doszło podczas próby przemytu 39 wietnamskich imigrantów z Belgii do Wielkiej Brytanii.

LUBLANA

Niesymetryczna polityka graniczna. Austria nadal nie potwierdziła oficjalnej daty otwarcia granic ze Słowenią, mimo że podobne deklaracje potwierdzono stosunku do innych sąsiednich państw: Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier. Nieoficjalnie wiadomo, że mogłoby się to stać 15 czerwca, ale według słoweńskich mediów to co najmniej dziwna polityka biorąc pod uwagę, że to w Słowenii, a nie w Niemczech czy nawet w Austrii notuje się najmniejsza liczbę zakażeń koronawirusem, a władze ogłosiły 14 maja koniec pandemii.

Mniejszość słoweńska w austriackiej Karyntii domaga się jak najszybszego otwarcia granic. Słoweńcy twierdzą, że polityka Wiednia wynika z chęci zatrzymania w kraju jak największej liczby obywateli ze względu na interesy ekonomiczno-turystyczne.

„Na asymetryczną politykę graniczną Wiednia wpływają przede wszystkim interesy lokalnego sektora turystycznego”, powiedziała słoweńska ambasador w Wiedniu Ksenija Škrilec

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

BELGRAD

Duże unijne inwestycje na Bałkanach. Unijny komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi powiedział we wtorek (2 czerwca), że UE planuje na Bałkanach przeprowadzić znaczne inwestycje, które pozwolą ożywić gospodarkę państw regionu. Unia zmobilizuje dodatkowe 10,5 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na wsparcie dla państw Bałkanów Zachodnich. 

Verhelyi twierdzi, że wsparcie miałoby zostać skierowane na ożywienie gospodarcze, małe i średnie przedsiębiorstwa, „zieloną” energię, transport, gospodarkę cyfrową, ochronę środowiska.

Verhelyi powiedział, że przedłożono Radzie Ministrów UE i Parlamentowi Europejskiemu propozycję zwiększenia do 14,5 mld euro kwoty przewidzianej na kolejne kilkuletnie wsparcie na programy dla państw Bałkanów Zachodnich.