AirHelp: Najgorsze lotniska są w… Europie

Lotnisko Humberto Delgado w Lizbonie, autor Gustavo H. Braga, flickr

Lotnisko Humberto Delgado w Lizbonie, autor Gustavo H. Braga, flickr

Według światowego rankingu wiodącej grupy praw pasażerów AirHelp wśród dziesięciu najgorszych lotnisk na świecie, aż osiem położonych jest w Europie. W raporcie brana jest pod uwagę punktualność lotów, jakość obsługi oraz dostępne usługi.

 

W badaniu brano pod uwagę opinie 40 tysięcy podróżujących z ponad 40 krajów i na tej podstawie stworzono ranking 132 lotnisk świata.

Na pozycje danego lotniska w rankingu w 60 proc. wpływ miała punktualność lotu. Zgodnie z zasadami AirHelp dopiero 15-minutowe przekroczenie zarówno czasu wylotu jak i przylotu uznawane jest za opóźnienie. Na pozostałą cześć oceny składały się w 20 proc. jakość usługi, czyli m.in. oczekiwanie na kontrole bezpieczeństwa i czystość, a pozostałe 20 proc. punktacji stanowiła oferta gastronomiczna i opcje zakupowe danego lotniska. AirHelp zdecydowało się na zbadanie tylko tych lotnisk, które są uważane za „popularne” i na których można było zebrać wystarczającą ilość danych.

Wielka Brytania: Ładunki wybuchowe na dworcu i lotniskach w Londynie

Brytyjska policja poinformowała, że w Londynie odnaleziono wczoraj (5 marca) trzy niewielkie ładunki wybuchowe domowej roboty. Umieszczono je na dwóch lotniskach – Heathrow oraz London City – oraz na dworcu Waterloo. W śledztwo zaangażowana jest też policja z Irlandii, ponieważ …

Gdzie najlepiej, gdzie najgorzej?

Z rankingu wynika, że najgorsze europejskie lotniska są we Francji, na Malcie, w Holandii, Rumunii oraz w Wielkiej Brytanii. Najniższą ocenę według rankingu otrzymało lotnisko Humberto Delgado w Lizbonie – 5,77 punktów w 10 stopniowej skali.

Na końcowych pozycjach uplasowały się kolejno holenderskie lotnisko w Eindhoven (130. miejsce), w Bukareszcie (129.), międzynarodowe lotnisko na Malcie (128.), w Manchesterze (127.), Paryż Orly (126.), w Porto (125.) oraz London Gatwick (123.).

Ranking wskazuje także najlepsze lotniska na świecie. Na pierwszym miejscu – podobnie jak przed rokiem – na pierwszej pozycji znalazło się katarskie lotnisko Hamad w Dausze z wynikiem 8,39 w 10 stopniowej skali.

Wśród dziesięciu najlepszych lotnisk, zaledwie trzy położone są w Europie – międzynarodowe lotnisko w Atenach znalazło się na trzeciej pozycji, lotnisko w Gdańsku im. Lecha Wałęsy na piątym miejscu oraz na dziewiątej pozycji port lotniczy Los Rodeos na Teneryfie w Hiszpanii.

W rozmowie z EURACTIV.com eksperci ds. lotnictwa twierdzą, że tak wysokie miejsca w rankingu lotnisk w Dausze, Atenach i na Teneryfie nie są zaskoczeniem, dlatego, że w tych miejscach rzadko występują opóźnienia ze względu na pogodę.

Problemy, problemy…

Z kolei niekorzystne warunki pogodowe spowodowały, ze lotniska w Stanach Zjednoczonych nie pojawiły się w najlepszej trzydziestce rankingu Częstym problemem są tam bowiem opóźnienia ze względu na warunki meteorologiczne. Na najwyższej pozycji wśród amerykańskich lotnisk znalazł się port lotniczy w Atlancie zajmując 34 miejsce.

USA i UE znów grożą sobie sankcjami. Poszło o dotacje dla Airbusa

Amerykański prezydent zagroził Unii Europejskiej wprowadzeniem nowych taryf celnych na produkty o wartości 11,2 mld dolarów. W ten sposób Donald Trump zareagował na dotacje, jakie UE skierowała do francusko-niemiecko-hiszpańskiego koncernu lotniczego Airbus.
 

To kolejna odsłona sporu, jaki narósł wokół rywalizacji europejskiego …

Dyrektor Generalny AirHelp, Henrik Zillmer ocenił,  ze coraz częściej najbardziej znane lotniska na świecie zmagają się z zatłoczeniem i kolejkami i wciąż starają się przystosować do wzrastającej liczby pasażerów.

Ponadto, od 2005 r. o 60 proc. wzrosła liczba kilometrów pokonywanych samolotami w Unii Europejskiej. Jak wynika z tegorocznego raportu o wpływie lotnictwa na środowisko, ten trend ma się wciąż otrzymywać.

W ubiegłym tygodniu Eurostat ujawnił, że co szósta podróż obywateli UE w 2017 r. odbywała się samolotem, czyli łącznie z 1,3 mld podroży około 218 mln było podróżami lotniczymi.