Na Słowacji wyprodukowano testy na koronawirusa

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Słowacja ma własne testy na koronawirusa. Niemieccy politycy naciskają na Komisję Europejską w sprawie przyjęcia nieletnich uchodźców z greckich wysp. Bułgaria zakazuje wjazdu obcokrajowcom. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRATYSŁAWA

Własne testy. Zespół słowackich naukowców z prywatnych firm i słowackiej Akademii Nauk opracował nowy test na koronawirusa. Pierwsza partia zawierająca 100 tys. testów zostanie przekazana państwu za darmo. Kolejne partie mają być sprzedawane w korzystnych cenach. Testy są zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a wszystkie niezbędne komponenty są produkowane na Słowacji. Testy czekają jeszcze na weryfikację i certyfikację, która potrwa od dwóch do trzech tygodni.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Masowe testy na koronawirusa wśród mniejszości romskiej

Słowackie władze rozpoczęły masowe testowanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wśród Romów zamieszkujących głównie wschód kraju.

BERLIN

Uratujmy w końcu dzieci! Wzmaga się presja niemieckich polityków na Komisję Europejską w sprawie natychmiastowego ściągnięcia do „chętnych państw UE” nieletnich uchodźców z przepełnionych obozów w Grecji. Apel o tej treści wystosowało w poniedziałek (6 kwietnia) 50 polityków rządzącej koalicji CDU/CSU i SPD.

We wtorek (7 kwietnia) minister rozwoju Gerd Müller (CSU) powtórzył słowa apelu, podkreślając także konieczność przebudowy obozu Moria na wyspie Lesbos w celu dostosowania warunków do standardów określonych przez Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR).

Liderka Partii Zielonych Annalena Baerbock, a także kilku deputowanych SPD, oskarżyło wczoraj (8 kwietnia) niemiecki rząd o niepodejmowanie żadnych działań w celu sprowadzenia dzieci do Niemiec. Gabinet Angeli Merkel zgodził się w początkach marca na przyjęcie części nieletnich uchodźców. Decyzja ta dotyczy dzieci potrzebujących opieki ze względu na poważną chorobę oraz tych poniżej 14. roku życia bez opieki dorosłych.

(Christina Goßner | EURACTIV.de)

PRAGA

Stan wyjątkowy przedłużony, ale i skrócony. Według firmy konsultingowej Bisnode 204 tys. czeskich przedsiębiorców musi zamknąć swoje firmy z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rząd. Większość z nich działa w branży gastronomicznej. W wyniku zamrożenia produkcji przemysłowej niemal 90 proc. krajowego przemysłu gospodarczego jest obecnie unieruchomione. 

Tymczasem parlament przegłosował we wtorek (7 marca) przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 kwietnia. Parlamentarzyści nie zgodzili się jednak na propozycje rządu, by przedłużyć stan wyjątkowy do 11 maja. Pierwotna propozycja rządu przewidywała przedłużenie stanu wyjątkowego właśnie o 30 dni.

Jak dotąd nie ustalono czy i jakie ograniczenia będą obowiązywały obywateli po zakończeniu stanu wyjątkowego.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Austria ma już plan zakończenia "lockdownu"

Wiedeń myśli o zakończeniu tzw. lockdownu, czyli specjalnych epidemiologicznych obostrzeń, które mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Które państwa również rozważają taką możliwość?

MADRYT

Bez wypadków. Epidemia koronawirusa całkowicie zmieniła codzienność madryckich strażaków. Zapytany przez hiszpańską redakcję EURACTIV, José – z jednej z brygad z centrum miasta –  twierdzi, że „85 proc. wezwań polega na wyłamaniu drzwi do mieszkań po śmierci samotnych osób”.

W związku z przedłużeniem przez rząd Hiszpanii stanu wyjątkowego do 12 kwietnia, w kraju obowiązują przepisy umożliwiające wydłużenie czasu pracy dla strażaków oraz np. pracowników pogotowia.

Zapytany przez EURACTIV José z Madrytu dodaje: „Prawie nie ma już wypadków. Zdarza się, że odbieramy po 20 połączeń dziennie w sprawie konieczności wyważenia drzwi”. 

(Inés Verdejo | EFE)

SOFIA

Wstęp wzbroniony. Bułgaria zakazuje wjazdu wszystkim obcokrajowcom z powodu pandemii COVID-19. Zarządzenie o tymczasowym zamknięciu granic wydał w poniedziałek wieczorem minister zdrowia Kirił Ananiew. „Wjazd wszystkich obywateli państw trzecich na terytorium Bułgarii, przez wszystkie przejścia graniczne, drogą powietrzną, morską, kolejową i drogową jest czasowo zabroniony”, głosi ministerialna decyzja.

Granice zostają zamknięte dla wszystkich państw poza członkami UE oraz strefy Schengen. Z tego grona są jednak wyłączone kraje o wysokim stopniu rozprzestrzenienia COVID-19: Włochy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Austria, Belgia, Islandia i Luksemburg.

Zakaz nie dotyczy obywateli Bułgarii i członków ich rodzin, a także cudzoziemców posiadających status stałego lub długoterminowego pobytu w Bułgarii i ich rodzin. Istnieją także wyjątki dla pracowników sektora transportu i przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Zakazem nie są objęci również sezonowi pracownicy w rolnictwie.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

HELSINKI

Obawy na północy. We wtorek (7 kwietnia) rząd zaostrzył ograniczenia w ruchu transgranicznym ze Szwecją i Norwegią. Odtąd dozwolone są wyłącznie podróże do pracy. Pracownicy muszą przedstawić zaświadczenie pracodawcy, aby uzasadnić swoją podróż. Nowe ograniczenia mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa będą obowiązywać do 13 maja.

Każdy przybywający do Finlandii musi poddać się kwarantannie na czas 14 dni. Wyjątek ustanowiono dla pracowników pogotowia ratunkowego, personelu służb ratowniczych i transportu towarowego. W celu zminimalizowania ruchu fiński rząd poprosił pracodawców o zapewnienie zakwaterowania osobom pracującym za granicą.

Codziennie tylko w Tornio granicę ze Szwecją przekracza ponad 2 tys. osób. Finowie obawiają się, że do północnej części kraju może przedostać się wirus ze Szwecji, która nie wprowadziła jak dotąd zbyt wielu obostrzeń dla obywateli. Władze obawiają się zachorowań zwłaszcza wśród starszej części społeczeństwa. Ponadto prasa zwraca uwagę na gorszy dostęp do opieki zdrowotnej na północy kraju. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

LIZBONA

Potrzeba cierpliwości. Prezydent Portugalii powiedział we wtorek, że zdaniem ekspertów należy co najmniej do końca kwietnia pozostać w domowej izolacji, aby wraz z nastaniem maja powoli rozluźniać sztywne ograniczenia społeczne. 

Według danych zaprezentowanych we wtorek  (7 kwietnia) przez Ministerstwo Zdrowia w Portugalii zmarło jak dotąd 345 osób zarażonych koronawirusem. We wtorek przybyło 34. Od początku epidemii potwierdzono 12 442 przypadki zarażenia koronawirusem – we wtorek przybyło 712. 

(Lusa.pt)

PARYŻ

Kolejna granica przekroczona. We Francja liczba osób zarażonych koronawirusem przekroczyła we wtorek 10 tys. Premier Édouard Philippe zwraca uwagę, że do spłaszczenia krzywej zachorowań potrzeba jeszcze czasu. Z kolei eksperci z Francuskiej Akademii Nauk zalecają wstrzymanie ruchu między poszczególnymi regionami, dopóki nie potwierdzony zostanie spadek zagrożenia.

We Francji coraz większą popularność zyskuje pomysł wprowadzania ograniczeń dla grup wiekowych bardziej narażonych na zachorowanie. Jednocześnie w Paryżu od dziś (8 kwietnia) wchodzi w życie zakaz wychodzenia z domu między 10 a 19 pod pretekstem uprawiania sportu. Mer francuskiej stolicy Ane Hidalgo chce także wprowadzić obowiązek noszenia masek ochronnych.

(EURACTIV.FR)

RZYM

Przygotowania do II fazy. Premier Giuseppe Conte omówił we wtorek przygotowania rządu do kolejnych tygodni walki z koronawirusem. Obecne restrykcje, samoizolacja oraz „zamrożenie” gospodarki, wygasają 13 kwietnia. Jeśli w kolejnych dniach utrzyma się trend mniejszej liczby zachorowań to po świętach Wielkanocy niektóre firmy otrzymają pozwolenie na wznowienie produkcji. Jednak mieszkańcy kraju pozostaną w samoizolacji co najmniej do 4 maja. 

„Musimy być bardzo ostrożni w drugiej fazie: jeśli zbyt wcześnie poluzujemy ograniczenia, możemy wrócić do wzrostu liczby zachorowań”, powiedział minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio. Do wtorku (7 kwietnia) potwierdzono 135 586 przypadków zarażenia koronawirusem od początku epidemii. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 17 127, z czego we wtorek przybyły 603 zgony. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Izba refleksji? Sejm przyjął co prawda nowelizację ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich w ekspresowym tempie i od razu trafiła ona do Senatu, ale marszałek Tomasz Grodzki już zapowiedział, że Izba wyższa zajmie się tą ustawą “z najwyższą starannością”.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Czy wybory prezydenckie mają szansę odbyć się w maju?

Sejm przyjął co prawda nowelizację ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich w ekspresowym tempie i od razu trafiła ona do Senatu, ale marszałek Tomasz Grodzki już zapowiedział, że Izba wyższa zajmie się tą ustawą “z najwyższą starannością”. 

BUKARESZT

Na pomoc Włochom. Zespół 11 lekarzy i 6 pielęgniarek przybył we wtorek (7 kwietnia) do Lombardii, aby pomóc włoskiemu personelowi medycznemu w walce z pandemią COVID-19. Poza Rumunią kolejnymi państwami, które wysłały pomoc do Włoch są Norwegia i Austria.

Norwegia także wysłała personel medyczny, podczas gdy Austria zaoferowała Włochom ponad 3 tys. litrów środka dezynfekującego.

(EURACTIV.ro)

BELGRAD

Brak zakażeń wśród uchodźców. Serbski komisarz ds. Uchodźców i Migracji (SCRM) powiedział, że migranci w Serbii nie są zagrożeni zachorowaniem na koronawirusa SARS-CoV-2. „Przebywają oni w całkowitej izolacji od ponad trzech tygodni.  Jak dotąd nie zarejestrowano wśród nich żadnych objaw koronawirusowych”.

Kilka dni temu w jednym z ośrodków recepcyjnych w Obrenovacu pod Belgradem doszło do bójki około 50 osób. Musiała interweniować policja. Szef SCRM powiedział, że w kolejnych dniach spodziewane jest zwiększone napięcie i niepokoje w ośrodkach „z powodu poddania migrantów izolacji”.

((EURACTIV.rs)

ZAGRZEB

Brak zgody na inwigilację. We wtorek Parlament przyjął strategię klimatyczną do 2040 r., z perspektywą na 2070 r. Parlament przegłosował także zmiany w ustawie o banku centralnym, ratowaniu instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, dostosowując je do prawodawstwa UE. Zmiany są podyktowane przygotowaniami do wprowadzenia euro. Rząd przeforsował także pakiet środków mających na celu ratowanie gospodarki w obliczu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. 

Rząd nie uzyskał jednak poparcia dla projektu ustawy, który zalegalizowałby szerszy nadzór nad telefonami komórkowymi obywateli jako środek w walce z koronawirusem. Projekt ustawy wysłano do drugiego czytania z powodu krytyki ze strony partii opozycyjnych.

Poprawka Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) przewiduje jasne określenie grona osób, które mogą być poddane monitorowaniu, tak aby dana osoba była informowana, że ​​znajduje się pod nadzorem. Opozycja podkreśla, że zgłoszone poprawki mają na celu wyeliminowanie możliwości łamania praw człowieka. 

(Karla Junicic | EURACTIV.hr)