Można było uniknąć zamachu w Wiedniu? / STOLICE

Słowacja, Austria, zamach,

Słowackie władze miały poinformować Austriaków o zagrożeniu terrorystycznym. / Foto via [Shutterstock/pv brothers]

Czy można było uniknąć zamachu w Wiedniu? Były przewodniczący parlamentu Kosowa będzie sądzony za zbrodnie wojenne? Który kraj w Europie wygrywa z koronawirusem? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WIEDEŃ

Czy można było uniknąć zamachu? Słowackie władze miały poinformować Austriaków o zagrożeniu terrorystycznym. Według policyjnego raportu poinformowano Austriaków o niebezpiecznych osobach, które przyjechały do kraju w celu zakupienia ciężkiej amunicji. Stało się to kilka miesięcy przed niedawnym zamachem w Wiedniu.

Wśród osób, które pojawiły się na Słowacji był islamista Kujtim Fejzulai. To właśnie ten mężczyzna był zamachowcem, który zginął z rąk policji. Podczas lipcowej wycieczki na Słowację bezskutecznie próbował zakupić naboje do karabinu AK-47. Słowackie władze od razu przekazały informacje o podejrzanej wizycie Austriakom.

„Nie podjęto dalszych działań. Najwyraźniej zawiodła komunikacja między służbami”, przyznał austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer.

Według władz karabiny AK-47 nie zostały użyte w zamachu. Policja z Austrii aresztowała 14 osób powiązanych z atakiem. Zatrzymań dwóch osób dokonali również mundurowi w Szwajcarii

Nehammer oświadczył w środę, że analiza ponad 20 tys. przekazanych policji zapisów wideo potwierdziła teorię, iż zamachowiec, który ostrzelał w poniedziałek w centrum Wiednia przypadkowe osoby, działał prawdopodobnie w pojedynkę. W zamachu zginęły cztery osoby.

(Georgi Gotev and Philipp Grüll | EURACTIV.com and EURACTIV.de)

Zamach w Wiedniu: Wiadomo kim był napastnik – zaatakował samotnie, a urodził się w Austrii

20-letni Austriak macedońsko-albańskiego pochodzenia był sprawcą wczorajszego (2 listopada) ataku w centrum Wiednia. Zabił cztery osoby, a ranił 23. Sam zginął w strzelaninie z policjantami.

 

Atak terrorystyczny w Wiedniu miał miejsce wczoraj kilka minut po godzinie 20:00. Ubrany na biało i …

Niemcy się obawiają. Po zamachu, do którego doszło w Wiedniu, Federalny Urząd Ochrony Konstytucji w Niemczech obawia się naśladowców. Niemiecka policja federalna wzmacnia kontrole na granicy z Austrią. Minister spraw wewnętrznych Hesji Peter Beuth inwestuje dodatkowe środki w ochronę żydowskich instytucji.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Strzelanina w pobliżu synagogi w Wiedniu. MSW mówi o "akcie terroru"

Jak potwierdziła wiedeńska policja, w ataku zginęły dwie osoby, w tym jeden z kilku zamachowców.

PRISZTINA

Kolejny sądzony za zbrodnie wojenne. Były rzecznik Armii Wyzwolenia Kosowa i były przewodniczący parlamentu tego kraju Jakup Krasniqi został w środę aresztowany i przewieziony do Hagi, poinformował trybunał ds. zbrodni wojennych w Kosowie.

Działający od 2015 roku Trybunał wyjaśnił, że Krasniqi zostanie oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Mający siedzibę w Hadze trybunał ds. zbrodni wojennych w Kosowie sądzi domniemane zbrodnie popełnione w latach 1999-2000 przez członków Armii Wyzwolenia Kosowa popełnione na mniejszościach etnicznych i oponentach politycznych.

Krasniqi był przewodniczącym Zgromadzenia Kosowa od 2008 do 2014 r. Od 27 września 2010 do 22 lutego 2011 oraz ponownie od 30 marca 2011 do 7 kwietnia 2011 pełnił obowiązki prezydenta Kosowa.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

HELSINKI

Wygrywają z koronawirusem? W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Finlandii potwierdzono 45,7 zakażenia koronawirusem na 100 tys. mieszkańców, co według danych WHO jest najniższym wskaźnikiem zachorowań w całej UE. Kraj ze stolicą w Helsinkach jest jedynym na kontynencie, w którym tempo przyrostu zakażeń spadło.

Fińskie władze wytypowały już działania, które w największym stopniu wpłynęły na tak skuteczne poradzenie sobie z epidemią. Wskazano, że są nimi przede wszystkim szybkie działania rządu, polegające na wprowadzeniu 2-miesięcznego lockdownu w marcu i wprowadzeniu zakazu podróżowania do i ze stolicy.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Jak w praktyce wygląda jawność zarobków najbogatszych?

Każdego roku na jesieni publikacje o dochodach najbogatszych fińskich podatników i możliwość sprawdzenia dochodów np. sąsiada budzą duże emocje w mediach i wśród obywateli.

BERLIN

Zmiany w lotnictwie. Komisja Obronności Bundestagu wyraziła zgodę na zakup łącznie 38 nowych samolotów bojowych. Za projektem głosowali deputowani CDU/CSU, SPD, Zielonych i FDP.

Jak zaznacza minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, nowe myśliwce produkcji Airbusa mają zastąpić starsze samoloty niemieckich sił powietrznych. Ogólnie Federalne Ministerstwo Obrony planuje odmłodzić flotę składającą się z 93 Eurofighterów i 45 amerykańskich myśliwców F-18.

Jak pisze agencja DPA, zamówienie opiewa na 5,5 mld euro i obejmuje również zakup części zamiennych i wyposażenia. Obecnie musi zostać zatwierdzone przez komisję budżetową, która powinna zadecydować o przyznaniu środków w czwartek (5 listopada).

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy wykreślą słowo "rasa" z konstytucji?

Ustawa zasadnicza musi chronić przed rasizmem bez mówienia o „rasie”?

PARYŻ

Kto lepszy dla Francji? Minister gospodarki Francji Bruno Le Maire ocenił, że wybory prezydenckie w USA „niewiele zmienią”, jeśli chodzi o interesy handlowe jego kraju. Szefowa skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen uważa, że zwycięstwo Donalda Trumpa „byłoby lepsze dla Francji”.

„Donald Trump to powrót narodów, to koniec dzikiej globalizacji, tej deregulacji, tego zaniku granic, które, jak sądzę, wyrządziło narodom wiele szkód”, powiedziała w środę Le Pen.

„Te wybory nie zmienią wiele dla naszych interesów biznesowych. Nie miejmy złudzeń (…). USA dążą czasami do konfrontacji, kiedy uderzają nas sankcjami”, stwierdził z kolei Le Maire. .

(EURACTIV.pl)

Czy Francja jest skazana na konflikt ze światem islamu?

W antyfrancuskiej retoryce przoduje przede wszystkim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.  

BRUKSELA

Ku lepszemu? Po raz pierwszy od dłuższego czasu średnia liczba nowych infekcji koronawirusem spadła w Belgii, wynika z opublikowanych w środę (4 listopada) danych. Zdaniem mediów sugeruje to, że wprowadzone w ubiegłym miesiącu restrykcje dotyczące kontaktów społecznych zaczynają przynosić efekty.

W ciągu ostatniego tygodnia średnio 14 235 osób uzyskiwało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa dziennie. Liczba ta jest nieco niższa niż w poprzednim tygodniu.

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Władze Belgii wprowadzają sześciotygodniowy lockdown

„To środek ostateczny”, oświadczył premier Alexander De Croo.

BRATYSŁAWA

Premier Słowacji poddał się kwarantannie. Igor Matovicz w mediach społecznościowych napisał, że zasady muszą w równej mierze obowiązywać wszystkich. Przyznał, że spotkał się z osobą, która miała pozytywny wynik testu na koronawirusa i dlatego udaje się na domową kwarantannę.

Nie wiadomo, kiedy Matovicz miał kontakt z zainfekowanym. W środę przed południem uczestniczył we wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą na temat powszechnych testów w kraju w związku z epidemią COVID-19. Kancelaria prezydencka nie odniosła się do informacji o kwarantannie szefa rządu.

(EURACTIV.pl)

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

DUBLIN

Pandemia spowalnia? W Irlandii w ciągu ostatniej doby wykryto 322 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najniższą liczbą od końca września, oraz zarejestrowano pięć nowych zgonów z powodu Covid-19, poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Koronawirus: Irlandia i Walia ponownie wprowadzają lockdown

W Irlandii przez sześć tygodni zamknięte będą wszystkie lokale gastronomiczne oraz większość punktów usługowych. Otwarte jednak pozostaną szkoły. Walia zamknie puby i restauracje na ponad dwa tygodnie. Ograniczy też działanie szkół, a otwarte pozostaną tylko niezbędne sklepy.

 

Irlandzki lockdown rozpocznie się …

KOPENHAGA

Rząd nie oszczędzi norek? Premier Mette Frederiksen ogłosiła, że wszystkie norki w tym kraju powinny zostać zutylizowane ze względu na koronawirusa. Szefowa duńskiego rządu podkreśliła, że decyzja zapadła po tym, jak odkryto, że koronawirus SARS-CoV-2 mutuje w organizmach zwierząt, przez co może zagrażać skuteczności przyszłej szczepionki.

(EURACTIV.com)

Jak hodowla zwierząt futerkowych wpływa na środowisko?

Produkcja futer jest europejską specjalnością. Unia Europejska jest odpowiedzialna za produkcję 70 proc. futer z lisów na świecie i 63 proc. futer z norek.

WILNO

Litwa jak Polska. Rząd Litwy ogłosił w środę trzytygodniowy lockdown od 7 listopada. Władze chcą spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Na czas kwarantanny ograniczona zostanie praca restauracji, w uroczystościach rodzinnych będzie mogło wziąć udział maksymalnie 10 osób, a wspólnotom religijnym zaleca się zawieszenie obrzędów.

Kwarantanna zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę do północy 29 listopada. „Jestem przekonany, że przeniesie to efekty i pozwoli ustabilizować sytuację”, powiedział premier Saulius Skvernelis. Jego zdaniem „wprowadzane ograniczenia są wyważone, a ich powodzenie zależy od tego, jak się będzie zachowywało społeczeństwo”.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Koronawirus: Polski rząd zaostrza lockdown. Wszystkie szkoły zamknięte

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zaostrzenie przeciwepidemicznych obostrzeń w Polsce.

RZYM

Homofobia przestępstwem? Włoska Izba Deputowanych przyjęła w środę ustawę o zwalczaniu homotransfobii, nienawiści do kobiet i przemocy, także wobec osób niepełnosprawnych. Ustawa trafi do Senatu.

Koalicja apeluje, by uchwalił ją jak najszybciej. Ustawę krytykuje opozycja i przekonuje, że rząd ma pilniejsze sprawy, jak walka z koronawirusem oraz ochrona gospodarki.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Sytuacja osób LGBTI w Polsce jest najgorsza w Unii Europejskiej. I wciąż się pogarsza

Sytuacja osób LGBTI w Polsce jest zła i się pogarsza. Dlaczego tak jest i co można w tej kwestii zmienić?

MADRYT

Rekordowe bezrobocie. W Hiszpanii, w okresie kryzysu gospodarczego nasilającego się od marca wraz z epidemią COVID-19, przybyło prawie 600 tys. bezrobotnych, wynika z raportu opublikowanego w środę przez ministerstwo pracy i polityki społecznej.

Resort oszacował, że do 1 listopada liczba bezrobotnych w kraju wzrosła do 3,8 mln, z czego 49,5 tys. to osoby, które straciły zatrudnienie w październiku.

Z danych ministerstwa wynika, że wskutek epidemii najwięcej bezrobotnych przybyło w sektorze turystyki, rozrywki, a także w przemyśle spożywczym.

Tymczasem według szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) do końca października poziom bezrobocia w Hiszpanii wzrósł do 16,3 proc. INE szacuje, że pomiędzy drugim a trzecim kwartałem 2020 r. nastąpił ponad 10-proc. wzrost liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotne w hiszpańskich urzędach pracy.

(EUROEFE)

Koronawirus: Hiszpania liczy straty w turystyce. "Najgorsze lato w historii"

Turystyka będzie główną przyczyną dwóch trzecich spadku PKB całej gospodarki kraju.

LUBLANA

Słowenia wierna Amerykanom? Słowenia odrzuca możliwość współpracy przy rozwijaniu sieci 5G z chińskim gigantem telekomunikacyjnym Huawei. Jednocześnie chińskie firmy budowlane są wykluczone z przetargu dotyczącego budowy linii kolejowej Koper-Divača, informuje dziennik Delo.

Chiny są nadal bardzo zainteresowane udziałem w projekcie Koper-Divača, ale władze Słowenii przyznały instytucjom regulacyjnym prawo do wykluczenia oferentów.

Postawa słoweńskich władz wpisuje się w politykę rządu USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa. Administracja w Waszyngtonie od wielu miesięcy namawia europejskich partnerów do wykluczania Huawei i innych chińskich firm z przetargów.

Premier Słowenii Janez Janša jako pierwszy europejski przywódca oficjalnie wyraził na Twitterze zadowolenie z, jego zdaniem, bardzo wysokiego prawdopodobieństwa zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

„To już prawie pewne, że Amerykanie wybrali Donalda Trumpa oraz Mike’a Pence’a na kolejne cztery lata”, napisał szef słoweńskiego rządu. „Im więcej opóźnień oraz zaprzeczania faktom przez mainstreamowe media, tym większy będzie ostateczny triumf prezydenta Donalda Trumpa”, dodał Janša, publikując zrzut ekranu z częściowymi wynikami pozytywnymi dla urzędującego amerykańskiego przywódcy. Słoweniec pogratulował także całej Partii Republikańskiej „świetnych wyników w całym kraju”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | EURACTIV.pl)

BELGRAD

Serbia apeluje o wspólny rynek regionalny na Bałkanach Zachodnich. Plan działania mający na celu stworzenie wspólnego rynku regionalnego na Bałkanach Zachodnich, w tym inicjatywa „mini Schengen”, powinien zostać wdrożony przez wszystkie sześć państw regionu, ułatwiając im osiągnięcie europejskich standardów na drodze do integracji z UE, stwierdzili uczestnicy środowego panelu: „Wspólny rynek dla Bałkanów Zachodnich. Droga do prawdziwej integracji regionu”.

Dokument „Wspólny rynek regionalny – ku głębszej integracji regionalnej i współpracy gospodarczej na drodze do UE”, zostanie zaprezentowany 10 listopada na szczycie Bałkanów Zachodnich w Sofii.

Plan działania został przygotowany przez Radę Współpracy Regionalnej (RCC) wraz z rządami  państw regionu, UE oraz CEFTA.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)