Morawiecki: Nord Stream 2 niszczy UE od wewnątrz. Wzywa Niemców do rezygnacji z projektu / STOLICE

„Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt dużo, a stawka, czyli unijne bezpieczeństwo, wiarygodność i niezależność, z roku na rok rośnie”, stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

„Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt dużo, a stawka, czyli unijne bezpieczeństwo, wiarygodność i niezależność, z roku na rok rośnie”, stwierdził premier Mateusz Morawiecki. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Mateusz Morawiecki apeluje do Niemców o rezygnację z Nord Stream 2. Imigracja rozsadzi rząd Szwecji? Grecja odbuduje spalony obóz dla migrantów na Lesbos? Najnowsze informacje nt. tzw. szczepionki oksfordzkiej. Koronawirus znów atakuje w Europie? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Jedynym wyjściem rezygnacja? „Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt dużo, a stawka, czyli unijne bezpieczeństwo, wiarygodność i niezależność, z roku na rok rośnie”, stwierdził premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym na stronie internetowej niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Polityk ocenił, że wobec obecnych działań Rosji, „jedynym racjonalnym wyjściem powinno być zamknięcie realizacji” tego projektu.

W artykule, jaki ukazał się w niedzielę na stronie internetowej „FAZ”, szef polskiego rządu napisał, że budowa gazociągu Nord Stream 2 „rozsadza unijną politykę energetyczną od wewnątrz”.

„Uzależnia Europę od dostaw rosyjskiego gazu, zapewniając zastrzyk finansowy rosyjskim oligarchom. Najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że pod przykrywką współpracy gospodarczej Rosja zyskuje wpływ na zachowanie jednego z najważniejszych partnerów gospodarczych i politycznych UE i NATO – na Niemcy” – dodał.

Premier ocenił, że próba otrucia Aleksieja Nawalnego „zakazanym środkiem chemicznym na dwa dni przed debatą na temat relacji UE z Rosją, która miała odbyć się w Berlinie, stanowi wyzwanie rzucone całej demokratycznej wspólnocie”. „Nie da się grozić Rosji palcem na odległość, a następnie wikłać się z Gazpromem w projekt Nord Stream 2”, napisał Morawiecki.

Dlatego „jedynym racjonalnym wyjściem powinno być zamknięcie realizacji projektu NS2. To nie tylko głos Polski, podobnego zdania są też niemieccy politycy, na czele z Norbertem Roettgenem czy Friedrichem Merzem„, napisał Morawiecki.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com | EURACTIV.pl)

Niemcy: MSZ grozi Rosji sankcjami za otrucie Nawalnego. Nie wyklucza wycofania się z Nord Stream 2

Niemiecki rząd nie wyklucza wstrzymania prac nad projektem Nord Stream 2, jeśli Rosja nie podejmie współpracy w celu wyjaśnienia sprawy otrucia Aleksieja Nawalnego, informuje minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

SZTOKHOLM

Jedność rządu zagrożona? „Istnieje związek między zwiększoną imigracją a rosnącą przemocą gangów w szwedzkich miastach”, powiedział premier Stefan Löfven (Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza; SAP) politykom własnego ugrupowania, a następnie powtórzył to samo w szwedzkiej telewizji w środę (9 września).

Polityk uważał, aby nie tworzyć powiązań między religią, kolorem skóry i działalnością przestępczą, jednak powiedział, że Szwecji nie udało się „w jakiś sposób zintegrować nowo przybyłych ze społeczeństwem”.

Partia Zielonych, która obecnie piastuje pięć z 30 ministerialnych stanowisk w rządzie, zinterpretowała komentarze Löfvena jako możliwy zwrot w szwedzkiej polityce imigracyjnej. Liberalna polityka imigracyjna jest obok zmian klimatycznych istotnym składnikiem tożsamości ugrupowania.

W obliczu zbliżających się wyborów parlamentarnych i spadku popularności rządu i premiera, socjaldemokraci wyraźnie przyjmują inne pozycje w kluczowych dla Szwecji sprawach, zaostrzając retorykę w przypadku imigracji.

I tak, kosztem jedności rządu, w jednej z parlamentarnych komisji przygotowywana jest obecnie tzw. biała księga na temat imigracji, która obejmuje m.in. tymczasowe wydawanie pozwoleń na pobyt i uzależnienie ich otrzymywana od umiejętności językowych i stałych dochodów. To propozycje, które są trudne do zaakceptowania dla Zielonych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Norwegia i Szwecja: Antyislamskie wiece Oslo i Malmö. Sprofanowano Koran

W ciągu ostatnich dwóch dni w Norwegii i Szwecji doszło do antyislamskich manifestacji. Interweniowała policja.

ATENY

Nowy obóz. Grecja zbuduje na Lesbos stały ośrodek dla migrantów, który zastąpi przepełniony obóz zniszczony w zeszłym tygodniu przez pożar, powiedział premier Kyriakos Mitsotakis. Polityk wezwał jednocześnie Europę do większego zaangażowania.

Pożar, który wybuchł w zeszłym tygodniu w ośrodku Moria, pozostawił ponad 12 tys. osób bez schronienia. Większość migrantów śpi pod gołym niebem, bez dostępu do żywności i wody oraz odpowiednich warunków sanitarnych.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zapowiedział budowę nowego ośrodka. W jego ocenie może to być szansa na reset w polityce dotyczącej postępowania wobec migrantów. Budowie nowego ośrodka sprzeciwiają się mieszkańcy wyspy. Domagają się przesiedlenia uchodźców.

Dozbrajanie. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, w obliczu napięć z Turcją dotyczących praw do zasobów ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego, przedstawił w sobotę (12 września) plany modernizacji sił zbrojnych obejmujące zakup nowych myśliwców, fregat, śmigłowców i systemów uzbrojenia.

W dorocznym przemówieniu o stanie gospodarki premier powiedział, że Grecja otrzyma 18 nowych francuskich myśliwców Rafale, cztery śmigłowce morskie i cztery nowe fregaty, a także odnowi cztery kolejne fregaty.

Szef rządu poinformował, że armia otrzyma nową broń przeciwpancerną, nowe torpedy i nowe pociski kierowane, a także zatrudni 15 tys. ludzi w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Jesteśmy krajem pokojowym, gotowym do współpracy ze wszystkimi (…), w tym z Turcją”, powiedział Mitsotakis. Dodał, że jeżeli Turcja nie zgadza się z wytyczonymi granicami na Morzu Egejskim, może się udać do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Ale zmiany czekają także grecką gospodarkę. Premier Mitsotakis zapowiedział szereg działań ukierunkowanych głównie na wzrost zatrudnienia oraz ulgi podatkowe i emerytalne dla małych i średnich przedsiębiorstw a także dla samozatrudnionych.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Stoltenberg: Grecja i Turcja zgodziły się podjąć dialog na forum NATO. Ateny dementują oświadczenie

Sekretarz generalny NATO przekazał, że Ankara i Ateny podejmą rozmowy w celu deeskalacji konfliktu. Kwatera główna Sojuszu poinformowała też o piątkowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego.

LONDYN

Powrót testów szczepionki. Testy szczepionki przeciwko koronawirusowi stworzonej przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncern farmaceutyczny AstraZeneca, które w tym tygodniu wstrzymano ze względu na możliwy efekt uboczny, mogą zostać wznowione, poinformowano w sobotę (12 września).

We wtorek AstraZeneca poinformowała, że testy zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia, czy zgłoszony efekt uboczny był związany ze szczepionką. Ani AstraZeneca, ani Uniwersytet Oksfordzki nie ujawniły informacji o chorobie pacjenta ze względu na poufność. Więcej o tzw. szczepionce oksfordzkiej piszemy poniżej.

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Wstrzymano prace nad szczepionką oksfordzką. Powoduje niebezpieczne skutki uboczne?

Z tzw. szczepionką oksfordzką wiązano jak dotąd największe nadzieje na sukces w walce z wirusem SARS-CoV-2.

BERLIN

Zwycięstwo przyszłego kanclerza? W największym pod względem ludności kraju związkowym Niemiec – Nadrenii Północnej-Westfalii – w niedzielę (13 września) odbyły się wybory samorządowe. Około 14 mln mieszkańców wybrało nowe władze miejskie, powiatowe, burmistrzów i starostów.

Wybory te traktuje się jako sprawdzian poparcia dla premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta. Chadek ubiega się bowiem o przewodnictwo w CDU i uchodzi za kandydata na kanclerza w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

O wyborze na stanowisko szefa CDU zdecyduje grudniowy kongres partii. Dobry wynik w niedzielnych wyborach samorządowych mógł  – według komentatorów – umocnić pozycję Lascheta w staraniach o ubieganie się o schedę po Angeli Merkel.

CDU wygrała w poprzednich wyborach samorządowych w Nadrenii Północnej-Westfalii w 2014 r., uzyskując 37,5 proc. głosów. Tradycyjnie silni w tym landzie socjaldemokraci z SPD zdobyli 31,4 proc. głosów. Na trzecim miejscu znaleźli się Zieloni (11,7 proc.), a na dalszych FDP i partia Lewicy (po 4,7 proc.). Alternatywa dla Niemiec mogła liczyć na poparcie 2,6 proc.

Według pierwszych sondażowych wyników wyraźnym zwycięzcą głosowania okazało się CDU uzyskując 36,2 proc. głosów. Laschet powiedział w niedzielę wieczorem, że przyjmuje rezultat jako wotum zaufania od wyborców, którzy zaakceptowali sposób walki władz z koronawirusem. „Nasze podejście jest słuszne i będziemy je realizować w przyszłości”, podkreślił polityk.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARYŻ

Powrót żółtych kamizelek. W sobotę (12 września) odbyła się w Paryżu pierwsza od pół roku demonstracja Żółtych Kamizelek. Główne hasła to „sprawiedliwość społeczna”, „więcej demokracji partycypacyjnej”, „koniec przywilejów” (niesprawiedliwie przysługujących), oraz „prawo do manifestacji”, które zostało ograniczone w wyniku obostrzeń przeciwpandemicznych.

Przybyło ok. tysiąca osób, mniej niż było planowane przez demonstrantów i mniej niż spodziewały się służby porządkowe. Zatrzymano 154 najbardziej agresywnych osób.

(EURACTIV.pl)

Francja: Dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem po raz pierwszy przekroczyła 10 tys.

Epidemia koronawirusa we Francji znów się nasila. „Czerwona strefa” obejmuje już 42 departamenty.

WIEDEŃ

Kanclerz potwierdza. Austria weszła w „drugą falę” infekcji koronawirusa, stwierdził kanclerz Sebastian Kurz, zwracając uwagę na rosnącą liczbę pozytywnych testów na SARS-CoV-2.

„Jesteśmy na początku drugiej fali” (zakażeń), napisał kanclerz Kurz w komunikacie, uprzedzając, że kraj niedawno przekroczył liczbę tysiąca nowych dziennych zakażeń i apelując do ludności o ścisłe stosowanie się do zaostrzeń i maksymalnych ograniczeń kontaktów.

W piątek (11 września) austriacki rząd ogłosił zaostrzenie od poniedziałku (14 września) zasady noszenia masek ochronnych i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach. Noszenie masek będzie konieczne w środkach komunikacji publicznej, we wszystkich sklepach i wszystkich budynkach publicznych.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Kanclerz nie chce przyjęcia uchodźców z obozu Moria. Spór doprowadzi do kryzysu w rządzie?

Mimo apeli władz Wiednia, a także wielu środowisk politycznych i Konferencji Episkopatu Austrii kanclerz Sebastian Kurz nie zgadza się na przyjęcie stu uchodźców ze spalonego obozu Moria w Grecji.

RZYM

Pierwszy dzień szkoły. Dzisiaj (14 września) do szkół wróci 5,6 mln z łącznej liczby 8,3 mln włoskich uczniów w roku szkolnym 2020-2021.

Włosi nie spieszyli się z decyzją o otwarciu szkół. Od marca do końca roku szkolnego lekcje – podobnie jak w Polsce – odbywały się tam zdalnie. Ze względu na skalę pandemii w pierwszej fazie w marcu i kwietniu, Rzym ostrożnie podszedł do ponownego otwarcia szkół. Wszak we Włoszech z powodu choroby COVID-19 zmarło jak dotąd 35 tys. osób. Więcej szczegółów poniżej.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Dziś startuje nowy rok szkolny. Jakie będą obowiązywać zasady?

Uczniowie wrócą po sześciu miesiącach przerwy do szkół.

MADRYT

Przygotowania do drugiej fali. Liczba przyjęć do szpitali osób z chorobą COVID-19 wzrosła w ostatnich tygodniach w Hiszpanii. Obecnie stanowią oni 7,5 proc. wszystkich pacjentów, w porównaniu z 4 proc. jeszcze 20 dni temu, powiedział hiszpańskiej agencji EFE dr Antonio Román, dyrektor szpitala Vall d’Hebron w Barcelonie.

Z najnowszych danych ministerstwa zdrowia wynika, że ​​obecnie w szpitalach w całym kraju przebywa 8658 pacjentów z COVID-19, a 1181 osób jest na oddziałach intensywnej terapii.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia potwierdza, że ​​pomimo wzrostu liczby zakażeń śmiertelność w kraju z powodu choroby COVID-19 pozostaje niska, w przeciwieństwie do sytuacji z początku pandemii.

„Uważam, że jest wystarczająco dużo powodów, by sądzić, że to, co przeżyliśmy w marcu, już się nie powtórzy”, powiedział Román w rozmowie z EFE. W marcu 700 z 1 tys. łóżek w szpitalu Vall d’Hebron było zajmowanych przez pacjentów z COVID-19, podczas gdy we wrześniu liczba ta wynosiła około 40.

Ten poziom pozwala na zrównoważony stosunek przyjęć do wypisów i nie utrudnia podstawowych funkcji szpitala, wyjaśnił Román.

Jednak w Madrycie statystyki prezentują się nieco inaczej. Około 19 proc. pacjentów szpitali zostało przyjętych z powodu COVID-19, ponad dwukrotnie więcej niż średnia krajowa, a wielu pracowników służby zdrowia w regionie obawia się, że Hiszpania nieuchronnie „wraca do tego, co było wcześniej”.

I chociaż zatrudniono nowych lekarzy do wspierania oddziałów intensywnej terapii, dr Marc San, który pracuje w Hospital de la Princesa w stolicy Hiszpanii Madrycie krytykuje fakt, że wielu nowych medyków otrzymało do podpisania tzw. „kontrakty COVID”, które wygasają z końcem roku. San skrytykował również samorządy za to, że nie sporządziły planu awaryjnego na wypadek pogorszenia sytuacji epidemicznej w kraju.

Podstawowa opieka zdrowotna, która odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i powstrzymywaniu przypadków koronawirusa, również cierpi na niedobór personelu, choć różni się to w zależności od regionu.

„Podstawowa opieka zdrowotna jest gorsza niż w lutym, zanim rozpoczęła się pierwsza fala”, powiedział dr Javier Padilla, lekarz pierwszego kontaktu z Madrytu. Realizował on około 40 wizyt dziennie, ale obecnie ma do czynienia z około 70. W Madrycie – w dzielnicach gęściej zaludnionych i zamieszkiwanych przez osoby o mniejszych dochodach liczba pacjentów może osiągnąć nawet 100.

Pracownicy służby zdrowia w Madrycie będą strajkować od 28 września.

Hiszpania pierwsza w UE z pół miliona zakażeń koronawirusem. Co z rozpoczęciem roku szkolnego?

We wrześniu do szkół w Hiszpanii wróci łącznie ponad 8 mln dzieci i młodzieży.

BUDAPESZT

Plan Orbána. Rząd planuje „chronić życie obywateli przy jednoczesnym zapewnieniu dalszego funkcjonowania kraju”, powiedział w sobotę (12 września) premier Viktor Orbán. „Nie chcemy wprowadzać godziny policyjnej; nie chcemy ograniczeń ruchu. Chcemy, żeby wszystko działo się tak, jak powinno”, dodał polityk.

Węgry odnotowały w sobotę rekordowy dzienny wzrost 916 nowych przypadków, co oznacza, że ​​liczba aktywnych przypadków w kraju wzrosła prawie czterokrotnie w porównaniu z liczbą aktywnych przypadków w szczytowym okresie epidemii na początku maja.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Szijjártó: Kraje Grupy Wyszehradzkiej częściowo wyłączone z zakazu wjazdu na Węgry

Szef węgierskiej dyplomacji poinformował, że obywatele krajów V4, którzy okażą testy na koronawirusa z negatywnym wynikiem, otrzymają zezwolenie na wjazd na terytorium Węgier.

PRAGA

Druga fala. Czechy mierzą się z drugą falą pandemii koronawirusa, potwierdził w wywiadzie dla telewizji publicznej Roman Prymula, były szef Centralnego Sztabu Kryzysowego, który obecnie odpowiada za naukę i badania medyczne.

Prymula ostrzegł, że liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 wzrośnie w najbliższych tygodniach, a pojemność szpitali może zostać przekroczona.

W Czechach zarejestrowano w niedzielę 1 tys. 541 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – najwięcej od początku epidemii – podało tego dnia ministerstwo zdrowia. Już piaty dzień z rzędu liczba zakażonych w ponad 10-milionowych Czechach przekroczyła tysiąc dziennie.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Maski wracają do łask. Z każdym dniem coraz więcej zakażeń koronawirusem

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrost zakażeń w Czechach należał do najszybszych w Europie.

BUKARESZT

Początek szkoły. Poniedziałek (14 września) będzie pierwszym dniem w szkole, w którym uczniowie będą mogli przebywać na zajęciach po sześciu miesiącach. Większość szkół w Rumunii będzie oczekiwała na swoich uczniów na zajęcia w normalnym trybie przy zachowaniu obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii, podczas gdy kilka z nich rozpocznie naukę w trybie zdalnym. W innych zaś zajęcia będą się odbywać hybrydowo.

Od początku pandemii w Rumunii odnotowano ponad 103 495 zakażeń i ponad 4 163 zgonów z powodu powikłań związanych z chorobą COVID-19. W niedzielę (13 września) w kraju odnotowano 1109 nowych przypadków koronawirusa i 36 więcej zgonów.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Łotwa: Koniec pierwszej europejskiej "bańki turystycznej". Premier wyklucza złagodzenie przepisów pandemicznych

Inicjatywa pozwalająca na swobodne podróże między krajami bałtyckimi przestała istnieć wraz z decyzją łotewskiego rządu o wprowadzeniu kwarantanny dla osób przybywających z Estonii.

BELGRAD

Zacieśnienie relacji. Piątkowa (11 września) rozmowa telefoniczna między prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem a premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, była „potwierdzeniem dobrych relacji między oboma krajami”, powiedział przywódca Serbii.

„Doskonała rozmowa telefoniczna z premierem Benjaminem Netanjahu. Potwierdzono przyjaźń między Serbią i Izraelem. Planuję wkrótce złożyć wizytę w Jerozolimie i nawiązać współpracę na wszystkich szczeblach”, napisał Vucic na Instagramie.

W ramach paktu normalizującego stosunki gospodarcze między Serbią a Kosowem, podpisanego w Białym Domu 4 września, Belgrad zobowiązał się przenieść swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy do 1 lipca 2021 r.

Obie strony zobowiązały się również do uznania szyickiej grupy bojowników Hezbollah za organizację terrorystyczną.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)