Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, źródło: KPRM (Public Domain Mark 1.0)

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, źródło: KPRM (Public Domain Mark 1.0)

Kierujący resortem zdrowia polityk ogłosił swoją decyzję na konferencji prasowej. Wraca do pracy lekarskiej, ale zapewnił, że pozostanie czynnym politykiem. W ostatnich tygodniach pojawiły się oskarżenia o nieprawidłowości przy zakupie sprzętu do walki z koronawirusem.

 

„Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia” – ogłosił na konferencji prasowej Łukasz Szumowski. Przekonywał, że nie jest to decyzja podjęta nagle, ale planowana od dłuższego czasu.

„Tak naprawdę rozmowy o tym były od wielu miesięcy, umowa dżentelmeńska między mną a panem premierem i panem prezesem była taka, że miałem dokończyć parę spraw ważnych dla Polski, na przykład wdrożyć systemy informatyzacji ochrony zdrowia” – powiedział na konferencji prasowej.

Zachwalał też okres swojego urzędowania. „Sami wiecie państwo i jesteście w stanie to łatwo dostrzec, jak wyglądałaby Polska w czasie epidemii bez e-recepty czy e-zwolnienia, które tu wspólnie z ZUS-em, Ministerstwem Rodziny udało się w sposób gładki, elegancki wdrożyć w całej Polsce jako obowiązkowa usługa” – mówił.

Jak wyjaśniał, to wybuch pandemii opóźnił podjęcie decyzji o rezygnacji z funkcji ministra zdrowia. Dodał, że „chodziło o odpowiedzialne zachowanie się”. „Dzisiaj uznałem, że to właściwie ten czas. Mamy zbudowany system szpitali jednoimiennych, mamy rozbudowaną sieć laboratoriów, udało się doprowadzić do tego, że w Polsce nie było dziesiątek tysięcy zgonów, tak jak to było w krajach Europy zachodniej” – oświadczył Szumowski.

Rekonstrukcja rządu: Redukcja o połowę czy tylko kosmetyczne poprawki?

Połączone ministerstwa: edukacji i szkolnictwa wyższego, klimatu i środowiska, do tego likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwa Sportu, to elementy kolejnego podejścia do planowanej na koniec września rekonstrukcji rządu. 

Jeszcze niedawno zapewniał, że nie chce odchodzić

To wszystko stoi jednak w sprzeczności, ze słowami samego ministra zdrowia, który jeszcze pod koniec lipca zapewniał na antenie Polsat News, że nie ma zamiaru odchodzić z rządu. „Broń Boże, nie chcę odchodzić. Tu jest w tej chwili wyzwanie koronawirusa” – mówił Szumowski w programie „Gość Wydarzeń”.

W tym samym programie kilka dni wcześniej również premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że nie zamierza zwalniać swojego ministra zdrowia. „Nie mam wobec ministra innych planów, jestem wdzięczny za to, że tak wspaniale bronił Polaków przed koronawirusem, za właściwe, odważne decyzje” – podkreślał szef rządu.

Z przecieków z kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości na temat planowanej na jesień rekonstrukcji rządu też można było wywnioskować, że w ministerstwie zdrowia nie będzie zmian. Z drugiej strony, pojawiały się pogłoski, że Szumowski sam miałby chcieć ze swojej funkcji zrezygnować.

Wokół szefa resortu zdrowia było bowiem wiele kontrowersji, które dotyczyły zakupów sprzętu do walki z pandemią koronawirusa – respiratorów czy maseczek ochronnych. Chodziło zarówno o spółki, od których resort nabył sprzęt (związane były one z osobami bliskimi ministrowi, które wcześniej taką działalnością się nie zajmowały, ale handlowały bronią lub prowadziły szkółki narciarskie) oraz wysokie koszty tych zakupów. Sprawę ujawniła „Gazeta Wyborcza”.

Mimo wpłacenia dużych kwot nie wszystkie respiratory dotąd dotarły do polskich szpitali. Sam Łukasz Szumowski zapewniał, że przy zakupach sprzętu nie było żadnych nieprawidłowości, a spółki, które je realizowały przeszły normalną procedurę przetargową.

Koronawirus: Dwie afery maseczkowe w Polsce

Z UE trafiło do Polski 600 tys. maseczek, które miały chronić personel medyczny przed koronawirusem, ale nie miały wymaganych certyfikatów.

Poselska kontrola w resorcie ujawnia kolejne niejasności

Mimo to o kontrolę w Ministerstwie Zdrowia wystąpili do Najwyższej Izby Kontroli posłowie opozycji Dariusz Joński i Michał Szczerba (obaj wybrani z listy Koalicji Obywatelskiej). Ich własna kontrola poselska w resorcie ujawniła, że firmy, które sprzedały w niejasnych okolicznościach sprzęt medyczny ministerstwu, ale nie wywiązały się ze wszystkich zobowiązań, robią także interesy z Orlenem (np. dostarczają maseczki do sprzedaży na stacjach benzynowych).

Co więcej, ministerstwo za kwotę 30 mln złotych zakupiło też 1 mln testów na koronawirusa, które teraz zalegają w magazynach. O swoich odkryciach powiadomili dziś rano nie tylko NIK, ale także prokuraturę i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zaapelowali też (jeszcze zanim Szumowski sam podjął taką decyzję, o jego zdymisjonowanie).

Dymisja Łukasza Szumowskiego, to nie jedyne odejście z Ministerstwa Zdrowia. Wczoraj (17 sierpnia) swoją rezygnację złożył wiceminister Janusz Cieszyński (poinformował o niej na Twitterze). W resorcie odpowiadał za cyfryzację służby zdrowia i wdrażanie telemedycyny.

Nadzorował też departamenty: prawny, nadzoru i kontroli oraz systemu zdrowia. Znany z ciętego języka i zamiłowania do publicystyki 32-letni Cieszyński stał się drugą obok Szumowskiego twarzą resortu zdrowia. Często występował na konferencjach prasowych na temat pandemii koronawirusa.