Merkel i Macron oferują azyl i leczenie dla Nawalnego. Spotkanie w Fort de Brégançon

Prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel [@Facebook Emmanuel Macron]

Prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel [@Facebook Emmanuel Macron]

Podejrzenie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego było jednym z tematów czwartkowego spotkania przywódców Francji i Niemiec. Politycy rozmawiali również o sytuacji na Białorusi, koordynacji działań rządów poszczególnych państw w sprawie ograniczeń w ruchu oraz wydarzeń w Mali.

 

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w czwartek (20 czerwca) niemiecką kanclerz Angelę Merkel w prezydenckiej rezydencji Fort de Brégançon w pobliżu Lazurowego Wybrzeża. Ostatnia wizyta kanclerza RFN miała tam miejsce aż 35 lat temu, gdy ówczesny prezydent François Mitterrand gościł Helmuta Kohla.

Czwartkowe spotkanie dwojga przywódców było już drugim w ostatnim czasie. W czerwcu Macron odwiedził Merkel w w będącym własnością rządu pałacu Meseberg niedaleko Berlina.

Wakacyjne spotkanie duetu Merkel – Macron. O czym będą rozmawiać przywódcy?

Paryż z Berlinem intensyfikują wzajemne relacje. Co tym razem znalazło się w agendzie rozmów

Francja gotowa udzielić azylu Nawalnemu

Spotkanie rozpoczęło się niedługo po tym, jak świat obiegła informacja o podejrzewanym otruciu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Mężczyzna utracił przytomność po tym, jak w czwartek rano poczuł się słabo na pokładzie samolotu lecącego do Moskwy. Wcześniej miał napić się herbaty w kawiarni w Tomsku, skąd wylatywał.

W czasie lotu stan Nawalnego miał się pogorszyć do tego stopnia, że samolot musiał wylądować awaryjnie w Omsku. Tam właśnie przebywa obecnie ikona rosyjskiego ruchu oporu.

Jak poinformował Emmanuel Macron, sprawa Nawalnego była jednym z tematów jego rozmowy z niemiecką kanclerz. „Informacje, które otrzymaliśmy, są bardzo niepokojące. Będziemy śledzić sytuację”, zapowiedział na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów.

Francuski prezydent zadeklarował także chęć udzielenia wsparcia Rosjaninowi. „Jesteśmy gotowi zapewnić Aleksiejowi Nawalnemu i jego bliskim wszelką potrzebną pomoc w kwestiach opieki medycznej, azylu i ochrony”, oświadczył. „Mam nadzieję, że uda się go (Nawalnego – red.) uratować”, dodał. Już wcześniej francuski dziennik „Le Monde” poinformował, że Francja jest gotowa udzielić Nawalnemu schronienia i ochrony prawnej, a także pomocy medycznej.

Rosja: Opozycjonista Aleksiej Nawalny w szpitalu. Jest w śpiączce. Został otruty?

O stanie Nawalnego zaalarmowała wcześnie rano jego rzeczniczka prasowa Kira Jarmysz.

Niemcy oferują opozycjoniście pomoc medyczną. Samolot miał być już w drodze

Gotowość pomocy wyraziła również Angela Merkel. „Mam nadzieję, że wyzdrowieje jak najszybciej. Jeśli takie będzie życzenie, udzielimy mu wszelkiej pomocy medycznej, także w niemieckich szpitalach”, powiedziała, podkreślając jednak, że jakiekolwiek działania zostaną podjęte dopiero na prośbę bliskich Nawalnego.

Kanclerz podkreśliła również konieczność przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie domniemanego otrucia Rosjanina. „Bardzo ważne jest, by okoliczności zdarzenia zostały szybko wyjaśnione”, stwierdziła. „Nalegamy na to, ponieważ wiadomości, które otrzymujemy, są bardzo niepomyślne. Dlatego śledztwo w tej sprawie musi być przejrzyste”, podkreśliła.

Jak przekazał Aleksandr Murachowski, główny lekarz szpitala w Omsku, gdzie przebywa Aleksiej Nawalny, stan opozycjonisty jest bardzo ciężki, a mężczyzna znajduje się pod respiratorem. W specjalnym oświadczeniu rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz wezwała władze szpitala, aby nie odmawiały wydania dokumentów potrzebnych do transportu chorego do innej placówki.

Według informacji dziennika „Bild” już w czwartek wieczorem po Nawalnego miał wylecieć samolot z Niemiec. Nie wiadomo, czy do tego doszło, gdyż oficjalne źródła nie podają żadnych wiadomości na ten temat. Jak pisze gazeta, „jeśli Nawalny będzie gotowy do transportu w piątek rano, to samolot natychmiast wróci do Berlina”.

Spotkanie Merkel-Thunberg. Szwedzka aktywistka twierdzi, że politycy zmarnowali dwa kluczowe lata

Greta Thunberg przekona Angelę Merkel do ambitniejszej polityki klimatycznej?

Macron: Łukaszenka niechętny mediacji OBWE

Odnosząc się do aktualnej sytuacji na Białorusi, Emmanuel Macron stwierdził, że to sami Białorusini muszą znaleźć jej rozwiązanie. Podkreślił jednak, że mogą oni liczyć na wsparcie Unii Europejskiej oraz jej gotowość do pomocy.

Angela Merkel zaprzeczyła, by Alaksandr Łukaszenka próbował się kontaktować z którymkolwiek z przywódców państw UE. Francuski prezydent poinformował także, że jego białoruski odpowiednik negatywnie odnosi się do propozycji OBWE pośredniczenia w rozmowach między białoruskimi władzami a społeczeństwem. Jak powiedział Macron, oferta ta została natomiast pozytywnie przyjęta przez Władimira Putina.

Plany podjęcia przez OBWE działań mediacyjnych na Białorusi popierane są zarówno przez białoruską opozycję, jak i przez społeczność międzynarodową.

Białoruś: Łukaszenka powołał nowy rząd, opozycja Radę Koordynacyjną

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powołał wczoraj nowy rząd w starym składzie, a opozycja – z inicjatywy jego kontrkandydatki w niedawnych wyborach Swiatłany Cichanouskiej – powołała do życia Radę Koordynacyjną. 

Współpraca w kwestii ograniczeń ruchu

Merkel i Macron zgodzili się również co do potrzeby ściślejszej koordynacji działań krajów UE i strefy Schengen w dziedzinie ograniczeń w przemieszczaniu się, związanych z pandemią koronawirusa.

„Ustaliliśmy, że będziemy ściślej ze sobą współpracować, by dać obywatelom poczucie, że kroki podejmowane na obszarze strefy Schengen są skoordynowane”, powiedziała Merkel. „Obecnie problem polega na tym, że w różnych krajach obowiązują różne zasady, co jest niezrozumiałe dla podróżujących”, wyjaśniła. Jak zaznaczyła, koordynacja podejmowanych działań jest jedynym sposobem na uniknięcie ponownego zamknięcia granic.

Hiszpania: Jaka jest wykrywalność koronawirusa? Co z początkiem roku szkolnego?

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pomiędzy majem a sierpniem nastąpił znaczący spadek wieku zainfekowanych osób.

Przewrót w Mali. Francja kontynuuje obecność wojskową w Sahelu

Przywódcy mieli także poruszyć temat zamachu stanu w Mali i pojmania tamtejszych prezydenta i premiera. Jak przekazał Macron, Berlin i Paryż zgodnie potępiają te działania i domagają się jak najszybszego przejścia do rządów cywilnych. Prezydent dodał, że przewrót nie wpłynie na determinację, z jaką Francja walczy z islamskimi terrorystami w regionie Sahelu.

Prezydent Mali Ibrahim Boubacar Keita i premier Boubou Cissé zostali we wtorek (18 sierpnia) pojmani przez zbuntowanych żołnierzy w stolicy kraju, Bamako. Uwięziony prezydent Mali ogłosił w nocy z wtorku na środę swoją dymisję oraz rozwiązanie rządu i parlamentu.

Wcześniej francuska minister obrony Florence Parly poinformowała na Twitterze, że mimo puczu i uprowadzenia głowy państwa Francja zamierza kontynuować operację wojskową w Mali. Na całym obszarze Sahelu rozmieszczonych jest ok. 5,1 tys. francuskich żołnierzy.

Mali: Wojskowy zamach stanu. Pojmany prezydent zrezygnował. Dlaczego doszło do buntu żołnierzy?

Przesilenie polityczne w Mali. Wielotygodniowy kryzys polityczny osiągnął apogeum.

Spór między Grecją a Turcją: przywódcy apelują o poszanowanie prawa

Podczas wspólnej konferencji francuski prezydent wspomniał też o konflikcie grecko-tureckim o działania poszukiwawcze prowadzone przez Ankarę na Morzu Śródziemnym. Oznajmił, że zarówno Francja, jak i Niemcy podkreślają konieczność zachowania stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego i respektowania prawa międzynarodowego.

Ostatni spór na linii Ateny-Ankara jest konsekwencją nierozwiązanego przez lata konfliktu terytorialnego i dotyczy potencjalnej obecności we wschodniej części Morza Śródziemnego złóż ropy naftowej i gazu. W ubiegłym miesiącu Turcja rozpoczęła na tym obszarze prace sejsmiczne w poszukiwaniu surowców, co spotkało się ze sprzeciwem Grecji, również roszczącej sobie prawa do tych terenów.

Francja udziela Grecji w tym sporze politycznego i militarnego wsparcia. W regionie stacjonują francuskie jednostki. W zeszłym tygodniu odbywały się tam także wspólne ćwiczenia wojskowe sił obu krajów.